Bitcoin Forum
May 08, 2024, 01:42:15 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Litecoin Mining (Soru)  (Read 12105 times)
Exploiter (OP)
Newbie
*

Activity: 28
Merit: 0

View Profile
November 19, 2013, 03:45:08 PM

Merhaba Arkadaşlar
(yazım yanlışlarımdan ve noktalama işaretlerimden dolayı şimdiden beni affedin)

Uzun süredir sık sık takip etmekteyim işten güçten fırsat bulup bir türlü üye olamamıstım ama artık aranıza katıldım tabi kabul görürseniz Smiley
neyse tanısma faslını geçip sorularımı yöneltmek istiyorum öncelikle ingilizcem olmadığı için ceviriylede düzgün anlayamadığım için sizin bilgilerinize ve tecrübelerinze ihtiyacım var bitcoin bölümünde litecoin sordugum içinde lütfen kızmayın aslında türkçe bölümüne alt kategoriler gelse çok iyi olur tanışma bölümü yada alt para birimleri neyse ..

öncelikle elimde 2 adet parasını ödeyip bir türlü kullanmak nasip olmayan 2 adet vps mevcut bitcoin üretsem zarar edicegimi anladım okudugum konularda bende litecoin yada prime coin üretmeye yönelmek istiyorum şuanlık litecoinde karar verdim sanırım şuanda ona yatırım yapmak daha karlı lafı cok dolandırdım farkındayım lütfen kusuruma bakmayın

--Sorularım--
1-LiteCoin üretmek istesem altaki vps iş görür mü?
2-litecoin mining için detaylı türkçe anlatım varmı yada biri yardımcı olursa cok sevinirim(hiç bilgim yok)
3-litecoin için adam akıllı poll yok diye hep yazılar görüyorum bu sorun halen devam etmektemidir?

--Vps Özellikleri--
Genuine İntel Cpu 2.60Ghz 8 Çekirdekli Max Cpu Hızı: 2800Mhz
16 Gb Ram
Bağlantı Hızı 200 Mbps
İşletim Sistemi Windows Server 2012 64Bit
--------------------------------------------
1715175735
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715175735
Reply with quote  #2

1715175735
Report to moderator
1715175735
Hero Member
*

Ignore
1715175735
Reply with quote  #2

1715175735
Report to moderator
1715175735
Hero Member
*

Ignore
1715175735
Reply with quote  #2

1715175735
Report to moderator
"Bitcoin: the cutting edge of begging technology." -- Giraffe.BTC
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
November 19, 2013, 03:59:41 PM

Primecoin, XPM üretin.

Litecoin CPU fazla karlı değil artık.
Exploiter (OP)
Newbie
*

View Profile
November 19, 2013, 04:04:45 PM

Yorumun için çok teşekkürler xDeathwing

öncelikle yukarda belirtigim gibi altcoinlere türkçe kaynak bulmakta zorlanıyorum bana yardımcı olabilirmisin vaktin varsa
litecoin üretsem günlük ne kadar olur prime coin üretsem günlük ne kadar olur ortalam kesin bir sonuc vermek zor oldugunu biliyorum ama merak işte :/
Deathwing
Legendary
*

View Profile WWW
November 19, 2013, 04:08:17 PM

Yorumun için çok teşekkürler xDeathwing

öncelikle yukarda belirtigim gibi altcoinlere türkçe kaynak bulmakta zorlanıyorum bana yardımcı olabilirmisin vaktin varsa
litecoin üretsem günlük ne kadar olur prime coin üretsem günlük ne kadar olur ortalam kesin bir sonuc vermek zor oldugunu biliyorum ama merak işte :/

İşlemci hakkında bilgim yok, Primecoin için.

Litecoin ile 24/7 kazsan, 1 litecoin bile etmez heralde.

Türkçe Altcoin forumu yok şuan ama http://primecointalk.com var. Ingilizce, Türkçe bölümü var.
Exploiter (OP)
Newbie
*

View Profile
November 19, 2013, 04:48:14 PM

önerinle birlikte http://www.peercointalk.org üye oldum ama oradada türkçe bölümünde 0dan başlıyanlar için bilgi yok türkçe
işlemcim hakkında bilgi sahibi olman için cpu-z den bir görüntü
http://oi43.tinypic.com/kbf675.jpg
Deathwing
Legendary
*

View Profile WWW
November 19, 2013, 05:19:18 PM

Deneyebilirsin.
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
November 19, 2013, 07:03:03 PM

evet hocam primecoin i bir deneyin isterseniz, deneyimlerinizi de paylaşırsanız iyi olur valla Smiley

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
Rohin123
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
November 19, 2013, 10:33:27 PM

Herkese selamlar.
Bugün sabahtan beri yaptığım araştırmalar sonucu abimin evinde boş boş yatan 6990'ı değerlendirmeye karar verdim.
Calculator'larda çıkan hesaplara göre 1 ay boyunca litecoin mining yaparsam aylık 100 dolar gibi bir kâr bırakıyor.
Tabii bu şu anki litecoin fiyatına göre ,ki bence bitcoinin uçmasıyla kısa süreli o da 5$+ gördü, bu kadar kâr veriyor.
Litecoin bu değerde sabit kalır mı? Litecoin mining yapmalımıyım?
Deathwing
Legendary
*

View Profile WWW
November 19, 2013, 10:40:24 PM

Litecoin 50 lere kadar gidebilir, giderse Miner artacak ve difficultyde artacaktır, başlarsanız iyi olur, size kalmış.
technomancer
Sr. Member

Activity: 252
Merit: 251

View Profile
November 19, 2013, 11:23:21 PM

Merhaba Arkadaşlar
(yazım yanlışlarımdan ve noktalama işaretlerimden dolayı şimdiden beni affedin)

Uzun süredir sık sık takip etmekteyim işten güçten fırsat bulup bir türlü üye olamamıstım ama artık aranıza katıldım tabi kabul görürseniz Smiley
neyse tanısma faslını geçip sorularımı yöneltmek istiyorum öncelikle ingilizcem olmadığı için ceviriylede düzgün anlayamadığım için sizin bilgilerinize ve tecrübelerinze ihtiyacım var bitcoin bölümünde litecoin sordugum içinde lütfen kızmayın aslında türkçe bölümüne alt kategoriler gelse çok iyi olur tanışma bölümü yada alt para birimleri neyse ..

öncelikle elimde 2 adet parasını ödeyip bir türlü kullanmak nasip olmayan 2 adet vps mevcut bitcoin üretsem zarar edicegimi anladım okudugum konularda bende litecoin yada prime coin üretmeye yönelmek istiyorum şuanlık litecoinde karar verdim sanırım şuanda ona yatırım yapmak daha karlı lafı cok dolandırdım farkındayım lütfen kusuruma bakmayın

--Sorularım--
1-LiteCoin üretmek istesem altaki vps iş görür mü?
2-litecoin mining için detaylı türkçe anlatım varmı yada biri yardımcı olursa cok sevinirim(hiç bilgim yok)
3-litecoin için adam akıllı poll yok diye hep yazılar görüyorum bu sorun halen devam etmektemidir?

--Vps Özellikleri--
Genuine İntel Cpu 2.60Ghz 8 Çekirdekli Max Cpu Hızı: 2800Mhz
16 Gb Ram
Bağlantı Hızı 200 Mbps
İşletim Sistemi Windows Server 2012 64Bit
--------------------------------------------

Merhaba,

ilk sorunuzun cevabi malesef hayir. Ancak XPM ( Primecoin) icin oldukca ideal bir makina gorunuyor.
 ikinci sorunuzun cevabi ise detayli anlatim olayini resimli videolu anlatacagim diye cok defalar soz verdim, ama islerimin yogunlugundan oturu gerekli zamani bir turlu ayiramadim. Inanin bu dediginiz sey oldukca zaman alan ve zahmetli bir sey. Kitap yazmak gibi dusunun Smiley

ucuncu sorunuzun cevabi ise aslinda pool lar mevcut ama komisyon oranlari 3% gibi yuksek olunca insanlar bir daha dusunuyor.

Ikinci sorunuza tekrar donecek olursam,

Litecoin su an icin sadece ust seviye ekran kartlari ile mumkun. CPU ile bu is teknik olarak mumkun olsada zahmete girmeye degmeyecek kadar degersiz. Ust seviye ekran kartlari derken islemcisinin yapisi geregi AMD Radeon kartlari bu is icin en ideal ekran kartlari.
Cuda yani Nvidia ekran kartlari oyun ortaminda her ne kadar daha basarili olsa da paralel islem yapma teknolojisi olarak AMD nin teknolojisi mining yapmada teknik olarak bize daha yuksek islem gucu sunuyor.

Gunumuzde gelinen zorluk seviyesinide hesaba katarsak su anda Litecoin mining yapmaya degecek ekran kartlari benim Favorilerime gore

1 En son cikan AMD R9 290 serisi, oldukca az enerji tuketimi var. tam yukte 350 watt gibi 750 kh/s
2 eski ama halen en favori kartim cift GPU lu AMD Radeon 6990   450 watt gibi bir yuk cekiyor ama katir gibi masallah. 800 kh/s
3 yine cift GPU lu eski enerji sarfiyati yuksek olsada oldukca iyi degerler veren 5970
4 Radeon HD 7950  fiyat performans guc tuketimi ucgeninde en basarili ekran karti. 650 kh/s gibi bir degere sorunsuzca ulasiyor.
5 Radeon HD 7970 benim 2 numarali favorim.  750 kh/s a kadar ulasiyor.
6. Radeon HD 7990  bu bu isin krali ama fiyat+ guc tuketimi ile kiyasladiginizda 2 tane 7950 daha ekonomuk oluyor.  bu kart 6990 in yerini alan yine cift GPU lu bir kart. 1300 kh/s gibi guc sagliyor, anakartinizda 3 slotluk bir hacim kapliyor.

Bunlarin disindaki kartlarla elbettemining yapilir ama unutmayin ki bir anakarta uzerindeki slotlar kadar ekran karti takabilirsiniz.
dusuk kart kullandiginizda bu yeni bir anakart, yeni bir islemci, ram , guc kaynagi demek.

Yakin bir zamanda  www.ltctr.com  adresinde insallah detayli bilgiler sunacagim. Uzun zamandir planliyorum. ama orasi acilana kadar buradan zamanim oldugunca yardimci olmaya calisirim yine.

Yukaridaki ekran kartlarindan birisine sahipseniz o zaman bu isten kar edebilirsiniz. Ama unutmamak gerek ki Litecoin mining yaptiginizda bu kartlar 7/24 durmadan calisacaklar, fanlari son hiz calisacak, birde 3 -5 kartli bir sistem ise o ses dayanilmaz olacak, yazin ekstradan klima ile sogutma gerektiricek. o yuzden serin sehirler bence bu isten daha karli cikar. kucuk capli elektrik sobasi gibide isitir odayi. 5 kartlik bir rig yaparsaniz o kucuk capli soba normal sobaya donusur ve odayi isitmak icin baska bir seye ihtiyaciniz olmaz.
 Unutulmamasi gereken bir konuda, adetli ekran karti ile bu isi yapacaksaniz kac adet ile yaptiginiza dikkat edin. Mesela benim icin para sorun degil 10 veya 20 karttan olusan bir rig yapabilirim dediginizde karsiniza buyuk bir engel cikacak. Buda evinizdeki yada bodrumunuzdaki elektrik tesisati, bu denli yuksek elektrigi kaldiracak gucte degil, sigortalarinizi kontrol edin, elektrikci bir tanidiginizdan yardim alin. tum makinalari ayni prize asla baglamayin, prizleri uzatma ile bolun ayri ayri odalardan cekin.

bu ise girdiginizde litecoin hesapmakinasi ile yaptiginiz hesaplar sizi gaza getirmesin, bu rakamin en az yarisini ve belki biraz daha fazlasini elektrige odeyeceksiniz.
Exploiter (OP)
Newbie
*

View Profile
November 20, 2013, 12:40:06 AM

değerli yorumun için çok çok teşekkür ederim technomancer kafamdaki bir çok soru isaretinin gitmesine yardımcı oldun Allah Razı Olsun.

Yakında Çift İşlemcili Bir Anakart(Asus ZP9E-D8 WS) İle 7970 Quad-CrossFire bir mining kurmayı düşünüyorum su sogutmalı sanırım buda ısı ve ses sorunu ortadan kaldırır bir soru daha sormak istiyorum

prime coins veya litecoins için ghz cinsinden hızlarını nasıl hesaplarım yani 2.6 ghz kac kh/s eder gibisinden

şuanda vpsye prime coins için calısmaya başladım sanırım suanda üretime geçti ama hızı ne anlayamadım

pool:http://ypool.net/

http://oi43.tinypic.com/2dlt5at.jpg
technomancer
Sr. Member

View Profile
November 20, 2013, 01:02:50 AM

değerli yorumun için çok çok teşekkür ederim technomancer kafamdaki bir çok soru isaretinin gitmesine yardımcı oldun Allah Razı Olsun.

Yakında Çift İşlemcili Bir Anakart(Asus ZP9E-D8 WS) İle 7970 Quad-CrossFire bir mining kurmayı düşünüyorum su sogutmalı sanırım buda ısı ve ses sorunu ortadan kaldırır bir soru daha sormak istiyorum

prime coins veya litecoins için ghz cinsinden hızlarını nasıl hesaplarım yani 2.6 ghz kac kh/s eder gibisinden

şuanda vpsye prime coins için calısmaya başladım sanırım suanda üretime geçti ama hızı ne anlayamadım

Litecoin mining yapmak icin kullanabilecegin en ucuz en yavas cpu yu al, sadece isltetim sistemini yukleyecek kadar kucuk bir harddisk bile olur, hatta usb den bile boot edebilirsin. Litecoin mining etmek icin ihtiyacn olan tek sey uzerinde bolca pci-e slotu olan ve ekran karti icin extra guc girisi saglayan bir anakart.  ornegin sunun gibi

http://www.asrock.com/news/index.asp?cat=News&ID=1765

Istedigin hesabi yapabilecek bir hesap sistemi yok malesef.

olanlar ise tamamen senin donanmin ile yaziliminin en guzel sekilde ciftlesmesi ile ortaya cikan sonuclar, denemen lazim, ortalama denenmis degerler uzerinden hesap yapabilirsin ancak.  Ornegin surasi litecoin icin size biraz fikir verebilir. Kartlarin tahmini kh/s degerlernin oldugu tablo

https://litecoin.info/Mining_hardware_comparison

tahmini kh/s  ile ne kadar litecoin kazanabilecegine dair hesap makinesi

http://www.litecoinminingcalculator.com/

Primecoin bambaska bir olay su an icin yalnizca cpu ile yapiliyor ve yukaridaki bir mesajinizda cpu nuzun ozelliklerini yazmissiniz, orada gordugum kadari ile ypool sizin icin ideal, onlarin mineri avx destekli cpu ile biraz daha hizli islem yapiyor ve sizinde avx desteginiz var cpuda.

primecoinde gunde kac zincir yaptiginiza gore kazanc belirleyebilirsiniz, onuda kurdugunuz miner programinda gorebilirsiniz, oradaki rakama bakarak suradan tahmini bir deger cikarabilirsiniz,

www.anty.info/primecoin-calculator/

technomancer
Sr. Member

View Profile
November 20, 2013, 01:09:00 AM

13 bin kusur pps diyor, benim macbook pro i7  ile daha yuksek deger aliyor, islemciniz  gercek 8 core mu yoksa 4 core + 4 de hyper-threading
mi vermistiniz yukarida bir yerde ozelliklerini sanirim tekrar bi kontrol etmek lazim.

...Ettim, 8 core +8 threading.  kesinlikle daha yuksek bir deger almaniz gerekirdi.
Exploiter (OP)
Newbie
*

View Profile
November 20, 2013, 01:20:17 AM

hmm :/ anlamadığım için bişi diyemicem şuanlık ama ypool.net how to bölümünden programı indirip altında yazan parametriyi direk kullandım ekstra bir parametri girmek gerekiyormu acaba tam anlamıyla yararlanmak ve işlemcimin avx desteginden yararlanmak için ++ bir diğer sorum ise elimdeki diger vpsyede kurulum yapıcam diger makinadada aynı workers üyeligini kullanabilirmiyim bir sorun olurmu yoksa farklı bir workers olusturup girmem gerekiyor kusura bakmayın cok fazla soru sordum ama acemilik işte gönül verdik bi kere ve yeterli türkce kaynak malesef yok o yüzden siz gibi bu işe gönül vermiş degerli ustatlara soruyoruz
ghostshirt
Full Member

Activity: 216
Merit: 100

View Profile
November 21, 2013, 02:09:55 PM

Litecoin'ler icin ASIC uretecekmis bir Ingiliz sirketi: http://www.coindesk.com/asic-miners-litecoin-soon/

labtek38
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
November 21, 2013, 03:52:06 PM

ilk alanlar parayı kırar mı dersiniz? Ama tr de elektrik fiyatları dış ülkelere göre nasıl acaba dolar bazında?

Pages: [1]
  Print  

Jump to: