Bitcoin Forum
May 05, 2024, 05:43:28 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dijitalde değerlendirmek , Fizikselde düşürmek  (Read 280 times)
mordu (OP)
Newbie
*

Activity: 31
Merit: 0

View Profile
May 14, 2018, 02:26:26 PM

Kafamı uzun süredir kurcalayan bir konu hakkında yazmak istiyorum .
Malum paramız dolar karşısında sürekli değer kaybediyor ve bu durum bize (düzülen herkes) çok kötü bir şekilde yansıyor.
Benim görüşüme göre (büyük ihtimal çoğu insanda aynı fikirdedir) bu durumu değiştirmek için küreselde söz sahibi firmaların artması , ihracattan çok ithalat yapmamız gerekiyor. Diğer sektörler hakkında fikrim olmasada yazılım sektöründe bunu daha kolay bir şekilde yapabileceğimizi düşünüyorum.
Bu konuda bazı fikirlerim var , bunları kısaca özet geçeceğim.

1. Dijital Para Birimi
    Günlük hayatta kullanımı daha rahat olacan , şuanki sistemlerden çok daha iyi tasarlanmış olan , depolama sorunu olmayan ve gerçekten dağıtık bir yapıya sahip bir para birimi geliştirilmeli. Bu para birimi ortaya ilk çıktığında sabit bir limite sahip olmalı ve bunların hepsi kazılmış olmalı (aha premined diyor kesin scam!!!). Bu para birimi sadece try ile satılabilir olmalı bu sayede ülkeye dolar girişini öyle ya da böyle sağlamış olacağız.
Burdaki tek sıkıntı "İnsanlar neden bunu alsın?" olurdu onun için okumaya devam edin.

2. Dijital Pazar Yeri
     Bu konuyla ilgili şurada ( https://bitcointalk.org/index.php?topic=3376864.0 ) bir konu açmıştım. Bu projeden kısaca bahsetmem gerekirse resmi ve gayriresmi içeriklerin* ayırt edilmeksizin satılabileceği bir platformdan ibaret (serbest piyasayı katledelim bence). Tabi hükümetlerin kızmaması için ticari ve ticari olmayan satışlar şekilde seçenek sunulup ticari satışlardan vergi alabilmelerine de izin vermek lazım. Platformda hangi paranın kullanılacağını anlamışsınızdır sanırım  Wink .
*içerikleri sınırlandırmıyorum çünkü fiziksel/dijital her türlü içerik satılabilir.

3. Yayıncıların Mekanı
     Biliyorsunuz günümüzde değişik aktiviteleri(oyun gibi) canlı yayında yayınlayarak para kazanan ve yayıncıları izleyip bağış yapan birçok insan var .
Şuan bu alanda twitch güzel bir hizmet veriyor.Benim bahsettiğim ise bu sistemi alıp dağıtık yapıya geçirip yine sistem ödemeleri kendi paramız ile yapmak. Bu sayede yine farklı bir kesime parayı kullandırıyoruz . (Yayıncıları çekmek için yapılacaklar basit nasıl olsa , halihazırda Brave kullanmanızı isteyen youtube yayıncıları bile var)

4. Mesajlaşma & Sosyal Medya
    Bu proje çok geniş kitlelere ulaşamayabilir fakat yinede listeye eklenmeli.Malum günümüzde veri çok değerli olduğundan firmalar izinli veya izinsiz olarak hâdlerinden fazla veri topluyor . Başka bir sorunda ülkelerin yasakları ( bu konuda Çin kadar olamasakta bizdede var bu durum) rahatsız edici durumda.Bu proje ile iletişim ve haber alma hakkı insanlara engellenemez bir şekilde veriliyor.( Herşeyin bir bedeli vardır , bu durumla kan emici firmalardan kurtulup uygun bir ücrete daha özgürce iletişim kurulacaktır)

Bunlar şuan aklımda olanlar , bunlara ek olarak ülkemdeki iyi yazılımcılardan da daha güzel projeler bekliyorum .
Herkes elini taşın altına koymak için birbirini bekliyor . Ben inanıyorum ki bu projeler bizim tarafımızdan çıkarılırsa daha nicesi tek tek elini taşın altına koyacaktır.

Neyse asıl konumuza tekrar dönelim. Paramızı oluşturduk ve yukardaki projeler ile dünyaya kullandırmaya başladık .
Rezervler bizde olduğu için ülkeye döviz sokuyoruz ve try'ye değer kazandırıyoruz , öbür yandan dijital dünyada söz sahibi olabileceğim bir başka para biriminede sahip oluyoruz.
Ben bu durumda kısa vadede olamasada uzun vadede ciddi bir iyileşme olur diye düşünüyorum bu konuda sizin fikirleriniz nelerdir ?

Not: Yukarda saydığım projeleri maddi durumumu sağlama aldıktan sonra teker teker yapacağım , bunların sadece lafta kalmasını istemiyorum (Ülkemizin bir sorunu da bu işte , millet ekonomik durumu yüzünden psikolojik olarak kötü durumda olduğundan bir halt yapamıyor ).   
1714931008
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714931008
Reply with quote  #2

1714931008
Report to moderator
1714931008
Hero Member
*

Ignore
1714931008
Reply with quote  #2

1714931008
Report to moderator
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714931008
Hero Member
*

Ignore
1714931008
Reply with quote  #2

1714931008
Report to moderator
complexity7
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
May 24, 2018, 11:59:21 PM

aynı şekilde düşünüyorum ülkemizin içinde bulunduğumuz durumu kurtaracağını düşünüyorum dijital paranın ve altyapısına gerçek bir teknoloji yerleştirirsek değerli bir dijital paramız olabilir ve  İthalat ve ihracatı bunun üzerenden yapabilir ve büyük borsa global bir borsa kurarak ülkeye döviz giriş de sağlanabilir bu yazıyı genişletip BİMER  göndererek en azından fikir sahibi olabilirler diye düşünüyorum kim bilir belkide bilim ve teknoloji olarak ülkenin kalkınması dijital para olarak olabilir ve dünyada iyi bir reklamımız olabilir.

crayontoyh
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 26, 2018, 04:01:11 PM

hocam biz ne yaparsak yapalım tryye değer kazandırmamız mümkün değil bunu bilin istedim
seymen
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
September 18, 2018, 02:39:43 AM

Çok uzun, çok derçtaylı ve bir o kadarda çok açıklayıcı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş ilk önce teşekkür eder emeğinize sağlık sonra kripto paraları her alanda kullanabiliriz ithalat ve ihracatta, borsalarda, kredi vermekerde, para translerinde yani bunlar gibi bir sürü alanlarda...
erlikkhan
Member
**

Activity: 86
Merit: 10

Kün Tuğ Bolgıl , Kök Kurıkan !

View Profile
September 18, 2018, 08:46:35 AM

hocam biz ne yaparsak yapalım tryye değer kazandırmamız mümkün değil bunu bilin istedim

kesinlikle üretim - eğitim - güven  - demokrasi olmadan Türk Liramızın değer kaybı devam edecek
doları protesto etmekle olmuyor bu işler
aakgezen
Member
**

Activity: 249
Merit: 11

View Profile WWW
September 18, 2018, 10:15:04 AM

Bu tarz projelerin gerçekten değer kazanması ve türk lirasına değer katması için ortamın buna gerçekten müsait olması gerekmez mi? Daha yeni teknofest gibi etkinlikleri akıl eden ve ülkedeki beyin göçünü durduramayan bir ülke bu bahsettiğiniz şeyleri yapamaz. Elin gürcistan'ı bile kripto paraları destekliyor. Biz ancak çok konuşuyor işe geldi mi de ortadan kayboluyoruz. İyice tembelleştik. Üretim sıfıra doğru gidiyor. Dijital para zihniyet değişmedikçe asla bizi kurtaramaz. Kendimizi kandırmayalım.
BitcoinFani
Jr. Member
*

Activity: 81
Merit: 1

View Profile
September 18, 2018, 08:23:09 PM

Dijital paraya geçme gibi bir düşüncemiz var demişti Başkan, zira Türk lirasının değer kaybının durması mümkün gözükmüyor, ancak, resmi para dijitale dönerse dijitalde değerlendirip dijitaldede kaldırmış oluruz, tabii bunun için iyi bir pr çalışması şart.
Allonee
Member
**

Activity: 392

View Profile
September 19, 2018, 03:56:13 PM

bunun ülke ekonomisi için işe yarar bir çözüm olacağını düşünmüyorum. bir sürü müdahale yapılmaya çalışılıyor ama hiçbirisi de işe yaramıyor.
spawn44
Newbie
*

Activity: 51

View Profile
September 21, 2018, 05:52:23 AM

Keşke dediğin kadar kolay olsa. TL ye değer kazandırmak o kadar da kolay değil. Bunu sabahcı koç gibi büyük iş adamları bile yapamaz. TL nin değer kazanmasının tek çözümü hükümetin ülke ekonomisiyle ilgili konularda, dış politikada doğru ve ciddi adımlar atması lazım.
ozgun_a
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 5

View Profile WWW
September 21, 2018, 10:28:46 AM

dünyada üretime dair bütün hammaddeler dolar ile fiyatlanır (demir, çelik, kömür, petrol vs). Bu sebeple ihracata dönük, yüksek katma değerli ürün üretmediğiniz sürece ihracat - ithalat farkınız çok yüksek olamayacaktır. Buna karşılık yazılım gibi hizmet sektöründe ihracat fayda sağlar ancak basit bir örnek vereyim:

freelancer gibi çok sık kullanılan bir web sitesinde Mobil - IOS Uygulama geliştirme başlığını seçin. 277 kişi geliyor. Türkiye ise 1 kişi ile temsil ediliyor, saati 5 dolara çalışırım diyor bu arkadaş. Amerikalılar 65 Dolar/ saat; Hintliler 15 Dolar/saat; Çinliler 40 Dolar/saat'e çalışırız diyorlar.

Freelancer'in bizdeki karşılığı olan uzmankirala'da 112 tane IOS geliştiricisi var. Yani bu konuda iyiyim diyen kardeşlerimizin %99'u ya freelancer'i bilmiyor ya da dil yeteneklerine güvenmiyor.

Bu şartlar altında, dünyaya açık olmadan yazılım geliştirme ve yazılım ihracatı çok zor. iyzico, parasut iyi örnekler ama daha çok yolumuz var.

Buying.com
Decentralized E-Commerce Network
●    PRE-SALE: October 1, 2018    ●
rumblesix
Member
**

Activity: 434
Merit: 16

View Profile
September 21, 2018, 10:31:21 AM

Türk lirasına değer kazandırmak için yapılması gereken ilk iş; ülkenin %52'lik kısmını eğitmek, bilgilendirmek ve cehaletten kurtarmaktır. Ya da bu kısmın ülke geleceğinde söz sahibi olmayacak durumda olmasıdır. Bunlar sağlanmadıkça ne yazık ki zor. Fanatiklikten ve bağnazlıktan gözleri kör olmuş insanların, gözlerini açıp ülkenin nereye geldiğini ve daha nereye gitmekte olduğunu sorgulaması gerekmektedir. Bunu sağlamazsan gerisi hikaye.
fbmania
Jr. Member
*

Activity: 98
Merit: 1

View Profile
September 22, 2018, 05:33:59 AM

Belki bir değişim öncüsü olarak fikirlerinizi gerçekleştirebilirsiniz lakin ülke ekonomisine bir faydası olacağını düşünmüyorum, ilerde belki yapmak istedikleriniz gerçekleşebilir...
melihce
Jr. Member
*

Activity: 124
Merit: 2

View Profile
September 24, 2018, 05:50:43 PM

Merhaba,

Güncel ülke ekonomisine bakışta ve kriz halinde oluşumuz; bunun içerisinde liramızın döviz karşısındaki öyle birtakım nedenlerden hızlı bir şekilde değer kaybettiği şu günlerde; aslından çok iyi bir fikir fırtınası oluşturmuşsunuz. Genel manada düşünde çok iyi. Materyalimiz kripto para ve ülke ekonomisine faydasını dokunacağını düşündüğünüz bir yol haritası ile hem ülkeye ekonomik açıdan fayda sağlayabilir ve Türk insanı kripto para ile daha çok güvenli bir şekilde daha ilgili olur. Tabi önemli olan burda devletimiz bunu bir an önce tanımalıdır.

Bir şeyi daha paylaşmak istiyorum. Ülkemizdeki devlet yada özel sektör kurumsal firmalarına zaman zaman bir takım siber saldırılar olmaktadır. Bu saldırılar sonucu sistemin düzeltilmesi karşılığında, yapan tarafından BTC istenmektedir. Bu üçkağıt karşığından bitcoinin ne olduğunu bilmeyen bir insan ona ön yargıyla yaklaşmaktadır. İşte bu kara lekeli durumları bitcoinle anmamak adına işlem yaptığımız yada ürettiğimiz dijital parayı çok iyi güvenlikli ve iyi bir sistemde yapmalıyız.
iskendercnr
Jr. Member
*

Activity: 448

View Profile WWW
October 31, 2018, 11:25:56 AM

Koskoca ülkenin ekonomisinin sadece kripto paralar ile kurtulacağını düşünmek kolaycılık. Ama öncü olabilirsek devlet desteği ile yeni bir sektör yaratmış oluruz ve artı değer oluştururuz.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
kurcalas
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
October 31, 2018, 03:06:35 PM

Tabi ki dediğiniz gibi değil. Ekonomi ayağa kalkarsa TRY'de kalkar. Sadece doğru şeyi doğru zamanda yapmamız yeterli olur. Ve biraz daha çalışkan bir ülke haline gelmemiz gerekli. "Üretim" ülkemiz açısından başlıca sorun. Hizmet sektöründe aracılık üzerinden para kazanmaya çalışmamıza rağmen, kendi hizmet üretimimiz yok. Bal üretmeyen "telekom" sektörü şehirlerimizin en büyük işlem hacimli işyerlerinden. Neyse konu çok taşmasın dışarıya.

Doğru zamanda doğru iş deme sebebim bu işte. Kriptoya geç kalmamamız lazım. Ve şu an kalıyoruz...
storm06
Jr. Member
*

Activity: 308

View Profile WWW
October 31, 2018, 06:45:24 PM

Mobil uygulamalar ve genel olarak yazılım da eklenmeli para kazandıran işlere. Mobil uygulamaları yayınlamak için Appcoins projesi var, geleceği olan projelerden.

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
miller14
Member
**

Activity: 602

View Profile
November 03, 2018, 07:35:12 AM

Baktigim zaman çok açıklayıcı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş ilk önce teşekkür eder emeğinize sağlık sonra kripto paraları her alanda kullanabiliriz
daggez
Newbie
*

Activity: 84

View Profile
November 03, 2018, 03:53:39 PM

Fark ettiyseniz tüm herşey dijitale geçiyor artık tarım vs bile kalmadı insanlar teknoloji den para kazanmaya kolay para arıyorlar 😄
Cagan
Jr. Member
*

Activity: 308

View Profile
November 09, 2018, 06:09:36 PM

Biz disa bagimli bir ulke olduk ve dolarin hareketlo olmasi butun sektorleri vuruyor. Birseyler pazarlamamiz lazim. Gelecegi dusundugumde teknoloji uzerine kendimize bir pay yaratmamiz lazim ama bu olabilir mi? Isin icinde olmayan biriyim dijitallesebilir miyiz? Umarim bir yerde bu islerle ugrasan zeki insanlarimiz ve onlaro destekleyen patronlar vardir.
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322

View Profile WWW
November 09, 2018, 08:15:40 PM

aşırı derecede ütopik bir yaklaşım olmuş bu. ayrıca ülkenin ekonomisini kurtarmaktan önce kendimizi kurtarmayı yeğlerim.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
Pages: [1]
  Print  

Jump to: