Bitcoin Forum
May 11, 2024, 02:46:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Ripple Bilgilendirme  (Read 6085 times)
yvzmngc
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
December 31, 2013, 01:00:42 PM

çok teşşekkürler halisakal
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715438795
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715438795
Reply with quote  #2

1715438795
Report to moderator
labtek38
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
January 01, 2014, 01:36:09 PM

Belki bu altcoinlerin % 90 ı patlayacak ama en sağlam patlayanı bu olacak bence. Adam tek düğmeyle 100 milyar coin basıyor ve iş karşılığı kademe kademe azar azar bunu piyasaya veriyor. Bunun değerini sağlayan şey üreten kişinin ya da kurumun yavaş yavaş sisteme sokması (merkez bankasının para arzı gibi). Bir gün bunların varlıkları ele geçerse (ki cüzdan çalınmaları vs olmayacak şey değil.) ve tüm parayı aynı anda sisteme sürerse ne olacak. Sonuçta tamamı üretilmiş para ve bu birisinin elinde. Size iş yaptırmak için kendi kendine ürettiği şeyi kullanıyor. Diğer coinlerin sisteme arz edilmesi mining sistemine bağlı olduğu için geliştiricinin en büyük dolandırma girişimi bir miktarını önceden mine edip daha sonra piyasaya çıkarması olabilir. O durumda da sadece önceden bastıklarını sürebilir. Yani % 100 ü üretilmiş para ve birilerinin kontrolünde. Merkez bankasının gücünü elinde tutuyor ama Crypto-Currency sisteminin umursamazlığı ile birlikte.

burinata (OP)
Newbie
*

Activity: 24

View Profile
January 01, 2014, 09:24:46 PM

Belki bu altcoinlerin % 90 ı patlayacak ama en sağlam patlayanı bu olacak bence. Adam tek düğmeyle 100 milyar coin basıyor ve iş karşılığı kademe kademe azar azar bunu piyasaya veriyor. Bunun değerini sağlayan şey üreten kişinin ya da kurumun yavaş yavaş sisteme sokması (merkez bankasının para arzı gibi). Bir gün bunların varlıkları ele geçerse (ki cüzdan çalınmaları vs olmayacak şey değil.) ve tüm parayı aynı anda sisteme sürerse ne olacak. Sonuçta tamamı üretilmiş para ve bu birisinin elinde. Size iş yaptırmak için kendi kendine ürettiği şeyi kullanıyor. Diğer coinlerin sisteme arz edilmesi mining sistemine bağlı olduğu için geliştiricinin en büyük dolandırma girişimi bir miktarını önceden mine edip daha sonra piyasaya çıkarması olabilir. O durumda da sadece önceden bastıklarını sürebilir. Yani % 100 ü üretilmiş para ve birilerinin kontrolünde. Merkez bankasının gücünü elinde tutuyor ama Crypto-Currency sisteminin umursamazlığı ile birlikte.

Merhaba,

Ripple Labs 55 milyar XRP'yi giveawayler ile dağıtacak, 25 milyar XRP'yi ise yıllar içerisinde operasyonel faaliyetleri için kullanacak, bir anda elden çıkarmaya çalışması kendi zararına, o andaki piyasa derinliği kadar satış yapabilir bir defada ve yıllar içerisinde çok daha iyi kazanabilecekken kendi yarattığı sistemi baltalar, böyle bir şey yapmaları hiç olası değil. Geriye kalan 20 milyar XRP sistemi tasarlayan developerlar, founderlar ve tam emin değilim ama bir kısmı da VClerin elinde. Bunlar için de benzer mantık yürütülebilir, zaman içerisinde çok daha fazla para kazanabilecekleri sistemi neden baltalasınlar. Aynı mantık bitcoin için de geçerli, Satoshi'nin ilk zamanlarda 2 milyon kazıdığı söyleniyor, bir anda elden çıkarmaya çalışır mı, ne güzel yükseldikçe yavaş yavaş satıyor yüksek ihtimal. Şu anda en büyük iki bitcoin poolunun networkteki oranı %51'i geçmiş durumda, anlaşsalar double spending ile sistemi hackleyip kendi yararlarına kullanabilirler ama zaten onları var eden bu sistemi elleriyle baltalarlar mı? Teknik olarak ihtimali olan ama pratikte olası olmayan durumlar.

Altcoinlerin bir çoğunun uzun vadede yaşama şansı bence de yok, bu konuda katılıyorum. Bitcoin'in üzerine bir şeyler eklemeyi başarabilmiş bir kaç tanesi belki uzun dönemde ayakta kaalcaktır ama Ripple bir altcoin değil. Bitcoin büyük bir devrim, finans piyasası için geri dönülmez bir yol açtı. Merkezi otoriteye ihtiyaç duyulmadan digital paranın var olabilmesi, güvenli bir şekilde transferi ve double spending probleminin çözümü gerçekten devrimsel öneme sahip. Bundan yıllar sonra bitcoin bile var olmasa bu yaklaşımların açtığı yoldan ilerleyecektir finansal sistem (Bu nedenle var olmaya ve değer kazanmaya da devam edeceğini düşünüyorum). Bununla beraber bu yeni yaklaşımlar sadece başlangıç bence, finansal piyasalar nasıl adapte olacak bekleyip göreceğiz ama bir sürü yeniliğin çıkması kaçınılmaz. Bu yenilikleri bitcoine rakip olarak düşünmemek lazım, onu tamamlayan ve daha da büyümesini ve main stream haline gelmesini sağlayacak olan gelişmeler olarak görüyorum ben.

Ripple da aslında bu konuya odaklanarak çıkmış bir platform ve protokol (Kavram kargaşası olmaması adına tekrar ediyorum, Ripple platform ve protokolun ismi, onun içindeki native currency XRP). Her benzetim hatalıdır ama http internet için ney ise Ripple da finans piyasaları için o olacak iddiasını taşıyor. Sadece bitcoin veya XRP değil, USD, EUR hatta şirket hisseleri gibi değişime konu olan her metanın üzerinden taşınabileceği bir platform. Ripple sistemini ayrıntılı anlatıp konuyu uzatmak istemiyorum, bence önemli olan konu bitcoini bir son olarak görmüyoum, bitcoin muazzam bir değişimi başlatan süper bir yenilik ve gidilecek çok yol var. Bitcoin source'unu kopyalayıp ben de coin yaptım diyenlerin elbette uzun vadede şansı olmayacaktır (arkasında topluluk oluşursa olabilir tabi) ama bitcoindeki problemleri de çözecek onu tamamlayacak yenilikler bitcoin ile beraber gecelekte finans dünyasını şekillendirecek, bence Ripple da adaylardan bir tanesi.

labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
January 01, 2014, 11:16:48 PM

peki bana açıklayabilir misin ripple kazanan insanlar hangi işi yaptıkları için bu parayı hakediyor. yani bilgisayarlarını hangi amacın hizmetine sunuyor. kanser araştırması mı , iklim modellemesi mi, yoksa biyolojik kimyasal silah tasarımı mı? bu grid uygulamaları 4-5 yıl önce baya bi moda olmuştu takımlar kurulur sıralama falan olurdu. pc oc yaptıktan sonra stabilite testi olarak falan kullandım bir ara ben de. bu grid takımları hobi olarak çalışırdı. şimdi tamamen maliyetsiz bir şekilde ürettikleri sanal parayı veriyor. neden dolar vermiyor? benim kendi görüşüm cripto para sisteminde en çıkarcı ve yatırımcısını keriz yerine koyan para bu. elbetteki tüm parayı aynı anda sürmeyecektir. ama bu yetkinin birilerinin elinde olması kuşkulanmak için yeterli değil mi. 2 sene sonra bir 100 milyar daha basma yetkisi de yine kendilerinde. zaten market payının yüksek gözükmesinin nedeni de paranın dolaşımda olan oranının çok küçük olması. yıllar içinde düzenli yükselme değil düzenli düşüş beklenmeli bence.

nejat76
Full Member

Activity: 140

security,like correctness,is not an add-on feature

View Profile
January 02, 2014, 12:01:46 AM

Çok fazla incelemedim ama benim anladığım burada deli gibi değerlenecek olan currency'si olan XRP değil. Değerlenecek olan ripple sistemi. XRP ripple sistemini kullanmak için kullanılacak bir araç. Muhtemelen de deli gibi değerli olmayacak zira ana amacı network'ü saldırılardan korumak, döviz birimleri arasındaki geçişi sağlamak ve transferlerin maliyetini belirlemek. BTC gibi store of value değil ve aslında Ripple sistemi ne kadar yaygınlaşır ve kullanılırsa bu da öyle değerlenecek. Yani burada yatırım yaptığımız şey BTC gibi bir para değil PTT'nin pul'u gibi bir araç.

Ripple exchange sitelerini mevcut fonksiyonlarına ilaveten birer banka haline getiriyor. Tüm döviz cinslerine destek verdiği ve ille de cryptocurrency kullanılması zorunlu olmadığı için mevcut finansal kuruluşlar tarafından da kullanılması için yasal bir engel yok gibi gözüküyor.

Şunları yaptım,
1 - Ripple'a gidip hesap açtım.
2 - Aktif hale getirmek için en az 20 XRP gerekiyormuş. Justcoin.com'a üye olup 0.05 btc gönderdim.
3 - Gönderdiğim BTC'yi XRP ile trade ettim. 1.358 XRP sahibi oldum.
4 - Ripple hesabıma 100 XRP gönderdim ve hesabı aktif hale getirdim. XRP'yi göndermek 3-5 saniye sürdü sadece.

Şu anda da azure üzerinden WCG kasmaya çalışacağım.

BTC: 17oqtYLAg8HSD6j44kA5n7KB1CyCufQ5yU  MUCH RECEIVE: DLmyunqvaVf9wqSm1nyfv8pgw7czswXALY  SUCH CAT: 9XCLZMuL3FLLC5AYuqJmUqKjrmD9NrsUrM  WOW SXC : SJojeFfQytbaKMhPtKQJePpNUrCD93cYXB
yvzmngc
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
January 02, 2014, 08:07:05 AM

Arkadaşlar  bişey sorucam.wcg üzerinden puan kazanıyorum ama ripple cüzdanımda hiç xrp yok cüzdan ile wcg adresinide eşleştirdim neden olabilir? xrp ödemeler belli bir periyottamı yapılıyor.kaç wcg puanı kaç xrp ediyor cevap veren herkese teşekkürler
burinata (OP)
Newbie
*

View Profile
January 02, 2014, 09:17:20 PM

Arkadaşlar  bişey sorucam.wcg üzerinden puan kazanıyorum ama ripple cüzdanımda hiç xrp yok cüzdan ile wcg adresinide eşleştirdim neden olabilir? xrp ödemeler belli bir periyottamı yapılıyor.kaç wcg puanı kaç xrp ediyor cevap veren herkese teşekkürler

Günlük olarak yapılıyor, bir önceki toplanan tüm puan içindeki senin puanının oranı 1 milyon 250bine bölünüyor ve hesabına geçiyor. Cüzdan'ın aktif olması için gereken XRP değeri şu an 20 galiba, eğer bir günde bu kadar toplayamamışsan bir sonraki günde toplanarak hesabına geçer.
burinata (OP)
Newbie
*

View Profile
January 02, 2014, 09:24:57 PM

Çok fazla incelemedim ama benim anladığım burada deli gibi değerlenecek olan currency'si olan XRP değil. Değerlenecek olan ripple sistemi. XRP ripple sistemini kullanmak için kullanılacak bir araç. Muhtemelen de deli gibi değerli olmayacak zira ana amacı network'ü saldırılardan korumak, döviz birimleri arasındaki geçişi sağlamak ve transferlerin maliyetini belirlemek. BTC gibi store of value değil ve aslında Ripple sistemi ne kadar yaygınlaşır ve kullanılırsa bu da öyle değerlenecek. Yani burada yatırım yaptığımız şey BTC gibi bir para değil PTT'nin pul'u gibi bir araç.

Ripple exchange sitelerini mevcut fonksiyonlarına ilaveten birer banka haline getiriyor. Tüm döviz cinslerine destek verdiği ve ille de cryptocurrency kullanılması zorunlu olmadığı için mevcut finansal kuruluşlar tarafından da kullanılması için yasal bir engel yok gibi gözüküyor.

Şunları yaptım,
1 - Ripple'a gidip hesap açtım.
2 - Aktif hale getirmek için en az 20 XRP gerekiyormuş. Justcoin.com'a üye olup 0.05 btc gönderdim.
3 - Gönderdiğim BTC'yi XRP ile trade ettim. 1.358 XRP sahibi oldum.
4 - Ripple hesabıma 100 XRP gönderdim ve hesabı aktif hale getirdim. XRP'yi göndermek 3-5 saniye sürdü sadece.

Şu anda da azure üzerinden WCG kasmaya çalışacağım.

Güzel benzetme olmuş. Platform yaygınlaşırsa XRP'nin de değer kazanacağını varsayıyorum, bu nedenle yatırım yapıyorum. Zaten bir süredir bitcoin ile benzer iniş çıkışlar yapıyor, btc yatırımının bir kısmını XRP'ye yönlendirdim, umudum en kötü ihtimal ile btc ile paralel hareket etmesi, en iyi ihtimal ile ayrışıp daha fazla kar getirmesi, bakalım bekleyip göreceğim.

Bu arada 3. adımda yanlış yapmışsın, kurdan kaybetmişsin biraz. Justcoindeki btclerini ripple cüzdanına gönderydin önce ve sonrasında ripple cüzdan üzeinden trade işlemi ile alım satım yapsaydın daha iyi kurdan çevirirdin. Mesela bu işlemi bitstamp üzerinden ve ripple cüzdan ile yapsan 1800 civarı XRP alırdın 0.05 btc için.
nejat76
Full Member

View Profile
January 02, 2014, 09:58:14 PM

Güzel benzetme olmuş. Platform yaygınlaşırsa XRP'nin de değer kazanacağını varsayıyorum, bu nedenle yatırım yapıyorum. Zaten bir süredir bitcoin ile benzer iniş çıkışlar yapıyor, btc yatırımının bir kısmını XRP'ye yönlendirdim, umudum en kötü ihtimal ile btc ile paralel hareket etmesi, en iyi ihtimal ile ayrışıp daha fazla kar getirmesi, bakalım bekleyip göreceğim.

Bu arada 3. adımda yanlış yapmışsın, kurdan kaybetmişsin biraz. Justcoindeki btclerini ripple cüzdanına gönderydin önce ve sonrasında ripple cüzdan üzeinden trade işlemi ile alım satım yapsaydın daha iyi kurdan çevirirdin. Mesela bu işlemi bitstamp üzerinden ve ripple cüzdan ile yapsan 1800 civarı XRP alırdın 0.05 btc için.

XRP BTC kurunu çok iyi takip etmediğim için tongaya düşmüşümdür. Dediğin gibi ripple üstünden de yapılabilirdi bu alım satım. Yatırım yaptığımız şeyi kullanmamışız Smiley Öğrenicez artık.

BTC: 17oqtYLAg8HSD6j44kA5n7KB1CyCufQ5yU  MUCH RECEIVE: DLmyunqvaVf9wqSm1nyfv8pgw7czswXALY  SUCH CAT: 9XCLZMuL3FLLC5AYuqJmUqKjrmD9NrsUrM  WOW SXC : SJojeFfQytbaKMhPtKQJePpNUrCD93cYXB
nejat76
Full Member

View Profile
January 03, 2014, 09:38:21 PM

Bu azure'den free trial alıp World community grid ile XRP kazanma hikayesi tam komedi çıktı. 1 günlük çalışma sonrası 14.7 XRP yatmış sadece. Protoshares falan mine etseydim herhalde bundan daha iyi bir şeyler gelirdi.

raistlinthewiz
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile WWW
January 05, 2014, 05:21:43 AM

simdi bu ripple de-centralized mı? 3 gun sonra ripple-labsı destekleyen VC'ler cekilse, ripple-labs'ında hardware & maintenance costu karsılyacak parası olmasa, ripple'ı ripplelabs dısında birileri calıstırabilecek mi? yoksa ripple-labs ile birlikte ripple'lar da mı gume gıdecek? cok fazla arastıramadım ondan soruyorum.

Ufkabakan
Full Member

Activity: 182

View Profile
January 05, 2014, 09:38:38 AM

Hepsi güme gidecek.

Ripple ve türevi benim tabirimle fırsatçı dijital paralar, %100 PreMined coin'den bile daha büyük bir SCAM durumunda. Çünkü merkezi bir yönetime sahip, çünkü kaynak kodu kapalı, tek noktadan yönetilen, kapalı bir yapıda. Bu sistemin şuan var olan MasterCard/Visa USD transferinden daha adil değil. En azından Credi Cartı sistemleri bir çok noktad, güvenliği kanıtlanmış sistemler ile denetlenerek işlem görüyor. Burada ise "ripple-labs" biz battı abi, destek veren topluluklarda çekildi, XRP herkes BTC yapmak istiyor ama kabul eden market ve alıcısı yok, bizde size exchange yapamayız vs dese bitti olay.

"This Coins is SCAM" diye büyük fontlarla ve yazı ile yazardım ama XRP Coin bile değil!
burinata (OP)
Newbie
*

View Profile
January 05, 2014, 06:21:41 PM

simdi bu ripple de-centralized mı? 3 gun sonra ripple-labsı destekleyen VC'ler cekilse, ripple-labs'ında hardware & maintenance costu karsılyacak parası olmasa, ripple'ı ripplelabs dısında birileri calıstırabilecek mi? yoksa ripple-labs ile birlikte ripple'lar da mı gume gıdecek? cok fazla arastıramadım ondan soruyorum.

Evet Ripple de-centralized, sen de istersen github'dan indirip çalıştırabilirsin. Şu anda RippleLabs haricinde gatewayler çalıştırıyor, forumlardan gördüğüm kadarıyla bireysel olarak çalıştıranlar da var (Ben de deneme amaçlı amazondaki bir serverda çalıltırdım ve cüzdanımı kendi serverıma yönlendirip işlemler yaptım). Ripple labs çekilse bile sistem çalışmaya devam edebilir ama pratikte bunun pek karşılığı yok, bitcoin poollar biz kapattık dükkanı derse, bitcoin de yaşamaya devam eder ama fiyat feci çakılır sanırım. Demek istediğim teknik olarak devam etmesinde bir engel yok ama önemi olan arkasındaki komünite ve iş ortakları.

Hepsi güme gidecek.

Ripple ve türevi benim tabirimle fırsatçı dijital paralar, %100 PreMined coin'den bile daha büyük bir SCAM durumunda. Çünkü merkezi bir yönetime sahip, çünkü kaynak kodu kapalı, tek noktadan yönetilen, kapalı bir yapıda. Bu sistemin şuan var olan MasterCard/Visa USD transferinden daha adil değil. En azından Credi Cartı sistemleri bir çok noktad, güvenliği kanıtlanmış sistemler ile denetlenerek işlem görüyor. Burada ise "ripple-labs" biz battı abi, destek veren topluluklarda çekildi, XRP herkes BTC yapmak istiyor ama kabul eden market ve alıcısı yok, bizde size exchange yapamayız vs dese bitti olay.

"This Coins is SCAM" diye büyük fontlarla ve yazı ile yazardım ama XRP Coin bile değil!

%100 premined bu doğru, zaten max 5 sn içerisinde transaction gerçekleştirebilmesi buna bağlı.
Kaynak kodu kapalı demişsin, yanlışın var, açık : https://github.com/ripple bütün projelere buradan ulaşabilirsin. Serverı da çalıştırabilirsin istersen, sistem merkezi değil. Şu an XRP'lerin çoğunluğu RippleLabs'ın elinde, merkeziden kastın buysa evet.

XRP Coin bile değil derken kastın nedir, nasıl tanımlıyoruz Coin'i ve sence hangi kriteri karşılamıyor?
burinata (OP)
Newbie
*

View Profile
January 05, 2014, 06:33:52 PM

Bu azure'den free trial alıp World community grid ile XRP kazanma hikayesi tam komedi çıktı. 1 günlük çalışma sonrası 14.7 XRP yatmış sadece. Protoshares falan mine etseydim herhalde bundan daha iyi bir şeyler gelirdi.

Son bir haftada üretilen puan çok fazla arttı ve ortalama benim aldığım puan 2/3 seviyesine indi ama şu anki oranlarda bile azureda windows üzeinde 8 cpu için bunun iki katından fazla alman lazım.
WCG ayarlarında maximum output seçili değilse CPU %60 ile çalışır, bir de azureda windows üzerinde çalıştırıyorsan updateleri kapatmak lazım, reset atıyor ve çalışmıyor boinc bazen.
nejat76
Full Member

View Profile
January 05, 2014, 07:51:25 PM

Son bir haftada üretilen puan çok fazla arttı ve ortalama benim aldığım puan 2/3 seviyesine indi ama şu anki oranlarda bile azureda windows üzeinde 8 cpu için bunun iki katından fazla alman lazım.
WCG ayarlarında maximum output seçili değilse CPU %60 ile çalışır, bir de azureda windows üzerinde çalıştırıyorsan updateleri kapatmak lazım, reset atıyor ve çalışmıyor boinc bazen.

Ubuntu VM üstünde çalıştırdım. WCG üstünde de profil ayarlarından max performans dedim. ilk günün puanları çok kötüydü, ertesi gün biraz düzelmiş. Toplam 100'ün üstüne çıktı. Herhalde beleş kullanma sürem bittiğinde totalde 800-1000 XRP kazandıracak bana.

Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: