Bitcoin Forum
April 27, 2024, 12:44:26 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Zilliqa Teknolojisi Nedir  (Read 233 times)
ruh00 (OP)
Newbie
*

Activity: 12
Merit: 2

View Profile
May 06, 2018, 11:17:58 AM

Blockchain'de gördüğümüz, ağın büyümesiyle beraber transferlerin yavaşlaması ve saniyede daha fazla işlem hacmine sahip olması gerekirken yetersiz kalması. Zilliqa coin ise bu durumu çözme peşinde. Sağladığı blokzincir platformuyla daha güvenli ve izinsiz,açık dağıtımlı bir ağ sunmakta.
Bitcoin ve Ethereum gibi coinlerde saniyede 7 ile 15 arası işlem gerçekleştirilmektedir. Bu durum bir hayli can sıkmakla beraber coinlerde çözüm olarak hardforklar gerçekleştirilmektedir. Gelecekte daha çok problem yaratacak bir konu.

https://i.hizliresim.com/azOLAR.jpg

Zilliqa, bu duruma el atmak için işlem oranlarını ölçekleyen bir sistem kullanmakta. 4000 tx/s'lik işlemle mastercard ve visa gibi işlem hacmi yüksek platformlar gibi bir kapasitesi mevcut. Bu kulllandığı teknolojiye "sharding" adı verilmekte.
Zilliqa sıfırdan tasarlanmış ve 2 yıldan veri hala geliştirilmekte olan bir platform. Projenin ana konusu, ağdaki işlemleri paralel olarak işleyebilme yeteneğine sahip ve işlemleri küçük ağ bileşenlerine bölebiliyor. Verimliliği en üst düzeyde tutmak için hibrid uyum protokolü uygulamakta.
Zilliqa ekibi Ekim 2017'de gerçekleştirilen işlem hacmi testlerinde saniyede 2.488 işlem yapabildiğini yayımladı.

Zilliqa'nın Konumu
Zilliqa coinmarketcap verilerine göre binden fazla coin arasında 37. coin durumundadır. Şuanda 0,106611 dolar ve 0.00001145 BTC değerindedir (29 Nisan 2018 Pazar). Market hacmi 776.555.930 dolar değerinde. 24 saatlik işlem hacmi ise 52.569.100 dolardır. Toplam Zilliqa arzı 12.600.000.000 ZIL olarak sınırlandırılmıştır. Şuanda 7.284.013.186 ZIL üretilmiştir.
Zirvesini 2018 Ocakta 0.1498 dolar olarak yakalamıştır.

Zilliqa'nın Arkasındaki Ekip
ZIL coini geliştiren ekip, siber güvenlik alanlarına uzman ve blok zincir deneyimlerine sahip kişilerden oluşmakta. Ünlü bilim adamları mühendisler ve girişimcilerde bu ekipte yer almakta.
İcra kurulu başkanı ve ceosu Xinshu Dong'tur. Singapur Ulusal Üniversitesinde bilgisayar bilimleri alanında doktora yapmıştır. Siber güvenlik alanında sistemler yazmış ve güvenli sistemler geliştirici konumundadır. Singapur'da ulusal siber güvenlik projelerinde de yer alış ve birkaç projeye de öncülük etmiştir. Güvenlik alanındaki araştırmaları uluslararası konferanslarda yayımlandı ve alanında öncü isimlerden birisi olmuştur.
Platformun bilimsel danışmanı Pratiek Saxena'dır. Berkeley Üniversitesi'nden bilgisayar bilimleri mezunudur. Singapur Ulusal Üniversinde bilgisayar bilimleri araştırma profesörü olarak görev yapmaktadır. 2017'de genç geliştiriciler arasında en iyi 10 yenilikçi (MIT TR35 ASYA) ödülü almıştır. Bununla beraber birkaç ödül daha almıştır.
Danışman kurulunda yer alan isimler ise;
Kyber Network'ün kurucu isimlerinden Vincent Zhou
Bitcoin Suisse AG ortağı ve AKŞ Capital Kurucu isimlerinden Nicolai Oster
StrongHold Labs'un şuanki CEO'su ve kurucusu olan Alexander Lipton
Son olarak 5 Mart 2018'de danışman olarak ekibe katılmış Evan Cheng ve Ilya Sergey danışman kurulunda mevcuttur.

Zilliqa Yol Haritası
Zilliqa, yakın zamanda halka açık testnet v1.0'ı yayımlamıştır. Genel testnet v1-1.5 ve 2 sürümü 2018'in ilk çeyreğinde yayımlanmayı planlıyorlar. 2018'in 3. çeyreğinde ise dApps sürümünü yayımlayacaklar.

Zilliqa'nın Zillings adında bir tokeni mevcuttur. Token, blokzincir işlemleri için kullanılacaktır. Başlangıçta Zillings tokeni Ethereum platformuna dayanan ERC20 jetonu olacak. Bunun nedeni ise Zilliqa'nın ağının piyasaya henüz piyasaya sürülecek kadar hazır olmamasından kaynaklanıyor. Ana ağının hazırlanmasıyla beraber Zilliqa adında piyasada hizmet görmeye başlayacaktır.
Bahsettiğimiz token 21 milyar olarak üretilmişti.r Token madencilere,platforma sponsor firmalara,takımlara,ajanslara ve platformu destekleyen topluluğa dağıtılacaktır. Token, Ethereum'daki ether gibi blok zincir işlemleri ve akıllı sözleşmeler için kullanılacağı hedeflenmekte.Token adedinin %40'ı madencilere verilmektedir. Madencilere büyük pay verilmesinin sebebi platforma madencileri teşvik etektir. Bu sebeple daha büyük bir ağa sahip olacaklar. Tokenlerin %30'u topluluklara, Geri kalan ise şirket,takım ve ajanslar arasında bölüştürülecektir.

Zilliqa'nın Öne Çıkmasının Sebepleri
Zilliqa ağda oluşan düğümlerin sayısının armasıyla beraber yapılan işlemlerin de doğrusal oranda artacağını söylemekte.
Sharding teknolojisini kullandığından bahsetmiştik. Bu teknolojiyle beraber ilk halka açık blok zincir konumundadır. Teknolojiyle beraber ölçeklenebilirlik,performans ve G/Ç bant geişliği arttırılmaktadır. Ekim 2017'den bu yana gelişen Zilliqa yapılan testlerde Ethereum'dan 250 kat daha hızlı olduğu görülmekte.
Zilliqa, POW (Proof of Work) algoritmasını kullanmakta. Bu algoritmayı hemen hemen her coin kullanmakta. Zilliqa'nın farkı ise konsensus protokolü için kullanmaması. Maden kimliklerinin oluşturulması için kullanmakta. Konsensüs protokolü için pBFT (Bizans Fault Tolerans) teknolojisini kullanmakta. Pow tabanlı konsensüsün aksine pBFT protokolün kullanmasının sebebi geçici çatallara izin vermemesi. pBFT ile oluşturulan konsensüs protokolü, depolama'da tasarruf sağlar ve etkin bir şekilde kullanıma ortam hazırlar.
Zilliqa'nın akıllı sözleşme dili daha anlaşılır ve kolay olduğu için Ethereum'un aksine bir yol izlemektedir. Ethereum'un diline göre Zilliqa'nın akıllı sözleşmelerinin dili daha kullanıcı dostu arayüze sahip olup daha basittir.
Zilliqa dağıtık yapıdan ödün vermeyen ve ölçeklenebilir bir teknolojiye sahip olasıyla piyasadaki tek blok zincir protokolüne sahip diyebiliriz.

Not: Makale yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: https://www.btcfrm.com/diger-coinler/2232-zilliqa-teknolojisi-nedir.html
1714178666
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714178666
Reply with quote  #2

1714178666
Report to moderator
1714178666
Hero Member
*

Ignore
1714178666
Reply with quote  #2

1714178666
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714178666
Hero Member
*

Ignore
1714178666
Reply with quote  #2

1714178666
Report to moderator
1714178666
Hero Member
*

Ignore
1714178666
Reply with quote  #2

1714178666
Report to moderator
1714178666
Hero Member
*

Ignore
1714178666
Reply with quote  #2

1714178666
Report to moderator
dedolee
Newbie
*

Activity: 189
Merit: 0

View Profile
May 06, 2018, 11:53:52 AM

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim, evet çok trade yaptım bu Zilica ile ama böyle detaylı olarak bilgisine sahip değildim. Teşekkür ederim.
grkmbykl01
Newbie
*

Activity: 154

View Profile WWW
May 06, 2018, 12:52:26 PM

Güzel bilgiler vermişsin. Bende ziliqa ile çok uğraştım güzel bir coin ilerde parlama olasılığı çok yüksek.
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
May 06, 2018, 08:54:39 PM

Benimde özellikle takip ettiğim projelerin başında geliyor Zilliqa. Sharding teknolojisinin uygulamalarının blockchain dünyasında önemli gelişmeleri tetikleyeceğini düşünüyorum. Yazı güzel ve bilgilendirici olmuş.
zafa
Newbie
*

Activity: 136

View Profile
May 06, 2018, 10:52:11 PM

Güzel paylaşım elinize sağlık. Elimde bir miktar bulundurduğum coinlerden biri, bakalım daha iyi yerlere gelecek mi.
Hot Coin
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
May 07, 2018, 06:28:35 PM

Çok güzel bir özet bilgi olmuş. Hazırlayanın eline sağlık. Yeni nesil coinler içinde zil öne çıkıyor.
jullerkone
Newbie
*

Activity: 182

View Profile WWW
May 08, 2018, 08:42:45 AM

fiyat ve küçük bilgiye sahiptim. binance oylamasında WPR ve bir tane coinin hile yaptığı anlaşılınca bu borsaya dahil olup müthiş hacme kavuştu. 6 nisandan itibaren ve geleceği var cidden. böyle grafiklerden biraz anlarım. param olsa binance oylamasından sonra almak isterdim be off.
complexity7
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
May 08, 2018, 11:11:27 AM

güzel bilgiler aslında yeni çıkan coinleri iyi tanımamız gerekli teknoloji anlamında ve geleceğe dönük yatırımlarlada daha çok bilgi edinip yatırımlarımı daha mantıklı yapabiliriz

kellendil
Hero Member

Activity: 630
Merit: 503

View Profile
May 08, 2018, 12:08:46 PM

güzel bir proje ama bana kalırsa biraz abartılmış bir proje. quarkchain bu projeye rakip olarak geliyor. ben zilliqayı geçeceğini yani bir milyar market hacminden daha fazla olacağını düşünüyorum.
Sobe038
Full Member

Activity: 252
Merit: 103

View Profile
May 08, 2018, 01:10:53 PM

Zilliqa coin efsana bişey bence en güvendiğim ve yükseleceğini düşündüğüm coin açıkçası çok trade yaptım bende bir çok kişi gibi ama senin verdiğin bilgilerin çoğunu bilmiyorum bu yüzden güzel paylaşım olmuş eline sağlık vala
depecoin
Jr. Member
*

Activity: 294
Merit: 1

View Profile
May 08, 2018, 01:27:45 PM

çok güzel bir yazı teşekkürler , bende bilmeden alıp sattım hep aslında bir cevhermiş değerleneceğine inanıyorum .
tayfundeniz
Sr. Member

Activity: 826
Merit: 296

View Profile
May 08, 2018, 05:05:53 PM

Sık sık adını duymaya başladığım bir coin Zilliqa.Yol haritasına uygun ilerlerse ekip yatırımcıya güven verirse çok güzel seviyeler yakalayabilir.Projesi güzel bunu başarabilmeleri kendilerine her zaman yatırım almalarını sağlar.Borsalara girdikçe fiyatlanacaktır Zilliqa.
bitkolik
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 254

View Profile
May 08, 2018, 07:59:15 PM

4000/tx şu anki projelerle kıyaslandığında komik kalıyor. kimi 1 milyon vaadediyor, kimi 50k falan ama benim bu anlamda gördüğüm en gerçekçi proje Universa dır. saniyede 20000 tx. bu piyasada en fazla prim yapan şey hype olduğu için ve zilliqa ekibi de bunu başardığı için şu aralar populer. inanın zilliqayı 5 e katlayacak projeler var teknoloji bakımından.
Rahip
Full Member

Activity: 336
Merit: 111

View Profile
May 08, 2018, 08:21:16 PM

Kimse de bilmiyomus hocam bu ne teorik olarak, her 600 yeni düğümde, Zilliqa’nın işi bölünerek artar. Pratikte, ağ çok büyük olursa yayında sorunlar olabilir. Ancak 1 milyon düğüm ulaşılamayacak kadar üst sınırda. diye ek not düşelim zilliqa efsanedir.
paca08
Member
**

Activity: 406
Merit: 14

View Profile
May 08, 2018, 08:35:54 PM

Çok güzel paylaşım yapmışsın hocam tebrik ederim. Bu coini trade de bir iki defa kullandım. Bu tür paylaşımlarla ufkumuz genişliyor. Daha bilinçli yatırım yapmak adına güzel paylaşım olmuş.
TurkiyePriest
Full Member

Activity: 1011
Merit: 128

Radix-The Decentralized Finance Protocol

View Profile
May 08, 2018, 10:00:10 PM

Zilliqa cidden son zamanlarda en iyi kazandıran ve en iyi planlanmış projelerden birtanesi. Vaaddettiklerine yavaş yavaş yürüyorlar. Eğer roadmaplerine sadık kalacaklarsa coinmarketcapte ilk 10 çokta uzakta değil

R A D I X   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   The Decentralized Finance Protocol
█████████ GET TOKENS █████████    Facebook      Telegram      Twitter
The Radix DeFi Protocol is    SCALABLE SECURE COMMUNITY DRIVEN
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
May 08, 2018, 10:18:56 PM

road map e sadık kalırlar gibi hocam, zira ben takımlarını inceledim, sağlam kişiler var, eğer takım dışında bir sorun yaşanmazsa, başarıya ulaşmamaları için pek bir sebep yok diye düşünüyorum
Hopewithmoney
Full Member

Activity: 350
Merit: 100

View Profile
May 08, 2018, 11:56:19 PM

Bu teknoloji ciddi anlamda çığır açan bir teknoloji hayranıyım o kadar ekmeğini yiyip de hocam bu neymis ya biz bilmiyoduk kullanıyoduk ama diyenlere inat yakında herkese adını duyuracaktır eminim Smiley
Xday123
Member
**

Activity: 490
Merit: 16

View Profile
May 09, 2018, 12:17:37 AM

Bir ara ben spreadsheet e ulaşmıştım sanırım bounty yapmıştı ve bountysinden manyak paralar kaldırmıştı millet o yüzden ilk dikkatimi çekti sonra araştırdım biraz evet sağlam bir coin yapmış adamlar proje coin artış hepsi olumlu ivmede centra gibi bir facia görmezlerse bu sektörde demirbaş olacak gibi
OrtaDirek
Full Member

Activity: 1176
Merit: 159

View Profile
May 09, 2018, 03:03:02 AM

sırf binance da olduğu için 37. sıralara çıkabilmiş bir coin. parayı basan binance a girer teknolojisi fln için almayın bunu o yüzden..
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: