Bitcoin Forum
June 23, 2024, 10:07:29 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Thermaltake 1200W Platinum Soket Yanması, Ne yapmam lazım ?  (Read 196 times)
Feferiko (OP)
Newbie
*

Activity: 9
Merit: 0

View Profile
April 22, 2018, 07:43:58 AM

Merhabalar;

Sistemimde Thermaltake 1200w Platinum ve Thermaltake 750w gold power supply var. 6 tane Sapphire Rx 580 Special Edition kart çalışmakta. Yanan kablo 2 kartın kendisine bağlıydı ve psu tarafından yandı. Fakat bu şekilde 3 aydır çalışıyordu ne oldu da dün bu şekilde koku gelerek yandı.

Her kartın riser'ı ayrı kablolarla destekleniyor. Her kartta ayrı kablolarla besleniyor o yüzden 2 psu var. Fakat dediğim gibi 2 kart aynı PCİ kablosundan besleniyor.

Resm koyuyorum, acaba güç kaynağının soket kısmını değiştirebilir miyim ? Garantili olarak servis veren bir yere göndersem bunun değişimi yapılır mı yoksa başka bir şekide tamiri mümkün mü ?

https://imageshack.com/a/img922/7521/JH8isA.jpg
https://imageshack.com/a/img922/1565/IPwAn7.jpg

mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
April 22, 2018, 07:54:29 AM

onun genel sebebi ark hocam ark yapıyor soket tam oturmuyor oda zamanla ısı oluşturuyor sebebi bu bence şimdilik kullanmaya devam edin + 1200watt thermaltake  gereğinden fazla o sistem için.

elle ısı yoklaması yapmak lazım arada bu soket girişlerini
Taratoor
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 251

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
April 22, 2018, 08:05:02 AM

aynısı benim başıma geldi hocam tüm aparatlarıyla birlikte gönderdim kapalı kutu yenisini gönderdiler.

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄       ▄█▄         
                                  █████     █████         
                         ▄██▄      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▄█▄     ▀██▀                             
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
                 ▀█▀                                     
           ▄                       ▄█▄       ▄█▄         
          ▀█▀            ▄██▄     █████     █████         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▀█▀                                     
            ▄                       ▄█▄      ▄█▄         
           ▀█▀             ▄██▄    █████    █████         
     ██             ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀         
              ▄     ▀█▀                                   
             ▀█▀                          ▄█▄             
        ██               ▄█▄    ▄██▄     █████           
                   ▄     ▀█▀    ▀██▀      ▀█▀             
                  ▀█▀                                     
             ██                    ▄██▄                   
                     ▄      ▄█▄    ▀██▀                   
                    ▀█▀     ▀█▀                           

▄█    ▄█  ▄█         ▄█████▄    ▀█▄      ▄█▀
██    ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██     ▀█▄  ▄█▀
██    ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀       ████   
██    ██  ██    ██  ██▄    ▄█     ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀    ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
Feferiko (OP)
Newbie
*

View Profile
April 22, 2018, 08:14:58 AM

Nereye gönderdiniz bence aynı şekilde göndereyim ?

Faturalı olarak Kadıköy Delta bilgisayadan almıştım. Orayla mı irtibata geçmek lazım yoksa direk Thermaltake'in servisi mi var ?
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
April 22, 2018, 09:36:54 AM

Benimde geçen yeni rig montajı yaparken bildiğin alev aldı kablo. Önce patladı sonra çat çat çat edip alev aldı. Birde birayı döküp söndürecektim az daha rigin üstüne Smiley sonradan sakinleşip elektriği kapadım üfleyip söndürdüm. Bu durumlar için nemli bir bezi elektriği kestikten sonra üzerine atıp söndürmek en mantıklısı. Bulundurmak lazım böyle bir bez.

...
Feferiko (OP)
Newbie
*

View Profile
April 22, 2018, 10:52:15 AM

Nereye gönderdiniz bence aynı şekilde göndereyim ?

Faturalı olarak Kadıköy Delta bilgisayadan almıştım. Orayla mı irtibata geçmek lazım yoksa direk Thermaltake'in servisi mi var ?

Nereye gönderdiniz acaba tamire ?  Bir çözüm bulmam lazım, 2 ekran kartım çalışmıyor bu yüzden...
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
April 22, 2018, 06:19:43 PM

garanti belgesi üzerinde ithalatçı firma yazar, doğrudan oraya gönderin. aldığınız yer önemli değildir, işlemin hızlı gerçekleşmesi için ithalatçı firmaya gönderimleri yapın. arkadaşın da dediği gibi psu da genellikle onarım yapılmıyor birebir değişim yapılır
ysakay
Sr. Member

Merit: 259

View Profile
April 22, 2018, 10:17:44 PM

Bende de aynı PSU var. Muhtemelen Vektron garantili ürününüz. Sakın ama sakın kabloları göndermeyin. 6 Aydır 3 defa servise gönderdim kabloları tamamlamak için eksik ve yanlış gönderdiler bana zamanında. Bildiğin gerizekalılar çalışıyor vektronda. Benimde sata kabloları yanmıştı soketle beraber. Gönderdim,2 sata kablosu gönderecelerine 1 molex 1 sata göndermişler ve PSUya uyumlu değil. Tekrar gönderdim bu sefer 1 i yanlış olmak üzere 2 sata göndermişler.
Eğer garantiye göndericeksen,PSU yanan kablo,CPU,24Pin Anakart kablosu gönder kafi. Zaten imkanı yok değişim yapmazlar.
khasank
Sr. Member

Merit: 281

View Profile
April 22, 2018, 10:42:35 PM

Merhabalar;

Sistemimde Thermaltake 1200w Platinum ve Thermaltake 750w gold power supply var. 6 tane Sapphire Rx 580 Special Edition kart çalışmakta. Yanan kablo 2 kartın kendisine bağlıydı ve psu tarafından yandı. Fakat bu şekilde 3 aydır çalışıyordu ne oldu da dün bu şekilde koku gelerek yandı.

Her kartın riser'ı ayrı kablolarla destekleniyor. Her kartta ayrı kablolarla besleniyor o yüzden 2 psu var. Fakat dediğim gibi 2 kart aynı PCİ kablosundan besleniyor.

Resm koyuyorum, acaba güç kaynağının soket kısmını değiştirebilir miyim ? Garantili olarak servis veren bir yere göndersem bunun değişimi yapılır mı yoksa başka bir şekide tamiri mümkün mü ?

Muhtemelen yüksek OC değerlerinden veya dual kazdığınızdan tek bir kablo kanalına aşırı yük binmiştir. Yüksek OC veya dual kazma gibi durumlarda teb bir kanal a sadece 1 GPU bağlayın. Şahsen ben 1 kanal kablo ya 2 GPU bağlı olarak kullanıyorum. Ama OC ler normal ve Undervolt yapılmış olarak kullanıyorum. 1 yıl oldu tık diyen olmadı.
Feferiko (OP)
Newbie
*

View Profile
April 23, 2018, 07:02:17 AM

Merhabalar;

https://imageshack.com/a/img922/7521/JH8isA.jpg
https://imageshack.com/a/img922/1565/IPwAn7.jpg

Muhtemelen yüksek OC değerlerinden veya dual kazdığınızdan tek bir kablo kanalına aşırı yük binmiştir. Yüksek OC veya dual kazma gibi durumlarda teb bir kanal a sadece 1 GPU bağlayın. Şahsen ben 1 kanal kablo ya 2 GPU bağlı olarak kullanıyorum. Ama OC ler normal ve Undervolt yapılmış olarak kullanıyorum. 1 yıl oldu tık diyen olmadı.

Tam tersine undervolt olarak solo mining yapıyorum. Yani güç tüketimi de kısılmış durumda. İşin komiği 4 aydır sıkıntısız çalışan alet, ayar değişikliği, elektrik kesintisi gibi şeyler olmadan bu hale gelmesi enteresan. Bir dahaki sefere ekstra kablo alarak hepsini tek tek bağlayacağım. Ama Thermaltake ürünü beni şaşırttı, bu şekilde bir sıkıntı yaratmaması lazımdı. Corsair psu kabloları çok daha kaliteli duruyordu ama ben gidip eskidende kullandığım için Thermaltake aldım. Neyse umarım tamiri veya değişimi olur...
amedeusx
Newbie
*

Activity: 82

View Profile
April 23, 2018, 07:13:09 AM

aynısı bende oldu. garantiyi beklemek istemedim, diğer soketleri kullanıyorum. 1-2 tanesi daha yanarsa gönderirim  Cheesy
nekominer
Full Member

Activity: 476
Merit: 102

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
April 23, 2018, 08:17:43 AM

Benimde corsair rm750 de benzer birşey oldu. Risera güç sağlayan sata girişleri ve kabloları eridi.
Garantiden değişim yaptılar.

Feferiko (OP)
Newbie
*

View Profile
April 24, 2018, 07:33:27 AM

Bende de aynı PSU var. Muhtemelen Vektron garantili ürününüz. Sakın ama sakın kabloları göndermeyin. 6 Aydır 3 defa servise gönderdim kabloları tamamlamak için eksik ve yanlış gönderdiler bana zamanında. Bildiğin gerizekalılar çalışıyor vektronda. Benimde sata kabloları yanmıştı soketle beraber. Gönderdim,2 sata kablosu gönderecelerine 1 molex 1 sata göndermişler ve PSUya uyumlu değil. Tekrar gönderdim bu sefer 1 i yanlış olmak üzere 2 sata göndermişler.
Eğer garantiye göndericeksen,PSU yanan kablo,CPU,24Pin Anakart kablosu gönder kafi. Zaten imkanı yok değişim yapmazlar.

Peki ne yapacaklar, tamirini mi yapacaklar ?
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
April 24, 2018, 07:08:52 PM

Rx580 special edition bildigim kadariyla fazla hash ve oyunculara fazla fps vermek icin muadillerinden güçlü bir kart. Doğal olarak güç tüketimide normal 580'e gore fazladir. Tek kablo uzerinden 2 kart beslemek bildiginiz intihar olmuş. Kart haricinde riser beslemeleride ayni hat uzerinden çekilirse yanmalar kaçınılmaz. Genelde 2-3 ay dayanır en sonunda psu tarafi veya kart soketi erir. Garanti kapsamindadir sifirlanmaz, tamir edilip gönderirler size.

argurbuz
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

One Token to Move Anything Anywhere

View Profile
April 24, 2018, 07:14:44 PM

Ben Evga GQ 1000W kullanıyorum rigleri 5li yapıyorum her karta direk birtane pci slot ve sata power bağlıyorum zaten riserlerimde kaliteli arada kontrol ediyorum tertemiz sorunsuz kullanıyorum.

ysakay
Sr. Member

Merit: 259

View Profile
April 25, 2018, 12:39:17 AM

Peki ne yapacaklar, tamirini mi yapacaklar ?
Evet
Feferiko (OP)
Newbie
*

View Profile
April 27, 2018, 05:59:04 PM

Rx580 special edition bildigim kadariyla fazla hash ve oyunculara fazla fps vermek icin muadillerinden güçlü bir kart. Doğal olarak güç tüketimide normal 580'e gore fazladir. Tek kablo uzerinden 2 kart beslemek bildiginiz intihar olmuş. Kart haricinde riser beslemeleride ayni hat uzerinden çekilirse yanmalar kaçınılmaz. Genelde 2-3 ay dayanır en sonunda psu tarafi veya kart soketi erir. Garanti kapsamindadir sifirlanmaz, tamir edilip gönderirler size.

Thermaltake 1200w platinum modelinde 4 x pci girişi var, riserlar zaten diğer girişlerden besleniyor. Ben 750w thermaltake gold u da aldım 2 adet pci girişi var onun da.

Ama insanlar 1200w ile 6 kartı çalıştırıyorlar. Kabloları nasıl güvenli şekilde çoğaltıyorlar 6 kart için ?
mdikmetas
Full Member

Merit: 118

View Profile
April 27, 2018, 07:19:45 PM

Thermaltake 1200w platinum modelinde 4 x pci girişi var, riserlar zaten diğer girişlerden besleniyor. Ben 750w thermaltake gold u da aldım 2 adet pci girişi var onun da.

Ama insanlar 1200w ile 6 kartı çalıştırıyorlar. Kabloları nasıl güvenli şekilde çoğaltıyorlar 6 kart için ?

siz hala bunun 1200 watt muhabbeti yada 600 watt muhabbetinden kaynaklandığını sanarak sohebt ediyor ya tam komedi

ekran kartları 12v çıkışından beslenir 12v çıkışı ne kadar yüksek bir ampere sahipse o kadar çok ürünü besleyebilir....

mesela şuan piaysada 1200 watt olupda 4-5 kartı besleyemeyen powerlar var bunun sebebi ise çok kanallı olması adamlar sata ve molex girişleri 6 pinlere özel kanallarlar ile akım vermiş  eğer güzel bir şekilde renk yazı vb ayrıştırılmadı ise kablolar düzgün bağlantıyı yapmak yerei kadar zaman harcatacak yada kablo yaktıracaktır

800 watt lık 12v tek kanallı bulabileceğiniz 12v üzerindeki en yüksek akımlı powerı alın ortalama olarak 1 kart düzgün olarak overclock yapıldığında rx580 80 watt a kadar düşüyor ama ortalama 100 watt desek 100/12=8,3 Amper yapar ki   Kart sayısı X ortalama 9 amperden hesaplarsak  6x9=54 Amper yapar ki 54 amperin üstünde ister 800 watt olsun rahatlıkla o kartları besler..
Pages: [1]
  Print  

Jump to: