Bitcoin Forum
May 29, 2024, 01:22:09 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Rüyalar hakkında  (Read 268 times)
ChevyImpala (OP)
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 4

View Profile
May 13, 2018, 07:46:57 PM
Merited by salinizm (1)

Her insan rüya görür ancak bir kısmımız hatırlamaz bir kısmımız ise ayrıntılarıyla hatırlar. Bu hatırlayıp hatırlamama uyku evreleriyle ilgili, en çok da REM (Rapid Eye Movement) evresiyle ilgili, detaylı bilgi için Google'da araştırma yapabilirsiniz.

Benim asıl değinmek istediğim konu, gördüğümüz rüyaları neye göre ve nasıl yorumladığımız. Çünkü rüyalar konusunda yapılmış birçok bilimsel çalışma mevcut , rüya çok derin bir konu ve bilinmesi gereken binlerce şey var ve bilinmeyen yönleri de var. Ancak insanların genel çoğunluğu bu rüyaları anlamaya anlamlandırmaya çalışırken büyük bir hata yapıyor. "Rüya Tabirleri" denilen bazı kitaplardan faydalanıyorlar ki Rüyayı tabirlemenin dinde bir yeri yok. Tamamen ticari amaçla çıkarılmış kitaplar bunlar. İtibar etmemenizi tavsiye ederim. Rüyalarımız aslında gündelik hayatta maruz kaldığımız uyaranların bir sonucudur.
Mesela sen yolda yürüyorsunuz ve yürürken farkında olmadan size birini anımsatan bir şeye gözünüz takılıyor ama o anda ve sonrasında farkında değilsiniz (ön bilinç) o gördüğünüz nesnenin (örneğin gözlük) size birini anımsattığını. Ama bilinçdışınız bunu biliyor ve kaydediyor. Siz o gece uyuduğunuzda rüyanızda o kişiyi görmeniz yüksek ihtimal oluyor haliyle.
Ya da bir arkadaşınızı aslında sevmiyorsunuz ama seviyormuş gibi davranıyorsunuz, Rüyanızda o arkadaşınızın sizin bir sırrınızı öğrendiğini ve çok zor durumda kaldığınızı görebilirsin

Rüyalarınızla ilgili gerçekten "neden bu rüyayı gördüm" diye merak ediyorsanız; bilinçdışı görülen rüyaların sembolik anlamları da var. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz ünlü psikanalist ve psikiyatrist Sigmund Freud'un Topografik kuramını okuyup özümseyip sonra da Freud'un "Rüyaların Yorumu" kitabını okuyabilirsiniz. Bunlar bilimsel çalışmalar ve gerçek olan çalışmalar, bilimsel geçerlilikleri olan şeyler. Rüya tabirleri gibi bir kitap okumak yerine Freud'u okumak şart, gerekli.

◣◣◣     CryptoBank     ◢◢◢
Revolutionary Financial System Based On The Blockchain (https://cryptobank.co)
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
May 13, 2018, 08:32:49 PM

Psikoloji ile yakından alakalı bir meslek icra ediyorum ve söylediklerinde sonuna kadar haklısın.
Bu konuda bilinçli insan sayımız ülkemizde bir hayli az, sen Freud diyorsun ama ülkenin %70'i bilmez
codegm
Newbie
*

Activity: 85
Merit: 0

View Profile
May 13, 2018, 08:48:26 PM

Sigmund Freud un kitaplarini okumakda gerekiyor
ChevyImpala (OP)
Jr. Member
*

View Profile
May 13, 2018, 09:33:48 PM

Psikoloji ile yakından alakalı bir meslek icra ediyorum ve söylediklerinde sonuna kadar haklısın.
Bu konuda bilinçli insan sayımız ülkemizde bir hayli az, sen Freud diyorsun ama ülkenin %70'i bilmez
Ben de Psikoloji mezunu sayılırım (1 ay sonra mezunum) kendi alanıma dair doğru bilgileri elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum  Smiley

1kodumtek7
Full Member

Activity: 1400
Merit: 161

View Profile
May 13, 2018, 09:35:26 PM

Rüyalar alemi gerçekten çok farklı bir alan. Ben gördüğüm rüyalardan çok etkilenirim ve muhakkak bilen birilerine rüyanın anlamını danışırım
skscengeng
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
May 13, 2018, 09:46:11 PM

Gün içinde yaşadıklarımızdan beynimiz kurguladığı bilimsel gerçekle kanıtlanmış kendi kurgumuz olan senaryolar bütünü diyebiliriz
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
May 13, 2018, 11:27:03 PM

gün içinde yaşadığım olaylar hakkında görüyorsam açıpta tabirine bakmam ama çok alakasız bir rüya görüyorsam tabirini merak ediyorum açıkçası
codegm
Newbie
*

Activity: 85

View Profile
May 14, 2018, 05:51:10 AM

Gün içinde yaşadıklarını görmek çok normal zaten, yada yatmadan yoğun düşünülen birşeyi görmek
salinizm
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 252

View Profile
May 14, 2018, 07:06:29 AM

Faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler . Rüyalar insanın bilinç altını gözler önüne seren bir film gösterimidir bence. Fakat , bu filmi yorumlamak uzmanlık işidir. Rüyalarda görülen sembolleri araştırmak , anlamlarını bulmak profesyonellere bırakılmalıdır.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
JINBI

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
[
T H E   G O L D E N   I C O
.
────────     WHITEPAPER     ────────
]
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
senfoni
Jr. Member
*

Activity: 131
Merit: 1

View Profile
May 14, 2018, 09:08:08 AM

Bazı zamanlar abuk subuk bazı zamanlar da çok etkileyen korkutan rüyalar görüyorum mesela birkeresinde koskocaman bir yılanın boğazımdan ısırdığını ve diş izlerinin kaldığını görmüştüm çok korkutucuydu yılan görmedim aklımdan geçirmedim neden rüyama girdi peki
ChevyImpala (OP)
Jr. Member
*

View Profile
May 14, 2018, 10:08:08 AM

gün içinde yaşadığım olaylar hakkında görüyorsam açıpta tabirine bakmam ama çok alakasız bir rüya görüyorsam tabirini merak ediyorum açıkçası
 Rüyalar sadece gün içinde yaşadığımız şeylerden ibaret değil tabiki. Yazdığım yazı biraz eksik kalmış sanırım bu açıdan. Şöyleki yakın geçmişte veya uzak geçmişte sizi travmatize etmiş bir olay yaşadıysanız eğer rüyalarınızda tekrarlı olarak bu olayı görebilirsiniz veya o olaya işaret eden semboller anılar da görebilirsiniz. Tabire bakmak yerine psikanaliz okumaları yapabilirsiniz naçizane önerimdir Smiley tabi yine sizin kararınız bu konuda yapacağınız şeyler Smiley

Gün içinde yaşadıklarını görmek çok normal zaten, yada yatmadan yoğun düşünülen birşeyi görmek
Yine üst mesajda dediğim gibi tabiki haklısınız ancak rüyalarımızda sadece gün içindekiler değil uzak/yakın geçmiş yaşantıların etkileri de yoğun bulunur. Örneğin erken dönem çocukluk çağında size yapılan sevgi ve ihtiyaçlarınızın karşılanma yatırımı yetersiz düzeydeyse bunu sembolize eden rüyalar görmek de çok makbul Smiley

Faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler . Rüyalar insanın bilinç altını gözler önüne seren bir film gösterimidir bence. Fakat , bu filmi yorumlamak uzmanlık işidir. Rüyalarda görülen sembolleri araştırmak , anlamlarını bulmak profesyonellere bırakılmalıdır.
Öncelikle güzel yorumunuz ve merit paylaşımınız için minnettarım. Profesyonel yardım konusundaki duyarlılığınız da takdir edilesi Smiley

Bazı zamanlar abuk subuk bazı zamanlar da çok etkileyen korkutan rüyalar görüyorum mesela birkeresinde koskocaman bir yılanın boğazımdan ısırdığını ve diş izlerinin kaldığını görmüştüm çok korkutucuydu yılan görmedim aklımdan geçirmedim neden rüyama girdi peki
Bunun yanıtını ben size veremem maalesef çünkü öncelikle bu alanda uzman bir insan değilim. Psikoloji lisans okudum sadece. Bir uzmanlık alanı(psikanalist,terapist vb.) edinmedim henüz. Özellikle Psikanaliz çalışan psikologlar rüyalar üzerinden de terapilerini yürütürler. Danışana gördüğü rüyanın ne anlama gelebileceğini "serbest çağrışım" yoluyla yorumlatmaya çalışarak anlamlandırmaya çalışırlar. Eğer ki rüyalarınızın derin bir anlamı olduğunu düşünüyorsanız Psikanalist bir terapiste devamlı gidebilirsiniz Smiley

etkisizeleman
Member
**

Activity: 170
Merit: 11

View Profile
May 14, 2018, 01:28:33 PM

son zamanlar çok rüya görür oldum hepte alakasız saçma şeyler neyden etkileniyor bilinç altım anlamadım  Grin
cekiboy
Newbie
*

Activity: 31

View Profile
May 15, 2018, 06:16:58 AM

Ben inanılmaz rüya etkisinde kalıyorum. Hayatta anneme bağırarak konuşmayan ben, rüyamda anneme bağırıyordum. Ve şuan bile vicdan azabı çekiyorum Smiley Tabirine bakınca daha da bi mutsuz oldum. Bilinçaltı desek, rüyamda anneme bağıracak kadar nasıl bir bilinçaltı taşıyorum acaba :/
zekimuren
Newbie
*

Activity: 32

View Profile
May 15, 2018, 07:41:23 AM

Bilinçaltının dışavurumu olarak görüyorum, asla geleceği veya günümüzü belirleyici bir şey olduğuna inanmıyorum. Rüya tabirleri saçmalık. Antidepresan kullanmaya başladığımdan beri her uykumda tekrar ediyorum her uykumda rüya gördüğümü de belirtmek isterim.
kiymetli
Member
**

Activity: 210

View Profile WWW
May 15, 2018, 07:30:23 PM

Freud'un kitaplari ruyalar hakkinda oldukca fazla bilgi iceriyor. Eger bu konulara ilgiliyseniz kesinlikle okumanizi tavsiye ederim.

iLink2Music     ●     PRE-ICO LIVE     ●     J O I N  U S
|   THE POWER TO SHARE & CONNECT GLOBAL MUSIC ENTERTAINMENT   |
[          FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM          ]
andromed22
Sr. Member

Activity: 346
Merit: 250

View Profile
May 15, 2018, 07:47:33 PM

Rüyalar tamamen bilinçaltının gün yüzüne çıkmasıdır bence, psikolojim ne zaman bozuk olursa o zaman daha fazla rüya görüyorum veya ortam değişikliğinde falan çok rüya görüyorum
hayratposta
Newbie
*

Activity: 182

View Profile
May 15, 2018, 07:53:05 PM

Her ruyanin tabikide bir sebebi var ve Freud gercekten kitaplarinda bunu oldukca iyi bir sekilde anlatiyor. Bilinclenmek sart.
nedemek
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
May 15, 2018, 10:00:47 PM

Rüyalar bilinçaltı diyorsunuz da arkadaşlar rüyanızın ertesi günü yaşanan olaylara hiç.dikkat ettiniz mi. Örneğin benim birkaç.kere başıma geldi rüyamda gördüğüm bir olayı veya nesneyi ertesi gün arkadaşlarla tartışırken veya o konu hakkında konuşurken buluyorum kendimi ve daha öncesinde onunla alakalı konuşmadığımız birşey oluyor bu. Bilinçaltıma nerden giriyor peki bu. Mesela karabasan ben de çok olur. Rüyada korkular yaşarım hep uyandığımda ise gerçekten totomun açık olduğunu farkederim üstümü örter devam ederim uyumaya. Rüyaların dinde yeri yoktur demişsiniz. Unutmayın ki Hz Yusuf bir rüya yorumcusudur.
F_ala
Member
**

Activity: 308

View Profile
May 16, 2018, 05:02:17 PM

Rüyaların yorgunluk, sıkkınlık gibi fiziksel şartlarin yanisira buyuk oranda biliçdışı ile ilgili olduğuna inaniyorum.
taseron.isci
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
May 16, 2018, 05:05:12 PM

Batil inanclara inanmak yerine kesinlikle arastirilip ogrenilmelidir.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: