Bitcoin Forum
June 25, 2024, 01:14:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Coin madenciliği hakkında  (Read 161 times)
ilsen (OP)
Newbie
*

Activity: 33
Merit: 0

View Profile
May 09, 2018, 03:40:02 PM

Merhaba Arkadaşlar coin madenciliği yapmak yasal mıdır?
Peno2
Member
**

Activity: 263
Merit: 11

Para Basan Adam

View Profile WWW
May 09, 2018, 06:56:38 PM

Madencilik cihazlarını ülkeye kaçak sokmak yerine gümrüğünü ödeyeceksin.
Elektriği kaçak kullanmak yerine faturanı ödeyeceksin.
Kazancını vergilendireceksin. (BTCTURK Filan senin adına zaten yapıyor.)
Tamamen yasaldır.

Kripto para yasadışı değildir, sadece belirli bir ülke nin insiyatifinde kabul görmüş otoritesi olan yönetilebilir bir para birimi değildir. Yoksa Al, Sat, Kullan, Kullandır sıkıntı yok.

Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
May 09, 2018, 07:11:06 PM

Tamamen yasaldır.

Kripto para yasadışı değildir, sadece belirli bir ülke nin insiyatifinde kabul görmüş otoritesi olan yönetilebilir bir para birimi değildir. Yoksa Al, Sat, Kullan, Kullandır sıkıntı yok.

kazancını vergilendireceksin btctürk filan senin adına zaten yapıyor kısmını anlamadım şahsen

btctürk kendi adına yaptıgı işlemden alınan komisyonu faturalıyor ben bu adamdan 10lira fee aldım 1,18 lirası devletin diyor

şahısın kazancı ile alakası yok bence yanlışım varsa düzeltin

adam 1btc aldı borsaya attı coinin biri 50x yaptı adam 50 btcyi btctürke attı tlye çevirmek için sattı arada btc türk komisyon kesti faturaladı adamın 50x kazancın vergisi nerde
kardil
Newbie
*

Activity: 126

View Profile WWW
May 09, 2018, 09:59:26 PM

Tamamen yasaldır.

kazancını vergilendireceksin btctürk filan senin adına zaten yapıyor kısmını anlamadım şahsen

btctürk kendi adına yaptıgı işlemden alınan komisyonu faturalıyor ben bu adamdan 10lira fee aldım 1,18 lirası devletin diyor

şahısın kazancı ile alakası yok bence yanlışım varsa düzeltin

adam 1btc aldı borsaya attı coinin biri 50x yaptı adam 50 btcyi btctürke attı tlye çevirmek için sattı arada btc türk komisyon kesti faturaladı adamın 50x kazancın vergisi nerde

Evet Btcturk sizden devlet adına vergi kesmez, komisyonunu faturalandırır ve vergisini verir. Şimdilik bir düzenleme olmadığı için bitcoin sahiplerinin, işlem yapanların vergilendirilmesi muallak.
Madencilik olayına gelince de çok büyük miktarda yapılmayacaksa evde elektrik üretmek gibi birşey. Yani herhangi bir izin almak falan gerekmiyor.
Sikkoin
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
May 09, 2018, 10:26:53 PM

Yasal olmayan bir durumu yok.
simgesimge
Newbie
*

Activity: 101

View Profile WWW
May 09, 2018, 11:40:18 PM

Madencilik herhangi bir sorun yaratmaz ama ürettiğiniz coinlerin getirisi çoksa vergi sorunu var, kimileri vergi ve ceza alıyor kimilerine hiçbirşey olmuyor
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
May 10, 2018, 12:30:09 AM

Bu vergi konusunda devletin kesin bir kararı yok bildiğim kadarıyla en büyük sorunumuz bu. Onun haricinde devletin verdiği elektriği kullanıyorsun ve devletin de şu an için bitcoin yasaktır kullanılmaz şeklinde açıklaması da yok.

Sadece diyanetimiz caiz değil dedi imamlarınida görevden aldı. Bu başka bir konu
petrichor
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
May 10, 2018, 05:55:33 PM

Vergi konusu geriye dönük olarak işlemez diye biliyorum. Kazanç konusunda geçerli tabi bu. Madencilik cihazı hiç almadım ama alan arkadaşlarım gümrük vergisini ödeyip yurda sokuyor. Şu durumda yasal olmayan bir şey yok gibi görünüyor.
dolumann
Newbie
*

Activity: 69

View Profile WWW
May 11, 2018, 03:54:23 AM

Yasaldır ama küçük yatırımla pek kayda değer bişey getirmez.
unreal41
Member
**

Activity: 910
Merit: 10

View Profile
May 11, 2018, 08:11:28 AM

bence artık mining işi pek karlı değil artık devir master node'lar deviridir. master node projeler her anlamda daha karlı olduğunu düşünüyorum.
barcoinn
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
May 11, 2018, 08:17:17 AM

Niye yasal olmasın ki ya. Kime ne zararı var ki?
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
May 11, 2018, 08:18:06 AM

Masternodelar daha karlı ama ilk girmek gerekiyor, proje tuttuktan sonra girilirse 100binlerce dolar ödemek gerekiyor. Bakınız örnek DASH. Önce tutacak projeyi bulmak önemli. Bu arada mining yasal görünüyor, en azından yasal olmadığı ile alakalı herhangi bir kanun yok.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
May 11, 2018, 10:30:37 AM

Arkadaşlar şunu bir anlamak gerekiyor. Bu tarz konularda yasal ya da değil diyemeyiz. Mantık olarak madencilik, bir süredir süregelen bilgisayardan reklam paylaşımı almak mantığına yakın. Ancak bu konuda yasal ya da değil demek doğru değil. Bitcoin ve madenciliği hakkında ülkemizde henüz yapılan bir düzenleme yok. Bu da yasal ya da değil demek. Yani ne yasal diyebiliriz ne de yasal değil. Çünkü bir şeyin yasallığı ile ilgili konuşursak önce yasal bir mevzuata dayandırmamız gerekir. Bugüne kadar ülkemizde bununla ilgili bir çalışma yapılmadı.

Konu gelirinden vergi vermek konusuna gelince, BTCTürk alım satım yaptığımız zaman bizden aldığı ücretlerin kdv'sini ödüyor bunu komisyon geliri olarak göstererek. Bunun madencilikden elde edilen gelirle bir alakası yok. Madencilik ile bir miktar coin kazanırsınız ve bunu satarket borsa sizden işlem ücreti alır ve bunun vergisini öder. Escrow ile satarsanız fee olayı olmayabilir ya da vergisi ödenmeyebilir. Bu durumla ilgili de zaten bir yasal düzenleme olmadığı için yasak değil ama yasal mı değil mi diye bir yorum yapılmaz.
yusuftkngr
Newbie
*

Activity: 51

View Profile
May 11, 2018, 02:23:18 PM

Yasal çünkü bitcoin sisteminin çalışma mantığı bu şekilde.Birçok bitcoin madencisinin ana bilgisayarları kullanılarak bitcoin işlemleri yapılıyor ve bu madencilere çalıştığı kadar bitcoin ödeniyor.Şuanda birçok kişi bu işi yapıyor ve herhangi suç taşıyacak bir unsur yok ortada.
seymen
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
May 11, 2018, 03:46:07 PM

türkiyede bitcoin madenciliği yapmak çok zor çünkü herşeyi ithal eden bir ülkede yaşıyoruz elektrik,doğalgaz, saman, şeker, elbise yani herşeyi ithal ediyoruz ondan dolayı bitcoin üretmek için en önemli maliyet ELEKTRİK ondan dolayı bitcoin madencilik yaparak para kazanmak çok zor gibi çünkü çok maliyetli çoooookkk
Pages: [1]
  Print  

Jump to: