Bitcoin Forum
June 17, 2024, 03:14:13 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
Author Topic: [LTC] Litecoin Bilgi Paylaşımı Bölümü  (Read 58426 times)
hbakl (OP)
Newbie
*

Activity: 32
Merit: 0

View Profile
December 12, 2013, 06:56:09 PM
Last edit: March 31, 2014, 05:35:30 PM by ealfskillz

Merhaba arkadaşlar,
Litecoin ile ilgili forumda çok da öyle özel bir konu bulamadım. burada Litecoin ile alakalı yorum/soru/görüş/tahminlerde bulunabiliriz. Ayrıca Litecoin ile ilgili yabancı kaynakları takip eden arkadaşlar da katkıda bulunurlarsa konu tadından yenmez.

Bu arada gereklilik sebebiyle bu mesaja şunları eklemenin faydalı olacağını üşünüyorum.
Litecoin için bir çok kişi bitcoin gibi pazarı yok ve yeni bir katkı bulunmuyor diyorlar. Arkadaşlar bu iddialara şu şekilde cevap vereyim.

1-Bitcoin ile Litecoin'in en önemli farklarından birisi, Litecoin script tabanlıdır. Bu sebeptendir ki, ev kullanıcılarının hala mining yapabileceği seviyede difficulty bulunmaktadır. ASIC cihazları henüz Litecoin için geliştirilememiştir (bildiğim kadarıyla).

2-Litecoin bu piyasanın gümüşü sayılmaktadır, Bitcoin ise altını. Coin market cap verilerine bakarsanız Bitcoin'in an itibariyle 8 milyar dolarlık bir hacmi varken, Litecoin'in 425 milyon dolarlık işlem hacmi ile listenin ikinci sırasındadır. Listede üçüncü sırada ise Peercoin bulunmakta olup sadece 68 milyon dolarlık piyasa hacmi bulunmaktadır. Forumda fanatikleri olan Doge Coin ise 7,5 milyon dolarlık hacime sahiptir. Buradan görülebileceği üzere Litecoin piyasada spekülasyonlardan daha az etkilenebilecek bir konumdadır. İşin ilginç yanı gerçekten de Bitecoin gibi ardında reel bir pazar olmamasına rağmen bu kadar büyüyebilmesi. Bitcoin Deep Web'in yanında artık ev ve araba alışverişlerinde kullanılabiliyor. Ancak Litecoin henüz bu kadar yaygın değil.

3-Bitcoin 21 milyon üretimden sonra duracakken, Litecoin 84 milyona kadar üretilebilecek. Burada en can alıcı soru şu. Limit dolduktan sonra para transferleri için mining yapanlara ek ödemeler gerekecek mi? Öbür ihtimalle para transferleri nasıl onaylanacak? Ancak bu bütün pazarı ilgilendiren bir sorun olduğu için şimdilik düşünmek için erken.

4-Litecoin ile Bitcoin arasındaki farklardan birisi ise, bitcoinde ortalama işlem süresi 1 saat civarı iken, Litecoin'da bu süre 5 dakika kadar. (piyasada bitcoin için 30 dakika, litecoin için 2,5 dakika deselerde, ben henüz o kadar kısa sürede gerçekleştiğini görmedim)

Yani belirgin 4 farkları bulunmakta. İlerleyen zamanda Litecoin'in de kabul göreceğini var sayarsak şu an 0.02633 olan LTC/BTC oranının artmaması için hiç bir sebep kalmaz.Ben 0.20 seviyelerine kadar yükselebileceğini umuyorum.

Umarım faydalı olmuştur.
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 13, 2013, 06:27:34 PM

Son 24 saattir litecoin 30 usd civarında seyrediyor. Cuma günü satışların yoğunlaştığı dikkate alınırsa, önümüzdeki salı günü bir rekor denemesi olabileceği düşüncesindeyim. Tabi amerikan piyasası halen aktif. Şu an 10,5 milyar dolarlık bitcoin piyasasının ardından 750 milyon dolar civarı piyasa yapan litecoin'in en yakın takipçisi olan peercoin'in ise sadece 90 milyon dolarlık piyasası var. Yani bitcoin akabinde gelen litecoin'e birileri bu kadar para yatırdıysa muhakkak bir sebebi vardır diye düşünerekten ben yatırımımı bu yönde yaptım. Umarım hepimiz bu işlerden karlı çıkarız.
Not: Yukarıdakiler yatırım tavsiyesi değildir.Herkes kendi düşüncesine göre yatırım yapsın.
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 14, 2013, 09:34:07 PM

Pek ilgi olmasa da ben inatla yazmaya devam ediyorum arkadaşlar Smiley
Bu gün litecoin'in arz talep dengesine göre beklenen değerini hesapladım. Bu hesabı btc-e sitesi üzerinde, LTC almak için bekleyen amerikan doları (USD) miktarını, satışta olan LTC sayısına bölerek hesapladım ve Pazartesi-Salı günü olmasını düşündüğüm fiyatı hesapladım.
14.12.2013 Günü saat 23:30 itibariyle;
270.718 LTC arzına karşılık, 13.403.686 USD'lik talep var. Birim LTC'nin beklenen fiyatını görmek adına talep bütçesini LTC sayısına bölünce, birim LTC değeri 49,5 dolar çıkıyor. Yani pazartesi salı muhtemelen bu değerleri görecektir.
Umarım bilgiler piyasayı anlamak açısından faydalı olmuştur.
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 15, 2013, 04:28:12 PM

Bugün saat 16:00 itibariyle, yani Çin piyasaları açar açmaz 28 dolar seviyelerinden 31 dolar seviyelerine çıktı. Salıya kadar hedef 40 dolar diye umuyorum.
acedia
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 250

View Profile
December 15, 2013, 04:44:34 PM

Zaten piyasayı hareketlendiren bi çinliler. Onlarda olmazsa bu işin keyfi kalmayacak.   Tongue
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 16, 2013, 08:39:36 PM

Bu gün hepinizin malumu piyasalar %20leri aşan değer kayıplarını gördü. Bu günlerde beklentimiz rekor denemesi iken, çakıldık. Ancak ben piyasayı umutsuz görmüyorum. BTC-E sitesi üzerinden yaptığım takiplerde birilerinin toplu LTC alımları yaptığını gördüm.durup durup dipte iken biner biner alanlar var. Muhtemelen bir keriz silkeleme operasyonuyla karşı karşıyayız. Bu aşamada satıp gidenlerden kalan zarar parası dönüyor bu piyasada.
Ben satmayı düşünmüyorum şu aşamada. Ayrıca bazı arkadaşlar bazı konularda çin piyasası açılınca biter bu iş falan demişler. Arkadaşlar çin zaten şu anda işlem yapıyor. TR saati ile Saat 16:00'da açılan borsa hala açık ve işlemler devam ediyor. Zaten bu ani çakılma da biraz bundan kaynaklandı.
Dediğim gibi ben bu işte devam ediyorum. Zararınız varsa satmayın bence. Ama her zaman daha da dipleri görebileceğinizi düşünerek hareket edin.
monsieur vincent
Newbie
*

Activity: 19

View Profile
December 21, 2013, 09:24:44 AM

bedava litecoin kazanılacak siteler varmı
dadas15
Sr. Member

Activity: 558
Merit: 251

View Profile
December 21, 2013, 09:45:30 AM

bence yatırım yapacak az paranız varsa litcoin e yatırım yapmak çok daha akıllıca olur.
ben BTC de yaşadığım panik nedeni ile satış yaptım ve 200 dolarlık kayıp ile çıktım.
Sonra kaybı telafi etmek için btc-e de LTC alım satımı ile uğraştım. 0,5-1 dolarlık dalgalanmaları tutturarak yaklaşık 140 doları geri aldım.
her seferinde 3,5 dolarlık karlar yaptım. düşüncem biraz daha fazla miktarla LTC ye girmek ve al sat yapmak.
yatırım tavsiyesi değildir, sadece fikir vermek için yazılmıştır.
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 21, 2013, 07:46:59 PM

Evet bu hafta 9 dolar seviyesine kadar indi ancak an itibariyle 16.45 dolar civarlarında. Benim öngörüm, önümüzdeki hafta 30 ları test edeceğimiz yönünde. Tabi her hafta planlanmış gibi gelen olumsuz haberlerin gelmediğini var sayıyorum...
avarnet
Sr. Member

Activity: 896

Enterapp

View Profile
December 22, 2013, 11:42:45 AM

Bu gün litecoin'in arz talep dengesine göre beklenen değerini hesapladım. Bu hesabı btc-e sitesi üzerinde, LTC almak için bekleyen amerikan doları (USD) miktarını, satışta olan LTC sayısına bölerek hesapladım ve Pazartesi-Salı günü olmasını düşündüğüm fiyatı hesapladım.
270.718 LTC arzına karşılık, 13.403.686 USD'lik talep var. Birim LTC'nin beklenen fiyatını görmek adına talep bütçesini LTC sayısına bölünce, birim LTC değeri 49,5 dolar çıkıyor. Yani pazartesi salı muhtemelen bu değerleri görecektir.

ltc'nin 49,5 doları görmesi demek bitcoin in en az 1200 doları görmesi demek  Shocked

█████████████████████
█████████████████████████
█████████▀▀▀▀▀▀▀█████████
██████▀███████████▀██████
█████▀███▄▄▄▄▄▄▄███▀█████
████████▀▀▀▀▀▀▀▀▀████████
█████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█████
██████▄███████████▄██████
█████████▄▄▄▄▄▄▄█████████
█████████████████████
██████████
██
██
██
██
██
██
██

██

██

██

██

██████████

CRYPTO WEBNEOBANK
██████████
██
██
██
██
██
██
██

██

██

██

██

██████████
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄██████░░░░░░░░░░███▄
▄████▄▄███████▄▄░░░██▄
▄█████████████████░░░██▄
████░░▄▄▄▄▄▄▄▄▄░░░░░░░░██
████░░██████████░░░░░░░██
████░░▀▀▀▀▀▀▀▀▀░░░░░░░░██
▀█████████████████░░░██▀
▀████▀▀███████▀▀░░░██▀
▀██████░░░░░░░░░░███▀
▀███████████████▀
▀▀███████▀▀
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 22, 2013, 08:58:38 PM

ltc'nin 49,5 doları görmesi demek bitcoin in en az 1200 doları görmesi demek  Shocked

