Bitcoin Forum
June 23, 2024, 09:28:58 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Miningte başıma gelenler  (Read 336 times)
Necroface (OP)
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
April 23, 2018, 11:50:23 PM
Merited by EFS (4), teramit (2), Ridcan (2), sammys (1)

Merhaba,

Mininge başladığım günden beri çok fazla amatörlük yaptım, umarım benim hatalarımı siz yapmazsınız diye paylaşmak istedim.

o kadar çok ki hangisinden başlasam acaba Smiley)) aaa evet önce anakart, gigabyte 3 gpu girişli bir anakarta pci extenderla 1-3 olan, 5 kart bağladım. sonra bir extender daha taktım 1-4 olanından 7 kart bağlamak için. anakartın biosu çöküp durdu. ilk sefer nette ne denediysem olmadı. pilini çıkardım, uzun süre bekledim(katalizörler boşalsın diye), sonra psu hızlıca kapa aç vs taktikleri yaptım. yok olmadı. bilgisayarcılara götürdüm yapamadılar.ram yanmış diyen bile çıktı. sonra nette okudum, anakart üzerinde bios sıfırlamak için iki pin var, görürsünüz başınıza gelirse, bir jumper ile ya da tornavidayla kısa devre yaptırırsanız sıfırlıyormuş, ancak her okuduğum türkçe ve yabancı forumda, bunu kısa devre yaptırınca bilgisayarı çalıştırmayın diyorlar. meğer püf noktası çalıştırmakmış, öyle düzeldi. extenderlar da fazla olunca anakart kaldırmıyor, o yüzden çok pci girişi olan anakartların üzerinde molex besleyiciler var.

sonraaaa psu. yaktı yıktı beni aylarca. ilk söyleyeceğim psuları tam kapasite sakın çalıştırmayın, yanıyor, mutlaka boşluk bırakın, ömrünü de uzatırsınız, yani 1000w ise siz 700 den fazla yüklenmeyin. üzerinde 80 filan yazan, yükleme kapasitesi, yani %80 gibi, max 800 kaldırır diyor aslında. bir de 12 volt çıkışlarındaki amper değerleri çok önemli. 3-5 yazıyorsa sakın almayın kaldırmıyor, yine yanıyor. bir de 8 pin çoklayıcı kablo meselesi var, onu da yaptım. çoklayıcıyla tek kabloyu ikiye çıkardım, iki gpu bağladım. sadece ether kazarken kaldırdı ama duale geçince yine yaktım, çok güzel yanıyorlar Smiley size tavsiyem bu kablolardan uzak durun ve kablo üzerinde iki çıkış orjinalinde bile olsa siz sakın 2 gpu bağlamayın, bu iki çıkış, iki giriş gerektiren r9 290 ya da sapphire nitro gibi kartların beslemesi için. bir öndemli konu daha işin püf noktalarındandır, asla ve asla molex, sata kablolarına 2 den fazla riser bağlamayın. bazı kablolar üzerinde 5 molex çıkışı var, sakınnnnnn.

riser demişken, riserlarda en iyisi 6 pin girişli olan diyorlar, ama bilmeden aldığım sata ve molex girişli riserlarımı hala kullanıyor. sorun yaşamadım. v6 v6c v7 karışık.

add2 psu kullandım, çok güzel kablolarım eridi. yangın çıkıyordu. şuan kısa devre yöntemi ile bağımsız çalıştırıyorum. sorunsuz.

ram olayı, 4gb ram 8 gpuda hiçbir sorun yaşatmıyor. arkadaşlar 10 gpu ile kullanıyor, sorun yok dedi. lüzumsuz 8gb ram almayın. 8 gpu demişken, rx kullanacaksanız, 8 den fazlası için windows güncellemesi çıktı ama bu sefer blokchain driverı kullanamıyorsunuz, hash rate düşüyor, tavsiye etmem.

ssd evet, söktüm arkadaşlar, kullandığım bilgisayara taktım, rige de 2. el aldığım 30tl ye uyduruk laptop çıkması 80gblık eski tip hdd taktım. ssd sadece açılış kapanış hızını etkiliyor, mining ile hiç bir alakası yok, lüzumsuz para harcamayın.

üçlü priz. sakın ola üçlü prizi uyduruk almayın, arasına da kablo ekleme aparatları takmayın. şarteri de attırmadı alev alev yandı gözümün önünde, tesadüf yanındaydım. saklıyordum fotoğraflarını ama telefonum sd kart katili, yalan oldu. keşke görseniz. kaliteli prizler üzerinde kaldıracağı watt değeri bile yazar.

bir de yaptığım iyi birşey söyleyeyim. aliekspressten 2 dolara hdmi dummy aldım. monitorden sökünce rig kapatıyordu kendini. nette bir sürü yöntem yazmışlar ama hiç biri işe yaramadı. bunu takınca monitör varmış gibi kandırıyor, kapanmıyor rig. 2 dolarlık şey mükemmel iş gördü, tavsiye ederim.

son olarak bir kere de gpu bios modlarken, bilgisayar kilitlendi. gpu uçtu. bir günden fazla araştırmak zorunda kalmıştım. dandik bir program var, dos üzerinden güvenli modda  usb ile çalışıyor. onunla düzelttim. başına gelen olursa harddisklerimin birinin içinde saklıyorum. binde bir olacak birşey ama denk geliyor işte.

bu işten para kazanacaksanız, asla ve asla ucuzuna kaçmayın, kredi ile bu işe girmeyin, nitekim faizler çok yüksek, kazandığınızı günlük bozmayın, biriktirin, piyasa artınca toplu çıkarın elden, yoksa zarar edersiniz, ve az paranız varsa bu işe girmeyin, eskidenmiş o 2 kartla para kazanmalar, şuan işler böyle yürümüyor. 4lü rig stabil diyorlar ama 8li rig oldukça stabil, yani 4 kartla rig kurmayın unutmayın anakart,hdd,işlemci de elektrik yakıyor.

hatalarımın size faydası olması dileğiyle, herkese bol kazançlar.

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
Sectant
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 2

View Profile
April 24, 2018, 11:39:51 AM

Senin başına gelenler pişmiş rig in başına gelmemiştir Cheesy , olayları özetlemişsin neredeyse hepsiyle bende karşılaştım yeni başlayacak arkadaşlar için okunması gereken bir yazı olmuş.
argurbuz
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

One Token to Move Anything Anywhere

View Profile
April 24, 2018, 06:18:35 PM

Bana ayata yürüyen cenabet diyorlar bazen bu yazdıklarını paylaşman iyi olmuş ben bile şu madde bir deki kadar fetişşeyler yaşamadım benim yaşadığım arasında disk ateş alıp yandı gözümün önünde zar zor kurtardım ekran kartlarını neyse geçmiş olsın hocam Smiley

tlcash
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 256

View Profile
April 24, 2018, 10:41:56 PM

Valla hocam tecrübe dediğin şey böyle deneyip deneyip, hata yapa yapa ögrenilmiyor mu zaten Smiley Bu işlere başlamak isteyenler için güzel bir paylaşım olmuş.

A revolutionary decentralized digital economy 
Join us:██`Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  Github
.ATHERO
.Internet 3.0 solution
HartmaniAbit
Member
**

Activity: 224
Merit: 12

View Profile
April 29, 2018, 12:05:45 AM

Sizin başınıza gelenler de çiğ tavuğun başına gelmez maşallah Smiley Hatalardan ders çıkaracağız, paylaşım için teşekkürler
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
May 01, 2018, 08:04:54 PM
Merited by EFS (4)

Hocam sorsanız söylerdik çoğunu Smiley

8+6 pinli gpu beslerken çoklayıcı ile beslemek 60kg bir insana 400kg yüklemek demek Smiley

Mümkünse çoklayıcı kullanırken birini güç diğerini riser için kullanın. 8+6 larda 6lı ve riser için çoklayıcı kullanın ama 8/6 yı çoklamayın. Hatta 8/riser bile yapmayın tek kalsın.

Ssd konusuna katılıyorum. Ayrıca ssd kullanıyorsanız sata gibi ömürsüz değil. Ömrü daha kısa. Ssd ler sürekli veri yazıp silmek için tasarlanmamıştır. Evet daha hızlı yazar ancak sürekli log dosyası oluşturan miner için bu bir sorundur. Açılış hızı ve bir kaç ufak şey dışında bir işe yaramaz.

Riser konusu değişik, 6pin girişi yoksa bile sıkıntı olmaz. Sonuçta konnektörsüz kartlar kullanırsanız riser besleme yapacaktır ondada ahım şahım bir sorun olmaz. Çok çok molex takın.

Uzatma ve üçlü priz en önemli konudur. Sigortayı attırmasada yaklaşık 3kw yi tek kaldıran kablolarım var evet çok sıcak olsada bir sorun olmadı ancak yinede yükünü yarı yarıya azalttım. Bokunu çıkarmamak gerek Smiley

Kazdığımın hiç birini bozdurmuyorum. Ufak bir güçle eth kazıyorum onun dışında eth kazmıyorum bile. Gelen eth yide borsada başka coinle takaslıyorum. Anlık elimde 0,5eth den fazla olmuyordur bozulmamışsa o da Smiley

...
Hopewithmoney
Full Member

Activity: 350
Merit: 100

View Profile
May 01, 2018, 09:23:09 PM

Mining kolay bi iş gibi gözüksede sorunlar çıktıkça tecrübe kazanıyor insan. Kurup start vermek en kolayı. Kablo düzenini, adam gibi modlamasını, psu hesaplamasını yapmak biyerler yandıktan sonra öğreniliyor
aquamand
Member
**

Activity: 224
Merit: 10

View Profile
May 02, 2018, 10:33:23 AM

Hocam başına pek iyi şeyler gelmemiş ama iyitecrübeler edinmişsin. Sonuçta hayat budur. Ya yaşayarak ya dinleyerek öğrenirsin.
JetToken
Jr. Member
*

Activity: 98
Merit: 1

WWW.OAX.ORG - MARKET INTEGRATION PLATFORM

View Profile
May 02, 2018, 02:51:39 PM
Merited by EFS (1)

Mining bu işin en zor kısmı bence. Elektirik bilgisi, Bilgisayar bilgisi yanında bir de coinleri yani Trade takip etmen lazım. Yeni çıkan coinleri takip edip kazman lazım. Onlardan iyi olma ihtimali olanı bulman lazım. Bunların yanında Watt'ı, Amper'i, Şalteri, Anakartı, CPU, Ram, GPU bilmen lazım. Yazılımdan anlaman lazım. Modlamadan, OCdan. Velhasıl bilmen gereken o kadar çok konu var ki...

Sizin yaşadıklarınızı az&çok hepimiz yaşayıp öğrenmişiz. Kimisi daha şanslıdır yanında yol gösteren olmuştur. Kimisi de kendi başına öğrenmiştir. O yüzden bilgi en pahalı şey.

OAX - BRIDGE TO TRADITIONAL FINANCE WORLD
OAX - INTEGRATION OF CRYPTOCURRENCY MARKET
■ oax.org ■ bit.ly/BttANN ■ bit.ly/ActiveBounty ■
Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
May 02, 2018, 09:14:47 PM

arkadaşım kokuttun beni allah korusun riglerin yanına haftada 1 anca gidiyorum kameradan sürekli takip etsemde 3lü priz olayı korkuttu beni

teşekkürler bu arada yazı için

dos ekranda gpu bios atma olayını paylaşman mümkünmü 4 adet kartım yanlış moddan yatıyor belki canlandırabilirim.

merit vermek istedim ama türkçesi yeterli paranız yok dedi hakkını helal et paylaşım harika
Rkc Trader
Member
**

Activity: 406
Merit: 11

View Profile WWW
May 02, 2018, 10:40:37 PM

Sabırla okudum enteresan bir talihsizliğiniz var gerçekten. Nazar değmesin 1 senedir ufak tefek sorunlar dışında tık demeden çalışıyorlar.

akirafes
Full Member

Activity: 231
Merit: 101

View Profile
May 02, 2018, 11:29:23 PM

Merhaba,

add2 psu kullandım, çok güzel kablolarım eridi. yangın çıkıyordu. şuan kısa devre yöntemi ile bağımsız çalıştırıyorum. sorunsuz.

add2 psu dikkatimi cekti bu konudan başka müzdarip var mı? add2 psu zararlı mı? kısa devre daha mı iyi bilen varsa bilgilendirirse sevinirim. Ona göre düzenlememi değiştireyeyim.
Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
May 02, 2018, 11:52:12 PM
Merited by EFS (1)

Merhaba,

add2 psu dikkatimi cekti bu konudan başka müzdarip var mı? add2 psu zararlı mı? kısa devre daha mı iyi bilen varsa bilgilendirirse sevinirim. Ona göre düzenlememi değiştireyeyim.

Valla ben ilk defa add2psu ile ilgili böyle bir sorun duydum ama yine içiniz rahat etmiyorsa size bu ürünü önerebilirim.
https://hashratestore.com/shop/cables/dual-power-supply-adapter-cable-24-pin-atx/

Ben bunların hiçbirini kullanmadım  1. power ın yeşil ve siyah uclarından 1 kablo çektim 2. powerın yeşil ve siyahına. Soket girişlerine temas etmek için iğne kullandım iğneye kablo lehimleyip 1. psudan 2. ye kablo attım. 2 si aynı anda tetikleniyor ve aynı anda kapatınca kapanıyor yaklaşık 13 14 aydır falanda bu şekilde kullanıyorum.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
May 03, 2018, 09:10:33 AM

Son çıkan mainboardların içinden bu 24pin birleştirici çıkıyor. Temelde kısa devre, add2psu ve bu arkadaş aynı işlev. Kusa devrede sanırım psuları ayrı ayrı çalıştırmak gerekir. Diğer birleştirmelerde power a basınca iki psuda aynı anda çalışır. Kısa devretle yapmadım hiç ama mantıken aynı anda tek tuşla çalışmaması lazım. Temelinde prensipleri aynı. Tehlikeyse ikiside aynı

...
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
May 05, 2018, 11:44:45 AM

hala yanlışların var. psudaki %80 gibi ibareler %80 güçten fazla çalıştırmayın demek değil malesef Smiley
verimliliğin ölçüsüdür o ibareler. yani %80 verimlilikteki bir psudan 800w çekiyorsan bu psu pirizden 1000w çeker. o yüzden verimliliği yüksek psuları tercih etmek büyük bir avantajdır. fakat verimliliği yüksek psu ların da ilk yatırım maliyetleri epey yüksektir
Pages: [1]
  Print  

Jump to: