Bitcoin Forum
June 29, 2024, 09:10:28 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Dünyaya kendimizi tanitabilir miyiz?  (Read 1305 times)
gospodin
Legendary
*

Activity: 2366
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
October 11, 2019, 06:00:57 AM

Büyük ihtimalle @lydian böyle bir başlık açtığını bile hatırlamıyordur artık:))
2013 senesinde bir şeyler yapmak isteyen insanları görmek güzel ama. Şu an icin çoğumuzun tek derdi bitcoin kaç para oldu lan dan öteye gecmiyor.

Aslında burada hem yazılımla hem de blockchain ile ilgilenen arkadaşlar var. Ufak bir beyin fırtınası yapılsa ortaya bir şeyler çıkmaz mı? Aklınıza "oooo 1 dolardan kitleriz yeri gelince." gibi fikirler gelmesin. Yani şunu illa kripto para olacak diye zorunluluk yok.

Edit: oha lan unutmuşum:)) benim de tokatcoinim var. Sulun Osman, sponsorum hemi de.

Klasik, yazasım var, aktif başlıklar ilgimi çekmedi, arşivden ilginç bir şey bulayım da oraya yazayım durumu olmuş. Güzel de olmuş ama Smiley
coin / token / asset  çıkarmak mesele değil. onun kullanılabileceği bir ekonomik sistem ortaya çıkarmak zor.
mhanbostanci da bogalar vip diye bir waves asset'i çıkarmıştı zamanında, sağa sola dağıtıyordu.
Aynen hocam biraz para harcanarak web sitesi vs yapılacak işler. Bu yüzden güncel hayatta eksikliğini hissettiğimiz olaylar hakkında blockchain projelerinin üzerinde durmak bence daha mantıklı. Herkesin popisi gibi koini var zaten.
TaliskerDarkStorm
Sr. Member

Activity: 1106
Merit: 273

View Profile
October 12, 2019, 01:34:51 AM

zamanın çok ötesinden gelmiş bir başık, neredeyse 6 sene evvel açılmış konu. sanırım bir ya da 2 sene önce bi türk coini olayı vardı. televizyonlarda  falan da reklam veriliyordu o aklıma geldi, coin'in adını pek hatırlamıyorum ama shitcoin oldu sanırım. açıkcası öz eleştiri yapmak gerekirse, rusya bile bir çok başarılı projeye imza attı, kripto para birimleriyle bu kadar çok ilgilenen türk milletinin emin sirer'in avasından başka bir şey var mı? hiç görmedim açıkcası. neden kendi cüzdanımızı ve kripto paramızı basmıyoruz anlamadım. oysa çok da milliyetçi bi ülkeyiz bi cüzdan çıkarsak şöyle arayüzü falan güzel TurkWallet diye eminim çok fazla kullanıcısı olurdu, btcturk gibi büyük firmaların bu konuda adım atması gerektiğini düşünüyorum. çünkü teknik bilgi ve para genel olarak anlarda ve böyle bir işi çok kolay başarabilirler gibime geliyor.
freid
Member
**

Activity: 462
Merit: 14

View Profile
October 12, 2019, 08:06:07 AM

paylaşım oldukça güzel, zaten  kaliteli arkadaşlarda buna destek vereceklerini söylemişler, bakalım güzel bir proje ortaya çıkablir ve ilk adımları burada atılıyor olabilir.
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
October 12, 2019, 01:16:16 PM

paylaşım oldukça güzel, zaten  kaliteli arkadaşlarda buna destek vereceklerini söylemişler, bakalım güzel bir proje ortaya çıkablir ve ilk adımları burada atılıyor olabilir.

Adama helal olsun adam taa 2013 de konu açmış o zamanlar tabi bitcoin bu kadar çok bilinmiyordu. yıllar önce bu tip şeylerin düşünülmesi ve yapılmaya çalışılması çok iyi bir olay. Dünyaya kendimizi tanıtmak kısmına gelirsek bunun zor olacağını düşünüyorum, medya da sürekli değişiyori her seferinde yeni yeni mecralarda tanıtım yapmak gerekiyor. Bence kendimizi tanıtmak için en uygun mecra youtube ama buna rağmen bunun zor olacağını düşünüyorum orada da sürekli olarak trend değişiyor.
jaypete
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 257

View Profile
October 13, 2019, 02:03:47 PM

kripto para birimleriyle bu kadar çok ilgilenen türk milletinin emin sirer'in avasından başka bir şey var mı? hiç görmedim açıkcası. neden kendi cüzdanımızı ve kripto paramızı basmıyoruz anlamadım.

Ta 2013 senesinde böyle bir Türk projesi hayata geçirilseydi herhalde bütün dünyadan baya yüklü miktar para kaldırırdı. Samimi bir ekibin bu günlere kadar taşıyabileceğinden de eminim. O dönem yeterince yazılımcımız olmadığı için harekete geçmek baya zordu. Biliyorsunuz yabancılar bile sürekli hintlilerle çalışıyordu. Adamlar yazılım işini çözmüştü. Çıkan bir çok ekipte muhakkak hintli birini görüyordum.

Her şeye rağmen geç sayılmaz. Kripto paralar çocukluk döneminde sayılırlar hala. Niyeti olan arkadaşlar girişimde bulunurlarsa başarılı olma şansları var.
Lydian (OP)
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
October 13, 2019, 02:27:18 PM
Merited by hiburak (1), Blacknavy (1)

2013 - 2019... kisaca söyle özet geceyim:

2013'de herhangi bir coin'u kopyala yapistir teknigi ile olusturabiliyorduk (simdi de mümkün, ama o zamanlar normali buydu); öyle erc, bep, nep falan yoktu.
Ne coinlar vardi bee... catcoin, dogcoin, quarkcoin, rabbitcoin, fuckcoin, 42coin, 8coin... hepsinin ayri ayri cüzdanlari vs....
Coin cikar cikmaz güzel bir reklam ile millet dalardi mining yapacagim diye... ilk 2-3 hafta mining yapan kazanirdi... sonra markete girerdi, satip önümüzdeki coinlara bakardik:)

güzel para birikiyordu o günler. 2013'de - o zamanin parasi ile 2000-2500 liraya - aldigim 2 ekran kartli bir bilgisayarin parasini 1 hafta mining ile cikartiyordum:)
deli gibi mining rig sistemleri kurulurdu; buradaki pazaryerinde kablo, gpu, rig kasa vs. havalarda ucusuyordu...

o günler bir coin cikartip arkadasinda durulsa, bugün burada bazi arkadaslar, hatiralarina güzel seyler katmis olurdu... baska da bir caciga yaramazdi.
cünkü akdeniz havzasinda yasayan insanlarin derdi, bedavadan ve hemen para elde etmek, köseyi dönmek:) kötülemiyorum, sadece ic cekiyorum:)

almanya'nin nüfusu da 84 milyon, türkiye'nin nüfusu da 84 milyon...
almanlar ne cikariyor... türkler ne cikariyor...
alman foruma gidip, adamlar neyi nasil tartisiyor bir görün...
bir de buradaki forumu (zaten biliyorsunuz) Smiley

eskilere gittim geldim yine, konuyu hortlatan arkadasa tesekkürler:)

ha bu arada, o günden bu güne hic mi bisey yapmadim? yoo, yaptim... https://moneva.co
ama is yogunlugundan güncellemeler vs. cikaramiyor, uygulamayi daha da iyiye götürecek seyler yapamiyorum... bir bos vaktimde yine insallah...
HyperLup
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 252

View Profile
October 14, 2019, 01:04:07 PM

ha bu arada, o günden bu güne hic mi bisey yapmadim? yoo, yaptim... https://moneva.co
ama is yogunlugundan güncellemeler vs. cikaramiyor, uygulamayi daha da iyiye götürecek seyler yapamiyorum... bir bos vaktimde yine insallah...

Moneva'yı inceledim, sitesi ve anlatımları gayet güzel, başarılı bir çalışmaya benziyor. Anladığım kadarıyla portföy takip ve cüzdan gibi özellikleri var. Umarım ileride daha çok tanınır ve daha iyi yerlere gelirsiniz hocam. Türkiye de bu tarz girişimlerin oluyor olması insana gerçekten gurur veriyor.

Dediğiniz yıllarda durum öyleydi, yine insanlar kazdığını anında elden çıkartıp yeni bir şeyleri tüketme arayışındaydı. Elimizden yüzlerce btc geçti ucuz iken ama bir kaç on tanesini şöyle kenara koyalım belki değerlenir demedik.
Lydian (OP)
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
October 14, 2019, 07:13:13 PM

Dünyaya kendini tanıtmak kolay bir şey değil. 7 milyar insan var dünyada, nufusu da sürekli artıyor. herkese yetmek yerine kalifiye insanlara yetmek lazım

zaten bu piyasada kaliteli bir projeyi insanlara yönelik yapmiyorlar... kaliteli bir sirket veya gruba yönelik yapiyorlar.
örnek vermek gerekirse: iota, tezos ve nice proje - büyük gruplarin radarina girip yatirim almis projeler.
yoksa cindeki chan, amerikadaki john veya almanyadaki hans umrumda ve umurlarinda degil.
daha cok huawei, apple, siemens önemli:)
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: