Bitcoin Forum
May 13, 2024, 07:34:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: COİNMİYİM? TOKENMİYİM?  (Read 282 times)
huseyin15 (OP)
Member
**

Activity: 1106
Merit: 25

View Profile
April 14, 2018, 08:37:55 PM

daha önce böyle bir başlık açıldı mı bilmiyorum ama bilen bir arkadaş bana token ile coin arasında ne fark var anlatabilir mi? tek bildiğim tokenlerin eth waves ya da neo tabanlı olduğu. hangi özelliği ile ayrılıyorlar? hani sormuşlar ya devemisin kuşmu diye aklıma o geldi ve bu başlığı açmama vesile oldu. bilgi paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
1715585693
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715585693
Reply with quote  #2

1715585693
Report to moderator
1715585693
Hero Member
*

Ignore
1715585693
Reply with quote  #2

1715585693
Report to moderator
1715585693
Hero Member
*

Ignore
1715585693
Reply with quote  #2

1715585693
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715585693
Hero Member
*

Ignore
1715585693
Reply with quote  #2

1715585693
Report to moderator
1715585693
Hero Member
*

Ignore
1715585693
Reply with quote  #2

1715585693
Report to moderator
1715585693
Hero Member
*

Ignore
1715585693
Reply with quote  #2

1715585693
Report to moderator
tinywestler
Full Member

Activity: 308
Merit: 100

View Profile
April 14, 2018, 09:26:01 PM

hocam coin belli başlı bir projenin harcana bilir birimi oluyor, dolaşımda olan, 

token ise genellikle icolarda kullanılıyor yani proje yapılıyor size token dağıtılıyor, bunu alıp satabiliyorsunuz, dolaşımda oluyor, bu tokenlar hisse senedine daha yakınlar.
zdrovie
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile
April 14, 2018, 09:27:31 PM

Aslında çok basit forumda gezerek rahatça öğrenebilirdin ama anlatayım yinede.
Coin : Kendine ait blockchaini olan ve işlemler/transferleri bu chain üzerinde gerçekleştirenlerdir
Token : Kendine ait chaini olmayan ama diğer platform coinleri üzerinde geliştirilen projelerdir.Bunların transferleri altyapısını kullandığı blockchainde gerçekleşir.
Yani ethereum tokenleri eth adreslerine transfer edilirken, wavesi kullanan tokenler waves adreslerine transfer edilebilir,neo kullananda neo adreslerine gönderilir vs.
Umarım faydalı olmuştur

▀▀▀▀▀▀     SWIPE  │ Monetizing mobile engagement data, on the blockchain    ▀▀▀▀▀▀
▄▄▄▄         Whitepaper       Telegram       Twitter       Medium       Reddit          ▄▄▄▄
KralSakir
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

View Profile
April 14, 2018, 09:56:23 PM

Kendine ait blokzinciri olanlara coin, başka bir coinin blokzinciri üzerinden üretilen ve o coinlere bağlı olan kripto paralara token deniyor diyebiliriz kısaca. Yani coinler üzerinde çok emek harcanmış, herkesin yapamayacağı dijital varlıklar.
Hocam yanlışım varsa affolo ancak bu birazcık eksik bir açıklama değil mi yav. Tokenler de emek harcanıyor coinleri de uğraşan coğu insan çıkarabiliyor günümüzde.
ubeyd.y
Newbie
*

Activity: 196
Merit: 0

View Profile WWW
April 14, 2018, 11:07:35 PM

Kendine ait blokzinciri olanlara coin, başka bir coinin blokzinciri üzerinden üretilen ve o coinlere bağlı olan kripto paralara token deniyor diyebiliriz kısaca. Yani coinler üzerinde çok emek harcanmış, herkesin yapamayacağı dijital varlıklar.
Hocam yanlışım varsa affolo ancak bu birazcık eksik bir açıklama değil mi yav. Tokenler de emek harcanıyor coinleri de uğraşan coğu insan çıkarabiliyor günümüzde.

tokenin kendisine ait bir zinciri olmadığı için token oluşturmak sıkıntı değil. önemli olan tokenin altında yatan projenin değeri. İnsanlar asıl proje için uğraşıyorlar zaten. 3 4 ay önceye kadar milyon tane airdrop tokeni çıkmıştı herhangi bir proje yok ve smart contrattan istediğin kadar üretebiliyorsun.
various
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 267

View Profile WWW
April 14, 2018, 11:08:56 PM

Forumda herşeye coin dedikleri için birzamanlar bende karıştırıyordum. Coin kendi blokzinciri olan wallet'ı olan kripto paradır. Token ise örneğin etherum ağını kullanan başka bir kripto paradır. Örneğin UTK

huseyin15 (OP)
Member
**

Activity: 1106
Merit: 25

View Profile
April 14, 2018, 11:13:22 PM

daha önce böyle bir başlık açıldı mı bilmiyorum ama bilen bir arkadaş bana token ile coin arasında ne fark var anlatabilir mi? tek bildiğim tokenlerin eth waves ya da neo tabanlı olduğu. hangi özelliği ile ayrılıyorlar? hani sormuşlar ya devemisin kuşmu diye aklıma o geldi ve bu başlığı açmama vesile oldu. bilgi paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

ilgilenip cevap veren bütün arkadaşlardan Allah razı olsun. hepinize bereketli bol kazançlar diliyorum...
okanciftci74
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
April 14, 2018, 11:23:43 PM

İşine göre değişir bakarsın token gelir çok sağlam projeli kendi blockchainine ihtiyaç duyaz yaptıkları iş olur bakarsın coin olur projeler önemli genelde
luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
April 14, 2018, 11:42:07 PM

tokenler belli coinlerin (neo, omni ve ethereum) alt yapısıyla çıkarılan şeylerdir, coinlerin ise kendi blockchain alt yapıları ve block explorerları vardır diye biliyorum ben
longthu
Hero Member

Activity: 728
Merit: 500

MenaPay - Crypto made easier than cash

View Profile WWW
April 15, 2018, 02:36:14 AM

Çokta mühim değil artık aslında, kendine ait blok zinciri olanlara coin, başka bir coinin blok zinciri üzerinden üretilenlere de token deniyor ama başka bir  zinciri kullanması projenin kötü veya eksik olduğu anlamına da gelmez.

_Crypto made easier than cash_
▄███▄              ▄███▄
███████            ███████
███████   ▄████▄   ███████
███████  ████████  ███████
▄██████████  ████████  ██████████▄
████████████  ████████  ████████████
████████████  ████████  ████████████
▀██████████  ████████  ██████████▀
▀███▀   ████████   ▀███▀
████████
▀████▀
MenaPay.
ANN THREAD
__
dogaatac
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 306

View Profile
April 15, 2018, 02:45:42 AM

blockchaini varsa coindir , yoksa tokendır. oldukça basit aradaki farkı anlamak
CEPNIBEY
Member
**

Activity: 560
Merit: 12

View Profile WWW
April 15, 2018, 03:51:47 AM

Kullanım olarak pek farkları yok ama token baska bir coinin altyapısını kullanır o kadar. Kendi altyapısını kurmakla uğraşmaz

Eron
Sr. Member

Activity: 735
Merit: 251

View Profile
April 15, 2018, 04:42:51 AM

Arkadaşlar gayet anlaşılır biçimde özetlemişler. Coinlerin bu piyasada kalıcı olma potansiyelleri daha yüksek bence, tokenler daha çok kripto para çıkarmak amacıyla coinlerin blokzincirlerini kullanıyor. 
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
April 15, 2018, 06:34:53 AM

Dostum arkadaşlar gayet açık ve net yazmışlar. Ben sadece şunu eklemek isterim, bazı tokenler daha sonra kendi blok zincirine geçip Coin olabiliyormus.
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
April 15, 2018, 06:39:25 AM

ilk birkaç yorumda tanım yapılmış. şu noktaya dikkat çekeyin. coin mi, token mi daha değerli olma potansiyeline erişebilir. Kesinlikle Coin. kendi blockzinciri var yani ether veya neo alt yapısını kullanmıyor, waves altyapısı yok. kendi blockchainini kullanıyor. bugün ether, bitcoin, neo, litecoin, dash hepsinin kendi block zinciri var. ve fiyatları ortada. ether tabanlı, neo tabanlı altcoinler var çoğu fiyat anlamında patlama yapamıyor.

chn2z
Full Member

Activity: 350
Merit: 105

View Profile
April 15, 2018, 10:01:14 AM
Merited by derincold (4)

Sağlam temeller üzerine kurulduysa bir token coin fiyatını da geçebilir. Tokenin arkadasındaki proje gerçekten iş yapmıssa örnek vereyim DigixDAO bir tokendir. Ama çoğu coinden daha değerlidir. Mesela BNB bir tokendir ama gelecek vaad eden en büyük isimlerden biridir. İlerleyen zamanlarda kendi alt yapısına geçecek ama olsun. Tokenler para etmez mantığıyla hareket etme diye yazıyorum bunları. Ummadık Daş Baş yarar Smiley Coin para eder evet ama bunların çoğu piyasaya hangi tarihte girmiş bir bakmak lazım. O yüzden tokenlere de öyle soğuk durmamak gerekiyor diye düşünüyorum.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
April 15, 2018, 10:07:11 AM

Sağlam temeller üzerine kurulduysa bir token coin fiyatını da geçebilir. Tokenin arkadasındaki proje gerçekten iş yapmıssa örnek vereyim DigixDAO bir tokendir. Ama çoğu coinden daha değerlidir. Mesela BNB bir tokendir ama gelecek vaad eden en büyük isimlerden biridir. İlerleyen zamanlarda kendi alt yapısına geçecek ama olsun. Tokenler para etmez mantığıyla hareket etme diye yazıyorum bunları. Ummadık Daş Baş yarar Smiley Coin para eder evet ama bunların çoğu piyasaya hangi tarihte girmiş bir bakmak lazım. O yüzden tokenlere de öyle soğuk durmamak gerekiyor diye düşünüyorum.

aynen katılıyorum dostum. bu yıl en çok kazandıranlardan biriside gvt (genesis vision token) token ama bir çok coinden daha değerli.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
April 15, 2018, 10:07:45 AM

Bu konuya atılan  postlar beni ziyadesi ile mutlu etti arkadaşlar. Demek ki topluluk olarak okumaya başlamışız.
Token / Asset / Coin farkı belli bir oranda anlaşılmış gördüğüm kadarıyla. Konuyu netleştirmek adına biraz daha detaylandırmak istiyorum.

Platform Coin : Kendi blok zinciri var. kendi cüzdanı, kendi node ları olan bir yapı. Madenciliği olur yada olmaz. Misal ethereum'un madenciliği var ama Waves'in yok.
Coin ile Platfrom Coin in farkı Platform da bir çok token veya asset tanımlanabiliyor.

Coin : Kendi blok zinciri var. kendi cüzdanı, kendi node ları olan bir yapı. Madenciliği olur yada olmaz. Bu noktada POW ve POS kavramlarını okumanız araştırmanız lazım.
Demek ki Coin lerde kendi içinde madenciliği olan veya olmayan şeklinde ayrılıyor. O zaman aklınıza şu sorular gelmeli,

POW nedir?
POS nedir?
blok ödülü nedir?
Neden blok zincirinin devamı için Madencilere ihtiyaç var?
Pre mine coin yani tüm coin baştan tamamı kazılmış coinlerde Madenciler yok ama zincir devam ediyor peki nasıl?

Bu sorulara ayrı bir konu açılıp, formal düzgün cevap lar verilirse ciddi miktarda merit kazanılır diye düşünüyorum.

hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
April 15, 2018, 10:08:49 AM

dostum başlığı iyi ki açmışşsın yukardan aşağıya bütün postları okudum. benimde bilmediğim bazı noktalara arkadaşlar iyi değinmiş. özellikle bu işlere yeni başlayanlar için coin ile token in ne işe yaradığı hakkında faydalı bir başlık olmuş. tebrik ederim
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1300

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
April 15, 2018, 10:11:02 AM

Coinse değerlidir, tokense değildir, hiçbir dayanağı olmayan, son derece sığ bir bakış açısı. Bu piyasada önyargı ya da bellenmiş doğru ile hareket ederseniz kaybedersiniz. chn2z de örnek vermiş, arttırmaya gerek yok, merak eden bir çok coinden daha değerli ve projesi sağlam çok sayıda tokeni araştırıp bulur.
Ayrıca şöyle bir durum da var, bazı projeler kaynaklarını baştan harcamamak için önce token çıkartıp sonradan kendi blok zincirlerini oluşturabiliyorlar.
Sonuç olarak bu kestirip atma aynı şu saçma inanışa benziyor, bir projede total supply düşükse değerlenir, yüksekse yerinde sayar...
Kripto piyasası matematik kanunları gibi değildir, belirleyicisi insan psikolojisidir.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████