Bitcoin Forum
May 27, 2024, 05:24:35 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Cüzdanlar Arasındaki Bakiye Farkı  (Read 970 times)
Teg_men (OP)
Newbie
*

Activity: 32
Merit: 0

View Profile
December 08, 2013, 10:36:50 AM

Arkadaşlar merhaba,

Evde ve iş yerinde iki ayrı PC'de aynı Litecoin QT cüzdanını kullanıyorum.
Kimi zaman evde, kimi zaman da iş yerinde işlem yaptığım için buna ihtiyaç duydum.

4 Aralık tarihinde evdeki cüzdanımdan, Btc-e hesabıma 1 Ltc gönderdim.
Kısa bir süre sonra da Btc-e hesabıma ulaştı.

Buraya kadar hiç bir sorun yok.

Sabah işe gidip oradaki cüzdanı açtığımda olması gerekenden 4 Ltc eksik bakiye olduğunu farkettim.
Rakamları yanlış hatırlıyor olabileceğimi düşünüp üzerinde fazla düşünmedim ama birkaç ekran görüntüsü alıp eve döndüğümde kontrol ederim diye düşündüm.

Akşam eve geldiğimde cüzdanı senkronize ettim ve o zaman gariplik ortaya çıktı.

Her iki cüzdan da (aslında aynı cüzdanlar farklı PC'ler üzerinde çalışıyor) tam olarak senkronize olmasına rağmen,
İş yerinde 142,03534629 Ltc
Evde       146,03537605 Ltc   bakiye bulunuyor.

Bu duruma bir anlam veremedim.
İş yerindeki cüzdanda 4 Aralıkta Btc-e sitesine yaptığım 1 Ltc tutarındaki transferden hemen sonra 4 Ltc daha transfer etmişim gibi bir işlem gösteriliyor. Ama işlemin yapıldığı adres benim Btc-e ye 1 Ltc gönderdiğim adres değil.
Ama evdeki cüzdanda 4 Aralıkta sadece 1 işlem görünüyor. O da Btc-e sitesine yaptığım 1 Ltc'lik transfer.

Ben de o 4 Ltc'lik transferi yapmadığıma eminim.

Daha sonra 5 Aralık ve 6 Aralıkta da üç farklı işlem yapıldı ve o işlemler de her iki cüzdanda doğru bir şekilde gösterildi.
Ama şu anda iki cüzdanım arasında 4 Ltc'lik bir bakiye farkı bulunuyor.

Böyle bir sorun yaşayan oldu mu aramızda daha önce ?

Not: Ekran görüntüleri de mevcut ama adresleri açık bir şekilde burada yayınlamak ne derece güvenli emin olamadığım için henüz burada paylaşmadım. Gerekirse onları da ekleyebilirim.
technomancer
Sr. Member

Activity: 252
Merit: 251

View Profile
December 08, 2013, 10:40:15 AM

Cuzdanlarin birinda sanki iki adres var gibi.
diyelim private key i cikardiniz ikinci pc ye yeni cuzdan kurdugunuzda yepyeni bir adresiniz olucak, buna daha evvel export ettiginiz keyi ekelrseniz bu sefer bu cuzdanda 2 ayri adrese sahip olacaksiniz. her adreste farkli bakiyeler olsa bile siz sadece toplami goreceksiniz.
Teg_men (OP)
Newbie
*

View Profile
December 08, 2013, 10:59:26 AM

diyelim private key i cikardiniz ikinci pc ye yeni cuzdan kurdugunuzda yepyeni bir adresiniz olucak, buna daha evvel export ettiginiz keyi ekelrseniz bu sefer bu cuzdanda 2 ayri adrese sahip olacaksiniz. her adreste farkli bakiyeler olsa bile siz sadece toplami goreceksiniz.

Hangi cüzdanda var peki bu ikinci adres ?
Kurduğum ilk cüzdan, iş yerinde kullandığım cüzdan. Evdekini daha sonra yükledim. Ama 4 aralıktaki 1 Ltc transferini de evdeki cüzdan'dan yaptım.
Benim hesabıma göre de evdeki cüzdandaki bakiye doğru.

Sanırım iş yerindeki cüzdanın ismini değiştirip evdeki cüzdanın kopyasını onun yerine koyduğumda bu durum düzelecek.
Ama durum biraz tuhaf olunca ben de kararsız kaldım.  4 Ltc fazla bir meblağ değil ama insanın kafası karışıyor.

Sizce en doğru hareket nedir bu durumda ?
technomancer
Sr. Member

Activity: 252
Merit: 251

View Profile
December 08, 2013, 11:09:23 AM

Hangi cüzdanda var peki bu ikinci adres ?
Kurduğum ilk cüzdan, iş yerinde kullandığım cüzdan. Evdekini daha sonra yükledim. Ama 4 aralıktaki 1 Ltc transferini de evdeki cüzdan'dan yaptım.
Benim hesabıma göre de evdeki cüzdandaki bakiye doğru.

Sanırım iş yerindeki cüzdanın ismini değiştirip evdeki cüzdanın kopyasını onun yerine koyduğumda bu durum düzelecek.
Ama durum biraz tuhaf olunca ben de kararsız kaldım.  4 Ltc fazla bir meblağ değil ama insanın kafası karışıyor.

Sizce en doğru hareket nedir bu durumda ?

Bence en dogru hareket, baska bir pc de yeni bir cuzdan olusturun, yeni adres ile birlikte, sonra bakiyenizin dogru gorundugunu soylediginiz pc den bu yeni adrese tum bakiyeyi yollayin, yeni adrese istediginiz rakam sag saglim gelince hemen cuzdani kapatip bir kac kopya yedegini alin. sonra eskilerinin adini degistirip bu yeni kopyayi koyun.
Teg_men (OP)
Newbie
*

View Profile
December 08, 2013, 11:22:55 AM

Teşekkürler Technomancer.

Yeni bir cüzdan ile yola devam etmek bence de mantıklı.
Dediğin gibi yapacağım.

Sonucu da buradan yazarım. Aynı sorunu yaşayan başka arkadaşlar olursa onlar da faydalansın diye.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: