Bitcoin Forum
May 05, 2024, 10:33:17 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Balon analizi ve bitcoin  (Read 10533 times)
deforme (OP)
Member
**

Activity: 76
Merit: 10

View Profile
December 10, 2013, 05:07:33 PM

Sizinle yaptığım araştırmamı paylaşmak istiyorum ve yorumlarınızı almak tarihteki klasik balon grafiklerine baktım.
Örnek olarak:
nikkei balonu:

Dow Jones Balonu

!!!.com balonu!!!
Açıkcası .com olayı önemli internetin ilk zamanları halka açılan bu yeni teknoloji şirketlerinin hisseleri Nasdaq ta işlem görüyordu 93-2006 arası Nasdaq

burda klasik olarak bir balonun yaşam döngüsü

Buda bitcoinimizBTC:

Arkadaşlar sayısal olarak inceleyince bir balonun tüm tüipi özelliklerini gösteriyor ve ortalama yükseliği yaptığı logaritmik yükselişten çıkarırsak aynı zamanda .com krizindeki değerlere görede oranlarsa ilk patladığı zaman 150-200$ arasaı bir yerlere duşecek gibi de görünüyor.Açıkcası ben miner olarak ve deneysel amaçlı bir sistem kurup girdim piyasaya yalnız yaptıgım analizide sizlerle paylaşmak istedim.
Eger faz uzarsa bu 900-700$ arasında 2. bir logaritmik yükselişi görebilir. Ancak bu konuda kripto paralar hakkında gelecek haberler en etken belirleyici olacaktır.
Sizlerinde yorumlarını almak isterim.
It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
December 10, 2013, 05:41:51 PM

benim tahminimde 10 bin dolarları göreceği yönünde (belki daha da fazla), zira bu bitcoin işinde insanların göremediği şey şu, insanların böyle bir finansal araç yaratmalarının arkasında yatan temel neden, mevcut finans sistemine olan güvensizlik ve onun getirdiği mutsuzluk, şöyle ki, mevcut sistemde illaki bir şekilde bir finans krizi çıkıyor, bu .com olsun, mortgage olsun, emlak krizi olsun vs. temelinde insanlardaki açgözlülük ve daha fazla kazanma hırsı yatıyor, bu rekabetle de birleşince sistem illaki bir yerlerde patlıyor ama asıl sıkıntı ondan sonra başlıyor, başta FED olmak üzere, merkez bankaları para basmaya başlıyor, eşyaların fiyatları suni olarak şişiriliyor, böylece insanlarda değerlenme algısı oluşturularak, tekrar harcamaya başlamaları sağlanıyor, bütün krizlerin döngüsü böyle genelde (katastrofik olanlar özellikle), buraya kadar sıkıntı yok, fakat burada basılan fazladan paralar, bir sonraki krizi tetikliyor ve bu kısır döngü böyle gidiyor, bitcoinin temelde de çıkış nedeni bu, bu kısır sistemi kırarak, para basımını sonlandırmak ve krizlere artık güle güle demek (bu yüzden miktar sabit ve ekonomistlerin anlayamadığı da bu), dolayısıyla esasında mevcut düzene meydan okuyan devrimsel yeni bir finans sistemi kurmayı amaçlıyor bitcoin. Diğer dijital paralara gelirsek, ben onlara yancı diyorum, o yüzden zaten çok da ilgili görmüyorlar (litecoin hariç), sonuçta ana fikir bu, bitcoin de bu fikri tatmin ediyor, ancak çok da değerlenme ihtimali de var, bu yüzden litecoin lazım. altın, gümüş hesabı gibi. böyle olduğu sürece, bu iş bir balon değil, yeni bir finans sisteminin kuruluşu oluyor (bence).

Zaten, kendinize sorun, bitcoin kullandığınızda bir kazancınız olacak mı, olacak, nedir dünyanın herhangi bir yerine istenilen zaman ve miktarda para gönderme, merkeziyetçi olmayan bankaların bu sistemdeki ağırlığını (para transferi) ortadan kaldıracak ve gizlilik te sağlayacak bir sistem. Yeme de yanında yat, bir insan günümüz dijital ortamında finans sisteminden başka ne beklerki. Dolayısıyla ortada balon felan yok, bir finans devrimi var şahitlik ettiğimiz (gene bence).
deforme (OP)
Member
**

View Profile
December 10, 2013, 05:56:23 PM

fikir olarak güzel bir sayı tut ve paranı biriktir her yere paran seninle gelsin gayet hoş ama teknik manada çok zorluğu var.
Bagımsız olma kısmı ilerde oldukça zor mühendislik açıdan incelersen zincirlerin boyu arttıkca o cüzdanlar kişisel bilgisayarların kaldıramayacagı düzeye gelecek buda bir merkez sistemin zincirleri kontrol etmesini zorunlu kılacak bu acıdan bir bankanın serverı sisteminden pek bir farkı kalmıyor.
Ancak fikir oldukça hoş ve çok rahatta yazılabilir bir şifre bul ve paran senle olsun hep ne gümrükle uğraş ne banka kesintileriyle ne e-hacizle vs. ancak sistem karmaşık ve oyunda çok fazla gereksiz oyuncu var(eski minerlar spekülatorler gibi) bunlar çıkmadan ve düzenleme gelmeden normal bir vatandaşın veya satıcının kullanması zor oda zaman alacaktır.
Ancak kısa zaman içerisinde 6-12 ay gibi böyle bir balon riski var ve patlarsa 100$ seviyesine gelince alınıp unutulmalı o para Smiley bir 2-3 sene şimdi degerinden fazla gibi geliyor bana.
cianz
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
December 10, 2013, 06:06:42 PM

Kendimi bildim bileli borsalarla uğraşırım dünyada yatırım yapmadığım borsa veya emtia kalmamıştır balonu görünce az çok tanırım.
Balonun tanımı şudur yatırım yapılan araç bu ne olursa olsun belli bir kesimin toplamasıyla ve belli bir fiyata suni olarak çıkartmasıyla oluşur Bitcoinde bu pekde mümkün gözükmüyor çünkü hala %50 si kazınmadı %3'ü bloke %14'ü 0.00001 den küçük olarak yüzbinlerce kişiye dağılmış %10 gibi bir kısım çok uzun vadeli yatırımlar için  elde tutuluyor yanii burada toplanan bir mal yok %10 - %20 gibi bir miktar sürekli olarak dolaşımda ve alınıp satılıyor daha bu gün 6 BTC aldım 900 dolardan fiyat benim için BTC'de çok önemli değil eğer olurda 300'e 400'e düşerse en az birkaç yüz BTC ben alırım.

Bir ekonomist olarak arkadaşın söylediklerine katılıyorum fakat BTC için 1300 dolar üstü yakın zamanda çokta mümkün değil bu fiyata yaklaştıkça satmalı 600 -700 dolar civarından da almalı. Neden 1300 dolar üstü çokta mümkün değil bu konuyla ilgili FED'in açıklaması var o açıklamanın tam olarak anlamı 1300'ün üstüne çıkarsa ben buna müdahale ederim demektir kısa vadade kimse bu riski almaz 600 doların altıda çok mümkün değil çünkü maliyetler onu gösteriyor.
CoolnQuiet
Sr. Member

Living the dream

View Profile
December 10, 2013, 06:38:02 PM
Last edit: December 10, 2013, 07:26:14 PM by CoolnQuiet

FED in öyle bir açıklaması yok merryl lynch den john Woo diye bir arkadaşın makalesi o fiyatı öneren ama o da gerçekçi değil, en basitinden daha mainstream e inmemiş 100 kişiden 1 ya da birkaçının bildiği bitcoin o değerlere gelmiş, bir de tamamen yaygınlaşsa ne olur.

Adamın adı David Woo imiş pardon, bloomberg e de çağırmışlardı bu adamı: http://www.bloomberg.com/video/is-it-a-good-time-to-go-long-bitcoin-6sqxbulgTz2zzBbMYN59Cg.html

Virüs yayılmaya devam ediyor, sıkıntı yok. http://bloom.bg/1aOd79u videoyu izleyin ve bitcoin ABD de nasıl popüler olma yolunda ilerliyor görün. Daha bunlar iyi zamanlar, bitcoin 10 dolarlardayken, bu işe girenlere deli muamelesi yapılıyordu, daha gidilecek çok yol var (yine bence)
EccLipSe
Member
**

Activity: 168

View Profile
December 10, 2013, 07:21:10 PM

Güzel yorumlar. genel olarak benzer düşünceleri taşıyorum.

BTC şuan için spekülatif bir piyasa. Bence uzun vadede kripto paralar hem tabana yayılacak, hem de yaygın olarak para yerine geçecek. Burada en avantajl durumdaki BTC. Ama zamanın ne göstereceği de belli olmaz tabii ki. Öyle ki bir gazete, bir dergi, bit tv kanalı, bir ekonomist, bir devlet insanları başka bir kripto paraya yönlendirebilir ve insanlar deste deste bir anda bu paraya yönelebilirler. Ama şimdilik BTC domine ediyor, epey bir süre daha böyle devam etmesi muhtemel.

Spekülatif olmasının en temel nedeni en eski miner'ların ellerinde hatrı sayılır miktarlarda bulundurması ve piyasada bu güç sayesinde büyük hareketler yaratabilmeleri. Umarım bu kişiler de, şuan USD sistemini domine eden ailelere dönmezlerler Smiley.
raistlinthewiz
Member
**

Activity: 84

View Profile WWW
December 10, 2013, 07:31:23 PM

Bagımsız olma kısmı ilerde oldukça zor mühendislik açıdan incelersen zincirlerin boyu arttıkca o cüzdanlar kişisel bilgisayarların kaldıramayacagı düzeye gelecek buda bir merkez sistemin zincirleri kontrol etmesini zorunlu kılacak bu acıdan bir bankanın serverı sisteminden pek bir farkı kalmıyor.

svp client'ların, full-nodelar gıbı zıncırının hepsını bılmesıne gerek olmayacak pek yakında.

deforme (OP)
Member
**

View Profile
December 10, 2013, 07:56:09 PM

svp client'ların, full-nodelar gıbı zıncırının hepsını bılmesıne gerek olmayacak pek yakında.

işte sen datanın hepsini tutmazsan belli bir tutan olması gerekecek o zaman iş decentralized olmaktan çıkıyor.

aslında 7 günlük ortalama ile bakarsak daha çıkacak yeri var gibi

kısa vadade açıkcası 5-6 ay içerisinde ben patlayacagını dusunuyorum biraz daha yakından bakınca kanatim grafikler acıkca balon ama ne zaman patlar ne kadara duser bilmek zor ancak ilk çoküşe(silk road) ve dot.com grafine bakarsak 100-200$ arası gibi.

dot.com balonuna çok benziyor ilk .com siteler çıkınca oldukça populer olmuş 15-16 yaşındaki çocuklar milyoner olmuştu medyada işin içine girince aldı başını gitti ama çok fena çöktü.çökünce .com yok mu oldu hayır devam etti buda oyle olacak muhtemelen en dibi gördükten sonra ciddi yatırım yapılıp cok kısa seneler içerisinde güzel paralar kazanılabilir.
işin bir diğer boyutuda sistemin güven meselesi sonuçta bir algoritma ve her zaman açık çıkarabilir ki biraz geçmişine baktım ve 2-3 küçükde olsa açık çıkmış zamanında ilerde çıkarmı kimse bilemez.

Ama fikir güzel bir sifre yap senin imzan olsun ve paranda hep senle bakalım ne olacak Smiley yarın litecoin basarak başlayalım bakalım.
CoolnQuiet
Sr. Member

Living the dream

View Profile
December 10, 2013, 08:29:47 PM

Artık 100 dolarlara düşmesini çok beklersin birader. Smiley benden söylemesi. Daha herşey yeni başlıyor.
deforme (OP)
Member
**

View Profile
December 16, 2013, 03:19:18 PM

eveet tarih yanıltmadı yine beklediğimdende erken gidecek bakalım ilk büyük yatırımcılardan kim elini eteğini çekecek Smiley
raistlinthewiz
Member
**

Activity: 84

View Profile WWW
December 16, 2013, 04:03:35 PM

poollar tutacak, exchangeler tutacak, gonullu full nodelar tutacak. decentralized kalması icin oldukca yeterli.

emperor37
Full Member

Activity: 140

View Profile
December 16, 2013, 07:48:05 PM

poollar tutacak, exchangeler tutacak, gonullu full nodelar tutacak. decentralized kalması icin oldukca yeterli.

Konuşmak için henüz erken bence, daha öncede 600 lere inmişti Smiley
deforme (OP)
Member
**

View Profile
December 17, 2013, 02:03:32 PM

bence değil bye bye bitcoin Smiley artık herkes parasını kurtarma derdine düşecek Smiley
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
December 17, 2013, 02:18:39 PM

bence değil bye bye bitcoin Smiley artık herkes parasını kurtarma derdine düşecek Smiley

valla bu bitcoin ne zmn çıkmaz dedim çıktı daha da inmez dedim indi
artık yorum yapmıyorum

kısa vadede düşünmemek lzm

be şahsen her düşüşü alım fırsatı olarak değerlendiriyorum

ve bekliycem belki 1 belki 2 yıl batarsakta batalım
technomancer
Sr. Member

Activity: 252
Merit: 251

View Profile
December 17, 2013, 02:19:45 PM

2014 Ocak ayinin sonunda bu baslik altinda yekrar bulusalim.
2014 Ocak sonu- subatin ilk sali aksami tahmini bitcoin fiyati $1370-$1410

Kesinlikle iskembeden sallama bir rakam degil.
muratdur
Member
**

Activity: 182

View Profile
December 17, 2013, 02:23:31 PM

2014 Ocak ayinin sonunda bu baslik altinda yekrar bulusalim.
2014 Ocak sonu- subatin ilk sali aksami tahmini bitcoin fiyati $1370-$1410

Kesinlikle iskembeden sallama bir rakam degil.

Tahminin neye dayalı olarak düşünüyorsunuz ?

NOIZ
⇐ ● A decentralized cognitive ad network ● ⇒
○ ○ ○ ➀ WEBSITEWHITEPAPERTELEGRAMTWITTERFACEBOOK ○ ○ ○
RoooooR
Legendary
*

Activity: 1008
Merit: 1000

GigTricks.io | A CRYPTO ECOSYSTEM FOR ON-DEMAND EC

View Profile
December 17, 2013, 02:44:09 PM

Ocak 2011 : 0.30$
Ocak 2012 : 5.27$
Ocak 2013 : 13.30
Ocak 2014 : xxxx.x  ?

█ █ █ █ █
         ██           ██
       ██     █ █ █ █   ██
     ██    ██        ██
   ██   ██               
  ██   ██     ████████                  ██████████
            ███          ██   █████████     ██      ██████  ██   ███████  ██    ███   ███████
 ██   ██    ███              ██      ███    ██      ██          ███       ██   ███  ██
 ██   ██    ███  ██████  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██  ███   ██
            ███      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██████     ███████
 ██   ██    ███      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██  ██           ██
             ██      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██   ███         ██
 ██   ██      ███████    ██   █████████     ██      ██      ██   ███████  ██    ███  ███████
  ██   ██                           ███
   ██    ██          ██            ███
     ██    ██ █ █ █ █   ██
       ██             ██
          █ █ █ █ █ █

Telegram     Facebook     Twitter     Medium
-------------------------------------------------------------------
.WEBSITE. |█| .WHITEPAPER.

......BOUNTY......
-----------------------------------
..ANN THREAD..
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2078

Crypto Swap Exchange

View Profile
December 17, 2013, 03:06:31 PM

Keiser de dün öyle söylemişti.

Max Keiser @maxkeiser 18 sa
BTC is oversold at these levels, we affirm our interim $1,400 target.

Winklevoss'lar da 40k hedefi göstermişlerdi.
http://thenextweb.com/insider/2013/12/15/winklevoss-twin-says-bitcoin-valuation-will-top-40k-plays-down-silk-road-closure/#!p6iTU

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
December 17, 2013, 03:19:55 PM

Her konuda aynı düşünceni aynı şkilde dile getiriyorsun. Tamam anladık senin düşüncen bu.O zaman satıp çık zaten başta niye girdin ki? Tecrübeliler birkaç saat içinde % 40 a varan değer kayıplarına zaten alışık ve bu durumda panik yapmıyor. Senin amacın ürkek yeni oyuncuları daha da ürkütmekse evet görevini başarıyla yerine getiriyorsun . Ama burdaki 30-40 kişinin btc satması uluslararası piyasayı etkilemez. Yani amacın piyasayı düşürmeye çalışmaksa yanlış yerde propoganda yapıyorsun.

dadas15
Sr. Member

Activity: 558
Merit: 251

View Profile
December 17, 2013, 03:29:28 PM

Her konuda aynı düşünceni aynı şkilde dile getiriyorsun. Tamam anladık senin düşüncen bu.O zaman satıp çık zaten başta niye girdin ki? Tecrübeliler birkaç saat içinde % 40 a varan değer kayıplarına zaten alışık ve bu durumda panik yapmıyor. Senin amacın ürkek yeni oyuncuları daha da ürkütmekse evet görevini başarıyla yerine getiriyorsun . Ama burdaki 30-40 kişinin btc satması uluslararası piyasayı etkilemez. Yani amacın piyasayı düşürmeye çalışmaksa yanlış yerde propoganda yapıyorsun.

kesinlikle katılıyorum.
bu piyasaya giren kişi girdiği parayı unutmalı ve ürkekliği bırakmalıdır.
burasıda bir nevi borsa.
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: