Bitcoin Forum
May 11, 2024, 11:57:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Bütün altcoinler scamdır  (Read 3166 times)
calligrapher
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
January 11, 2014, 02:27:26 PM
Last edit: January 11, 2014, 03:07:22 PM by calligrapher

kısa vadeli vur kaç lar dışında ki bunlarda aslında yetenek ön görü vs değil büyük ölçüde şansla alakalıdır, orta ve uzun vadede btc ve ltc dışında kimseye başka coin e yatırım tavsiye etmem.
btc bu piyasanın altını, ltc gümüşüdür. gerisi hikaye.

buna şans demek bence bu tip fırsatlardan para kazananlara hakaret/bu işe yeni gireceklere ise yanlış bir tanıtım olur. bu bir şans meselesi değil. içinde yüzlerce parametre olan gözlemleyebileceğin şeyler hepsi ufak ölçekte iyi gözlerin varsa.

atıyorum doge, dogeyi farkedip erkenden giren insanlara çok imrendim, kendim yüklü giremedim cesaret edip. onlara şanslısınız demek tamamen kendi öngörüsüzlüğümüzü örtmeye çalışmak olur. adam fırsatı görmüş vurgunu yapmış, helal olsun yetenekli, öngörülü ne dersen de ama şanslı deme bence. şans bu işin gerçekten çok ufak bir parçası.

katılmıyorum ve aksine sizin bu yazdıklarınızın yeni başlayanları felakete götüreceğini düşünüyorum.
bitcoin piyasası bile rahatlıkla manuple edilebilmekteyden çok daha sığ piyasası olan alt coinler çok daha az sermayeyle manuple edilebilmektedir.
siz kılı kırk yarar 10 larca farklı parametre üzerinden gayet mantıklı yatırım yaparsınız ince planınız tek bir sermaye sahibinin ufak bir pump&dump işlemiyle uçar gider.
aynı şekilde çok yanlış yatırmımınız yine bir pump a denk gelir ve büyük para kazandırır.

bu tehlikeler bitcoin de de mevcuttur ama piyasa alt coinlere göre çok daha derin olduğu için hem denk gelme ihtimali düşük hemde denk gelsende edeceğin zarar yüzdesi azdır.
yeni giren arkadaşlara tek tavsiyem altcoinleri çok kurcalamayın. bir pump%dumb da uçar bütün sermayeniz.

benim dediğime geliyorsunuz; benim burada yazdıklarım bu işi bilmeyen adamları felakete götürür kesinlikle, zaten asla aksini söylemedim "bilmiyorsan girme" diyorum, özü bu. hadi kazı kazan oynayalım zihniyetiyle gelen adam zaten eninde sonunda kaybedecek bunu bir netleştirelim önce.

mantıklı birkaç iddia, gözlem, öngörü üzerine yapılır yatırım. saçma sapan pump oyununa denk gelir de para kazanırız belki diye yapılmaz ("bakın şu şu gözlemlerime göre buna pump yapılır" demek bile şans değil, gözlem, analizdir). size hiç neyin doğru coin olduğu, neyin yanlış coin olduğuyla ilgili bir şey söylemiyorum mevzumuz öyle ya da böyle "bize para kazandıracak coin" ise şansa mansa gerek yok. zaten şansa ihtiyaç duymayacak kadar ortamı iyi analiz eden insanlar pump&dump oyunlardan da para kazanır, bitcoin'in değeri düşerken de shorting yaparak, arbitraj yaparak para kazanır. yani ortada bir şans falan yok, gerçekler var ve bu gerçekleri görenler para kazanırken göremeyenler(tecrübesizler) kaybediyor. kimi zaman devamlı kazananlar da kaybediyor sırf bazı şeyleri göremediklerinden. ben de kaybettim, siz de kaybettiniz sonuç ne oldu? akıllandık, bilgilendik. kaybettiğim tek bir kuruşun bile üzüntüsünü yaşamadım, çünkü beni akıllandırıyor, sisteme karşı daha zeki olmaya başlıyorum. ama buna "şans yok bizde yeaa" şeklinde yaklaşan herkes, evet herkes kaybedecek. önce de dediğim gibi, şans bu işin ufak bir parçası. işini düzgün yapan insan için belki %30, işini iyi yapan araştıran gözlemleyen takip eden adam için ise şans %10 kadar etkilidir.

yani altcoinlere şans demek bitcoin'e şans demekle aynı veya bir ekmek fırını açıp bunun batıp batmamasındaki şans ile aynı. çevresinde yüzlerce parametre varken siz gidip olmadık yere ekmek fırını açarsanız batmasından başka bir çaresi yoktur zaten. demek istediğimi anlatabiliyorum umarım.

bir coinin ne zaman pumplanacağını az buçuk kestirebilmek, uzak durmak, yatırım yapmak gibi kararlar şans üzerine verilecekse yandık hepten. bunları işte para kaybederek, tecrübelenerek öğreniyoruz hepimiz. buna şans demek yerine tecrübe, öngörü, bilgi demek daha doğru o yüzden. (en azından benimm fikrim bu)

atıyorum bir örnekle açıklayayım, ikimiz de 1800den btc aldık, birimiz tüm dünyayı eşzamanlı takip ediyor öteki ise aldım ama artık kısmet 1900 olursa satarım diyor. birimiz bir habere denk geliyor ve anında elindekileri çıkarıyor diğeri ise o sırada televizyon izliyor. şimdi burada kim şanslı kim şanssız? bu birini şanslı değil, uyanık, tecrübeli, aktif, vs. vs. yapar. şans diye bir şey yok yani.

bitcoin ve türevlerini şans olarak görmeniz asıl mesele ve hatta tüm yeni yatırımcılar bu zihniyetle yaklaşıyor. her seferinde uyarıyorum;

şans olarak görecekseniz gidin kumar oynayın, sayısal loto, milli piyango oynayın. hatta tavla oynayın. sakın bulaşmayın bitcoine. ne zaman patlayacağı ne zaman çıkacağı belirsiz bir sistem içinde sırf şansa kadere savrulmak gerçekten saçmalıktan ötesi değildir ve sonunda batağa götürür.

selamlar olsun.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: