Bitcoin Forum
May 09, 2024, 11:17:08 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Kripto Para Yatırımları Nasıl Olmalı  (Read 307 times)
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
May 14, 2018, 04:02:52 PM
Merited by EFS (1)

Kripto para sektörü ülkemizde geçtiğimiz yıl mükemmel bir ilgi görmüş ve birçok yatırımcının bu alana yönelmesini sağlamıştır. Sadece ülkemizde değil dünya üzerinde de son bir yıl içerisinde mükemmel bir şekilde popüler olan bu sektör her yaştan yatırımcı için adeta bir gelir dünyası haline gelmiştir. Tabii ki bu sektörde de her yatırımcı kazanacak diye bir şey yok fakat birçok yatırımcı için büyük bir fırsat olarak değerlendirilen bu sektörde çok güzel kazançlar elde etmek de mümkün. Forum üyelerimizin de birçoğunun kripto para yatırımı olduğunu düşünüyorum. Peki, kripto para yatırımları nasıl yapılmalı ve nasıl kontrol edilmelidir? Bu sektör üzerinden ekmek yemek çok mu zor? Ne gibi hatalardan kaçınılması gerekiyor? Bu yazımda bu soruların cevaplarını bulacağız.

Sepet Sistemi

Sepet sistemi kripto para sektöründe kullanılabilecek ve en az zarar edilmesine yardımcı olabilecek en önemli ve en etkili sistemdir. Yatırımların kontrolü için de etkili olan bu yöntem birçok profesyonel yatırımcı tarafından tavsiye edilmektedir. Sepet yöntemi kullanıldığı zaman yatırımlarınız çeşitlenecek ve dalgalanmalardan en az şekilde etkileneceksiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Nasıl Takip Edilmeli

Kripto para yatırımları belirli pariteler üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla tek bir kripto para çeşidi için farklı pariteler ve farklı fiyatların görülmesi muhtemel bir olaydır. Bu sebepledir ki yapılan yatırımlar kullanılan parite ile takip edilmeli ve kar zarar oranı bu hesaplamalar üzerinden yapılmalıdır. Örneğin Doge/BTC paritesi üzerinden Dogecoin aldığımız zaman yatırımımızı Doge/USD paritesi üzerinden hesaplamamak gereklidir çünkü Dogecoin’in BTC paritesindeki değeri aynı olduğu sırada Bitcoin fiyatına bağlı olarak USD paritesi üzerinde bazı negatif veya pozitif değişiklikler görülebilmektedir.
Sepet sistemi yapıldığı zaman ise yatırımlarınızı birçok takip programı üzerinden takip edebilirsiniz. Bu uygulamalar sürekli olarak yatırımınızın karşılığını hesaplayacaktır dolayısıyla tek tek hesap yapmak zorunda olmayacaksınız ve hesaplamalar sırasında kur dalgalanmaları hesaplarınızı etkilemeyecektir. Kaliteli uygulamalar kullanarak yatırımınızın anlık karşılığını görebilirsiniz.

Cüzdan Hizmetleri

Yatırımlarınızı borsa siteleri üzerinde kesinlikle barındırmamalısınız. Eğer ki uzun vadeli bir yatırım yapılmış ise satın aldığınız kripto para çeşitlerini borsa siteleri üzerinde tutmak yerine cüzdanlarda saklamanız çok daha sağlıklı olacaktır. Bunun en büyük sebebi her ne kadar büyük olursa olsun borsa sitelerinin bir anda ortadan kaybolabilmesidir. Borsa siteleri bu açıdan yüksek risk taşıdığı için yatırımlarınızı borsa sitelerinde bekletmeniz tavsiye edilmemektedir. Kısa vadeli yatırımlar için ise al-sat yöntemi kullanılacak ise borsa hizmetlerini kullanmakta bir sıkıntı oluşmayacaktır fakat piyasanın çok hareketli olduğu günlerde bu yatırımlarınızı yine cüzdanlarınızda saklamanızı tavsiye ediyorum. Al-sat sırasında ciddi zararlar ile karşılaşmak gibi basit bir ihtimal bulunurken, borsaların bu hareketlilik esnasında çıkarabileceği binlerce büyük problemleri de hatırlatmak istiyorum.

Seçenekler Ve Tercih

Kripto para borsası oldukça aktif ve hareketli bir borsa olduğundan dolayıdır ki bu borsada 1.400’den fazla kripto para seçeneği bulunmaktadır. Bu kripto paralar arasında gerçekten başarılı olanlar, kazandıranlar veya geleceği parlak olanlar yer alırken birçok dolandırıcılık için eklenmiş seçenekler de bulunmaktadır. O sebeple yatırım öncesinde araştırma yapılması gerekmekte ve işlem hacmi ortalama olarak 750 Bitcoin’in altında olan kripto paralar tercih edilmemelidir. Tercih yapılmadan önce yapılan araştırmalara ek olarak çevrenizden bilgili kişilere ulaşarak yardım almanız da yatırımınız için daha sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Akıl Tüccarları Ve Uzman Yatırımcılar

Kripto para sektörü diğer yatırım sektörlerine benzemez. Bu sektörde her şey her an olabilir. Bu sebepledir ki diğer yatırım sektörlerine göre biraz daha farklı yatırım stratejileri izlemek gereklidir. Kripto para sektöründe yatırım yapacağınız zaman akıl dağıtan akıl tüccarlarından ve özellikle kendisini borsa simsarı sanan uzman yatırımcılardan (!) uzak durmakta fayda vardır. Bireysel olarak hiçbir kazanç elde edememiş kişiler genellikle grafikler üzerine 1-2 çizgi çekerek kendisini uzman analist olarak tanıtabilmektedir. Bu durumu kısaca özetlemek gerekirse 500+ oranlı kupon satan kişilere benzetebiliriz. Kendisi için faydası dokunmamış birisinin size ne faydası dokunabilir ki? O sebeple yatırım tavsiyesini dinleyeceğiniz kişinin bu sektördeki geçmişini araştırmadan veya çevrenizden bilgi edinmeden kesinlikle yatırım yapmayınız.

Bireysel Kararlar

Yatırım yapacağınız zaman kendinizi muhakkak bilin, tanıyın ve o şekilde harekete geçin! Paranızı kısa vadeli olarak mı değerlendirmek istiyorsunuz yoksa uzun vadeli olarak mı değerlendirmek istiyorsunuz? Önce bu sorunuzun cevabını bulmalısınız ve daha sonra yatırım için harekete geçmelisiniz. Kısa vadeli yatırımcılar en ufak fırsatları bile değerlendirirken uzun vadeli yatırımcılar ise büyük trendleri bekler ve bu şekilde fırsatlardan faydalanır. O sebeple ilk olarak kendinizi tanıyın, ve yapmak istediğinize karar verin ve daha sonra faaliyete geçin.

Bu yazımda sizlere ''Kripto Para Yatırımları Nasıl Olmalı'' sorununa yönelik cevaplarımı aktardım. Yazı içerisinde eksik olduğunu düşündüğünüz veya eklemek istediğiniz diğer noktaları konu altında yorum ile belirtirseniz sevinirim.

Kaynak: https://www.btcfrm.com/bitcoin-tartisma-alani/2411-kripto-para-yatirimlari-nasil-olmali.html
1715296628
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715296628
Reply with quote  #2

1715296628
Report to moderator
1715296628
Hero Member
*

Ignore
1715296628
Reply with quote  #2

1715296628
Report to moderator
1715296628
Hero Member
*

Ignore
1715296628
Reply with quote  #2

1715296628
Report to moderator
"Bitcoin: mining our own business since 2009" -- Pieter Wuille
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715296628
Hero Member
*

Ignore
1715296628
Reply with quote  #2

1715296628
Report to moderator
1715296628
Hero Member
*

Ignore
1715296628
Reply with quote  #2

1715296628
Report to moderator
1715296628
Hero Member
*

Ignore
1715296628
Reply with quote  #2

1715296628
Report to moderator
sinanay
Jr. Member
*

Activity: 146
Merit: 1

View Profile
May 14, 2018, 04:31:15 PM

Sepet sistemini bende mantıklı görüyorum vede uyguluyorum tek bir coindense güvendiğiniz birkaç coine dağıtıp risk azaltmak daha mantıklı geliyor banada
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
May 14, 2018, 06:27:36 PM

Kripto para yatırımlarını yönetmeden önce gerçek bir bilgi birikimi sağlamak gerekiyor.
Yapacağımız en ufak bir hatayı büyük maliyetlerle ödemek zorunda kalabiliriz aksi halde  Undecided

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
Whoisthelorax
Sr. Member

Activity: 370
Merit: 251

View Profile
May 14, 2018, 07:52:25 PM

Temel değişmez kurallar vardır, sakin olacaksın, stres yapmayacaksın ve 5 dk ya bir takip etmeyeceksin. Güveniyorsan yatırım yaptığın coinlere sadece bekliyeceksin. Sabırsızlıktan dolayı çok çekti bu kardeşiniz.
udonmez
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 359

View Profile
May 14, 2018, 08:06:21 PM

sepet sistemi yapip ledger gibi bir cuzdanda saklamak en mantiklisi bence.
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
May 15, 2018, 02:05:15 PM

Temel değişmez kurallar vardır, sakin olacaksın, stres yapmayacaksın ve 5 dk ya bir takip etmeyeceksin. Güveniyorsan yatırım yaptığın coinlere sadece bekliyeceksin. Sabırsızlıktan dolayı çok çekti bu kardeşiniz.

Kripto para dünyasında sabır demek para demek, kazanç demek. Sabır her şeyin ilacıdır. Smiley
hayratposta
Newbie
*

Activity: 182
Merit: 0

View Profile
May 16, 2018, 07:00:31 PM

Kesinlikle sabır en basta olmali. Aceleci davranmak her zaman üzücü sonuclara yol aciyor ne yazik ki bu piyasada.
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
May 17, 2018, 04:00:34 PM

Kesinlikle sabır en basta olmali. Aceleci davranmak her zaman üzücü sonuclara yol aciyor ne yazik ki bu piyasada.

Birçok kripto para yatırımcısı ilk dönemlerinde bu tecrübeyi çok acı bir şekilde öğreniyor.
virtue44
Jr. Member
*

Activity: 84
Merit: 7

Community Manager at Bitsurf.eu

View Profile WWW
May 18, 2018, 03:26:21 PM

Güzel paylaşım, teşekkürler.
hlleyll
Newbie
*

Activity: 40

View Profile
May 19, 2018, 01:48:19 PM

okudugum bılgılere gore en mantıklısı sepet sıstemını gordum bıgun kısmet olursa uygulamasınıda yapmak ısterım.teşekkur ederım
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
June 04, 2018, 12:34:54 PM

okudugum bılgılere gore en mantıklısı sepet sıstemını gordum bıgun kısmet olursa uygulamasınıda yapmak ısterım.teşekkur ederım

Rica ederim, sepet sistemi her zaman en sağlıklı ve en kazançlı yatırım seçeneğidir.
myhometalk
Full Member

Activity: 138
Merit: 102

View Profile
June 18, 2018, 03:22:33 PM

çok iyi araştırma yaparak yatırım yapılmalı aksi halde kayıplar bizi bekler.
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
June 19, 2018, 01:41:04 PM

çok iyi araştırma yaparak yatırım yapılmalı aksi halde kayıplar bizi bekler.

Tabii ki, kafamıza göre hareket ederek yatırım yapmak pek mantıklı değildir. En azından belirli bir düzey araştırma yaparak yapacağımız yatırıma karar vermemiz gereklidir ki risk faktörü en alt düzeye gelebilsin. Günümüzden ufak bir örnek olarak Turcoin midir nedir o projeyi örnek gösterebiliriz. Araştırma yapmadan yatırım yapan binlerce kişi milyonlarca lira dolandırıldı.
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
July 13, 2018, 04:12:16 PM

Henüz konuyu görmemiş, konu içerisindeki bilgilerden faydalanamamış kişiler için konu günceldir.
racingmasti
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 26, 2018, 11:04:09 PM

faydalı bir konu almak isteyene güzel bilgiler var. kaynak gösterdiğiniz siteyide beğendim tşk
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
November 10, 2018, 11:21:38 AM

faydalı bir konu almak isteyene güzel bilgiler var. kaynak gösterdiğiniz siteyide beğendim tşk

Öncelikle güzel yorumunuz içi teşekkür ederim fakat mesaj kastığınızı çok fazla belli ettiğinizi de belirtmeden geçmek istemiyorum. Özellikle ''tşk'' gibi saçma kısaltmalardan hoşlanmadığımı ve bu yaptığınızı Türkçe dilini öldürmek olduğunu da size hatırlatırım. Saçma sapan ve ergence bir kısaltma yapmak yerine ''Teşekkürler'' yazılması daha iyi olacaktır. Ayrıca bu kelimeyi sadece 8 harf fazla kullanarak yazmak da inanın ki sizi hiç yormayacaktır. Son olarak belirtmek istediğim ise belirttiğim kaynak adresine de üye olabilir ve orada da bilgi alışverişi yapabilirsiniz. Smiley
hasimkartal1926
Jr. Member
*

Activity: 34

View Profile
November 12, 2018, 07:35:21 AM

çok faydaylı yararlı bir konu olmuş bencede sepet sistemi mantıklı parayı tek bir yere bağlayacağınızıa farklı bitcoinlere dağıtarak riksleri bölmemiz gerek ki en az zararla yapalım bu işi
tusecimci1998
Jr. Member
*

Activity: 34

View Profile
November 12, 2018, 07:54:28 AM

kripto para yatırımı bilmeyenler kesinlikle yatırım yapmasın sonra teknik analiz ve grafik okuma yöntemlerini geliştirsin sonra parasının tamamını tek bir bitcoine yatırmasın çeşitli bitconinlere dağıtsın
cansevalacam
Jr. Member
*

Activity: 33

View Profile
November 13, 2018, 07:02:08 AM

kripto para yatırımları olsun borsa yatırımı olsun altın yatırımı olsun bunlar hep aynı mantık aynı kazanç sistemi aynı kaybetme şekli ondan dolayı bu işe yatırım yapılacaksa bilgi ve deneyim şart aksi takdirde batmaya mahkum olursunuz onun için teknik analiz öğrenin tek paraya yatırım yapmayın sabırlı olun aceleci kararlardan kaçınınnn Wink Wink Wink
daggez
Newbie
*

View Profile
November 13, 2018, 11:55:19 AM

Borsa takibi ünlü coin fenomenlerinin yazılarını takip etmek önemli bence
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
November 13, 2018, 03:09:27 PM

Büyük bir ihtimalle ya şaka yapıyorsun yada troll amaçlı yorumlar yapıyorsun. Yahu arkadaşım, hiç mi okumadın konu içeriğini? Veya hiç mi daha önce yazdıklarıma göz atmadın? Ben o kadar zaman boşuna mı tavsiyeler ile iş yapmayın, her duyduğunuz yatırım analizine balıklama atlamayın diye duyurmaya uğraştım? Gerçekten yazık, o kadar emeğimin ve önerimin dikkate alınmamış olması beni üzüyor açıkçası. Umarım sen her zaman bu şekilde yatırım yapmıyorsun yoksa daha çoooooooook para kaybedeceksin.
daggez
Newbie
*

View Profile
November 13, 2018, 04:22:06 PM

Büyük bir ihtimalle ya şaka yapıyorsun yada troll amaçlı yorumlar yapıyorsun. Yahu arkadaşım, hiç mi okumadın konu içeriğini? Veya hiç mi daha önce yazdıklarıma göz atmadın? Ben o kadar zaman boşuna mı tavsiyeler ile iş yapmayın, her duyduğunuz yatırım analizine balıklama atlamayın diye duyurmaya uğraştım? Gerçekten yazık, o kadar emeğimin ve önerimin dikkate alınmamış olması beni üzüyor açıkçası. Umarım sen her zaman bu şekilde yatırım yapmıyorsun yoksa daha çoooooooook para kaybedeceksin.
Benim şahsi düşüncem bu her habere de inanmamak gerek tüm analizler beraberinde yapmak lazım onları da dikkate almak benim için önemli bi basın haberi herşeyi değiştirebiliyor bu günlerde
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
November 14, 2018, 09:21:45 AM

Benim şahsi düşüncem bu her habere de inanmamak gerek tüm analizler beraberinde yapmak lazım onları da dikkate almak benim için önemli bi basın haberi herşeyi değiştirebiliyor bu günlerde

Daha önceki mesajlarımda da ve daha önceki konularımda da belirttiğim gibi günümüzde birçok haber manipülasyon yaratmak için yazılıyor. Tabii ki güvenilir kaynaklarında yapacağı haberler ile piyasa gerçek anlamda tepki verecektir fakat her görülen habere de inanmamak gerekiyor. Hatta bu güvenilir kaynakların yaptığı haberlere de hemen inanmamalı ve gerçek olup olmadığını araştırmalıyız. Eğer ki bu haber doğru içerik ile oluşturulmuş ise o zaman ona göre analiz yapmalı ve risk alarak ona göre hareket etmeliyiz.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 17, 2019, 07:13:46 PM

Ben çoğunlukla ana paramı BTC ve ETH'de tutuyorum. Al-sat sırasından kazandıklarımla da altcoin alıyorum. Bounty ya da airdroplardan birşeyler de gelirse, hemen satmak yerine değerlenmesini bekliyorum. Bu süre 1-2 sene olabiliyor. Sonuçta amacımız potansiyel yükseliş yapacakları keşfetmek olmalı. Neyin değerleneceği de hiç belli olmuyor. Bazen dandik dediğimiz bir token aniden yükselirken, en çok inandıklarımız çakılıp kalabiliyor. Bu nedenle çeşiti bol tutup sabretmek lazım.
BitcoinTurk (OP)
Hero Member

View Profile
July 03, 2019, 04:46:58 PM

Ben çoğunlukla ana paramı BTC ve ETH'de tutuyorum. Al-sat sırasından kazandıklarımla da altcoin alıyorum. Bounty ya da airdroplardan bir şeyler de gelirse, hemen satmak yerine değerlenmesini bekliyorum. Bu süre 1-2 sene olabiliyor. Sonuçta amacımız potansiyel yükseliş yapacakları keşfetmek olmalı. Neyin değerleneceği de hiç belli olmuyor. Bazen dandik dediğimiz bir token aniden yükselirken, en çok inandıklarımız çakılıp kalabiliyor. Bu nedenle çeşiti bol tutup sabretmek lazım.

Merhaba,

Uzun bir süre sonunda eski ve faydalı konularımı tekrar gün yüzüne çıkartmam gerektiğini düşündüğüm için bu uzun sürecin sonrasında mesajınıza cevap veriyorum. Şunu belirtmek isterim ki yatırım portföyünüzü Bitcoin ve Ethereum ağırlıklı tutuyor olmanız sizin için çok güzel bir avantaj sağlayacaktır çünkü son zamanlarda görülen piyasa dalgalanmalarında sadece bu iki kripto parayı hodl eden yatırımcılar ciddi anlamda kar elde edebilmiş durumda. Kullanmakta olduğunuz diğer taktiklerin ise son derece güzel birer strateji olduğunu da belirtmeden geçmek istemiyorum.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: