Bitcoin Forum
May 11, 2024, 04:56:23 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin (Lightning) ile Ödeme Alma - Kriptode Android Uygulaması  (Read 265 times)
realpseudozach (OP)
Full Member

Activity: 170
Merit: 108

View Profile WWW
May 09, 2018, 04:27:57 PM
Last edit: June 10, 2018, 11:46:44 PM by realpseudozach
Merited by mhanbostanci (3), Zz (1), MorpheWQ (1)

Merhabalar,

Bitcoin'in ölçeklenme problemine çözüm olarak geliştirilen Lightning Ağı üzerinde çalışan uygulamalar bir bir yayınlanmaya başlandı. Biz de bu altyapıları kullanarak online veya gerçek hayatta Bitcoin ile satış yapmanızı mümkün kılan bir uygulama yazdık.

Website: https://kriptode.com
Deneme sitesi: https://yunik.co -> Örnek bir t-shirt satış sitesi: Lightning Ağı üzerinden Bitcoin + Shapeshift altyapısı ile altcoin kabul edilebileceğini gösteren sitemiz.
Android Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pseudozach.kriptode -> Kapıda ödeme alma veya dükkanda satış için saniyeler içinde gerçekleşen Bitcoin Lightning ödeme alma uygulaması.

Hatta https://yunik.co/doner.html adresinde bir dönercinin POS'u nasıl olur yeniden tasarladık.

Not: Websitesi ve Android Uygulama şu anda Testnet üzerinde çalışmaktadır. Talebe göre mainnet'e geçip ek hizmetler sunmayı planlıyoruz.

İletişim için buradan PM, twitter'da @kriptode veya kriptode.com'daki online chatten bize ulaşabilirsiniz.

Hazırda satış yaptığınız websiteniz veya uygulamanız varsa sisteminize entegre edebiliriz, eğer volatiliteden korkuyorsanız fiat paraya (TL/USD/EUR) çevirip hesap numaranıza yönlendirebiliriz. Ama ilk başta bu yönde bir talep var mı, instagramda, websitesinde veya dükkanında satış yapanlar böyle birşey kullanmak ister mi onu anlamak istiyoruz. Yorum, eleştiri ve soruları bekliyoruz.

1715446583
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715446583
Reply with quote  #2

1715446583
Report to moderator
1715446583
Hero Member
*

Ignore
1715446583
Reply with quote  #2

1715446583
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, which will follow the rules of the network no matter what miners do. Even if every miner decided to create 1000 bitcoins per block, full nodes would stick to the rules and reject those blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715446583
Hero Member
*

Ignore
1715446583
Reply with quote  #2

1715446583
Report to moderator
1715446583
Hero Member
*

Ignore
1715446583
Reply with quote  #2

1715446583
Report to moderator
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
May 21, 2018, 11:49:44 AM

Dönerci örneğine bayıldım Smiley

İşlerin bu yöne doğru döneceği günler henüz çok yakında değil ama bu tür girişimler görmek mutluluk verici.
Ellerinize sağlık.
nesso
Sr. Member

Activity: 629
Merit: 259

View Profile
May 21, 2018, 12:29:49 PM

Çok başarılı gözüküyor gerçekten.. bunu eğer gerçek hayata entegre etmeyi başarabilir iseniz harika olur. İşiniz gerçekten zor sanırım bu konu hakkında da bir farkındalığınız var hali hazırda. uzun bir süreç sizi bekliyor ama bir çok sektörde iş görür Smiley
Kolay gelsin.
Razor5
Full Member

Activity: 322
Merit: 100

View Profile
May 21, 2018, 07:13:31 PM

Kesinlikle gelecek vaad eden bir proje,güzel örneklemişsiniz ve anlatmışsınız.
Özellikle bütün kullanıcıların işini hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır:)

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     │      JINBI      │       T H E   G O L D E N   I C O     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
████████████                     JOIN ICO  -  21st  J U N E                     ████████████
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄          Whitepaper       Telegram       Twitter       Reddit           ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
realpseudozach (OP)
Full Member

View Profile WWW
May 31, 2018, 05:25:21 AM

Yorumlar için teşekkürler, dünyanın bir kaç yerinden kullanıcılar denemeye başladı. Bu arada altyapısını kullandığımız strike'da lightning networkünü mainnet'e aldı. Yani artık bu sistemi gerçek hayatta kullanmak için önümüzde teknik bir engel yok  Cool

Önemli olan tabi insanların bunu kullanmayı tercih etmesi. Özellikle bizim gibi (ne yazık ki) para birimi değer kaybeden ülkelerde talebin artmasını bekliyoruz. Zaten websitesinde güncel kullanım istatistiklerimiz var ama ben yeni gelişmeleri ve bilgileri buradan yine paylaşacağım.

nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
June 01, 2018, 10:11:25 AM

Lightning Network çok gelecek vaad eden bir sistem, belki yakın zaman olmasa bile ilerde bu teknolojiye akım olacaktır. Sizin çalışmanızda çok başarılı umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.  Wink
Osmanli42
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

★YoBit.Net★ 1400+ Coins Exchange

View Profile
June 03, 2018, 12:26:51 PM

Uygulamanızı çok beğendim işleyişi de güzel fakat beni düşündüren bir işletmeci olsam bu kadar oynak bir fiyat grafiği çizen coinler. Bir ödemeden 10 lira aldım diyelim benim karım da buradan 2 lira diyelim. Öğlen aldığım ödeme akşama 5 lira bile olabiliyor.

yobit.net is banned from signatures
realpseudozach (OP)
Full Member

View Profile WWW
June 04, 2018, 11:14:42 PM

Uygulamanızı çok beğendim işleyişi de güzel fakat beni düşündüren bir işletmeci olsam bu kadar oynak bir fiyat grafiği çizen coinler. Bir ödemeden 10 lira aldım diyelim benim karım da buradan 2 lira diyelim. Öğlen aldığım ödeme akşama 5 lira bile olabiliyor.

Çok geçerli bir soru zaten bir çok insan bunu çözmeye kafa yoruyor. Stablecoin veya anlık hedge kullanarak kriptoparaların değiş tokuş aracı (medium of exchange) olarak da kullanılmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Benim de kafamı kurcalıyordu. Basitçe, şöyle biraz not alarak inceliyorum:

1. Yeterince uzun zaman dilimlerinde bitcoin kendini kanıtlamış bir kıymet. 1 sene önce 5 Haziran 2017'de 9333TL, bugün 35000TL. Bahsi geçen volatilite geçen sene sonundaki 75000TL'lik fiyattan bugünkü 35000TL civarı olan fiyat arasındaki azımsanamayacak fark. -> -54%

2. Bu hafta boyunca en düşük fiyat 32400, en yüksek fiyat 36000, o da yükseliş şeklinde -> +10%.

3. 30 günlük BTC/USD volatilitesine bakarsak (kaynak: https://www.buybitcoinworldwide.com/volatility-index/) -> 2.78% civarında. Bu volatilite giderek düşme eğiliminde.
Not: Sanırım herkesin aklına tokenlar geliyor volatilite deyince günde %80 değer kaybeden, bitcoini hareket ettirmek o kadar kolay değil, 130milyar$lık bir pazar.

4. Açıkçası TRY/USD volatilitesi ve değer kaybı göz önünde bulundurulunca paranın BTC durması zaten daha mantıklı. Dolar 1 sene önce 3.51 iken şu an 4.59.  -> -24%
Haftalık:  low:4.45258 high:4.67531 -> -5%

5. Kredi kartlarının %2-3'lük bir komisyonu var. Artı sanırım sabit bir ücret de ödeniyor POSlar için. Bu bitcoinde 0, bizim uygulamada büyük ihtimal 1-1.5% arasında olacak masrafları karşılamak için. Çıkan Lightning cüzdanları ile cüzi masraf ile ödeme alıp gönderilebiliyor.

Bu bilgiler ışıgında sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarsak:
TL ile satan
1 esnaf günde 10 liralık mal satıyor, karı %20. Her gün 2TL kar edip, yılda 365 * 2 = 730TL kar ile yaşıyor.
Bu para dolara karşı haftada 5% veya yılda 24% veya daha fazla kaybedebilir. Yani 554TL olabilir alım gücü olarak.

Bitcoin ile satan
Eğer tamamen bitcoin ile satış yaparsa, karı %23 olacak. Yılda 839.5TL kar edecek. Eğer tarihsel trend devam ederse bu para hem dolara hem TLye karşı değer kazanacak. Yok yine ani bir düşüş olursa diyelim ki %10, TL karşılığı hala 755TL.

Üstelik haftalık veya aylık olarak bitcoini TL veya USD'ye çevirmek oldukça kolay, piyasada likidite problemi görünmüyor.

Hızlıca bir senaryoları listelemek istedim, eğer matematikte veya mantıkta ciddi hatalar görüyorsanız düzeltmek isterim. Gerçekçi bir şekilde bitcoin ile satış, bir esnafın günlük hacminin %10'unu bile geçmeyecektir bir süre. Bu da olası değer kaybını gayet az kılıyor. 

kaynaklar:
https://www.xe.com/currencycharts/?from=XBT&to=TRY&view=1W
https://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=TRY&view=1W
https://bitcoinaverage.com/en/bitcoin-price/btc-to-try

Osmanli42
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

★YoBit.Net★ 1400+ Coins Exchange

View Profile
June 06, 2018, 01:47:26 PM

Çok geçerli bir soru zaten bir çok insan bunu çözmeye kafa yoruyor. Stablecoin veya anlık hedge kullanarak kriptoparaların değiş tokuş aracı (medium of exchange) olarak da kullanılmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Benim de kafamı kurcalıyordu. Basitçe, şöyle biraz not alarak inceliyorum:

1. Yeterince uzun zaman dilimlerinde bitcoin kendini kanıtlamış bir kıymet. 1 sene önce 5 Haziran 2017'de 9333TL, bugün 35000TL. Bahsi geçen volatilite geçen sene sonundaki 75000TL'lik fiyattan bugünkü 35000TL civarı olan fiyat arasındaki azımsanamayacak fark. -> -54%

2. Bu hafta boyunca en düşük fiyat 32400, en yüksek fiyat 36000, o da yükseliş şeklinde -> +10%.

3. 30 günlük BTC/USD volatilitesine bakarsak (kaynak: https://www.buybitcoinworldwide.com/volatility-index/) -> 2.78% civarında. Bu volatilite giderek düşme eğiliminde.
Not: Sanırım herkesin aklına tokenlar geliyor volatilite deyince günde %80 değer kaybeden, bitcoini hareket ettirmek o kadar kolay değil, 130milyar$lık bir pazar.

4. Açıkçası TRY/USD volatilitesi ve değer kaybı göz önünde bulundurulunca paranın BTC durması zaten daha mantıklı. Dolar 1 sene önce 3.51 iken şu an 4.59.  -> -24%
Haftalık:  low:4.45258 high:4.67531 -> -5%

5. Kredi kartlarının %2-3'lük bir komisyonu var. Artı sanırım sabit bir ücret de ödeniyor POSlar için. Bu bitcoinde 0, bizim uygulamada büyük ihtimal 1-1.5% arasında olacak masrafları karşılamak için. Çıkan Lightning cüzdanları ile cüzi masraf ile ödeme alıp gönderilebiliyor.

Bu bilgiler ışıgında sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarsak:
TL ile satan
1 esnaf günde 10 liralık mal satıyor, karı %20. Her gün 2TL kar edip, yılda 365 * 2 = 730TL kar ile yaşıyor.
Bu para dolara karşı haftada 5% veya yılda 24% veya daha fazla kaybedebilir. Yani 554TL olabilir alım gücü olarak.

Bitcoin ile satan
Eğer tamamen bitcoin ile satış yaparsa, karı %23 olacak. Yılda 839.5TL kar edecek. Eğer tarihsel trend devam ederse bu para hem dolara hem TLye karşı değer kazanacak. Yok yine ani bir düşüş olursa diyelim ki %10, TL karşılığı hala 755TL.

Üstelik haftalık veya aylık olarak bitcoini TL veya USD'ye çevirmek oldukça kolay, piyasada likidite problemi görünmüyor.

Hızlıca bir senaryoları listelemek istedim, eğer matematikte veya mantıkta ciddi hatalar görüyorsanız düzeltmek isterim. Gerçekçi bir şekilde bitcoin ile satış, bir esnafın günlük hacminin %10'unu bile geçmeyecektir bir süre. Bu da olası değer kaybını gayet az kılıyor. 

kaynaklar:
https://www.xe.com/currencycharts/?from=XBT&to=TRY&view=1W
https://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=TRY&view=1W
https://bitcoinaverage.com/en/bitcoin-price/btc-to-try

cevap için çok teşekkür ederim. Ben uygulamanızın ve projenizin gayet güzel bir fikir olduğunu söyledim. Ben esnaf değilim sadece karşılacağınızı soruları esnaf gibi düşünerek sordum.  Güzelde cevap vermişsiniz teşekkürler. Yalnız daha önce yıllık sürekli artan btcnin diğer yıllar ne olacağı hakkında tahminde bulunmanız aklıma yatmadı. Bunun tam tersi durumlar içinde insanları ikna etmeniz gerekecek. Şöyle ki

Ocak ayında 70-80 bin lirayı gören btc şuanda yuvarlarsak 40 bin lira . O ay 8000 liralık mal satan biri o btclere dokunmazsa şuanda 4000 liraya sahip olmuş oluyor. Bu adam btcnin tekrar 80 bin lira olmasını bekleyecek ki  zarardan kurtulup kar etsin.

Garanti edebilir misiniz btcnin bu sene tekrar yükselişe geçip 70 bin lirayı göreceğini. Eğer dediğiniz gibi anlık fiat değişimi yapabilecek bir sistem gelirse o zaman sıkıntı kalmaz.

yobit.net is banned from signatures
realpseudozach (OP)
Full Member

View Profile WWW
June 21, 2018, 05:37:23 AM

Yoğun bir araştırmadan sonra bitcoin <-> TL geçişi için güzel bir yöntem bulduk. Sizlerin yorumlarını duymak isteriz. Türkiye'den bir fintech altyapı sağlayıcısı ile çalışarak aldığınız ödemeleri anında, tek tıkla TL'ye çevirmenin bir yolunu hazırlayabildik. Şu an test ediliyor.

Kriptode uygulamasından Bitcoin ödemelerinizi alıp, bakiyeniz belirli bir limitin üzerine çıkınca size uygulama üzerinde bir sanal TL banka kartı tanımlayabiliyoruz. Bitcoin hesabınızı TL'ye çekmeye karar verdiğinizde bu karta anlık kurdan TL'ye çevrilen paranızı yüklüyoruz. Bu sanal kartı herhangi bir bankanın kartı gibi internetten alışverişte, fatura ödemede vs. kullanabiliyorsunuz.

Henüz test aşamasında olan bu sistemin sabit masrafları var fakat belirli bir hacimin üzerinde ödeme alanlara bedavaya sunabileceğiz gibi duruyor şu an itibariyle.

Tekrar çağrımızdır, Bitcoin ve/veya Lightning ile ödeme almak isteyenler bizimle iletişime geçsin, online veya gerçek hayatta istedikleri entegrasyonları yapalım, anlık TL'ye çevirme isterlerse yapalım.

Saygılar,

mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
June 21, 2018, 06:06:30 AM

fikir güzel, sistem güzel, dönerci daha güzel. Grin

TL dönüşümündeki kesinti oranları limitler vs. kabul edilebilir ve işletmeye girişi daha kolay yapılırsa oldukça yaygınlaşacağını düşünüyorum. Özellikle kriptopara ile işlem yapmak isteyipte zorluklardan dolayı giremeyen işletmeler için
realpseudozach (OP)
Full Member

View Profile WWW
July 27, 2018, 01:43:44 PM

Uygulamaya ve siteye yeni bir güncelleme yaptık.

Artık Kriptode uygulaması https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pseudozach.kriptode ile aldığınız ödemeleri direk TL olarak banka kartına aktarabileceksiniz. Türkiye'nin ileri gelen fintech şirketlerinden birinin API'ını kullanıyoruz.

Hedefimiz: Gündüz bitcoin ile satış yapan birinin, akşam dönüşte bankamatikten TL çekip eve gidebilmesi.

işlem ücreti sabit ve %1 olmasını planlıyoruz. 0.001 BTC üzeri bakiyesi birikince direk uygulama üzerinden anlık kurdan TL'ye çevirip, otomatik oluşturulan bir TL kartına para aktarılıyor.

Önemli Not: Henüz sandbox üzerinde çalışıyor uygulama yani gerçek finansal bir işlem yok. testnet bitcoinlerini, test TL kartları üzerine koyuyoruz. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra bu sistemi gerçek bitcoin ve TL arasında yapabilmeyi umuyoruz.

Bu arada ETH ve LTC ile de ödeme alınabilir Wink

Ne dersiniz, kullanan olur mu?

https://kriptode.com

jackspow
Member
**

Activity: 178
Merit: 10

Be Free

View Profile
August 07, 2018, 03:23:54 PM

Projeyi oldukça başarılı buldum. Ancak her işin başlangıcında olduğu gibi bu uygulama alıştırma sürecindeki bir demo sayılabilir. Ancak geliştire geliştire devam edilirse tabii ki demo sürecinden çıkıp ciddi bir iş haline de gelebilir. Unutmayalım ki kripto paralar deneyseldir zaten.
Aslında ben Lightning Network'ün asıl boğayı getireceğini, hatta e-ticaretin bu hız ve özgürlük alanı ile kriptonun ortasına yerleşeceğini düşünüyorum. Ancak dijital altın olan Bitcoin'in alışverişlerde kullanılması fikrine katılmıyorum. Bugün altını gramı gramına istediğimiz gibi parçalara ayırabiliyoruz, fakat yine de alışverişlerde kullanmıyoruz. Bunun sebebi değer saklama aracı olmasından ötürüdür. Bitcoin de ne kadar ilk kripto para olsa da değer saklama aracıdır, kripto paraların mihenk taşıdır. Bu yüzden ben Bitcoin'i sokağa indirme çabasını boş ve gereksiz buluyorum. Lightning Network USD ve TUSD gibi dolar sabiti coinlerde oldukça işlevsel olacaktır. Hatta ileride bu coinler devlet bünyesi altında çıkacak ve zamanla fiat paralar kullanılmayacaktır. Fiyatın baskılama gücünü devlet elinde bulunduracak, ama merkeziyetsiz yapıda olacaktır. Tabii bunlar benim düşüncelerim. Ancak her halükarda LN aktif olarak kullanılacaktır ve vazgeçilmez unsur olacaktır.

Ben hiçbir kısıtlama olmadan 1 centten daha ucuza istediğim kadar kripto parayı 7/24 birine yollayabileceksem bu en büyük devrimdir. Kripto paraların tamamlayıcı unsurudur. ETF imiş, vadeli işlemlermiş bunlardan boğa beklemeyin. Asıl boğa LN'dir.
realpseudozach (OP)
Full Member

View Profile WWW
August 15, 2018, 04:32:00 PM

Projeyi oldukça başarılı buldum. Ancak her işin başlangıcında olduğu gibi bu uygulama alıştırma sürecindeki bir demo sayılabilir. Ancak geliştire geliştire devam edilirse tabii ki demo sürecinden çıkıp ciddi bir iş haline de gelebilir. Unutmayalım ki kripto paralar deneyseldir zaten.
Aslında ben Lightning Network'ün asıl boğayı getireceğini, hatta e-ticaretin bu hız ve özgürlük alanı ile kriptonun ortasına yerleşeceğini düşünüyorum. Ancak dijital altın olan Bitcoin'in alışverişlerde kullanılması fikrine katılmıyorum. Bugün altını gramı gramına istediğimiz gibi parçalara ayırabiliyoruz, fakat yine de alışverişlerde kullanmıyoruz. Bunun sebebi değer saklama aracı olmasından ötürüdür. Bitcoin de ne kadar ilk kripto para olsa da değer saklama aracıdır, kripto paraların mihenk taşıdır. Bu yüzden ben Bitcoin'i sokağa indirme çabasını boş ve gereksiz buluyorum. Lightning Network USD ve TUSD gibi dolar sabiti coinlerde oldukça işlevsel olacaktır. Hatta ileride bu coinler devlet bünyesi altında çıkacak ve zamanla fiat paralar kullanılmayacaktır. Fiyatın baskılama gücünü devlet elinde bulunduracak, ama merkeziyetsiz yapıda olacaktır. Tabii bunlar benim düşüncelerim. Ancak her halükarda LN aktif olarak kullanılacaktır ve vazgeçilmez unsur olacaktır.

Ben hiçbir kısıtlama olmadan 1 centten daha ucuza istediğim kadar kripto parayı 7/24 birine yollayabileceksem bu en büyük devrimdir. Kripto paraların tamamlayıcı unsurudur. ETF imiş, vadeli işlemlermiş bunlardan boğa beklemeyin. Asıl boğa LN'dir.

Aslında doğru biraz erken olabilir ama bir deneyeyim demiştim. Zaten çalışır durumda ama dizayna hiç vakit harcamadım. Hiperbitcoinizasyondan önce böyle birşey kullanılmayabilir. Küçük meblağlarda veya insanlar harcadıklarını yerine koyarsa olabilir. Mesela bankada vadeli hesapta 1000tl tutuyorsun ama cüzdanda 20tl duruyor. Harcama cüzdanı olarak Lightning üzerinde 20tl tutup, avantajlı olabilecek alışverişlerde veya online oyunlarda kullanılabilir.
Yoksa değer saklama aracı olarak kullanılmasının, alışveriş için kullanılmasından önce olması gerekir gibi duruyor. Insanlar enflasyona karşı güçlü bir para biriminde durmayı tercih etmesi gerekiyor öncelikle. Bu da negatif volatilite görünür bir şekilde azalmadan olmayacak gibi.

SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
August 16, 2018, 08:17:34 PM

Baya ilginç bir çalışma bakalım nereye doğru gidecek gelecekte neler olacak.
realpseudozach (OP)
Full Member

View Profile WWW
August 30, 2018, 08:31:25 PM

Arkadaşlar azure üzerindeki bedava krediler bitti, herhangi bir finansal destek yok, ininal'dan cevap yok, şirket yok dolayısıyla şimdilik bu proje rafa kalktı.

Bu arada çok başarılı lightning network için cüzdanlar çıkmaya devam ediyor, araştırın inceleyin ve kullanmaya hazır olun ama ne yazık ki Türkiye'den çıkabilecek bu potansiyel girişimin sonu yine yatırımsızlık oldu Sad

Bakalım fırsatları takip etmeye, proje geliştirmeye ve kod yazmaya devam edicez. Fikrini belirten herkese teşekkürler.

@citlayik

Pages: [1]
  Print  

Jump to: