Bitcoin Forum
June 17, 2024, 02:45:36 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: MTGox'un Piyasalarda Yarattığı Dalgalanmalar  (Read 661 times)
crimsongoth (OP)
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
May 12, 2018, 12:03:42 AM
Merited by by rallier (1), Riskylisk (1)

Son zamanlarda sürekli gündemde olan bir olaydan da bahsetmek istiyorum. MTGox borsasından çalınan ve FBI’ın operasyonu sonrasında kendi içindeki çalışanlarına kadar uzanan operasyon ile 200.000 civarı bir Bitcoin ele geçirildi. Ortaya çıkan 200.000 Bitcoin’in ABD tarafından atanan kayyum tarafından yönetildiği ve bu kayyumun belirli aralıklarda ufak veya büyük çaplı borsa piyasalarında işlem yaptığı dedikodularıyla bayağı çalkantılı bir süreç yaşamaktadır. Bugün itibariyle Bitcoin sayısının 137.000 civarına kadar düştüğü gözlemlendi. Ve şu an piyasayı takip edenler tüm kırmızı renklerin grafikleri nasıl kapladığını görmüştür. Bu Bitcoin’lerin satılarak o tarihteki değeri olan 400 USD civarından mağdurlarına dağıtıldığı ve kalanın ABD hükümetince yönetilen kayyumun elindeki fona aktarıldığı dedikoduları kripto piyasaları büyük bir güvensizliğe itmektedir. Bitcoin’leri doğrudan paraları çalınan mağdurlara vermek yerine izledikleri bu alengirli politikayla resmen piyasanın kontrolü ABD’nin eline geçmiş durumda. Bu durum önümüzdeki dönemlerde Bitcoin üzerine borsaların ve yatırımcıların radikal kararlar almasına neden olabilecek süreçleri tetikleyebileceğini düşünüyorum. Ayrıca işin daha sıkıcı bir tarafı da bu Bitcoin sayısı kadar Bitcoin Cash’i de ellerinde bulundurmaları. Yani piyasayı iki kere domine edebiliyorlar. Ben piyasanın yükselişine vurulan sektede ve bir türlü toparlanamamasında en büyük sebebin bu olduğunu düşünüyorum.

10 mayıs günü içinde 142.000 olan rakamın 137000 civarına düşüşü satışı doğrulayan bir detay oldu. Peki, bu aslında çokta büyük olmayan bu rakamlar piyasada neden bu kadar fazla paniğe neden oldu. Benim bu konudaki tahminim bu kadar yüksek satışla karşılaşmayı beklemeyen yatırımcılar yüksek satış girişlerini görünce ellerindeki belirli bir seviyeye ulaşan fon miktarını kaybetmemek için satış kararını acilen almaları ve sonrasında hepimizin bildiği gibi kitlesel satışların birbirini takip etmesi olayının yaşanmasıdır. Şu an takip ettiğimiz ve etmeye devam edeceğimiz olaylar aklımızda bazı soru işaretlerini doğurmuyor da değil. Aslında ellerindeki cold wallet’ta bulunan tüm Bitcoin tutarının hepsini birden satarak tüm piyasayı çökertme güçleri varken piyasanın kendini toparlamasını bekleyerek satışa geçmeleri gelişmekte olan bu piyasayı yıkma isteğinde olmadıklarının bir göstergesi olabilir mi? Ya da bu Bitcoin’leri borsalarda açarak piyasayı bu şekilde kilitlemek yerine gerçekten almak isteyebilecek yatırımcılara satarak piyasanın önünü açmaları daha mantıklı bir strateji olamaz mıydı?

Sanırım bunların hepsini bekleyerek görebileceğiz. Şu an havada olan bir sürü sorudan biri bu süreç ne kadar zamanda bitecek. Umarım cevaplarımızı kısa zamanda alabiliriz.

MTGox Cold Wallet Monitor: https://www.cryptoground.com/mtgox-cold-wallet-monitor/

Yazımın Steemit Linki:

https://steemit.com/blockchain/@carpgoth/mtgox-un-piyasalarda-yarattigi-dalgalanmalar
NakitCoins
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 94
Merit: 6

NakitCoins.com ⭐ Instant Exchanger

View Profile WWW
May 12, 2018, 11:29:51 AM

Bir sonraki satış sanki eylül 18 de planlanıyor diye hatırlıyorum. Konuyu bazı taraflar önemsemese de aslında manipülasyon yapıldığı belli. Aslında OTC dan satışlarını gerçekleştirse bence daha mantıklı olurdu.

⚡️⚡️⚡ NakitCoins.com ⚡️ NO ACCOUNT ⚡️ INSTANT EXCHANGER ⚡ OTC ⚡⚡ ✅ BTC->XMR ✅ BTC->ZEC ✅ BTC->Bank Card ✅
- Instant CRYPTO Exchanger "Non-Custodial & Decentralized" High Privacy Guaranteed ⭐⭐⭐⭐⭐
- Crypto <-> Cash physical Exchanger Located in Istanbul / Ankara / Antalya / Izmir ⭐⭐⭐⭐⭐
yaniman
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
May 12, 2018, 12:26:24 PM

Şunları toptan bir kerede satsalarda kurtulsak artık şu dalgalanmalardan. Ona göre yolumuza bakalım.

crimsongoth (OP)
Member
**

View Profile WWW
May 12, 2018, 01:05:43 PM

Aynen katılıyorum. Bu şekilde piyasayı resmen esir almış durumdalar. Piyasanın oturması için gereken süreci her seferinde bu şekilde bloklamaları büyük sıkıntı yaratıyor. Blok halde satışa çıkarsalar zaten satılır bu kadar bitcoin. Ama sanki kayyum olabildiğince kar yapmaya çalışıyor. Bence mezat tarzı bir satışla elden çıkarsalar çok daha mantıklı bir strateji olurdu.
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
May 12, 2018, 02:29:51 PM

Dudak uçuklatıcı rakamlardan bahsediliyor. Bu Bitcoin'lerin geleceği belli olsa da piyasalar sürekli tedirginlik altında kalmasa keşke.
Son birkaç gündür meydana gelen düşüşteki en büyük nedenin de bu olay olduğu söyleniyor.

crimsongoth (OP)
Member
**

View Profile WWW
May 12, 2018, 05:39:38 PM

Olayın tek sebebi değilde bence baş tetikleyicisi olduğu söylenebilir. Piyasa böyle büyük rakamların ani bozulmasına karşı panik temelli bir tepki veriyor. Yalnız bir önceki yaşanan çöküşe karşın bu daha sakin geçti. Piyasada yapay zeka gibi öğrenerek sanki kendini şekillendiriyor.
desciglio2
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
May 12, 2018, 06:51:01 PM

Yine Bitcoin'in üzerinde kara bulutlar dolaşıyor ve bunun tek nedenin bu gelişme olduğunu düşünmüyorum.
Ben sert bir yükseliş bekliyordum açıkçası ama bu gelişmeler biraz erteleyecek sanırım.

KralSakir
Member
**

Activity: 196

View Profile
May 12, 2018, 08:25:55 PM

Nasıl bir dalgaymış yıllardır bitmiyor sürekli olup olmadık yerden çıkıyor karşımıza durduramıyoruz valla. Tam sıkıntı ya insanı deli ediyor gerçekten
limyohwan
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile WWW
May 12, 2018, 08:42:08 PM

ne zaman bitcoin kafasını kaldırsa hemen tepesine mtgox bitcoini ile vuruyorlar. bu cold wallet'taki btc'ler bitmediği sürece piyasalara rahat yok. tabi bitirirler mi? orası da meçhul
bmgs
Member
**

Activity: 519
Merit: 16

View Profile
May 12, 2018, 09:45:43 PM

MTGox'un bu satışlarıyla malesef piyasa kendini toplamaya fırsat bulamıyor. Bitcoinde kalıcı bir yükseliş için 11200 seviyelerini geçmesi lazım. Ama daha bu seviyeleri görmeden, hemen MTGox'un bitcoinleri piyasaya giriyor ve yine 8000 - 8500'li seviyelere geri dönüyoruz. MTGox coinleri biraz da  piyasayı istendiği zaman düşürmek için kasıtlı olarak kullanılıyormuş gibi geliyor bana.
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
May 12, 2018, 10:09:50 PM

Bir bitmedi şu Gox kabusu. Durup durup yenide hortluyor adeta. Ben çok sıkıldım bu şekilde iş yapmaktan. Bizim zararımız toplamı gerçekten çok fazla. Ben kendi adıma zarar ettim. Bunu açıklamakta sakınca görmüyorum. Piyasaların bu kadar spekülatif olması gerçekten çok üzücü. Ben bu işi yapan insanları anlamakta zorluk çekiyorum. Bitcoin için tam iyi haberler geldiği sırada duyulan bu haber ortalığı dağıttı ve bence kısa sürede toplamayacaktır. Bu kötü ama umarım son olur. Borsaların devlet tarafından denetlenmesi gerekli ve bu sağlanmadıkça tekrarlanması için bir engel yok maalesef. Düşünüldüğü zaman gerçekten büyük paralar yatırılıyor bu işlere.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Gwerimos
Member
**

Activity: 210

View Profile
May 12, 2018, 10:23:06 PM

Bunlar bence bitcoini dusurmek icin sadece bir bahane yoksa sunu iyice bolse ve surekli satis yapsa kimse farketmeyebilir. Bir zamanlarda fork olacak diye dusuruyorlardi.
SoneriuS
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 1

View Profile
May 12, 2018, 10:28:39 PM

Bir bitmedi şu Gox kabusu. Durup durup yenide hortluyor adeta. Ben çok sıkıldım bu şekilde iş yapmaktan. Bizim zararımız toplamı gerçekten çok fazla. Ben kendi adıma zarar ettim. Bunu açıklamakta sakınca görmüyorum. Piyasaların bu kadar spekülatif olması gerçekten çok üzücü. Ben bu işi yapan insanları anlamakta zorluk çekiyorum. Bitcoin için tam iyi haberler geldiği sırada duyulan bu haber ortalığı dağıttı ve bence kısa sürede toplamayacaktır. Bu kötü ama umarım son olur. Borsaların devlet tarafından denetlenmesi gerekli ve bu sağlanmadıkça tekrarlanması için bir engel yok maalesef. Düşünüldüğü zaman gerçekten büyük paralar yatırılıyor bu işlere.

Bu piyasayı devlet nasıl denetleyebilir normal borsa gibi olsa haklısın belirli kağıtlar var ve tek borsa var crypto borsaları çok farklı birbirinden bağımsız yüzlerce borsa var hadi senin devletin denetledi farklı ülkelerin de aynı denetimi yapması ve bu denetimin ise küresel bir anlaşma ile bütün ülkelerce kabul edilmesi lazım aksi taktirde bir anlam ifade edeceğini düşünmüyorum.
crimsongoth (OP)
Member
**

View Profile WWW
May 12, 2018, 11:27:45 PM

Sürekli bir balyoz gibi sallanıyor MtGox'un kayıp altınları. Piyasada bu tarzda büyük satışlara alışık olmadığı için aşırı tepkiler veriyor benim gördüğüm kadarıyla. Ben uzun zaman piyasa üzerinde kontrolü sağlamak için bunu kullanacaklarını düşünüyorum. Uzun süredir kontrol edemedikleri bir piyasayı ilk kez kıskaçlarına almayı başardılar. Bu gücü kolayca ellerinden bırakmazlar.
shulio
Legendary
*

Activity: 1540
Merit: 1016

View Profile
May 13, 2018, 02:14:12 AM

Kayyum satabileceği en yüksek fiyattan satmaya çalışıyor. Baktı ki BTC 10000 dolar sınırını geçemedi, daha yükselmez diyip verdi elindekileri. Büyük destekler vardı ama hiç biri dayanamadı. Mahkeme hakimi yeterli diyene kadar satmaya devam edecek.
kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
May 13, 2018, 02:29:30 AM

Bir kaç gündür olumsuz bir haber arıyorum, piyasa kırmızıya boyandı ama ortada bu yazıdan başka bir tane haber yok. Anlayamadığım şey 5000 civarı bitcoinin piyasayı bu kadar sarması panik satışları için de miktar az gibi geldi bana

Farkimifarket
Newbie
*

Activity: 280
Merit: 0

View Profile
May 13, 2018, 02:46:47 AM

Kayyum satabileceği en yüksek fiyattan satmaya çalışıyor. Baktı ki BTC 10000 dolar sınırını geçemedi, daha yükselmez diyip verdi elindekileri. Büyük destekler vardı ama hiç biri dayanamadı. Mahkeme hakimi yeterli diyene kadar satmaya devam edecek.

ben kayyumun bu şekilde borsa simsarı gibi sinsi düşüncelerle satış yapmasını doğru bulmuyorum, tarihlere göre ihale usulü satabilirdi,
shulio
Legendary
*

Activity: 1540
Merit: 1016

View Profile
May 13, 2018, 08:26:41 AM

ben kayyumun bu şekilde borsa simsarı gibi sinsi düşüncelerle satış yapmasını doğru bulmuyorum, tarihlere göre ihale usulü satabilirdi,

Bu konuda çok eleştirildi. Niye böyle satıyor bir açıklaması da yok. Yaptığı satışların piyasayı etkilediğini de düşünmüyor. Daha önceden böyle toplu satışlar ihale ile satılırdı ama tercih etmediler.
phoneiX
Jr. Member
*

Activity: 392
Merit: 4

View Profile WWW
May 13, 2018, 08:41:15 AM

MTGox ne zaman bir haber yayınlasa piyasa tamamen çöküşe geçiyor.Birkaç ay öncede BTC bozdurduğundan dolayı BTC baya gerilemişti.

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
crimsongoth (OP)
Member
**

View Profile WWW
May 13, 2018, 09:55:37 AM

Bu konuda çok eleştirildi. Niye böyle satıyor bir açıklaması da yok. Yaptığı satışların piyasayı etkilediğini de düşünmüyor. Daha önceden böyle toplu satışlar ihale ile satılırdı ama tercih etmediler.

Açıkçası normalde tabiiki etkilememesi gerekiyor. Ama bu satışın yüksek miktarı dedikoduları ve yatırımcı davranış dinamiğini bayağı bir olumsuz etkiliyor. Ondan sonra sürü psikolojisi kendini devreye sokuyor. Olaya sadece miktar açısından bakmamak gerek. Piyasada halen yeterli donanıma sahip olmayan yatırımcı sayısı çoğunluğu oluşturdukça bu tepkiler kaçınılmaz.
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: