Bitcoin Forum
May 28, 2024, 09:17:13 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Paper wallet  (Read 1024 times)
Btc_mogul (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
December 20, 2013, 08:41:09 AM
 #1

Cat de sigur este? Am vazut ca s-a mai discutat subiectul pastrarii "averii" in siguranta dar nu am gasit nicio parere despre paper. Daca mergi la notar sa-ti faca testamentul si peste 50 de ani cand nepotii desfac plicul cu acest testament plini de bucurie ca in sfarsit ai crapat,in loc de conturi in Elvetia gasesc un cod!..
Sau daca ai o gagica tuta care nu stie sa-si decarce wallet dar tine mortis  sa-i dai un bitcoin?..
Ce ziceti?
Btc_mogul (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
December 21, 2013, 07:43:27 PM
 #2

Daca ai un wallet pe computer cu 100 btc, poti sa faci un paper wallet de un btc si sa-l trimiti ca pe o felicitare Bombei Ucigase? Si inca unul de 2 btc pentru Cutitul Spintecator? Si sa pui restul de 97 impartiti pe cateva hartii in seif la Pitesti ca sa le cheltui pe rand?
No, ce spuneti?
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 21, 2013, 09:24:01 PM
 #3

Daca ai un wallet pe computer cu 100 btc, poti sa faci un paper wallet de un btc si sa-l trimiti ca pe o felicitare Bombei Ucigase? Si inca unul de 2 btc pentru Cutitul Spintecator? Si sa pui restul de 97 impartiti pe cateva hartii in seif la Pitesti ca sa le cheltui pe rand?
No, ce spuneti?

Da. Adresa folosita aici: https://bitcointalk.org/index.php?topic=376264.0 este un paper wallet momentan. Cheia privata nu este stocata pe nici un calculator.

Alte chestii care poti sa faci cu paper wallet:
- Poti sa il rupi in 2 (3, 4... n) bucati si sa fie nevoie de regruparea lor pentru a fi folosit.
- Poti sa folosesti ca backup la mai multe persoane de incredere (m din n se pot regrupa ca sa acceseze cu algoritmul http://en.wikipedia.org/wiki/Shamir's_Secret_Sharing).
- Poti iarasi sa il imparti la mai multe persoane si sa fie suficiente o parte din ele pentru regrupare, dar tai din el manual fara Shamir's secret sharing
- Poti folosi aceeasi cheie secreta si sa o incarci in toate portofelele de alt-coins si sa incarci monedele in adresele publice respective
- Poti sa faci mai multe copii si e de ajuns una
- Nu se deterioreaza in 10 ani ca un CD/stick (depinde cum il imprimi acuma)
- Poti sa il imprimi criptat
- Poti sa faci un template smecher in wordart sau photoshop sa para mai interesanta hartia
- Poti sa scrii pretul actual pe el, si apoi sa devii nostalgic in viitor cand te uiti din nou la hartie (indiferent de directia pretului)

Daca esti aventuros, poti crea un portofel nou, cu o adresa noua, trimiti in ea fondurile, apoi creezi offline (din consola sau deconectat din GUI) o tranzactie catre portofelul de hartie, si distrugi portofelul de pe PC. Cand ai nevoie sa accesezi banii, incarci tranzactia si o faci publica, nimeni nu poate redirecta fondurile pentru ca semnaturile sunt in tranzactie.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
December 21, 2013, 10:45:23 PM
 #4

Na, ce chestie.
Mai tare ca bancile elvetiene.

Eu inteleg ca vor fi recunoscute codurile, in viitor, de reteaua bitcoin.
Acuma, dat fiind faptul ca acest pseudo-istoric a miscarilor de BTC, care se afla in retea, este tot mai voluminos, ma intreb ce se intampla daca ramane in prea putine locuri sau are loc o schimbare in algoritmul lui.
Exista pericolul sa devina inutila hartia?

Btc_mogul (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
December 22, 2013, 08:36:06 PM
 #5

Bomba ucigasa , se vede treaba ca esti un master. M-ai naucit. Nu ai avea timp si bunavointa sa faci un tutorial?
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 22, 2013, 09:54:22 PM
 #6

Bomba ucigasa , se vede treaba ca esti un master. M-ai naucit. Nu ai avea timp si bunavointa sa faci un tutorial?
Nu stiam ca trebuie Smiley

Sunt multe chestii de discutat si de explicat, unele tin de tehnicalitati bitcoin, altele de securitatea criptografica in general, altele de protejarea informatiilor in general si multe alte aspecte.

Cheia privata si cele publice asociate adreselor publice poti sa le scrii pur si simplu cu pixu in caiet. Dar daca intelegi toate detaliile insirate de mai sus poti sa-ti cumperi un banner publicitar de 25x25m cu codul pentru portofelul tau criptat, sa-l pui in fata primariei, si sa arati ca doar tu poti accesa fondurile bitcoin din portofelul ascuns in banner si care pot sa-l vada toti.

Utilizarea de baza e urmatoarea:
- faci un portofel nou offline (fara conexiune la net) pe un sistem fara memorie permanenta (boot sau VM cu wipe) preferabil cu o metoda on the fly (gen https://www.bitaddress.org/bitaddress.org-v2.7.1-SHA1-6dfa290d1a133fc444c5580e2a8f1f890d5edf17.html).
- imprimi adresa noua pe hartie, sau o scrii pe hartie, grija mare sa nu fie o imprimanta de retea sau pe un calculator conectat la internet
- incarci de pe hartie codul, manual sau cu QR, intr-un portofel android gen mycellium (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mycelium.wallet) daca nu ai root. Daca ai root, nu indrazni, foloseste un VM sau CD bootabil pe care pui un client de bitcoin oricare, fara conexiune la internet, doar sa verifici cheile
- pui la pastrare bine hartia, si trimiti bani la adresa de bitcoin de acolo
- nu uita, cand cheltuiesti orice suma din portofel oricat de mica, trimite banii ramasi in alt portofel (considera distrugerea), sau inapoi la adresa primara (nerecomandat).

Testeaza cu sume mici sa nu gresesti cumva. Poti sa ai trilioane de portofele cu trilioane de adrese publice in ele, dar un paper wallet suporta de obicei doar adresa publica primara, restul nu pot fi accesate.

Portofelele pe Android sunt relativ sigure cat timp nu ai root sau ROM-uri custom. Cand ai ROM-uri custom, orice aplicatie din ROM poate accesa orice pe telefon, inclusiv cheile private. Orice alta aplicatie instalata are nevoie de root, dar poate ii dai tu fara sa stii ce-i duce capu. Daca ai backup in clar pe SD/FLASH la cheile private, orice aplicatie in orice situatie le poate citi.

Orice operatiune de folosire a clipboard-ului (chiar si pe telefon), transmitere, copiere sau procesare a cheilor private te expun la viitoare atacuri. Recomand sa folosesti un VM cu Debian/Ubuntu pentru a tine bitcoin in el, si mai bine daca instalezi cu dmcrypt sau truecrypt. Pentru parole foloseste on-screen keyboard cu mousu sa nu ti se poata captura tastele, si daca ai Android iti activezi Google Authenticator la exchange-uri (poti face backup la codurile alea, la fel ca la portofele).

Daca nu esti sigur, poti posta aici procesul exact care il doresti sa iti poata confirma mai multe persoane ca este ok. Sper ca eforturile mele au reusit sa te ne-lamureasca si mai mult. O seara faina!
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 22, 2013, 10:01:55 PM
 #7

Uite un exemplu de paper wallet cu adresa personalizata:

1BombaBq6aqQG3hT3EFdm1p39aEVze2hJU
5K7Cws1rrHpiELukhcUv6uz6Rsr9fRrKrNEp6az8DnSycye2u6B

Poti trimite o suma mica aici (0.0001) si sa incerci sa o recuperezi. Din cauza ca toata lumea are adresa privata, toata lumea poate incerca acelasi lucru.
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
December 24, 2013, 04:11:54 PM
 #8

Bomba ucigasa , se vede treaba ca esti un master. M-ai naucit. Nu ai avea timp si bunavointa sa faci un tutorial?
Nu stiam ca trebuie Smiley

Sunt multe chestii de discutat si de explicat, unele tin de tehnicalitati bitcoin, altele de securitatea criptografica in general, altele de protejarea informatiilor in general si multe alte aspecte.

Cheia privata si cele publice asociate adreselor publice poti sa le scrii pur si simplu cu pixu in caiet. Dar daca intelegi toate detaliile insirate de mai sus poti sa-ti cumperi un banner publicitar de 25x25m cu codul pentru portofelul tau criptat, sa-l pui in fata primariei, si sa arati ca doar tu poti accesa fondurile bitcoin din portofelul ascuns in banner si care pot sa-l vada toti.

Utilizarea de baza e urmatoarea:
- faci un portofel nou offline (fara conexiune la net) pe un sistem fara memorie permanenta (boot sau VM cu wipe) preferabil cu o metoda on the fly (gen https://www.bitaddress.org/bitaddress.org-v2.7.1-SHA1-6dfa290d1a133fc444c5580e2a8f1f890d5edf17.html).
- imprimi adresa noua pe hartie, sau o scrii pe hartie, grija mare sa nu fie o imprimanta de retea sau pe un calculator conectat la internet
- incarci de pe hartie codul, manual sau cu QR, intr-un portofel android gen mycellium (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mycelium.wallet) daca nu ai root. Daca ai root, nu indrazni, foloseste un VM sau CD bootabil pe care pui un client de bitcoin oricare, fara conexiune la internet, doar sa verifici cheile
- pui la pastrare bine hartia, si trimiti bani la adresa de bitcoin de acolo
- nu uita, cand cheltuiesti orice suma din portofel oricat de mica, trimite banii ramasi in alt portofel (considera distrugerea), sau inapoi la adresa primara (nerecomandat).

Testeaza cu sume mici sa nu gresesti cumva. Poti sa ai trilioane de portofele cu trilioane de adrese publice in ele, dar un paper wallet suporta de obicei doar adresa publica primara, restul nu pot fi accesate.

Portofelele pe Android sunt relativ sigure cat timp nu ai root sau ROM-uri custom. Cand ai ROM-uri custom, orice aplicatie din ROM poate accesa orice pe telefon, inclusiv cheile private. Orice alta aplicatie instalata are nevoie de root, dar poate ii dai tu fara sa stii ce-i duce capu. Daca ai backup in clar pe SD/FLASH la cheile private, orice aplicatie in orice situatie le poate citi.

Orice operatiune de folosire a clipboard-ului (chiar si pe telefon), transmitere, copiere sau procesare a cheilor private te expun la viitoare atacuri. Recomand sa folosesti un VM cu Debian/Ubuntu pentru a tine bitcoin in el, si mai bine daca instalezi cu dmcrypt sau truecrypt. Pentru parole foloseste on-screen keyboard cu mousu sa nu ti se poata captura tastele, si daca ai Android iti activezi Google Authenticator la exchange-uri (poti face backup la codurile alea, la fel ca la portofele).

Daca nu esti sigur, poti posta aici procesul exact care il doresti sa iti poata confirma mai multe persoane ca este ok. Sper ca eforturile mele au reusit sa te ne-lamureasca si mai mult. O seara faina!

Wow...multam de postare..foarte informativ..nu am incercat inca paper wallet ..eu folosesc Electrum pe androidul meu si are reviews destul de bune re securitate..tu ce parere ai ??

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 24, 2013, 11:12:00 PM
 #9

Wow...multam de postare..foarte informativ..nu am incercat inca paper wallet ..eu folosesc Electrum pe androidul meu si are reviews destul de bune re securitate..tu ce parere ai ??
Folosesc Bitcoin Wallet (de la Schildbach) si Mycellium (ofera stergere chei introduse sau watch-only). Nu am folosit Electrum dar am colegi carora le place.

Am avut si wallet pe blockchain.info da era o cheie privata importata. Am uitat parola ca era prea lunga si nu il mai pot accesa, dar am desigur cheile private dinainte.

Nu uita de treaba cu root pe Android sau cu backup pe internal storage. Cat timp ai ROM original si aplicatii serioase esti in siguranta.
munteanudoru
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 90
Merit: 1


View Profile
February 02, 2018, 05:30:10 PM
 #10

https://portofel-de-hartie.net
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!