Bitcoin Forum
May 06, 2024, 10:14:52 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Molex Kablo yanması için alternatif öneriler ?  (Read 200 times)
sh0ck (OP)
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
April 25, 2018, 01:26:26 PM

Merhaba arkadaşlar
Küçük çaplı bir rig satın aldım 2. el. Kendi çapımda kavruluyorum tabiri caizse.

Rig'i satın aldığım arkadaş, molex kabloların soketlerinin iki-üç ayda bir yanabileceğini ve yedek olarak elinde bulundurursam benim için iyi olacağını söyledi.

Kablolar bunlar :

http://i64.tinypic.com/wrxisg.jpg

http://i67.tinypic.com/2ymereo.jpg
http://i68.tinypic.com/281v8yu.jpg

Sanırım 6+2 Pin Molex geçiyor bu kablolar.Henüz yanan bi kablom yok çok şükür, bunlar eski yanan kablolarmış, satan kişi verdi Smiley

sorum şu ki; bu kabloların kaliteli olanları var mı ? çünkü satın alıp değiştirmek istiyorum komple. yada yanmasını engellemek için yapılabilecek birşey var mı ?

şimdiden teşekkürler.
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
designersinan
Jr. Member
*

Activity: 91
Merit: 1

View Profile WWW
April 25, 2018, 01:51:17 PM

Bu kablolar genellikle 18AWg ölçü standartlarında fakat bunların 16AWG olanlarıda mevcut aliexpressten alabilirsin. Güç kaynaklarının kendi molexleri dahadayanıklı oluyor. Yedeklemekten başka çare yok.

STASH: EASY INSTANT PRIVATE
PRE-SALE 24/09/2017
claypaky
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile
April 25, 2018, 01:53:39 PM

Ekran kartı beslemek için o tarz kablolar genelde pek tavsiye edilmiyor
kaç ekran kartı var bilmiyorum ama kaliteli yüksek watajlı bir psu o kullanmak zorunda kaldığın kablolardan kurtaraktır sizi

kaliteli bir PSU da zaten yeteri kadar ekran kartı için 6+2 bağlantısı mevcuttur
ekran kartı sayısına göre 2 adet kullanabilirsiniz  
tabii ki kartların modelleri de önemli yüksek watt çeken bir ekran kartı ise 1 PSU ya yüklenmek o kadar akıl karı değil bence
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
April 25, 2018, 04:07:24 PM

Deneyimlemiş biri olarak söyleyeyimki psu ile uzak yakın alakası yok. Ayrıca kaliteli bir 1300w yahut 1600w psu aldığınızdada içinden maksimum 8 molex çıkacak. Elinizdeki kartlar 1050 460 gibi kartlarsa zaten fazla gelecektir güç ve 12 kartla kullanmak mantıklı gelecek.

Modülerde alsanız içinden 6-8 arası molex çıkacak. Bir arkadaşın dediği gibi aslında riser türüde önemli. Kartlarınız konnektör girişliyse 1600lük psu da alsanız molex+pcie sayısı büyük ihtimal 8 kart içinde yetmeyecek. İlave kablolamada kablo kaliteli olmalı. Hatta artık ben kanloları kendim alıp kalın tellerle yapacağım. En mantıklısıda bu sanırım. İnce kablo çok kolay alev alabilir. Yani yüklenmenize gerek yok. P106 yı taşımayıp yanan kablom var. Yanındada p106yı götürdü tabi Smiley

kaç ekran kartı var bilmiyorum ama kaliteli yüksek watajlı bir psu o kullanmak zorunda kaldığın kablolardan kurtaraktır sizi

kaliteli bir PSU da zaten yeteri kadar ekran kartı için 6+2 bağlantısı mevcuttur
tabii ki kartların modelleri de önemli yüksek watt çeken bir ekran kartı ise 1 PSU ya yüklenmek o kadar akıl karı değil bence

6 tane 1070ti lı rig kuracak olsa pcie + molex sayısı yetmeyecek. Konnektörlü kartlardada yetmez zaten. Ama üst segmentlerde bu sıkıntı muhakkak olacak.

6x1070ti için 6x8 ve 6x6 pcie gerekecek. E buda biraz sıkıntı olacaktır. Mecbut molexten, satadan çevirmek gerekecek.

...
claypaky
Jr. Member
*

View Profile
April 25, 2018, 05:02:09 PM

6 adet 1070 yada 1070TI alabilecek kişi extradan fazla PSU alabilir şeklinde düşünüyorum
sonuçta PSU olayın can damarı
neden riske girmek gibi bi heyecan yaşatalım kı kendimize

bahsetmiş olduğunuz gibi yanan kablo nedeni ile bir ekran kartı gitmiş, e o ekran kartı fiyatına kaç tane iyi PSU alınıp risk i minimum  a indirebilirdiniz düşünülmesi gereken bir konu
tabii burda tek etken kablolar değil kullanılan yerin elektrik tesisatı topraklama vs vs gibi şeyler bunları göz ardı etmemek lazım

aslında bence bunlara ek olarak sıstemın kullanıldıgı elektrık hattına kaçak akım röleli bir sigorta bağlamak en mantıklısı
sh0ck (OP)
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
April 25, 2018, 08:13:44 PM

Bu kablolar genellikle 18AWg ölçü standartlarında fakat bunların 16AWG olanlarıda mevcut aliexpressten alabilirsin. Güç kaynaklarının kendi molexleri dahadayanıklı oluyor. Yedeklemekten başka çare yok.

16AWG olanlar daha mı dayanıklı ?

Sistem detaylarından bahsetmedim, benim hatam. Hocam toplam 6 adet (4xRX 570 Auros 4 gb ve 2xRX 570 Gigabyte 4 gb ) kartlarım var.
PSU'lar ise Everest Gold 750 watt ve HIGH POWER +80GOLD 750 W .
Yeterli mi sizce PSU'larım ?  Bildiğim kadarıyla mining rig'lerde PSU'nun Silver/Gold/Platinum olması gerekli, yanılıyor muyum ?
Akıllı prizden ölçtüğüm kadarıyla sistem toplam 740-760 arası watt enerji çekiyor. (Broadlink SP3S kesinlikle tavsiye ederim, RIG Donduğunda iki butonla oturduğunuz yerden reset atabiliyorsunuz)

GPU'lar PSU'ya 3/3 bölüştürülmüş durumdalar. Kaldırabilecek güçteler herhalde . zaten yanlış hatırlamıyorsam kartların 4 ü PSU'dan çıkan kaliteli kablolardan besleme alıyor.

Yani diyorsunuz ki bu PSU'ların kutusundan çıkan kaliteli kablolardan satın alıp bulabilirseniz yanma ihtimali düşer?

Doğru mu anladım ?

claypaky
Jr. Member
*

View Profile
April 25, 2018, 08:49:12 PM

Sistem detaylarından bahsetmedim, benim hatam. Hocam toplam 6 adet (4xRX 570 Auros 4 gb ve 2xRX 570 Gigabyte 4 gb ) kartlarım var.
Yeterli mi sizce PSU'larım ?  Bildiğim kadarıyla mining rig'lerde PSU'nun Silver/Gold/Platinum olması gerekli, yanılıyor muyum ?
Akıllı prizden ölçtüğüm kadarıyla sistem toplam 740-760 arası watt enerji çekiyor. (Broadlink SP3S kesinlikle tavsiye ederim, RIG Donduğunda iki butonla oturduğunuz yerden reset atabiliyorsunuz)

GPU'lar PSU'ya 3/3 bölüştürülmüş durumdalar. Kaldırabilecek güçteler herhalde . zaten yanlış hatırlamıyorsam kartların 4 ü PSU'dan çıkan kaliteli kablolardan besleme alıyor.

Yani diyorsunuz ki bu PSU'ların kutusundan çıkan kaliteli kablolardan satın alıp bulabilirseniz yanma ihtimali düşer?

Doğru mu anladım ?

Everest için bir şey diyemiyeceğim ama HighPower 750 lik kullanıyorum kabloları bence olcukça kaliteli diğer ucuz model PSU lardaki gibi bakır kalınlığından kaçınılmamış

kaliteli kablo her zaman tercih sebebidir aslında bulunabilse yanmaz kablo ile yapmak en mantıklısı ama o zamanda kablonun ucundaki konnektörlerın kalitesi ön plana çıkıyor
ama söyle bir örnek verım 1000watt lık Highpower yarı modüler PSU 5 RX 580 8gb lık kartı çok zor beslıyor.
Önemli olan PSU ya dağıtımı dengeli yapmak

ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
April 25, 2018, 08:57:34 PM

Şimdiye kadar bir tane kablo tek yaktım. O da yine benim hatam idi. Tam oturmamış kabloyla işlem yapmaya çalışmıştım. PSU kaliteli olduktan sonra yanma ihtimali düşüktür. Ben Genlde Evga markasını tercih ediyorum. Şimdiye kadar sorun çıkarmadılar.

Kabloların yanmasının bir başka sebebi ise fazla yüklenmekten olabilir. Bir Kart besleyecek kapasite de olan bir yere 2 kart bağlarsanız o zaman yanma riski olur. Bunu Bütün kablolarda yaşama ihtimaliniz yüksek. Uzun mesafe de 4'lük kabloya 10Kw bindirdiğini düşün. Onun yanmaması mucize olur...

Molexlerin yanma mantığı da aynıdır bence. Fazla ısınma ile alakalı bir durumdan dolayı. 1600 Watt olan Evga'ya çevirici başlık taktım. Yarım saat felan sürmedi, çevirici mum gibi eridi.

claypaky
Jr. Member
*

View Profile
April 25, 2018, 09:04:02 PM

Evet haklısın
birde işin bu tarafı var araya ne kadar çevirici uzatma vs vs eklenirse risk bir o kadar artıyor kablonun kalıtelı olması baglantı yerlerınde sorun çıkarmıyacağı anlamına gelmez
ben o yüzden PSU da modüler olmayanları tercıh ediyorum
Cemlik
Member
**

View Profile
April 25, 2018, 10:10:37 PM

6 adet 1070 yada 1070TI alabilecek kişi extradan fazla PSU alabilir şeklinde düşünüyorum
sonuçta PSU olayın can damarı
neden riske girmek gibi bi heyecan yaşatalım kı kendimize

bahsetmiş olduğunuz gibi yanan kablo nedeni ile bir ekran kartı gitmiş, e o ekran kartı fiyatına kaç tane iyi PSU alınıp risk i minimum  a indirebilirdiniz düşünülmesi gereken bir konu
tabii burda tek etken kablolar değil kullanılan yerin elektrik tesisatı topraklama vs vs gibi şeyler bunları göz ardı etmemek lazım

aslında bence bunlara ek olarak sıstemın kullanıldıgı elektrık hattına kaçak akım röleli bir sigorta bağlamak en mantıklısı

Hocam olayı ben anlatamadım sanırım Smiley

O psu da tek bir gpu vardı Smiley
Yani öyle aman aman bir yük çeken kablo değildi.

Aynı kabloya 3tane gpu bağlasam tamam. Kurulum ve tanıtma aşamasında olan bişey.

Ancak 12ekran kartınıda daha önce aldığım çoklayıcılarla kullanıyorum sorun yok.

Asıl sorun sanırım girişlerde. 8girişler/çıkışlar biraz sıkıntı.

6 giriş 6çıkış çoklayıcılarda sorun yok. Ancak 8 giriş 6çıkış çoklayıcıda yaşadım ben bu sorunu, bunuda belirteyim başka yanlış anlama yahut anlaşılma olmasın.

...
Cemlik
Member
**

View Profile
April 25, 2018, 10:12:48 PM

16AWG olanlar daha mı dayanıklı ?

Doğru mu anladım ?

Arkadaşın dediğini bilmemde psu aldığınızda modülerleri unutun bence. Onların çıkışları eriyebiliyor. Modüler olmayan, kablosu içerden gelenlerden alın. Garantiye giden psularda genel olarak modüler olanlardır münerlar için. Gamer göndermez ama miner modüler psu yu gönderir Smiley

...
oraykt
Newbie
*

Activity: 74

View Profile
April 26, 2018, 12:53:56 PM

Psu cikislarindaki 2x 6+2 gpu cikislari 2 tane 8 pinlik kart baglaman icin degildir. 16pinlik ekran karti baglaman icindir. tavsiyem kartlarin tuketimine gore dual psu kullanmaniz. her molex serisinden yada sata serisinden 2xsata(molex) = 6+2p yapan cevirici kullanabilirisniz. Fakat o kablo seirsinden sadece 1 kart besleyin. 2.yi bagladiginizda kablonuz buyuk ihtimalle yanacaktir..

En kotusude siz orlarda degilken yanmasi. Hasar daha buyuk boyutlara ulasabilir.
oraykt
Newbie
*

Activity: 74

View Profile
April 26, 2018, 01:00:46 PM

Psu cikislarindaki 2x 6+2 gpu cikislari 2 tane 8 pinlik kart baglaman icin degildir. 16pinlik ekran karti baglaman icindir. tavsiyem kartlarin tuketimine gore dual psu kullanmaniz. her molex serisinden yada sata serisinden 2xsata(molex) = 6+2p yapan cevirici kullanabilirisniz. Fakat o kablo seirsinden sadece 1 kart besleyin. 2.yi bagladiginizda kablonuz buyuk ihtimalle yanacaktir..

En kotusude siz orlarda degilken yanmasi. Hasar daha buyuk boyutlara ulasabilir.

12x gpu cikisi var diyince 12 tane kart baglamayi sakin aklinizdan gecirmeyin. Kablonun AWG degerini astiginiz anda yanmasi muhtemeldir. O kadar ince hesaplara girmeseniz bile (Ben girmemistim) bir gun beklemediginiz sekilde yanabilir.

Basima gelen olay suydu.

Lepa MaxBron 1000w guckaynagim vardi. 6x6+2p cikisi vardi. Electroneum kazarken 7 kart yaklasik 600w tuketiyordu. Kartlar electroneumda 3 ay kadar calisti ve hic sikinti yaratmadi. Taaaki etheriuma gectigimde 7 kart 1000w seviyelerinde cikti. 7. karti rigten ayirmak zorunda kaldim. 6 kart rigde guzel guzel calisirken sistem durmaya basladi. En son psu calismadiginda kablolari refactor edeyim dedim. Ve sonuc 2x kartbesledigim gpu kablosunun psu uzerindeki cikisi erimis kisa devre yapmis (Kartlarda problem olmadi sadece psudaki kacak akim calismasini engelliyordu). 2x karti cikarttim ve 4x karti ayni sekilde biraktim 1 karti 2x satadan besledim. 2 hafta once sistem yine ariza verdi. Bu sefer diger sokette yanmisti. 1650W Everest psu aldim. 12x 6+2P cikisi olmasina ragmen o 12x ler 2serli kablolardan cikitgi icin sisteme 6 kart taktim. 2x satadanda tek karti besledim. 2 haftadir sikintisiz calismakta.

Umarim yazdiklairm yeteri kadar aciklayici olmustur.

Psu garantiden degisim yaptilar.  Degisim oncesi psunun son goruntusu buydu (Ustteki slot ilk yanan Alttaki slot sonradan yanan):

https://i.hizliresim.com/NZPGqN.jpg
clt
Jr. Member
*

Activity: 135
Merit: 7

View Profile
April 26, 2018, 07:18:27 PM
Merited by ekiller (5)

Sanırım burada biraz teknik bilgiye ihtiyaç var. Genel olarak bir kablonun belirlenen akım taşıma miktarı, verilen mesafede fazla kayıp olmayacak ve taşıma miktarına ulaşıldığında kablonun yayacağı ısının kabloya zarar vermeyeceği şekilde ayarlanır. Örnek vermek gerekirse sata kablolarında sadece 1 adet 12V kablosu vardır. Bir 12V kablo için belirlenen maximum akım 5 Amper'dir ki bu da 12*5=60 Watt eder. Fakat bazı yerlerde 75 Watta kadar sorun teşkil etmediği belirtilmiştir. Bir adet GTX 1070 75 watt anakarttan çeker (https://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-1070-8gb-pascal-performance,4585-7.htmlk). Bu tam yük altındaki değerdir. Genel mining konfigürasyonlarında ise bu ortalama 35-40 Watt civarıdır. 1 adet sata kablosuna 2 adet powered riser'dan daha fazlasını takmak bu açıdan risk teşkil etmektedir. 3 tane takmak ise ortalama tek bir bakır kablo için 100W civarı demektir ve bu çok yüksek bir rakamdır. İki kere PSU'nun 6 pinlik girişini yaktım bu yüzden tecrübe ile sabittir. Aynı formülü 6 ve 8 pin pci kablolar içn uygulayacak olursak; taşıma elemanı olarak 2 kablo da 3 adet 12 V kablodan oluşmaktadır. 6 pin'den 75 W 8 pinden ise 150 W çekilmesi uygun diye belirtilmektedir fakat taşıma elemanı olarak iki kablo da aynı adet kanaldan müteşekkildir. Fazla olan 2 adet pin sadece bağlanılan yere 8 pinlik bağladım abi 150 W çekebilirsin sinyalini vermek içindir. Gelelim limitlere. Her ne kadar 150 Watt denilse bile bu kablolardan 225 Watt'a kadar çekmek mümkündür. Fakat iletim sistemlerinde güvenlik ön planda olduğundan limitlerin oldukça altından işlemler gerçekleştirilir. bir adet 8 pin kabloyu 2 kere çoklayarak 3 adet 1070'e bağladığım da olmuştur. 1 gün de çalışmıştır fakat ilk çoklayıcıya dokunmamla elimi çekmem bir olmuştur. Kablo bası ortalama 120 W oldukça yüksektir. Çalışır fakat çok yüksek ısı yayar ve saatli bomba gibidir.

Vel hasılı kelam. Kablolamaya geçmeden önce ölçümleri net yapmak gerekir. Örneğin 2 adet 570 kartı 1 çoğaltıcı ile çoğaltmanın bir mahsuru yoktur. 3 adet ise sıkıntıdır. Yine aynı şekilde az önce de belirttiğim gibi bir sata kablosuna 3 adet powered riser bağlamak arızaya davetiye çıkarmaktır. Yanlışım varsa düzeltiniz.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: