Bitcoin Forum
May 02, 2024, 12:17:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto Para Pörtföyü  (Read 7859 times)
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
May 11, 2018, 04:16:09 PM
Merited by EFS (2), HyperLup (2), TECSHARE (1), ekiller (1), Blacknavy (1)

Kripto para sektöründe yatırım yönetimi oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Hayatımızda yer alan birçok yatırım bu şekilde zor olarak nitelendirilse de kripto para sektöründe yapılan yatırımlar tüm bu yatırımlara kıyasla çok daha zordur. Bunun başlıca sebebi merkezsiz işlemlerin gerçekleşmesi ve manipülasyon riskinin daima ortada olmasıdır. Peki, bu kadar risk varken neden birçok yatırımcı bu sektöre yöneldi ve oldukça ciddi yatırımlar yaptı? Bu yatırımcılar kendi paralarını nasıl değerlendiriyor? Hangi şekillerde risk faktörünü en düşük düzeyde tutuyor? Cevap aslında oldukça basit ve gündelik hayatımızda muhakkak ara ara duyduğumuz bir söz: ''Portföy''.

Portföy Nedir

Portföy birçok farklı alanlarda bazı durumlarda farklı anlamlar içermekte bazı durumlarda ise aynı anlamlar içermekte olan bir kelimedir. Ekonomide potföyün anlamı ''çeşitlilik'' demektir. Yatırım yapıldığı sırada tüm paranın tek bir yatırım aracına bağlanması doğru bir hareket olmayacaktır. Ekonomistlerin de söylediği gibi çeşitlilik daima iyi bir tercihtir. Bu doğrultuda ise portföy oluşturmak kavramı ile karşılaşacağız. Ekonomide portföy, farklı yatırım araçlarının tek bir sermaye altında toplanarak değerlendirilmesine denir. Yani farklı yatırım seçeneklerini tek bir çatı altında değerlendirme işlemi bir çeşit portföy oluşturmaktır. Kripto para sektörü üzerinden örnek vermek gerekirse, elinizde bulunan sermaye ile 10 farklı kripto para çeşidi aldığınız zaman portföy oluşturmuş oluyorsunuz. Uzun lafın kısası portföy kelimesini çeşitlilik olarak da değerlendirebilir veya portföy kelimesi yerine bu terimi kullanabiliriz.

Portföy Nasıl Oluşturulur

Portföy oluşturmak için yapılması gereken işlem oldukça basittir. Yatırım yapılacağı zaman tek bir yatırım aracı tercih etmek yerine iki veya daha fazla kripto para tercih ederek kendi portföyünüzü kolayca oluşturmuş oluyorsunuz. Portföy oluşturmak için alt limit olarak minimum 2 farklı yatırım aracı veya para çeşidi gereklidir. Portföy oluşturulduğu zaman ise maksimum yatırım sayısı yönünden herhangi bir limit bulunmamaktadır.

Portföy Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Portföy oluşturulacağı zaman bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılabilecek herhangi bir ufak hata dahi portföyünüz için kötü sonuçlar doğurabilir. Peki, portföy oluştururken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
- Sermaye bölünmesine dikkat edilmesi şart. Yatırım yapılacak yatırım aracı sayısına bağlı olarak sermaye eşit olarak veya orantılı olarak bölünebilir. Örnek vermek gerekirse şu şekilde bir kripto para sepeti oluşturarak bir portföy yaratabiliriz;
%50 Bitcoin
%30 Ethereum
%10 ADA
%3 Dogecoin
%3 Dash
%2 Bitcoin Cash
%2 Litecoin

veya

%25 Bitcoin
%25 Ethereum
%25 Dogecoin
%25 ADA

şeklinde çeşitli sepetler oluşturulabilir.
- Portföy oluşturulduğu sırada çeşitlilik sayısına dikkat etmekte de fayda var. Her ne kadar sınırsız seçenek kullanabilsek de fazla seçenek olduğu zaman kontrol zorlaşır ve portföy için kötü sonuçlar doğabilir.
- Portföy oluşturulduğu sırada portföy içerisinde yer verilen yatırım araçlarının gelecekleri hakkında tahminlere de dikkat etmek gereklidir. Herhangi bir geleceği olmayan yatırım tercihleri portföyünüzün kötü sonuçlar ile sonlanmasına katkı sağlayabilir.

Kripto Para Sektöründe Portföy Kullanımı

Kripto para sektöründe oldukça sık olarak portföy kullanılmaktadır. Ekonomistlerin şiddet ile tavsiye ettiği bu yöntem bu sektörde de oldukça önemli bir yere sahiptir çünkü tek yatırım aracına bağlı yatırımların önüne geçmektedir. Bu sektörde de portföy kullanımı oldukça önemli olduğundan dolayı iyi bir şekilde portföy oluşturmanın da önemli olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Kripto para sektöründe portföy kullanırken yapılan tercihlerin tamamı analizler doğrultusunda yapılmalı ve her tercih için gerçek anlamda kaliteli bir araştırma yapılmalıdır. Bunun en büyük sebebi portföy seçeneklerinde kazanç hareketlerinin çok hareketli olması ve portföyümüzün en az hasarı almasıdır.

Panik Satışları

Yapılan portföy negatif yönlü olarak bir hareketlenme yaşadığı zaman dikkatli bir şekilde portföyü takip etmekte fayda var. Herhangi bir panik anı ile yapılacak panik satışları portföyünüz için negatif sonuçlar doğabileceği gibi sermayeniz içinde negatif sonuçlar doğuracaktır. Bu hem psikolojik hemde maddi olarak olumsuz etkiler içerecek bir olay olacaktır. Panik satışlarının gerçekleşmemesi için stres yapmamaya ve panikli bir şekilde fiyatı anlık takip etmemeye özen göstermeliyiz. Düşüş anında fiyatın anlık takip edilmesi ile zarar hesaplamaları başlayacak ve hemen arkasından panik satışları gerçekleşecektir. O sebeple güvendiğiniz yatırımlarınız için anlık kontroller yapmayarak yapılacak olan kontrolleri zaman içerisine bölmek daha doğru olacaktır.

Portföy Kontrolü

Oluşturulan portföyü günlük ve haftalık olarak düzenli olarak kontrol etmekte, bu kontroller hakkında raporlar tutmakta fayda vardır. Uzun süreli kontrol edilmeyen portföyler hem size yeterli bilgi veremez hemde kontrol aşamasında fazla uzayacağı için canınızı sıkabilir. O sebeple belirli bir süre düzeni ile kontrol yapmakta fayda var.

Kripto para sektörü içerisinde portföy yönetimi hakkında daha fazla merak ettiğiniz noktalar var ise yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz arkadaşlar. Faydalı gördüğüm soruları ve cevapları ilk mesaja (yani buraya) ekleyeceğim.

Kaynak: https://www.btcfrm.com/bitcoin-genel/2350-kripto-para-portfoyu.html
NOT: Yazı tamamen bana aittir.
1714652227
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714652227
Reply with quote  #2

1714652227
Report to moderator
1714652227
Hero Member
*

Ignore
1714652227
Reply with quote  #2

1714652227
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714652227
Hero Member
*

Ignore
1714652227
Reply with quote  #2

1714652227
Report to moderator
1714652227
Hero Member
*

Ignore
1714652227
Reply with quote  #2

1714652227
Report to moderator
1714652227
Hero Member
*

Ignore
1714652227
Reply with quote  #2

1714652227
Report to moderator
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
May 14, 2018, 06:30:58 PM

Ben portföy oluştururken risk alamıyorum bu nedenle belki de yüksek kazançlardan oluyorum.
Yatırımlarımın %90'ı Ethereum, Bitcoin ve NEO'da. Bozmak da istemiyorum, doğru mu yapıyorum bilmiyorum..

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
udonmez
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 359

View Profile
May 14, 2018, 08:18:43 PM

btc eth neo oax waves gibi guzel bir sepetim var.
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
May 15, 2018, 02:06:35 PM

Ben portföy oluştururken risk alamıyorum bu nedenle belki de yüksek kazançlardan oluyorum.
Yatırımlarımın %90'ı Ethereum, Bitcoin ve NEO'da. Bozmak da istemiyorum, doğru mu yapıyorum bilmiyorum..

Yaptığınız doğru bir şey, çeşitlilik yaratmak güzeldir fakat sırf çeşitlilik yaratmak için kötü seçenekler kullanmak pek mantıklı olmayacaktır.
virtue44
Jr. Member
*

Activity: 84
Merit: 7

Community Manager at Bitsurf.eu

View Profile WWW
May 18, 2018, 03:28:10 PM

Önemli noktalara değinilmiş, yeni başlayanların dikkate alması gerekir.
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
June 04, 2018, 12:35:17 PM

Önemli noktalara değinilmiş, yeni başlayanların dikkate alması gerekir.

Yorumunuz için teşekkür ederim, yeni başlayan yatırımcılar için faydalı olacağını düşünüyorum.
lettucebee
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 250

View Profile
July 13, 2018, 04:51:16 PM

Konuyu güzel ve detaylı şekilde anlatmışsınız fakat örnek olan portföy dağılımlarına örnek olduklarını belirtirseniz bence daha iyi olur. Bunun haricinde gerçekten faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
E R N
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
TOKEN SALE
AIRDROP
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████            ████  ████
          ████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
  ▬▬   GET IN TOUCH   ▬▬ 
TELEGRAM  FACEBOOK  TWITTER
YOUTUBE   INSTAGRAM
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
July 14, 2018, 08:03:28 AM

Konuyu güzel ve detaylı şekilde anlatmışsınız fakat örnek olan portföy dağılımlarına örnek olduklarını belirtirseniz bence daha iyi olur. Bunun haricinde gerçekten faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Güzel yorumunuz ve düşünceniz için çok teşekkür ederim. Konu içerisinde de zaten o portföyün örnek olduğunu belirttim, konuyu okumadan bu portföyü uygulamayı düşünen kullanıcılar kendi tercihleri doğrultusunda kazanabilir veya kaybedebilir. Ekstra bir uyarı yapılmaması yönünde düşüncem var, konuyu okumadan yatırım yapanlar için de bir ders olur eğer ki o portföyün örnek olmadığını bilmeden yatırım yaparlarsa.
akalayci34
Jr. Member
*

Merit: 6

In volent we trust

View Profile WWW
July 15, 2018, 12:57:57 AM
Merited by BitcoinTurk (1)

Sepet konusunda piyasanın dönemlerine göre(4 çeyrek yani her 3 ay), farklı ağırlıklar belirlemek gerekse de; genel olarak coinmarketcap.com'da; coinlerin volume oranlarının, toplam volume yüzdesine endeksleyerek belirlenmesinin doğru olacağı düşüncesindeyim.

Örneğin şu an son 24 saatteki volume, 8,9 Milyar $
Bitcoin'in bu volume'deki payı ise 2,8 milyar $, yani toplam işlem hacminin %32'sini BTC oluşturuyor. %68'i altcoinlerden oluşuyor.

BTC- %32
ETH- %13
EOS   %4,5
BCH- %3
LTC-%2
XRP- %1,5
ETC- %1,5
TRX-%1,5
diğer- %41

şeklinde olabilir.

MarketCap'e göre bakmayı doğru bulmuyorum; çünkü bir coinin en son alış-satış fiyatı ne ise sirkülasyondaki tüm coin sayısının çarpılmasıyla belirleniyor(17 Milyon adet BTC*$6.300= $2,87 Milyar)
topma marketcap içinde örneklediğim sayılara göre BTC baskınlığı %43 olarak görünüyor, ancak 17 milyon BTC'nin o anda tümü borsalarda alınıp satılmıyor, kayıplar var,cüzdanadakiler var v.s.

BTC volume(%32) ve BTC marketcap'i(43) arasında %11lik bir fark oluşmuş oluyor.

Bu zaten volume metodunu temel alarak örneklediğim bir sepet. Başka değişkenler, teknik ve temel potansiyel beklentiler baz alınarak, alınabilecek risk derecesi, kar beklentisine göre çok çeşitli sepetler hazırlanabilir.

Kriptopara veya herhangi bir borsaya yeni başlayan kişilerin, ilk öğrenmesi gereken konulardan biri, portföy hazırlamayı öğrenerek yumurtaları ayrı sepetlere koymaktır.

Telegram: https://t.me/VolentixTurkey Join Us! twitter: @volentixturkiye
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
July 15, 2018, 08:59:52 AM

Sepet konusunda piyasanın dönemlerine göre(4 çeyrek yani her 3 ay), farklı ağırlıklar belirlemek gerekse de; genel olarak coinmarketcap.com'da; coinlerin volume oranlarının, toplam volume yüzdesine endeksleyerek belirlenmesinin doğru olacağı düşüncesindeyim.

Bitcoin'in bu volume'deki payı ise 2,8 milyar $, yani toplam işlem hacminin %32'sini BTC oluşturuyor. %68'i altcoinlerden oluşuyor.

BTC- %32
ETH- %13
EOS   %4,5
BCH- %3
LTC-%2
XRP- %1,5
ETC- %1,5
TRX-%1,5
diğer- %41

şeklinde olabilir.

MarketCap'e göre bakmayı doğru bulmuyorum; çünkü bir coinin en son alış-satış fiyatı ne ise sirkülasyondaki tüm coin sayısının çarpılmasıyla belirleniyor(17 Milyon adet BTC*$6.300= $2,87 Milyar)
topma marketcap içinde örneklediğim sayılara göre BTC baskınlığı %43 olarak görünüyor, ancak 17 milyon BTC'nin o anda tümü borsalarda alınıp satılmıyor, kayıplar var,cüzdanadakiler var v.s.

Bu zaten volume metodunu temel alarak örneklediğim bir sepet. Başka değişkenler, teknik ve temel potansiyel beklentiler baz alınarak, alınabilecek risk derecesi, kar beklentisine göre çok çeşitli sepetler hazırlanabilir.

Kriptopara veya herhangi bir borsaya yeni başlayan kişilerin, ilk öğrenmesi gereken konulardan biri, portföy hazırlamayı öğrenerek yumurtaları ayrı sepetlere koymaktır.

Çok güzel bir mesaj yazdınız, tebrik ediyorum. Mesajınıza ek olarak belirtmek istediğim tek zıt unsur Coinmarketcap verileridir çünkü bu web sitesi genellikle fiyat düzenlemeleri yaparak spekülasyonlar yaratabiliyor. O sebeple tercih yaparken tamamen araştırmalarımıza bağlı olarak oranları kendimiz belirlemeliyiz ki alınacak sonuçların da sorumlusu yine kendimiz olalım. Yoksa spekülasyon yaratan bir hizmetin verileri ile hareket etmek pek akıl işi olmayacaktır.
akalayci34
Jr. Member
*

In volent we trust

View Profile WWW
July 15, 2018, 11:16:20 AM

BTC- %32
ETH- %13
EOS   %4,5
BCH- %3
LTC-%2
XRP- %1,5
ETC- %1,5
TRX-%1,5
diğer- %41

şeklinde olabilir.

Çok güzel bir mesaj yazdınız, tebrik ediyorum. Mesajınıza ek olarak belirtmek istediğim tek zıt unsur Coinmarketcap verileridir çünkü bu web sitesi genellikle fiyat düzenlemeleri yaparak spekülasyonlar yaratabiliyor. O sebeple tercih yaparken tamamen araştırmalarımıza bağlı olarak oranları kendimiz belirlemeliyiz ki alınacak sonuçların da sorumlusu yine kendimiz olalım. Yoksa spekülasyon yaratan bir hizmetin verileri ile hareket etmek pek akıl işi olmayacaktır.

coinmarektcap verilerinin tutarsızlığı ve gerçeği yansıtmayışı hakkında sizinle birebir aynı düşünüyorum, sadece örnek verirken referans almakta kullandım; ben kendi değerlendirmemi yaparken; işlem hacminde tether ve bnb, kucoin gibi borsa coinlerinin hacimlerini dahi hesaptan düştüğümü belirtmek isterim.

alpddere
Newbie
*

Activity: 75
Merit: 0

View Profile
July 15, 2018, 03:29:30 PM

bir tek kripto paraya yatırım yapmak bana kalırsa riskli, onun yerine güvendiğiniz 2 yada daha fazla kripto paraya yatırım yapmak keşkeleri azaltabilir. portföy bu nedenle yatırımcının kilit kelimesi.
akalayci34
Jr. Member
*

In volent we trust

View Profile WWW
July 15, 2018, 04:40:11 PM
Last edit: July 15, 2018, 05:00:08 PM by akalayci34

Ethereum smart kontratlarında, kullanmak üzere, teknik bir standart olarak tasarlanan ERC-20 token(Ethereum Request for Comments) de bir endeks'ten oluşur aslında, başka endeks örnekleri de vereceğim şimdilik not almak istedim. dxy, sdr

Ayrıca ICX, ICN, ZRX de farklı ağırlıklardaki birer endeks tokenidirler.

Dolar Endeksi(dxy)

IMF SDR sepeti(Special Drawing Right) Özel Çekim Hakları

Eski ve Yeni hali; *Çin Yuanı, SDR sepetine Yen ve Pound'dan daha yüksek yüzdeyle katıldı(2015).

*Reminbi, CNY.

BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
July 16, 2018, 02:45:08 PM

Ethereum smart kontratlarında, kullanmak üzere, teknik bir standart olarak tasarlanan ERC-20 token(Ethereum Request for Comments) de bir endeks'ten oluşur aslında, başka endeks örnekleri de vereceğim şimdilik not almak istedim. dxy, sdr

Ayrıca ICX, ICN, ZRX de farklı ağırlıklardaki birer endeks tokenidirler.

Dolar Endeksi(dxy)

IMF SDR sepeti(Special Drawing Right) Özel Çekim Hakları

Eski ve Yeni hali; *Çin Yuanı, SDR sepetine Yen ve Pound'dan daha yüksek yüzdeyle katıldı(2015).

*Reminbi, CNY.

Güzel ve bilgilendirici bir mesaj olmuş, yeni kullanıcılar için biraz zor bilgiler içeriyor fakat. Bu faydalı mesajınız için çok teşekkür ederim. Smiley
akalayci34
Jr. Member
*

In volent we trust

View Profile WWW
July 17, 2018, 10:23:56 PM
Merited by BitcoinTurk (1)

Aslında "Kripto Para Portföyü" başlığının, en konu içi konulardan bir yere çekilmesi gerekiyor, zira işin gerçeği böyle.

coinmarketcap ya da cryptomarketcap üzerine başlık açarak yazmayı düşünüyordum; "Kripto Para Portföyü" başlığına hangi konu altında rastlamıştım diye ararken konu dışı altında olduğunu gördüm ve şimdilik fikirlerimi yine bu başlık altında ifade etmeye karar verdim.

Bugün, BTC $6.600'dan $7.500'a uzanan bir hareket gerçekleştirdi. 16 Temmuz'da $9 milyar olan günlük toplam kriptopara işlem hacmi de $15 Milyar olarak gerçekleşti(16 Temmuz 2018).

Portföy fikrindeki gibi, bir kriptopara volume endeksi oluşturmak da trendin yönü, işlem hacmi gibi flu ve göreceli verileri kıyaslayıp birleştirmek için çok önemli bir yer tutuyor.

Aslında indikatörlerin/gösterge varlık nedenleri gerideki fiyat, tarih ve işlem hacimlerini inceleyerek ileriye dair tahminlerde bulunmak içindir; fakat indikatörler daha çok bilgisayar ve botların çalıştırması için hazırlanmıştır; insan için sıklıkla gözünü ve sinir hücrelerini yormaktan başka işe yaramaz.

Hatta çoğu kez kafasını indikatör kumlarına gömen taze traderlar trendin yön değiştirdiğini, destek ya da direncin kırıldığını yani gözünün önüne dahi göremez olur.

Tüm borsalardaki işlemlerin kararlarının 2/3'sini çaprazlanmış indikatörlere bağlı olan botlar verir. Ancak spekülasyonlar ve haberler kalan 1/3 insan faktörü üzerinde(duygu, algı, psikoloji) aşırı etkide bulunur. Bu etkiler bazen ters bile tepebilir, yani verilmek istenen etkiden farklı yönde.

Yazıyı yazma amacım olan, coinmarketcap'in oluşturduğu büyülü, abartılı algı balonuna panzehir olarak yazılmasını gerekli gördüğüm endeksi
CryptoVolumeCap
diye adlandırmak istiyorum.

Bu endeksi CVC olarak kısaltıyorum ve CVC'nin mantık ve matematiğini geliştirip geliştirici ve kodculara aktarmak istiyorum.

CoinMarketCap(CMC) sirkülasyondaki coin adetlerinin, coinlerin anlık fiyatlarıyla çarpılması yöntemiyle hesaplanıyor. Bu çarpımların kümülatif olarak toplanması da CMC'yi oluşturuyor.

17.154.312 adet BTC*BTC fiyatı($7.353) = 126 Milyar $

BTC 20 bin $ olsaydı*17 Milyon adet BTC = 343 milyar $

BTC 60 bin $ olursa*17 Milyon= 1,029 Trilyon $

Ancak şu an BTCmarketcap'i 126 milyar $ iken, BTCvolume'ü* 5,8 milyar $

* işlem hacmi

5,8 milyar $/BTC fiyatı($7.353) = 788 bin adet BTC işlem görmüş görünüyor.

788 bin adet BTC ise toplam sirkülasyondaki BTC'nin % 0,046 sını oluşturuyor.

788bin/17 milyon= %0,04

Yani sirkülasyondaki BTClerin %96'sı sirküle olmamış ve cüzdanlarda yatmış oluyor.

Ancak CMC'deki 17 milyon adet BTC*$7.353 anlık fiyattan oluşan marketcap hesabı; CMC'de tüm coinlerin %100'ü hareket etmiş gibi bir algıya yol açıyor.

Ki bu dahi borsaların içindeki ya da aralarındaki hareketi gösteriyor; ne kadarı blockchainler'deki transactionlar, ne kadarı pump, ne kadarı volume yükseltme için tasarlanmış işlemler belli değil.

Grafikler ve grafiklerin farklı formda çizimi olan indikatörler, bizi takvime ve saat zamanlarına endeksli yöntemlerle sınırlamakla hapsettiği için sıklıkla yanıltıyor; çünkü tüm borsalardaki hareketlerde politik gelişmelerin etkilerini öngörmek ve ölçmek güç olduğu gibi, döngüsel ve süreçsel etkileri de görüntülemek pek kolay değildir.

Volume son 2 günde, 6 milyar $ artınca(16-18 Temmuz/$9 Milyar/$15 Milyar ) marketcap 20 milyar $ artmış oldu.

Buradan 20/6= 3,3 diye bir göreceli varyans değişkeni belirleyebilirim.

Küresel borsalara son 1 yılda merkez bankaları tarafından $1,5 Trilyon para fonlandığında, en değerli 100 şirketin marketcapleri 20 Trilyon $ yükseldi. 20/1,5= 13,3

Küresel Market Cap $80 Trilyon /CMC $0,29 Trilyon= 1/275'i büyüklüğünde

Ne kadar volume olduğunda, marketcap ne kadar düştü ya da çıktı gibi bir oran hesabı takvime duyarlı hale getirilmeli.

Hatta olanak dahilinde ise günlük işlem hacimleri, 4 saatlik ve saatlik hassasiyete kadar indirgenebilmeli.

Tam gerçek veriyi elde etmek zor; ama balon veriler mümkün olduğunca elebilir.

Balon ayıklamayı, filitrelemek; ancak böyle bir yöntemle mümlün olur.

Tüm volume'ün zirvedeki 10 coinin volumu'üne endeksleneceği gibi başka alt yöntem de geliştirilebilir.

Hatta Dolar hesabı dahi olmayan; toplam volume'ün tabeladaki belirli bir miktar coin2in volum'üne endekslenmesi.

Ayrıca, CME, CBOE ve Bitmex'teki işlemlerde, **Bitcoin'in kendisi değil; adı kullanılarak yapılan, türev futures işlemlerindeki takasta, değiş tokuş edilen fiyat ve kontrattır, Bitcoin'in kendisi değil.

Ancak fiyat tahmini yaparken burada işlem ve hacimlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.

** BTC swap contract: BTC değerine, eş değer kontrat.

BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
July 19, 2018, 04:08:56 PM

Aslında "Kripto Para Portföyü" başlığının, en konu içi konulardan bir yere çekilmesi gerekiyor, zira işin gerçeği böyle.

coinmarketcap ya da cryptomarketcap üzerine başlık açarak yazmayı düşünüyordum; "Kripto Para Portföyü" başlığına hangi konu altında rastlamıştım diye ararken konu dışı altında olduğunu gördüm ve şimdilik fikirlerimi yine bu başlık altında ifade etmeye karar verdim.

Bugün, BTC $6.600'dan $7.500'a uzanan bir hareket gerçekleştirdi. 16 Temmuz'da $9 milyar olan günlük toplam kriptopara işlem hacmi de $15 Milyar olarak gerçekleşti(16 Temmuz 2018).

Portföy fikrindeki gibi, bir kriptopara volume endeksi oluşturmak da trendin yönü, işlem hacmi gibi flu ve göreceli verileri kıyaslayıp birleştirmek için çok önemli bir yer tutuyor.

Aslında indikatörlerin/gösterge varlık nedenleri gerideki fiyat, tarih ve işlem hacimlerini inceleyerek ileriye dair tahminlerde bulunmak içindir; fakat indikatörler daha çok bilgisayar ve botların çalıştırması için hazırlanmıştır; insan için sıklıkla gözünü ve sinir hücrelerini yormaktan başka işe yaramaz.

Hatta çoğu kez kafasını indikatör kumlarına gömen taze traderlar trendin yön değiştirdiğini, destek ya da direncin kırıldığını yani gözünün önüne dahi göremez olur.

Tüm borsalardaki işlemlerin kararlarının 2/3'sini çaprazlanmış indikatörlere bağlı olan botlar verir. Ancak spekülasyonlar ve haberler kalan 1/3 insan faktörü üzerinde(duygu, algı, psikoloji) aşırı etkide bulunur. Bu etkiler bazen ters bile tepebilir, yani verilmek istenen etkiden farklı yönde.

Yazıyı yazma amacım olan, coinmarketcap'in oluşturduğu büyülü, abartılı algı balonuna panzehir olarak yazılmasını gerekli gördüğüm endeksi
CryptoVolumeCap
diye adlandırmak istiyorum.

Bu endeksi CVC olarak kısaltıyorum ve CVC'nin mantık ve matematiğini geliştirip geliştirici ve kodculara aktarmak istiyorum.

CoinMarketCap(CMC) sirkülasyondaki coin adetlerinin, coinlerin anlık fiyatlarıyla çarpılması yöntemiyle hesaplanıyor. Bu çarpımların kümülatif olarak toplanması da CMC'yi oluşturuyor.

17.154.312 adet BTC*BTC fiyatı($7.353) = 126 Milyar $

BTC 20 bin $ olsaydı*17 Milyon adet BTC = 343 milyar $

BTC 60 bin $ olursa*17 Milyon= 1,029 Trilyon $

Ancak şu an BTCmarketcap'i 126 milyar $ iken, BTCvolume'ü* 5,8 milyar $

* işlem hacmi

5,8 milyar $/BTC fiyatı($7.353) = 788 bin adet BTC işlem görmüş görünüyor.

788 bin adet BTC ise toplam sirkülasyondaki BTC'nin % 0,046 sını oluşturuyor.

788bin/17 milyon= %0,04

Yani sirkülasyondaki BTClerin %96'sı sirküle olmamış ve cüzdanlarda yatmış oluyor.

Ancak CMC'deki 17 milyon adet BTC*$7.353 anlık fiyattan oluşan marketcap hesabı; CMC'de tüm coinlerin %100'ü hareket etmiş gibi bir algıya yol açıyor.

Ki bu dahi borsaların içindeki ya da aralarındaki hareketi gösteriyor; ne kadarı blockchainler'deki transactionlar, ne kadarı pump, ne kadarı volume yükseltme için tasarlanmış işlemler belli değil.

Grafikler ve grafiklerin farklı formda çizimi olan indikatörler, bizi takvime ve saat zamanlarına endeksli yöntemlerle sınırlamakla hapsettiği için sıklıkla yanıltıyor; çünkü tüm borsalardaki hareketlerde politik gelişmelerin etkilerini öngörmek ve ölçmek güç olduğu gibi, döngüsel ve süreçsel etkileri de görüntülemek pek kolay değildir.

Volume son 2 günde, 6 milyar $ artınca(16-18 Temmuz/$9 Milyar/$15 Milyar ) marketcap 20 milyar $ artmış oldu.

Buradan 20/6= 3,3 diye bir göreceli varyans değişkeni belirleyebilirim.

Küresel borsalara son 1 yılda merkez bankaları tarafından $1,5 Trilyon para fonlandığında, en değerli 100 şirketin marketcapleri 20 Trilyon $ yükseldi. 20/1,5= 13,3

Küresel Market Cap $80 Trilyon /CMC $0,29 Trilyon= 1/275'i büyüklüğünde

Ne kadar volume olduğunda, marketcap ne kadar düştü ya da çıktı gibi bir oran hesabı takvime duyarlı hale getirilmeli.

Hatta olanak dahilinde ise günlük işlem hacimleri, 4 saatlik ve saatlik hassasiyete kadar indirgenebilmeli.

Tam gerçek veriyi elde etmek zor; ama balon veriler mümkün olduğunca elebilir.

Balon ayıklamayı, filitrelemek; ancak böyle bir yöntemle mümlün olur.

Tüm volume'ün zirvedeki 10 coinin volumu'üne endeksleneceği gibi başka alt yöntem de geliştirilebilir.

Hatta Dolar hesabı dahi olmayan; toplam volume'ün tabeladaki belirli bir miktar coin2in volum'üne endekslenmesi.

Ayrıca, CME, CBOE ve Bitmex'teki işlemlerde, **Bitcoin'in kendisi değil; adı kullanılarak yapılan, türev futures işlemlerindeki takasta, değiş tokuş edilen fiyat ve kontrattır, Bitcoin'in kendisi değil.

Ancak fiyat tahmini yaparken burada işlem ve hacimlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.

** BTC swap contract: BTC değerine, eş değer kontrat.

Dostum son zamanlarda açtığım konular içerisinde bulunan en güzel yorumlar sana ait. Bu güzel araştırma ve paylaşımların için sana çok teşekkür ediyorum. Teşekkürümü temsili olarak ufak bir kıyak daha geçtim sana. Wink
cryptobaro
Full Member

Activity: 1120
Merit: 200

Turkish Translator

View Profile
July 19, 2018, 04:19:57 PM

Hocam yazı için teşekkürler, imkanım olsa da katkıda bulunabilsem emeğe.

Bu işe biz de tabi ki bir hevesle girdik, üstelik tam de boğanın başlangıcına denk gelmiştim 1-2 ayda 10 20 katları görünce sırtımız yere gelmez sandık, sonra dibe çöktük tabi ki. Ama tecrübe oldu. Dediğiniz gibi bir miktar bitcoin veya ETH, belki NEO tutup kalanıyla güvendiğimiz altcoinleri tutmak en mantılkısı sanırım. Bitcoin'in bu günlere ne düşüşlere şahit olup geldiğini senelerdir işin içinde olanlar daha iyi bilir, ben de okuyup gözlemledim. Ne artışta heveslenip ne de düşüşte panik yapmamak için tabi ki en önemlisi can yakmayacak miktarlar girmek fikrimce. Son aylarda pek iç açıcı bir durum olmadığı için sepetler aynı şekilde duruyor muhtemelen herkeste, Hodl nedir ne değildir öğrenmiş olduk.

1881 - 193∞
akalayci34
Jr. Member
*

In volent we trust

View Profile WWW
July 19, 2018, 11:53:05 PM
Last edit: July 20, 2018, 05:16:23 AM by akalayci34

Bu işe biz de tabi ki bir hevesle girdik, üstelik tam de boğanın başlangıcına denk gelmiştim 1-2 ayda 10 20 katları görünce sırtımız yere gelmez sandık, sonra dibe çöktük tabi ki. Ama tecrübe oldu. Dediğiniz gibi bir miktar bitcoin veya ETH, belki NEO tutup kalanıyla güvendiğimiz altcoinleri tutmak en mantılkısı sanırım. Bitcoin'in bu günlere ne düşüşlere şahit olup geldiğini senelerdir işin içinde olanlar daha iyi bilir, ben de okuyup gözlemledim. Ne artışta heveslenip ne de düşüşte panik yapmamak için tabi ki en önemlisi can yakmayacak miktarlar girmek fikrimce. Son aylarda pek iç açıcı bir durum olmadığı için sepetler aynı şekilde duruyor muhtemelen herkeste, Hodl nedir ne değildir öğrenmiş olduk.

Altın kuralı bulmuşsunuz, önemli olan bu cümleyi sürekli odakta tutmak "Ne artışta heveslenip ne de düşüşte panik yapmamak" duvara falan yazmak lazım hatta..duyguları ve psikoloji insana hata yaptırıyor. Tüm piyasalarda kayıpların en büyük nedenleri böyle oluşuyor.

Ayrıca rica ederim, portföye dair açtığınız başlık şu ana kadar okuduklarım arasında, açılmış en gerekli başlıktı.

Düzeltme: Başlığı açan BitcoinTurk 'ün yaptığı yorumu alıntıladım sanmışım. Cryptobaro mesaj ile başlığı kendisinin açmadığını iletti.

BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
July 20, 2018, 12:58:22 PM

Altın kuralı bulmuşsunuz, önemli olan bu cümleyi sürekli odakta tutmak "Ne artışta heveslenip ne de düşüşte panik yapmamak" duvara falan yazmak lazım hatta..duyguları ve psikoloji insana hata yaptırıyor. Tüm piyasalarda kayıpların en büyük nedenleri böyle oluşuyor.

Ayrıca rica ederim, portföye dair açtığınız başlık şu ana kadar okuduklarım arasında, açılmış en gerekli başlıktı.

Düzeltme: Başlığı açan BitcoinTurk 'ün yaptığı yorumu alıntıladım sanmışım. Cryptobaro mesaj ile başlığı kendisinin açmadığını iletti.

Her ikinize de güzel düşünceleri ve ince düşünceleri için çok çok teşekkür ediyorum. Saçma sapan yorumlar yapan arkadaşlar yerine keşke sürekli olarak sizin gibi arkadaşların yorumlarını görebilsem. Emeklerinize sağlık arkadaşlar.
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
July 21, 2018, 11:02:00 AM

Teoride al sat çok daha fazla kazandırır ama teoride. bir kez terste kalmak tüm kazanımların yitip gitmesine eşdeğer. sepet yapıp uzun vade beklemek tercih etttiğim yöntem.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: