Bitcoin Forum
June 24, 2024, 09:12:49 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »  All
  Print  
Author Topic: Dolar 4.50TL oldu => Mehmet Şimşek'in açıklamaları  (Read 683 times)
etzecet
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 4

W12.io ▬ Blockchain protocol

View Profile
May 17, 2018, 07:43:13 PM

Ben iktidarda değişim de olsa aynı sistem devam etseler de bizi sıkı para politikalarının bekleyeceğini düşünüyorum.İstikrar sürsün deniyordu ama geldiğimiz yer hiç iç açıcı değil umarım ekonomiyi düzeltecek bir konsorsiyum oluşur.

W12.io  ▬▬▬▬▬▬  Blockchain protocol
Built F O R :    ❤ Charity Market    ⚫ ICO    ֆ CROWDFUNDING
[https://tokensale.w12.io/]
brciso135246
Jr. Member
*

Activity: 372
Merit: 1

View Profile
May 17, 2018, 08:48:29 PM

Daha geçenlerde 25 dolara sattığım hizmeti bugun rekabetten dolayı 20 dolara satmak durumunda kalıyorum. Paramızın hiçbir degeri kalmadı malesef Sad
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
May 17, 2018, 08:54:51 PM
Merited by Necroface (3)

1-İran gibi döviz kurunu sabitlersek, işte o zaman yandık. Bana göre İran sabitlemekle çok büyük hata yaptı. Bu 6/12 ay sonra İran'ın başına ciddi iş açabilir.
2- Türkiye ekonomisi ile İran ekonomisi çok farklı, Türkiye buna benzer krizleri daha önce yaşadığı için devlet direnci ve bilinci İran'ana göre daha yüksek.
3- 2001 yılı reel efektif kur endeksi kriz dip noktasında 70 idi, şu anda ise 81. (Fatih Altaylı) (Reel efektif döviz kuru endeksleri Türkiye'nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor. Denklemde reel efektif kurun azalışı, TL'nin reel olarak değer kaybettiğini, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düştüğünü gösteriyor.)
Yani o kadar da kötü değiliz.
4- Dövizin yüksek olması ama bu kadar oynak olmaması taraftarıyım. Döviz yükselirse ithalat azalır. Tüketim düşer. Tabi bunu sağlamak için ise İLLA Kİ ÜRETİM YAPMAK ŞART.
5- Yüksek döviz ve düşük faiz favorimdir. ( Kastettiğim İnşaat sekötür değil,  İmalat sektörü) Özellikle yüksek ithalat oranına sahip ürünlerin teşviklerle Türkiye'de üretilmesini sağlamak. Geçenlerde böyle bir hamle yapıldı ve acayip hoşuma gitti. Ama şuanda Yüksek döviz yüksek faiz sarmalındayız. Bundan kurtulamazsak işimiz çok zor.
6-Seçimden sonra inşşat sektörü desteklenirse ve devlet destekli büyüme devam ederse ekonominin bundan çok farklı olacağını düşünmüyorum. Bazı arkadaşların dediği gibi ÜRETMEZSEK ne yüksek faizden ne yüksek kurdan kurtulamayız....

Son olarak, daha tehlikelisini söyleyeyim mi?
Artık Türkiye'nin enflasyon ve yüksek kurdan daha önemli bir sorunu daha var.. HAYAT PAHALILIĞI..
İlerleyen dönemlerde hayat pahalılığı çok sıkıntılı işler açacak başımıza..
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
May 17, 2018, 10:20:34 PM

Dövizin yükselmesi vatandaşa daha fazla vergi anlamına gelir, seçim belirsizliği de buna bir nebze sebep olan etkenlerden birisi ama anlayamadığım 2001 de ecevit öldü ölüyor muhabbetine borsa 8k ya düşmüştü, borsaya hayret ediyorum ben nasıl yüksek hala? Bana göre bu günkü kriz o dönemden beter.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
May 17, 2018, 10:22:14 PM

mehmet şimşek ayakları yere basan  doğru sözler söyleyen politikacıdan daha çok ekonomist bir kişilikti. yıllar içinde onunda ayarı bozuldu. birşeyler söylüyor ama, ne derse desin RTE kafasına göre takılıyor. Artık oda saçmalamaya başladı bana göre
Gwerimos
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

View Profile
May 17, 2018, 11:17:25 PM

Doların yükselmesini engelleyecek hamleleri atmak merkez bankasının görevi olsada ülkemizin durumundan dolayı yapılacak en önemli adımlardan biri ithalat kısıtlması getirmek zorundayız bir süre , bu kısıtlama ile birlikte ülke içerisinde ki tekelleşmeyi ve fahiş fiyat arttırımının önüne geçebilecek adımlar atılmalı.
Ithalati nasil kisitlayabiliriz ki ulkeyi yonetenler zamaninda yurtdisinda daha ucuz diye yerli urunlerden vazgecti simdi de uretim yok. Disa bagimli bir ulkede o zor.
ingiltere
Legendary
*

Activity: 3024
Merit: 1511

View Profile
May 18, 2018, 12:09:24 AM

mehmet şimşek ayakları yere basan  doğru sözler söyleyen politikacıdan daha çok ekonomist bir kişilikti. yıllar içinde onunda ayarı bozuldu. birşeyler söylüyor ama, ne derse desin RTE kafasına göre takılıyor. Artık oda saçmalamaya başladı bana göre

Şu ortamda kim neyi rahatça söyleyebiliyor ki? Ülke adına doğru olduğuna inandığı şeyleri bile söyleyemiyorlar. Hükümet sistemini değiştirirken kapalı oylamada dışarı çıkıp nasıl oylarını gösterdiler, ne çabuk unutuldu.
Böyle bir faşizm hakimiyeti devleti ele geçirmişken dolar 4.5 da olur, 14.5 da olur.
Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
May 18, 2018, 02:38:21 AM

Biz İran yada Rusya gibi değiliz ve olamayız. Adamlarda petrol ve doğalgaz var bizde hiç bir halt yok.

Venezuela da bile petrol vardı hali ortada.

Bizde petrol yok, üretim yok, Turizm yok...

Mülteciler var ve onlara harcanan milyarlarca dolar var. Daha bu mülteciler yüzünden ileride sosyal çatışmalar had safhaya çıkacak.

Dolar 10 lira da olur böyle bir ülkede.

Yahu en azından medya özgürmüş ülkede yahu değerini bilememişiz beterin beteri varmış.

Bitcoin / Ethereum / Monero
rafsa
Member
**

Activity: 252

View Profile
May 18, 2018, 06:05:16 AM

hükümetin bir an önce dalgalı kurdan sabit kura geçmesi gerekiyor. yoksa bu yükselişe engel olamayacaklar . sabit kura  geçtikten sonrada faizleri dengelemek gerekecek eğer dengeleyemezlerse faizler alır başını gider.
Sirtho
Member
**

Activity: 244

View Profile
May 18, 2018, 06:40:58 AM

Dünyada sabit kur uygulayan zayıf ekonomili ülkeler var ama bunlarda hep dışardan destekle bu işi başarıyorlar. Biz kuru sabitlersek çok büyük destek gerekir ki ekonomimiz çok büyük( iyi değil ama büyük) . Dışardan destek almadan sabitlersek kendi kendimize gelin güvey oluruz başka bişey değil (İran örneği). Ekonomimizin tek kurtuluşu üretimin artması.

rastnik91
Newbie
*

Activity: 168
Merit: 0

View Profile WWW
May 18, 2018, 06:53:50 AM

merkez bankası şu an ne yaparsa yapsın bu kuru geri getiremez getirsede bu en fazla 0,10 kuruş bazında olur ama artmaya başlayınca kat kat fazla artıyor. ekonomik krizle yüzyüzeyiz seçimler bir yandan yaklaşıyor. ülkemiz için en hayırlısı neyse o olsun başa gelen kişi ve kişiler dahada kötüye götürmez inşallah durumu  izleyip göreceğiz.
sabit kur meselesine kesinlikle katılıyorum nolursa olsun sonucu çeksinler kurları
jeda2000
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
May 18, 2018, 07:46:34 AM

Tüketime bağlı sanal büyüme rakamlarının bir yerde patlak vermesi kaçınılmazdı ne yazık ki de bu gerçekleşmiş gibi duruyor. Üretimde bir artış ya da yeni pazar arayışı olmadığı için kur artışı bir süre daha devam edecek gibi
xxxgr
Member
**

Activity: 336

Metahash

View Profile
May 18, 2018, 09:17:24 AM

Mehmet Şimşek kendisi arada saçma sapan konuşuyor, anladığım kadarıyla siyasi gelecek görmediği için kendine daha sonra çalışmak için iş ayarlayabilir ilerleyen günlerde

▮▮█ # metahashYour Gate to Decentralized Internet# metahash █▮▮
#TraceChain#MetaApps#MetaGate#MetaHashCoin
▮▮█▬▬▬▬▬❰Facebook❱▬❰Twitter❱▬❰Telegram❱▬❰Ann thread❱▬▬▬▬▬█▮▮
blogmanya
Member
**

Activity: 364

GR

View Profile WWW
May 18, 2018, 12:19:01 PM

Ekonomimiz buyuyor diye sacma sapan konusanlar nerede,  goremiyorum bu bagnaz insanlari.  Ciknin arkadas adam gibi yanildik bizide kandirdilar deyin.  Sizin yuzunuzden ulkenin gelecegi karardi,  donun su yanlistan artik.  Bu kadar mi beyninizi ipotek altina aldiniz.

BITMART CRYPTOCURRENCY EXCHANGE
heirinch
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

Bountyhive.io

View Profile WWW
May 18, 2018, 01:40:30 PM

dolar genel, ulusal olarak her yerde artıyor. asıl görmediğiniz yada görmek istemediğiniz borçlarımız, bir taraftan bir şeyler yapılırken diğer taraftan ilk önce yandaşa daha sonra dış ülkeye satılan fabrikalarımız yada topraklarımız. Yabancı sermaye ve yabancı şirketler ülkemizde çoğaldı ve önemli yerlere gelmeye başladı bu kişiler.
troleybüs
Legendary
*

Activity: 1424
Merit: 1001

View Profile
May 18, 2018, 01:45:57 PM

Ekonomimiz buyuyor diye sacma sapan konusanlar nerede,  goremiyorum bu bagnaz insanlari.  Ciknin arkadas adam gibi yanildik bizide kandirdilar deyin.  Sizin yuzunuzden ulkenin gelecegi karardi,  donun su yanlistan artik.  Bu kadar mi beyninizi ipotek altina aldiniz.

Büyüme var, yalan yok. Ama bu büyüme sadece belli bir kesim için var. Asıl önemli olan kalkınmanın olması ki o yok işte. Kalkınma olmadığı zaman gelir dağılımındaki adaletsizlik artar. Orta kesim bitti, insanlar ya zengin ya fakir artık.
Angolem
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
May 18, 2018, 02:57:02 PM

Ekonomimiz inşaat üzerine kurulu olduğu için yapımlar büyüyor bunda sorun yok lakin asıl sorunumuz bunun devamlılığı yok ve bir sonraki güne faydası yok. Bu yüzden inşaat istediği kadar büyüsün sana yarın için hiçbirsey katmayacak.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
May 18, 2018, 03:35:40 PM

şu sıralar 4.49 seviyesindeki seyrine sürdüren dolar benim düşüncelerime göre seçime kadar dinecek gibi durmuyor seçimlerden sonraki kısmı için yorum yapmak zor.
xxbtcxxx
Member
**

Activity: 322
Merit: 11

View Profile
May 18, 2018, 03:47:33 PM

Asıl mesele yükselmesi değil yükselirken hükümetin birşey yapmayıp seçim ile uğraşması. Şimdi gelip açıklama yaparlar bunlar bizi devirmek için fetö PYD YPG daes IŞİD vb bir çok kişinin oyunu. Bunların oyununu bozacagiz. Bunlar vatan haini vs.
xzone
Legendary
*

Activity: 2618
Merit: 1494

View Profile
May 18, 2018, 04:04:24 PM

Ekonomimiz inşaat üzerine kurulu olduğu için yapımlar büyüyor bunda sorun yok lakin asıl sorunumuz bunun devamlılığı yok ve bir sonraki güne faydası yok. Bu yüzden inşaat istediği kadar büyüsün sana yarın için hiçbirsey katmayacak.

Bundan sonraki adımda üretim olmadığı için o inşaatların olduğu yerde olması gereken tahıllı ve sebzeleri yiyemeyecek, mecburen o inşaat parçalarını diğer milletlere satarak ülkeye para girmesi için çabalayacağız. Bir zamanlar Fethiyede, şimdi ise Karadeniz kıyılarında olduğu gibi.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███