Bitcoin Forum
May 22, 2024, 09:39:51 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin Banknotları Singapur’da Kullanıma Hazır  (Read 352 times)
fckGravity (OP)
Jr. Member
*

Activity: 157
Merit: 2

View Profile WWW
May 04, 2018, 01:54:11 PM

Kripto paraların hayatımızda kapladığı yer gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Öyle ki, itibari paranın geçtiği ve işe yaradığı birçok yerde artık Bitcoin ve diğer kripto paralar da kullanılmaya başlanmış durumda. Bunlardan bazıları elbette ki ATM’ler, kredi kartları ve diğer finansal ürünler.

Tüm bu gelişmelere ek olarak, Singapur’da bu sefer daha enteresan bir olay yaşandı. Singapur’da bir firma, Bitcoin banknotu çıkardı ancak elbette ki Bitcoin banknotu ifadesi; onun Bitcoin yerine geçeceği anlamına gelmiyor. Firmanın çıkardığı ve adına Bitcoin banknotu dediği ürünün ise akıllı bir banknot olduğu belirtiliyor.

Banknotların kağıt olmadığı; onun yerine Samsung tarafından üretilen S3D350A kodlu bir çip olduğu ve veri depoladığı belirtilirken; bildiğimiz banknotlara benzeyen özelliğin ise bir değer birimi belirtmesi ve bir ödeme aracı olması olduğu ifade edildi.

Her bir banknotun kendi özel şifreleri ile korunmuş birer cüzdanı bulunduğu ifade edilirken; üretici firma Tangem’e göre, bu ürünlerin kopyasının yapılması mümkün değil.

Şirketin Medium’da kaleme aldığı gönderide genelde tüm hack saldırılarının artık yazılım sistemleri üzerine yoğunlaştığı ve ufak birer çipi olan kredi kartı, SIM kart veya kimlik kartlarının hacklenmesinin, karşı taraf için hiç de ekonomik olmadığına vurgu yapıldı.

Bu yeni akıllı banknotların online ödemelere kıyasla ciddi avantaj sahibi olduğu belirtilirken, bunun sebebinin de herhangi bir gönderim ücretine tabii olmaması olduğu ifade edildi.

Ancak elbette her elden ödeme yönteminin yaşadığı güvenlik, mesafe ve kolaylık gibi sorunları, bu çip banknotların da yaşaması bekleniyor.

Şu anda satışa sunulan banknotlar 0.01 ve 0.05 Bitcoin’lik değerlerden sahiplerini bekliyor. Yazının kaleme alındığı dakikalarda bu iki rakam sırasıyla 94 ve 469 dolara tekabül ediyor.

Hong Kong ve Singapur’da ofisleri bulunan ve ana merkezi de Zug’da olan bu akıllı banknotların yaratıcısı Tangem, aynı zamanda Tayvan, Rusya ve İsrail’de de çalışmalar yürütüyor. Ürünün oluşmasına yardımcı olan çiplerin ise Çin ve Güney Kore’de üretildiği belirtiliyor.

Kaynak : https://koinbulteni.com/bitcoin-banknotlari-singapurda-kullanima-hazir-16445.html?utm_source=TwitterB
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
May 04, 2018, 03:24:09 PM

firma çip içerisinde bitcoin satıyor. bugün bakıyoruz 0.01 bitcoin yine komik geliyor bize. yani ulaşılabilir satın almanızda maddi olarak sizi zorlamaz. bir gün 0.01 o kadar pahalı hale geldiğinde "keşke alsaydım mı" diyeceğiz.

sokaktaki vatandaşın ayağına ulaşan bitcoin hizmeti bu. borsa, morsa uğraşmadan yaygınlaşırsa fiyata da etki eder.

dammedonut
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
May 04, 2018, 05:28:59 PM

Aslında güzel bir haber fakat işi boknotlara dökmek bana pek mantıklı gelmedi. Fiziksel paraya çevrilirse bu iş bağımsız bir para birimi olma yolunda ilerler. Yani borsadaki Bitcoin ayrı banknot Bitcoin ayrı değerlenir.

jaypete
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 257

View Profile
May 04, 2018, 06:43:39 PM

Kağıt para yerine elektronik banknot çıkarmışlar, Samsung’u tebrik etmek lazım. Bu konuda da bir öncülük etmiş oldu. Bitcoin banknotları kabul görür ve kullanılır bence.
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
May 04, 2018, 07:20:21 PM

Bitcoin kullanım alanlarının kesinlikle çeşitlendirilmesi gerekiyor. Bu açıdan düşündüğümüzde ulaşılabilirliğinin de etkisiyle bu banknotlar işlevsel olabilirler.
criptoturk
Member
**

Activity: 350
Merit: 10

View Profile WWW
May 04, 2018, 09:36:57 PM

mantıklı ama nasıl işler onu bilemem. ama her gün yeni bir teknoloji hayata geçiyor ve devamı da gelecek gibi..kullanım alanı bulursa sokaktaki vatandaşa ulaşması adına süper..

H A R A                [  WHITEPAPER   │   LITEPAPER  ]                H A R A  
Empowering billions through data one byte at a time
TWITTER     GITHUB          REDDIT     FACEBOOK     BITCOINTALKLINKEDIN
Firadi
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 1

View Profile WWW
May 04, 2018, 09:47:49 PM

Banknotsa her miktarda bulunması gerekmez miydi? yani şuan cebimizdeki cüzdanda olduğu gibi olması gerekir
Koray Pulsar
Newbie
*

Activity: 280
Merit: 0

View Profile
May 04, 2018, 09:50:07 PM

Samsung blockchain i kullanmaya başlamıştı sonunda akıllı banknot ile şifrelenmiş cüzdanları kullanmaya başlanması ve birçok ülkede kullanılacak olması artık bitcoin in önü kesilemez hal alacağı gözüküyor
HyperLup
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 252

View Profile
May 04, 2018, 10:16:47 PM

Bu banknotların kullanım kolaylığı olabilmesi için her miktar banknot çıkması lazım. Aksi halde alışverişte kullanırken Bitcoin üstü ödemesi yapılamayacağından amacına ulaşamaz. Bakalım Bitcoin tabletlerine talep ne yönde olucak.
jameshugo17
Full Member

Activity: 721

View Profile
May 04, 2018, 11:02:27 PM

Çok mantıklı gelmedi bana ancak yinede olmaz olmaz da değil. Sonuçta bütün olay adres ve şifre yada private key diyelim. Hayatımızda doğrudan kullanılmaya başlandığında bu çeşit gelişmeler görebiliriz.
turcalata
Member
**

Activity: 574
Merit: 13

View Profile
May 05, 2018, 06:08:35 AM

firma çip içerisinde bitcoin satıyor. bugün bakıyoruz 0.01 bitcoin yine komik geliyor bize. yani ulaşılabilir satın almanızda maddi olarak sizi zorlamaz. bir gün 0.01 o kadar pahalı hale geldiğinde "keşke alsaydım mı" diyeceğiz.

sokaktaki vatandaşın ayağına ulaşan bitcoin hizmeti bu. borsa, morsa uğraşmadan yaygınlaşırsa fiyata da etki eder.

Kesinlikle katılıyorum zaten amaç öncelikle zaten kullanımın yaygınlaşması olacaktır. Bu tarz projeler fayda getirebilir. dünya üzerinde milyarlarca insan yaşıyor ve her biri 0.1 BTC sahibi olsa Bitcoin bugün olduğu yerde çok farklı bir yerde olur. Bitcoin'in 1 milyon söylemi çok uçuk ancak uzun süreli düşündüğünüzde benzer şekilde düşünürsek imkansız değil. Herkes de 1 BTC olamayacak çünkü elinde binlerce bulunduran insanlar var. E haliyle her bir satoshi değeri bir şey ifade etmeye başlayabilir. Herkes 21 milyonuncu BTC bulunduğunda ne olacağını merak ediyor. Benim kişisel tahminim o zaman asıl Bitcoin hayata geçmiş olacak. 10 Satoshi 1$ olsa madencilerin kazanacağı para efsane rakamlara tekabül edecek. Sakın bu yazdığımı okuyup da 1 Milyon$ olacak diye almaya kalkmayın da. Olmayacak bir şey değil. Zaten bu şekilde olursa Bitcoin her yerde kullanılabilir. Yoksa 1 BTC 50K iken çok fazla kullanmak zor matematiği ile uğraşmak problem olacaktır. Hesap kolaylığı ve işlem hacmi artışı ile Bitcoin yükselecektir. Singapur'da ki bu proje ve benzerleri de buna destek veriyorlar. Ben hala bizden böyle fikirler çıkmamasına yanıyorum. Bu sektörde de söz sahibi olmaktan geri de kalıyoruz.
Angolem
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
May 05, 2018, 08:02:35 AM

Böyle birşey olduğu zaman BTC dijital değil de daha çok fiziksel para olmaya başlamaz mi. Biraz da reklam için yapılmış bir hareket olarak goruyorum ben çok gereksiz bir hamle.

Elbette diyeceğiz. Hayatımızda her zaman birşeye pişmanlık duyacağız. Hatta yıllar sonra keşke o bitcoini satmasaydim şimdi A3 değil de A10 filan alırdım modlarına giriyoruz. Bunlar bitmedi bitmez de
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
May 05, 2018, 08:41:57 AM

banknota hiç gerek yok, herkesin elinde akıllı tel var, her yerde okut geç sistemi gelmeli akbil gibi.
Örneğin ben kart taşımıyorum, çalıştığım bankalardan QR kod okutarak para çekip yatırıyorum, adam teline btc miktarını girip QR'ı okutacak iş bitecek.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
May 05, 2018, 09:00:43 AM

İlginç bir fikir, bu şekilde bütün halkın bitcoine ulaşması çok daha kolay olacaktır (: ne kadar gerekli bir uygulama tartışılır fakat bitcoinin tanınması ve yaygınlaşması için çok iyi bir fikir olduğu kesin. Pul saklamak gibi banknot saklanabilir, çocuklarınızı zengin edebilirsiniz Cheesy

EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
May 05, 2018, 10:17:26 AM

Ürün belirtildiği gibi güven konusunda çok iyiyse işlevsel olarak piyasaya hizmeti büyük olur ve Bitcoin artık fiziksel olarak cüzdanlarda güvenli olarak yer alır bu da Bitcoinin kullanım alanını büyütür.
newguy05
Hero Member

Activity: 1316
Merit: 503

Someone is sitting in the shade today...

View Profile WWW
May 05, 2018, 10:22:35 AM

Nasıl evrilecek acaba çok merak ediyorum, şuan yapılan banknote karşılığı yani backed by dolarda altındı (başlangıç olarak) artık değil,  şuan bitcoin (başlangıç olarak) 21mio adet ulaşınca serbest mi kalacak göreceğiz, ozaman altın değeri düşmüştü onu da aklımızın bir köşesinde tutmakta fayda var.

▄██████
       ▄████████
     ▄██████████
   ▄█▀     █████
 ▄███      █████
█████      ███████████████████████████
█████                           ████▀
█████                           ██▀
█████                          ▄▀   
██████████████████████████████▀
████████████████████████████▀
L I N K
by BLOCKMASON

..CREATE WEB APIS........
..FROM ANY SMART........
..CONTRACT.........................

█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█            ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█                     █
█ ▄▄▄▄▄▄              █
█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█

READ THE
WHITEPAPER

>>>

▄          █▄                         ▄
██▄        ███▄                     ▄██
████▄      █████▄                 ▄████
██████▄    ███████▄             ▄██████
████████▄   ▀███████▄         ▄███████▀
██████████▄   ▀███████▄     ▄███████▀
████████████▄   ▀███████▄ ▄███████▀  
██████████████▄   ▀█████████████▀   ▄██
████████████████▄   ▀█████████▀   ▄████
██████████████████▄   ▀█████▀   ▄██████
████████████████████▄   ▀█▀   ▄████████
BLOCKMASON
BUILDING THE FUTURE

FACEBOOK
REDDIT
TWITTER

LINKEDIN
GITHUB
MEDIUM
pancupan1903
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 5

View Profile WWW
May 05, 2018, 10:25:10 AM

tutar mı tutmaz mu bilemiyorum ama yine de olumlu bir gelişme . buna benzer denemelerin artacağını düşünüyorum . singapuru da tebrik etmek lazım , kriptopara alanında var olmaya çalışıyorlar , bir çok yeni çıkan proje singapur kaynaklı .

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
May 05, 2018, 11:14:20 AM

bu tarz benzer projeler yapılıyor. gelecekte gerçekten pratik hayatta kullanırmıyz bilmem ama bitcoin ve tüm kripto paraların tanıtımı açısından şu an oldukça güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum.
tarangogu
Full Member

Activity: 462

View Profile
May 05, 2018, 01:53:23 PM

oldukça güzel br haber bu. Bitcoinin kullanım amacı zaten para olarak kullanmak ama değerindeki oynamalar yüzünden daha çok yatırım aracı olarak kullanılıyor. Bu tarz haberlerin bitcoinin değer kazanmasında etkili olduğunu düşünüyorum.
konteskarlo
Newbie
*

Activity: 196
Merit: 0

View Profile
May 05, 2018, 05:00:28 PM

ilginçmiş ve çok hoşuma gitti..bu demek oluyor ki artık cebimize kadar giriyor kripto paralar ve çok yakında markette harcamaya başlayacağız..
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: