Bitcoin Forum
May 04, 2024, 09:08:25 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Αγορά bitcoin miner  (Read 3669 times)
xristinaki (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
November 27, 2013, 12:11:48 AM
 #1

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομε να αγοράσω ένα bitcoin miner αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι ακόμα μιας και όλα είναι sold out.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Γνωρίζετε κάποια εταιρεία εντός Ευρώπης που ή να έχει διαθέσιμα miners ή κάποιο αξιόλογο preorder?
1714856905
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714856905

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714856905
Reply with quote  #2

1714856905
Report to moderator
If you want to be a moderator, report many posts with accuracy. You will be noticed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
GreekBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1428
Merit: 1001


getmonero.org


View Profile WWW
November 27, 2013, 04:58:49 AM
 #2

budget? Se genikes grammes oloi lene oti den aksizei an den doseis merika xiliarika tora pia. ego pantos skeftomai mhpos kano preorder to Prospero X-1 me 290 dollaria alla ousiastika apo arxes marth na ginei h paralabh opote teleios avevaio eite na agoraso merika Antiminer U1 pio poly gia plaka pantos....de perimeno na bgalo kerdos...
xristinaki (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
November 27, 2013, 09:16:32 AM
 #3

budget? Se genikes grammes oloi lene oti den aksizei an den doseis merika xiliarika tora pia. ego pantos skeftomai mhpos kano preorder to Prospero X-1 me 290 dollaria alla ousiastika apo arxes marth na ginei h paralabh opote teleios avevaio eite na agoraso merika Antiminer U1 pio poly gia plaka pantos....de perimeno na bgalo kerdos...

To budget pou diathetoume einai giro sta 3 xiliarika dolaria gt tha kanoume omadiki agora me diaforous sigeneis kai filous. Otan les prospero X1 ennoeis afto?
http://www.blackarrowsoftware.com/store/prospero-x-1.html?sl=en

Afti i etairia einai empisti? Ti pisteveis oti tha ftiaxnoun ta 100GH/s me tin diskolia tou martiou?
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
November 27, 2013, 11:52:19 AM
 #4

Για το θέμα το difficulty δες και το thread που έχω ανοίξει
https://bitcointalk.org/index.php?topic=347709.0
θεωρητικά πάντα θα υπάρχει απόσβεση σε 40 μέρες σύμφωνα με αυτόν τον υπολογισμό.
Όσο για την εταιρία από την έρευνα που έχω κάνει είναι αξιόπιστη (όσο αξιόπιστη είναι και οι υπόλοιπες), το κακό είναι ότι η πληρωμή γίνεται με τραπεζικό έμβασμα και δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που η εταιρία καθυστερήσει να παραδόσει (που είναι το σημαντικότερο πράγμα, αν παραδόσει τέλη μαρτίου τότε το difficulty θα εχει ανέβει κι άλλο οπότε καληνύχτα..)
Το άλλο κακό είναι ότι πρέπει να παραγγείλεις 10 τεμάχια!
Υπάρχει και ο reseller στην Αμερική
http://www.minersource.net/black-arrow-prospero-x-1-100gh-s/
ο οποίος ναι μεν μπορείς να αγοράσεις μόνο ένα τεμάχιο, αλλά αφενώς μου φαίνεται λιγότερο αξιόπιστος, αφετέρου λογικά θα καθυστερήσει κι άλλο την παράδοση (τουλάχιστον 1 βδομάδα έξτρα) μια και θα πρέπει πρώτα να παραλάβει από την black arrow..
Γι'αυτό και είπα μήπως μπορούμε να μαζευτούμε να πάρουμε όλοι μαζί μια δεκάδα γιατί εγώ προσωπικά δε θέλω να ρισκάρω $3000..
xristinaki (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
November 27, 2013, 05:10:21 PM
 #5

Για το θέμα το difficulty δες και το thread που έχω ανοίξει
https://bitcointalk.org/index.php?topic=347709.0
θεωρητικά πάντα θα υπάρχει απόσβεση σε 40 μέρες σύμφωνα με αυτόν τον υπολογισμό.
Όσο για την εταιρία από την έρευνα που έχω κάνει είναι αξιόπιστη (όσο αξιόπιστη είναι και οι υπόλοιπες), το κακό είναι ότι η πληρωμή γίνεται με τραπεζικό έμβασμα και δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που η εταιρία καθυστερήσει να παραδόσει (που είναι το σημαντικότερο πράγμα, αν παραδόσει τέλη μαρτίου τότε το difficulty θα εχει ανέβει κι άλλο οπότε καληνύχτα..)
Το άλλο κακό είναι ότι πρέπει να παραγγείλεις 10 τεμάχια!
Υπάρχει και ο reseller στην Αμερική
http://www.minersource.net/black-arrow-prospero-x-1-100gh-s/
ο οποίος ναι μεν μπορείς να αγοράσεις μόνο ένα τεμάχιο, αλλά αφενώς μου φαίνεται λιγότερο αξιόπιστος, αφετέρου λογικά θα καθυστερήσει κι άλλο την παράδοση (τουλάχιστον 1 βδομάδα έξτρα) μια και θα πρέπει πρώτα να παραλάβει από την black arrow..
Γι'αυτό και είπα μήπως μπορούμε να μαζευτούμε να πάρουμε όλοι μαζί μια δεκάδα γιατί εγώ προσωπικά δε θέλω να ρισκάρω $3000..

Γιατί πιστεύεις οτι πρέπει να αγορασεις τουλάχιστον 10 απο την Black Arrow? Εγώ έχω κάνει ήδη ένα preorder απο εκεί μόνο ένα prospero X1..
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
November 27, 2013, 10:13:27 PM
 #6

Δεν σου δίνει επιλογή για ένα μόνο.
Το λέει άλλωστε και στο FAQ ότι η παραγγελία είναι για 10.
Μόνο από reseller μπορείς να πάρεις 1.
lalakies23
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 250


View Profile
November 30, 2013, 01:07:04 PM
 #7

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις έναν ασθενέσθερο και φθηνότερο Miner και να μπείς στην διαδικασία
εξόρυξης alternative cryptocurrencies και ειδικά νέων όπως το betacoin.

Για μένα το bitcoin δεν αξίζει πλέον.
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
December 05, 2013, 11:45:00 AM
 #8

Δε συμφέρουν τα altcoins www.coinwarz.com
ProudMiner
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100



View Profile
December 07, 2013, 03:55:50 PM
 #9

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομε να αγοράσω ένα bitcoin miner αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι ακόμα μιας και όλα είναι sold out.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Γνωρίζετε κάποια εταιρεία εντός Ευρώπης που ή να έχει διαθέσιμα miners ή κάποιο αξιόλογο preorder?

Επειδή ειμαι και εγω στην ιδια κατάσταση, η μόνη εταιρεία που ισχυριζεται ότι έχει stock και στέλνει άμμεσα είναι η
Butterflylabs αλλα έχουν γίνει πολλά με αυτην την εταιρεία.
Απο κει και περα εχω βρει μερικά sites που ισχυρίζονται ότι έχουν stock ASICMiner Blades και Cubes.
Η VirtualMining υποτίθεται ότι θα αρχίσει να παραδίδει μέσα στον Δεκέμβρη αλλα είναι ένα ρίσκο γιατι δεν υπάρχει
ενημέρωση απο την εταιρεία για την πρόοδο του project.
Υπάρχει και η Technobit που φτιάχνει miners με Bitfury, Avalon και Butteflylabs chips.

Antropov
Member
**
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 10


Y'all want a single...


View Profile
December 07, 2013, 10:34:35 PM
 #10

Μην αγορασετε τιποτα απο Αμερική (πανω απο 150 ευρω). Θα πληρώσετε τα μαλλιοκέφαλα σας στο τελωνείο. Ενδεικτικα προχθες μου ηρθε το BFL Jalapeno με USPS/EΛΤΑ και πληρωσα 23% ΦΠΑ + 2,5% Δασμο + 12€ Τελωνειακα εξοδα ΕΛΤΑ - Συνολο 72 ευρώ (~1/3 της τιμης του Jalapeno). Αν βαλεις και το 7 μηνο καθυστερησης λογω πολιτικής της εταιρίας, καταλαβαίνετε γιατι δεν πρεπει... Το κόστος ανεβαινει κατακορυφα με courrier (ποτε για αγορές εκτος Ευρωπης).

(Σημ.: Παντως το μηχανημα τα σπαει !!!)

Get Free VpnCoin, Join BitNet ! VuGYzxAKtFx7vb8s1fFkxc5H5bhdnVqZCZ
bspus
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2165
Merit: 1002



View Profile
December 08, 2013, 01:40:55 PM
 #11

Μην αγορασετε τιποτα απο Αμερική (πανω απο 150 ευρω). Θα πληρώσετε τα μαλλιοκέφαλα σας στο τελωνείο. Ενδεικτικα προχθες μου ηρθε το BFL Jalapeno με USPS/EΛΤΑ και πληρωσα 23% ΦΠΑ + 2,5% Δασμο + 12€ Τελωνειακα εξοδα ΕΛΤΑ - Συνολο 72 ευρώ (~1/3 της τιμης του Jalapeno). Αν βαλεις και το 7 μηνο καθυστερησης λογω πολιτικής της εταιρίας, καταλαβαίνετε γιατι δεν πρεπει... Το κόστος ανεβαινει κατακορυφα με courrier (ποτε για αγορές εκτος Ευρωπης).

(Σημ.: Παντως το μηχανημα τα σπαει !!!)

Ημουν πολυ τυχερος με το BFL (μες την ολη ατυχια δηλαδη του να τους προτιμησω γιατι δεν συμφερουν)
Το παρηγγειλα οταν το ειχαν σε εκπτωση $150 που βγηκε $180 με αποστολη, δηλαδη μολις κατω απο 150 ευρω. Οποτε δεν πληρωσα τελωνειο
Μου ηρθε τελη Οκτωβριου αλλα δεν θα ελεγα οτι τα σπαει κιολας. Κανει αυτο που λεει αλλα παλι ισα που θα βγαλει τα εξοδα του.
Για καποιον που το πηρε στην κανονικη του τιμη, αν δεν ηταν απο τους πρωτους που το πηραν το καλοκαιρι μεχρι αρχες σεπτεμβρη, τα λεφτα του δεν τα βγαζει

Antropov
Member
**
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 10


Y'all want a single...


View Profile
December 08, 2013, 05:18:35 PM
 #12

Ημουν πολυ τυχερος με το BFL (μες την ολη ατυχια δηλαδη του να τους προτιμησω γιατι δεν συμφερουν)
Το παρηγγειλα οταν το ειχαν σε εκπτωση $150 που βγηκε $180 με αποστολη, δηλαδη μολις κατω απο 150 ευρω. Οποτε δεν πληρωσα τελωνειο
Μου ηρθε τελη Οκτωβριου αλλα δεν θα ελεγα οτι τα σπαει κιολας. Κανει αυτο που λεει αλλα παλι ισα που θα βγαλει τα εξοδα του.
Για καποιον που το πηρε στην κανονικη του τιμη, αν δεν ηταν απο τους πρωτους που το πηραν το καλοκαιρι μεχρι αρχες σεπτεμβρη, τα λεφτα του δεν τα βγαζει

Ώντως είσαι από τους τυχερούς με το τελωνείο. Αλλά γιατί η BFL δεν συμφέρει; Ήταν  το πιο οικονομικό (στην κατηγορία των 68 nm) - Εντάξει άμα είχα φράγκα θα έπαιρνα το Σουηδικό για να γλυτώσω και τους τελώνες... Όταν έγραψα ότι το μηχανημα τα σπάει εννοούσα ότι ανταποκρίνεται σε αυτό που διαφήμιζε η εταιρία. Έχω διαβάσει για κάποιους άτυχους, των οποίων το Jalapeno κλάταρε μέσα σε μια εβδομάδα ή ότι δεν "πιάνει" τα 5GH/s. Το δικό μου χτυπάει 7,2 - 7,5 GH/s στους 50 οC σταθερά, 3,99V. Τώρα που θα κουμπώσει και Raspberry Pi για να κατέβω στα 36 Watt (από τα ~300 Watt) νομίζω ότι κάτι κάνω. Αυτή την στιγμή βγάζω UNO και περιμένω το Cryptsy να τα δεχθεί.


Get Free VpnCoin, Join BitNet ! VuGYzxAKtFx7vb8s1fFkxc5H5bhdnVqZCZ
buzybit
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 275
Merit: 250


View Profile WWW
December 10, 2013, 08:20:05 PM
 #13

Proudminer σε ερώτησή μου προς την butterfly labs για το ταπεινό jalapeno πότε μπορώ να το έχω στα χέρια μου αν το παράγγελνα σήμερα μου απάντησαν in a couple of months
σε εκ νέου ερώτησή μου τι εννοείται a couple of months 1-2 or 3-4 months μου απάντησαν 7-8
έχω και το mail αν θέλετε.

Καταλαβαίνετε πως πρόκειται για αστείο καθώς σε 7-8 , μήνες θα θεωρείται τελείως ξεπερασμένο με το difficulty που θα υπάρχει
Και φυσικά τους έχεις προπληρώσει με αυτά τα χρήματα η bitcoins ανεβαίνει η αξία τους και έχουν πολλαπλάσιο κέρδος μέχρι τελικά να σου έρθει
Το παίζουν πολύ καλά το παιχνίδι!
Μόνο οι early adopters είναι κερδισμένοι όσοι το παρήγγειλαν πέρυσι δηλαδή!

Για το τελωνείο πρέπει απαραιτήτως να τους λέτε στους seller να γράφουν επάνω πως είναι gift και πως κοστίζει χαμηλά 50-100$
τώρα βέβαια στην εταιρία δύσκολα να το πείς και να το κάνουν!

Εγώ ευτυχώς πέτυχα στο πάλαι ποτέ bitmit ένα bfl miner από έναν που το έδεινε και το πήρα μέσα σε 1,5 εβδομάδα χωρίς τελωνείο. (μας τα έχουν πρήξει με αυτό τελωνείο.)

Antropov, ότι χρειαστείς για το Raspberry μου λές,  το δουλεύω καιρο και με μεγάλη επιτυχία.
Επίσης δες και τη περίπτωση ενός πάνελ φωτοβολταικού δεν είναι κακό μιας που είμαστε Ελλάδα όπου έχει πάντα ήλιο ;-)
buzybit
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 275
Merit: 250


View Profile WWW
December 10, 2013, 08:21:22 PM
 #14

αα, δείτε τι έρχεται από την νέα χρονιά!

http://cointerra.com/shop/
bspus
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2165
Merit: 1002



View Profile
December 10, 2013, 09:48:28 PM
 #15


Καταλαβαίνετε πως πρόκειται για αστείο καθώς σε 7-8 , μήνες θα θεωρείται τελείως ξεπερασμένο με το difficulty που θα υπάρχει
Και φυσικά τους έχεις προπληρώσει με αυτά τα χρήματα η bitcoins ανεβαίνει η αξία τους και έχουν πολλαπλάσιο κέρδος μέχρι τελικά να σου έρθει
Το παίζουν πολύ καλά το παιχνίδι!
Μόνο οι early adopters είναι κερδισμένοι όσοι το παρήγγειλαν πέρυσι δηλαδή!


Κερδισμενοι αν και εφοσον δεν πληρωσαν με btc. Γιατι αν παρηγγειλαν καποια περιοδο που το btc ειχε πχ $1 μπορει να εδωσαν εκατονταδες btc για ενα asic που οταν τελικα ηρθε να εβγαλε πολυ λιγοτερα.

Antropov
Member
**
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 10


Y'all want a single...


View Profile
December 11, 2013, 08:41:27 PM
 #16

αα, δείτε τι έρχεται από την νέα χρονιά!

http://cointerra.com/shop/

Φέτος θα γίνει χαμός με τους κατασκευαστές και όλοι θα την φάνε όταν το mtGox ανακοινώσει την είσοδο του Litecoin στο trade τους (προσωπικη εκτιμηση).  Χρήσιμο καθ' όλα το link σου και σε ευχαριστώ... Πάντως προτιμω το Neptune της KNCminer https://www.kncminer.com/products/neptune το οποίο είναι 20nm (!!!) και ευρωπαϊκό (αν και πολύ πιο ακριβό και χωρίς φπα η αναγραφόμενη τιμή του)

Get Free VpnCoin, Join BitNet ! VuGYzxAKtFx7vb8s1fFkxc5H5bhdnVqZCZ
Antropov
Member
**
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 10


Y'all want a single...


View Profile
December 11, 2013, 08:51:55 PM
 #17

Για το τελωνείο πρέπει απαραιτήτως να τους λέτε στους seller να γράφουν επάνω πως είναι gift και πως κοστίζει χαμηλά 50-100$
τώρα βέβαια στην εταιρία δύσκολα να το πείς και να το κάνουν!

Εγώ ευτυχώς πέτυχα στο πάλαι ποτέ bitmit ένα bfl miner από έναν που το έδεινε και το πήρα μέσα σε 1,5 εβδομάδα χωρίς τελωνείο. (μας τα έχουν πρήξει με αυτό τελωνείο.)

Antropov, ότι χρειαστείς για το Raspberry μου λές,  το δουλεύω καιρο και με μεγάλη επιτυχία.
Επίσης δες και τη περίπτωση ενός πάνελ φωτοβολταικού δεν είναι κακό μιας που είμαστε Ελλάδα όπου έχει πάντα ήλιο ;-)

Ειλικρινά εμένα δεν με πείραξε το τελωνείο (αναμενόμενο ποσό ο ΦΠΑ 23% + 2,5% δασμός) όσο τα έξοδα των ΕΛΤΑ για την διασάφηση (12 ευρώ - Πεταμένα λεφτά!) και η ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ στο ΚΔ.
5 ημέρες έκανε να έρθει από Αμερική στην Ελλάδα ΚΑΙ 18 ημέρες στο κέντρο διαλογής! (Ένας υπάλληλος για όλη την βόρεια Ελλάδα).

Το gift πλέον δεν παίζει, είναι ψιλιασμένοι... Το μόνο που σώζει είναι να κοστίζει κάτω από 100-150 ευρώ.

Όσο για το μηχανάκι είχα και εγώ τρομερές αμφιβολίες με το που πάτησα το κουμπί και χρεώθηκε η VISA. Όταν δε, άρχισα να διαβάζω για τις αργοπορημένες αποστολές της BFL, με έπιασε κρύος ιδρώτας. Τέλος καλό όλα καλά... αν και η απόσβεση του μάλλον θα αργήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη χείρα βοηθείας  Wink

Get Free VpnCoin, Join BitNet ! VuGYzxAKtFx7vb8s1fFkxc5H5bhdnVqZCZ
Serenata
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 250
Merit: 250



View Profile WWW
December 16, 2013, 07:48:22 AM
 #18

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το Bitcoin Mining για απλούς χρήστες, δεν έχει κανένα όφελος. Τα μηχανήματα δεν είναι ετοιμοπαράδοτα, όταν παραδοθούν είναι άγνωστο ποια θα είναι η δυσκολία και το αν θα κάνουν τελικά απόσβεση του κόστους τους. Συν του ότι χρειάζονται ρεύμα και παρακολούθηση. Θεωρώ πιο «συμφέρουσα» και λιγότερο επισφαλή την αγορά ψηφιακών νομισμάτων και την «ρευστοποίηση» σε 6-9 μήνες.

Αλλά οφείλω να παραδεχτώ ότι το Mining έχει τη γοητεία του Smiley Ξεκίνησα Mining πριν από δύο χρόνια περίπου και στενοχωρήθηκα πολύ όταν το σταμάτησα Sad

BitcoinX.gr - Το ελληνικό στέκι του Bitcoin

My GPG Key
nethead
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 250



View Profile
December 17, 2013, 11:36:00 AM
 #19

Exw valei mia aggelia sti katigoria "Agora", ean se endiaferei rikse mia matia Smiley
financial_analyst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 276
Merit: 250


View Profile
December 21, 2013, 09:23:15 AM
 #20

Το cointerra 2 TH/s φαίνεται ενδιαφέρον με 6K USD.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!