Bitcoin Forum
May 10, 2024, 09:31:31 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Βοήθεια με SEPA στο Bitstamp  (Read 1059 times)
stef_k (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
November 30, 2013, 11:29:46 AM
 #1

Γεια σας,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με τα βήματα που χρειάζονται για κατάθεση μέσω SEPA στο Bitstamp.

Εχω verified account αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει το SEPA για αποστολή χρημάτων στο παρελθόν, θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος απο το forum που έχει
ολοκληρώσει μεταφορές στο Bistamp με SEPA, να μου αναλύσει τα βήματα.

Ευχαριστώ,
Στεφανος Κ.
1715333491
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715333491

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715333491
Reply with quote  #2

1715333491
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
November 30, 2013, 02:19:43 PM
 #2

Η διαδικασία έχει ώς εξής :
1. Στο λογαριασμό σου https://www.bitstamp.net/account/deposit/ πατάς στο EU Bank (SEPA) εκεί σου εμφανίζει όνομα και επώνυμο ,το ποσό που θα τους στείλεις και στα σχόλια γράφεις 53292650212 .
2. Μετα σου εμφανίζει τα στοιχεία της τράπεζας που συνεργάζνται όπου τα περνάς στο Web Banking της τράπεζας σου στην Ελλάδα.
3. Ελέγχεις την αξία ισοτιμίας που θα γίνει η μετατροπή €->$ στο κάτω μέρος της σελίδας του bitstamp όπου το γράφει:Your SEPA deposit will be credited in 1 - 3 business days. All funds transferred in EUR will be converted to USD, free of charge. Check our current exchange rates here.
4. Σε 24 ώρες τα χρήματά σου έχουν σταλεί στο λογαριασμό σου.
Καλή Επιτυχία!!!
 Grin

bitmarin
stef_k (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
December 01, 2013, 11:26:50 AM
 #3

Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση, θα ήθελα μια τελευταία διευκρίνιση σχετικά με τον αριθμό που αναφέρεις στα σχόλια (53292650212). Σε τι ακριβώς χρησιμεύει;

Ευχαριστώ,
Στέφανος Κ
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
December 02, 2013, 01:19:52 PM
 #4

Αυτός ο αριθμός αλλάζει για κάθε λογαριασμό στο bitstamp. Θα πρέπει να βάλεις τον δικό σου, όταν θα στον δείξει το bitstamp στα στοιχεία της κατάθεσης. Το νούμερο αυτό μπαίνει σαν έξτρα πληροφορία - αναγνωριστικό από το σύστημα της τράπεζάς σου όταν θα κάνεις την κατάθεση SEPA.

ccplz
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 243
Merit: 115



View Profile
December 03, 2013, 04:39:07 PM
 #5

Kαλησπέρα παιδιά,μιας και απαντήσατε στον OP,θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση περί bitstamp.
Έχει να κάνει με το verification και τα έγγραφα που πρέπει να στείλω.
Ας πω από την αρχή ότι έστειλα τα έγγραφα και το έκαναν deny το request.
Έστειλα:
α)Φωτογραφία της ταυτότητας και από τις 2 πλευρές,τραβηγμένη από κινητό(iPhone 4).
β)Λογαριασμό τηλεφώνου στο όνομα μου,περασμένο από φωτοτυπικό.

Το πρόβλημα μου είπαν πως ήταν πολύ δυσανάγνωστα και θαμπά και τα 2 έγγραφα.

Οπότε αύριο θα στείλω:
α)Φωτογραφία της ταυτότητας και από τις 2 πλευρές,αλλά αυτή την φορά τραβηγμένη από κανονική φωτογραφική μηχανή.
β)Λογαριασμό τηλεφώνου στο όνομα μου,περασμένο από scanner.

Το ερώτημα είναι,θα φτάσουν?

Ευχαριστώ.
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
December 03, 2013, 07:11:59 PM
 #6

Φίλε όταν στέλνεις σκαναρισμένα έγγραφα στην ιστοσελίδα τους δείχνει μια μπάρα εργασίας ( φορτώματος) ,εφόσον ολοκληρωθεί η μεταφορά περιμένεις 10 λεπτά  μετά στέλνεις την δεύτερη, και η βασική παράμετρος είναι ο όγκος της σκαναρισμένης σελίδας.

bitmarin
buzybit
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 275
Merit: 250


View Profile WWW
December 03, 2013, 09:13:55 PM
 #7

stef_k ο αριθμός αυτός που ρωτάς είναι από τα βασικότερα στοιχεία καθώς ταυτοποιεί την συναλλαγή σου, επομένως ΜΗΝ τον ξεχάσεις

Εδώ μια διευκρίνιση σημαντική προς όλους όσους στέλνουν SEPA
Εάν στείλετε sepa deposit, έμβασμα δλδ στην τράπεζά τους πχ Πέμπτη απόγευμα
η τράπεζα θα το στείλει παρασκευή πρωί, ημ/νία αξίας Δευτέρα και θα πιστωθούν Τρίτη στο Account, (προσοχή γιατί την πατάς και μετά ψάχνεσε που είναι τα χρήματά σου όλες αυτές τις ημέρες)
mystiv
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
December 04, 2013, 11:16:54 PM
 #8

Στο validation form εχει τρια πεδία,Document issue date,Document expiration date και
Docuent Id.Στην περίπτωση Ταυτότητας-λογαριασμού δεη τι γραφουμε σε αυτά?
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!