Ordaki işlem hacmi yanılttı bizi.49 ları beklerken 9 ları gördük. Bu piyasa biraz daha farklı. Borsa gibi öngörülen bir sistemi yok Smiley 49 ları göreceği günlerde gelecektir ama tahminimce şubat ayından önce bu pek mümkün değil.
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
December 22, 2013, 09:08:19 PM

ilgnç gerçekten 50$ dan bir anda 10 $ a kadar inebiliyor ve 50$ üzerine çıkması yakın bence.borsada böyle bire 10 veren hisse yok.tabi risk de var %500 erimesi gibi.

piyasası talep gördükçe ve üretimindeki zorluk seviyesi arttıkça fiyatı da artacaktır.zamanla olacak şeyler.

hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 23, 2013, 04:51:35 PM

Mesela bu gün 16-17 dolar seviyesinde. Muhtemelen bu bir kaç gün daha düşecek çünkü yılbaşı izni var. Ancak bu tatil bitince bir artış bekliyorum ben.
oulker1980
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
December 23, 2013, 05:15:43 PM

Ben şahsen uzun vadede Litecoin'de pek bir gelecek göremiyorum.
Sonuçta Bitcoin'in üstüne önemli hiç bir katkısı yok. Bitcoin gibi bir ekosistemi de yok, bu konuda da pek bir çalışma da yok.
Spekülasyonu bol olur kısa vadede ama uzun vadede Bitcoin uçarken bu erir gider bence.
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 24, 2013, 03:44:34 PM

Ben şahsen uzun vadede Litecoin'de pek bir gelecek göremiyorum.
Sonuçta Bitcoin'in üstüne önemli hiç bir katkısı yok. Bitcoin gibi bir ekosistemi de yok, bu konuda da pek bir çalışma da yok.
Spekülasyonu bol olur kısa vadede ama uzun vadede Bitcoin uçarken bu erir gider bence.
Bitcoin ile ilgili farklılıklarını ilk mesaja ekledim. Evet %100 bir farklılık getirmedi ancak bir takım eksiklikleri giderdiği görüşündeyim.
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 24, 2013, 09:45:18 PM

An itibariyle LTC'de spekülsayon amaçlı yükseltme yapılıyor gibi. 17.3 dolar seviyesinde tamı tamına 94.250 LTC satılıyor. Yani bu seviyenin altına düşürmemeye çalışıyorlar.Üstelik yukarı yönlü biner biner alım mevcut.Dikkatli olmak lazım.
avarnet
Sr. Member

Activity: 896

Enterapp

View Profile
December 24, 2013, 09:48:32 PM

An itibariyle LTC'de spekülsayon amaçlı yükseltme yapılıyor gibi. 17.3 dolar seviyesinde tamı tamına 94.250 LTC satılıyor. Yani bu seviyenin altına düşürmemeye çalışıyorlar.Üstelik yukarı yönlü biner biner alım mevcut.Dikkatli olmak lazım.

btc-e deki son durum :

satsak mı saklasak mı ne yapsak  Huh Roll Eyes

█████████████████████
█████████▀▀▀▀▀▀▀█████████
██████▀███████████▀██████
█████▀███▄▄▄▄▄▄▄███▀█████
████████▀▀▀▀▀▀▀▀▀████████
█████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█████
██████▄███████████▄██████
█████████▄▄▄▄▄▄▄█████████
█████████████████████
██████████
██
██
██
██
██
██
██

██

██

██

██

██████████

CRYPTO WEBNEOBANK
██████████
██
██
██
██
██
██
██

██

██

██

██

██████████
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄██████░░░░░░░░░░███▄
▄████▄▄███████▄▄░░░██▄
▄█████████████████░░░██▄
████░░▄▄▄▄▄▄▄▄▄░░░░░░░░██
████░░██████████░░░░░░░██
████░░▀▀▀▀▀▀▀▀▀░░░░░░░░██
▀█████████████████░░░██▀
▀████▀▀███████▀▀░░░██▀
▀██████░░░░░░░░░░███▀
▀███████████████▀
▀▀███████▀▀
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 25, 2013, 08:11:15 AM

Beyler son 45 dakikadır acaip alımlar var. Ben anlamadım. Bir anda 1 dolar artış oldu. Piyasa aniden kızıştı. Dikkatle pozisyon almak lazım. Ben şahsen 18.50 de satış planlıyorum. Sizlerin görüşleri nedir? Birileri paralarımıza göz mü dikti ne oldu Smiley
mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
December 25, 2013, 08:14:21 AM

telaş yapacak birşey yok ltc/btc pump yapıyorlar geçen nmc/btc pumpa denk gelmiştim zamanında çıkıp 1btc kar etmiştim.
hbakl (OP)
Newbie
*

View Profile
December 25, 2013, 08:17:50 AM

19 dolar oldu, yazarken 19.2 oldu Smiley
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  

Jump to: