Bitcoin Forum
May 23, 2024, 05:28:46 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Equihash ASIC cihaz duyuruldu - Bitmain Z9 Mini  (Read 384 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2072
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
May 03, 2018, 01:53:55 PM

Bir süredir Equihash algoritmasındaki zorluk seviyesinin artışını farketmiştim ve yakında ASIC cihaz çıkar diye bekliyordum.
Bitmain yeni ASIC cihazını Equihash algoritması için çıkardığını açıkladı.
Antminer Z9 mini satışa sunuldu. İlk bunu satıp sonra da mini olmayanını piyasaya sürecekler.
Kısa sürede mining işindekilerin parasını almaya yönelik bir tuzak bence.
GPU mining sistemini devredışı bırakmaya çalışıyorlar gibi bir algı oluştu bende.

Aslında ASIC cihazları çok severim ama bu şekilde milletin parasıan göz dikerek yapmasalar çok daha iyi olacak.
Piyasaya sürülecek makinelerin düşük hash gücü ve düşük elektrik tüketimine sahip olması en önemli faktör olmalı.
Fiyat konusunda ise ekran kartlarına yakın fiyatlarda olmalı. Yüksek hash gücüne sahip cihazların üretilmesi sektörü kötü etkiliyor bence.

Bir de şunu farkettim bu cihazlardaki çipleri istedikleri gibi yeniden programlayarak diledikleri algoritmalarda çalıştırabiliyorlar sanki.
Baikal X10 örneğinde olduğu gibiilk önce beş algoritma ekleyip ardından iki algoritmayı çiplere dokunmadan eklediler ve daha algoritma ekleneceğini söylediler.
Demek ki oluyormuş.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
May 03, 2018, 01:57:26 PM

Tam konuyu acıcaktım benden önce davranmıssın hocam. Fiyat olarak 2k dolar güç olarakda 10.000 Sol verecekmiş.

Hashing algorithm: Equihash

Power consumption: 300W

Hashrate: 10k Sol/s ± 5%
sergen34
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
May 03, 2018, 02:09:08 PM

Tam konuyu acıcaktım benden önce davranmıssın hocam. Fiyat olarak 2k dolar güç olarakda 10.000 Sol verecekmiş.

Şu an ki şartlarda 10k sol cihaz, 1k doların üzerinde Zcash kazıyor. 2k dolarsa cihaz, 2 ayda ROI olur. Bi saçmalık yok mu? Zorluk artacağı hesaplanarak mı 2k dolar demişler acaba?
Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
May 03, 2018, 02:12:42 PM

Zaten bi içine etmedikleri Equihash kalmıştı, onada başladılar.
Rhego
Sr. Member

View Profile
May 03, 2018, 02:20:09 PM

Şu an ki şartlarda 10k sol cihaz, 1k doların üzerinde Zcash kazıyor. 2k dolarsa cihaz, 2 ayda ROI olur. Bi saçmalık yok mu? Zorluk artacağı hesaplanarak mı 2k dolar demişler acaba?

https://shop.bitmain.com/product/detail?pid=00020180503154806494uGcSyiu806FD&utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=z9-mini-announcement

Detayları burda hocam cihaz dagıtıma 20 haziranda baslayacakmış belki zcash falan o zamana kadar monero gibi bir hardfork yapar önlem alır daha gelmeden işi bitirir suan konusmak için erken yani.
sergen34
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
May 03, 2018, 02:22:33 PM

https://shop.bitmain.com/product/detail?pid=00020180503154806494uGcSyiu806FD&utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=z9-mini-announcement

Detayları burda hocam cihaz dagıtıma 20 haziranda baslayacakmış belki zcash falan o zamana kadar monero gibi bir hardfork yapar önlem alır daha gelmeden işi bitirir suan konusmak için erken yani.

Umarım hocam. GPU'ların olduğu alanlara girmesin artık şu ASIC'ler.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
May 03, 2018, 02:26:01 PM

Equihash ın bir kaç çeşit farklı algoritması olduğunu hatırlıyorum. Şuan adını hatırlamıyoru mama bi coin vardı normal equihash değildi ve farklı bir equihash miner ile kazılıyordu. Fork olma ihtimali çok yüksek.

Rhego
Sr. Member

View Profile
May 03, 2018, 02:32:57 PM

Umarım hocam. GPU'ların olduğu alanlara girmesin artık şu ASIC'ler.

Valla hocam ben korkacak bir durum olmadıgını sanıyorum @igotek daha iyi bilir onda asic xmr kazan cihaz vardı mesela aldıktan kısa süre sonra cihaz çöp oldu falan gibisinden adamlara veryansın ediyordu bi ara actıgı bir konuda kaldıkı suan kazançlı olan coinlerin cogunlugu CryptonightV7 algoritmasına geçti dandik coinlerde asic tarafında kaldı diye biliyorum. Gene en iyi bilgiyi @igotek hoca verir cihaz onda var diye biliyorum.

Bunun haricinde aynı cihazdan EThash algoritması yapmıslardı onun içinde gecen hafta ETC ethereum classic kabul etmeyecegini önlem alacagını söyledi. Suan Equihash tarafında durum nasıl olur bekleyip görecegiz. Ethereum harici hemen hemen cogunluk coinler ASIC cihazlara sıcak bakmıyor. Ethereum da yakın zamanda POS a gecip madenciliği bitirecegiz diyor ondan sallamıyor gelişmeleri. Durum bu suan.
ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
May 03, 2018, 11:01:16 PM

@igotek Hocam siz konuya daha hakimsiniz. ancak benim kendi düşüncem üç kağıtçılık yaptıkları yönün de. Sizin Cryptonight Asic cihazları ile ilgili bir konunuz vardı. Orada da çok net yazmıştınız. Bunlar ancak milleti kandırıyorlar. Ki sizin gibi bir çok kişi de bu işten mağdur oldu. XMR ve Diğer coinler Fork yapınca. İşi BAL reklamlarını dönüştürdüler. Bu da kendilerine olan güveni inanılmaz derece de sarstı.

ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
May 04, 2018, 01:35:49 AM

Aşağı yukarı 22 adet 1070 e denk geliyor. ZCash,BTG mutlaka fork yapar diye tahmin ediyorum. Özellikle BTG yi BTG yapan madenciler. Bu heriflerde artık işin bokunu çıkarmaya başladılar. Ethas cihazlarının pek bir avantajı yoktu ama bu çok abartı bir rakam.
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
May 04, 2018, 07:48:32 AM

Bitmain  bokunu çıkarttı olayın artık. 

Ancak koinlerde yapılacak bazı hard-Fork'lar ile  bu makineler çöp olur ve o koini kazamaz duruma gelir.   Bunu bir kenara yazın aklınızda bulunsun.
dhan000
Sr. Member

Activity: 419
Merit: 255

View Profile WWW
May 04, 2018, 08:22:32 AM

az kaldı her algo ya bir cihaz çıkaracaklar. sırada ne var acaba.
Rkc Trader
Member
**

Activity: 406
Merit: 11

View Profile WWW
May 04, 2018, 12:49:36 PM

Onlarda yapması gerekeni yapıyor aslında. Büyük yatırımcılara hitap ediyorlar ve her algoritma için cihaz üretiyorlar.

khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
May 04, 2018, 03:49:03 PM

Onlarda yapması gerekeni yapıyor aslında. Büyük yatırımcılara hitap ediyorlar ve her algoritma için cihaz üretiyorlar.

Büyük yatırımcılar aşırı riskli , ne zaman çöp olacağı belli olmayan ASIC e hiç girmez diye düşünüyorum. Büyük yatırım uzun vade kazanç beklentisi ile yapılır. 3 gün sonra çöp olacak ASIC e kimse büyük bir yatırım yapmaz.
koin_34
Full Member

Activity: 392

View Profile
May 04, 2018, 09:07:59 PM

evet asic büyük risk ve arkadaşın dediği gibi ne zaman çöp olacağı da hiç ama hiç belli olmuyor, şu an s9 lar nerdeyse en uzun ömürlüler oldu, ama  o süreçte btc de 1000 dolarda 18000 dolarlara kadar fırladı, eğer bu kadar 10x falan yapmadığı sürece roiler hep uzun kalır
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
May 05, 2018, 09:03:03 AM

Aslında bi bakıma güzel oluyor. Götü kalkan amd ve nvidiaya ders oluyor.

Bizde memnun olamıyoruz bi türlü.
Gpu fiyatı artıyor amdye saydırıyoruz.
Asic çıkarıyor bitmaine saydırıyoruz.

Ben gpu giyatlarını dengeleyebilmesi açısından aslınsa olumlu bakıyorum biraz. Ha 12cihazdan fazlasına denk geleni  asic olarak algılamak gerekir tabi. Bu da öyle birşey oluyor.

Eth tarafında cihaza önlem alınmama sebeplerinden biride cihazın asic olarak algılanmaması. Yani bi x10 x20 güç olur anlarım. Zaten normalde 6tane rx le aynı hasha denk geliyor.

Zecte zorluk asic kabulüne yetecek seviyede değil sanırsam henüz. O yüzden önlem alması muhtemel.

Ayrıca ethereumda önlem alınmamasının sebebi çokta posa geçilmesi değil. Ama posa geçsede madencilerin bıraktığı, yeterli bir işlem sayısını bulamayan eth posa geçsede pek bi anlamı olmaz gibi.

Madrnciye tek farkı gelirinin sabitlenmesi olur. Ki zaten o madenciliğide kendileri yaparlar. Madencilerin eth ye devam edecekleride meşhur. Ayrıca son anda eth bunu göz önünde bulundurup bi fork yapar gibi geliyor. Gerçi anasını bellenmiş zorluğun artık.

...
Cryptotic
Full Member

Activity: 398

View Profile
May 05, 2018, 10:40:38 AM

Bu çıkacak olan daha mini versiyon. Daha normal versiyon çıkıcak. Minisinin 10k sol/s gücü varsa normalin 40k-50k sol/s gücü vardır. Nerdeyse 100 gpuluk hash demek.
Fork olmazsa diğer algolar gibi gpu için equihashde biter.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
May 05, 2018, 10:46:34 AM

asic-resistant özellik yok muydu bu algoritmada da. bitmain resmen tecavüz ediyor gpu minerlara.
Rhego
Sr. Member

View Profile
May 05, 2018, 06:12:59 PM
Merited by mindrust (1)

Bu asic muhabbetinden tırsan arkadaslara tavsiyem daha önce yaşanan bir hadise olan  Bitcoin cash in madencilerin desteğini alarak nasıl 3 günde 300 dolardan gelip 2500 dolarları buldugunu ve Bitcoin için tehdit oluşturdugunu bir araştırın. O gün piyasayı manipule edenler Bitmain gibi uzak dogu merkezli büyük asic madencileriydi.

Gelelim konumuza Kripto Tarihinde böyle bir hadise yaşanmışken kimse cıkıpda ipi asic madencilerin eline veremez. Misal Ethereum dururken Ethereum Classic cıkıp arkasında madencilerin gücüyle gerçek Ethereum benim derse işte o zaman yan basarlar ( Paradoks amk tam yav zaten etc gerçek Ethereum  Grin) Neyse siz beni anladınız.

Bunlar reklam kokan hareketler bizim gibi ekran kartı madencileri için sorun olacagını sanmıyorum.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
May 05, 2018, 07:49:55 PM
Merited by mindrust (2)

SafeCoin: https://twitter.com/SafeCoins/status/992171992915808258

BitcoinZ: https://twitter.com/BitcoinZTeam/status/992071199168630784

BitcoinGold: https://twitter.com/bitcoingold/status/992085020142723073

Üç farklı equihash coin fork yapacağını açıkladı hayırlı olsun. Bitmainden yine kazık.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: