Bitcoin Forum
May 06, 2024, 10:39:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Yüksek kapasiteli Rig projesi? Karlılık ve Maliyetler üzerine  (Read 2908 times)
Ufkabakan (OP)
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
December 31, 2013, 02:20:13 PM

Merhaba Arkadaşlar,

Şuan ilk etapta test amaçlı 2500-3000$ maliyetli 2800~ KHash kazı yapabilen, 1500Watt tüketimli bir test Rig kuruyorum. Rig tam anlamıyla Ocak ayının ilk haftasında aktif olacak, şuan sadece şu konumda bahsettiğim performans testlerini ve deneme mining işlemlerini yapıyorum. Küçük ölçekli bu denemem de karlılık konusunda başarılı olursa, ilk aşamada 10Bin-15Bin $ arası riske edebileceğim bir sermaye ile 15M Hash civarı performans gösterecek bir Rig kurmayı hedefliyorum. Sonrasında duruma göre yatırım 50Bin $ kadar artabilir. Bu konuda size danışmak istediğim bazı konular var:

1* Benim düşünceme göre en kötü başarısızlık durumunda, harcadığım elektiriği kazandığım Coinler ile öderim. Elimdeki kalan, real piyasaya satılabilir donanımı (CPU, Ram, İşlemci ve ana maliyetler VGA + PSU'lar) da ikinci elde %20 kayıpla satarım. Sizce bu öngörü doğrumu?

2* Bu işe ciddi bir sermaye bağlamak için geç mi kaldık? Yoksa tam zamanımı?

3* Şuan 2 alternatif sistem hesaplamış vaziyetteyim:

HD 7850 Temelli sistem; 1TL Kurulum maliyeti başına 0,7 KHash Üretim, 1Watt Enerji tüketimi başına 1,83 KHash Üretim. İkinci elde, satışı elden çıkarması zor olacak bileşenler.
R9 280X Temelli sistem; 1TL Kurulum maliyeti başına 0,62 KHash Üretim, 1Watt Enerji tüketimi başına 1,91 KHash Üretim. İkinci elde, satışı elden çıkarması kolay olacak bileşenler.

Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

NOT: Hali hazırda 10Bin $'lik BTC yatırımım var.
1715035154
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715035154
Reply with quote  #2

1715035154
Report to moderator
1715035154
Hero Member
*

Ignore
1715035154
Reply with quote  #2

1715035154
Report to moderator
1715035154
Hero Member
*

Ignore
1715035154
Reply with quote  #2

1715035154
Report to moderator
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715035154
Hero Member
*

Ignore
1715035154
Reply with quote  #2

1715035154
Report to moderator
1715035154
Hero Member
*

Ignore
1715035154
Reply with quote  #2

1715035154
Report to moderator
calligrapher
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
December 31, 2013, 04:25:48 PM

ben 1 aydır ilgilendiğimden şu an çok yabancıyım ortama, biraz öğrenmeye çalışıyorum ama ben de gireceğim sanırım mining olayına, elde ettiğim kârla deneme amaçlı 2 tane asus 290 alıp başladım şimdilik ufaktan sizin gibi düşünüp. ben kafamdaki olumsuz yönlerini yazacağım. zira ben tamamen olumsuz yönlerini düşünerek ayaklarımı yerde tutuyorum.

1- deneme amaçlı yaptığımız rig asla gerçeği hakkında ufak fikirler vermekten başka bir işe yaramayacak zira difficulty artışı, marketin dinamikleri vs. bunları kestirmek ve öngörmek çok zor. çok çok iyi araştırmamız lazım hatta işin matematik ve ticaret kısmı yerine daha çok sosyal ve politik yönden değerlendirme yapmalıyız derim. bitcoinin ve tüm diğerlerinin geleceği matematikten çok bunlara bağlı çünkü.

2- tamamen kendi fikrim; hiçbir zaman geç kalınmış bir şey yoktur, pazarda her zaman ve her zaman keşfedilmeyi bekleyen yeni açıklar vardır/olacaktır önemli olan öngörü yeteneğimiz ve hızımız. 1940 yılında "bundan daha iyi bir bilgisayar yapılamaz" diyen bilim adamları vardıSmiley valla ben uzaktan bakarken bu sistem patlar diyordum, hala patlayacağını düşünüyorum ama süreyi baya bi uzattım işin içine girince. en basit mantıkla şu an bitcoinin %2si piyasalarda dolaşımda, kalan %98 erken adaptörlerin elinde, ya bu adamlar salak ve 1000 dolarken elinden çıkarmıyorlar ya da gerçekten bitcoinin önünde uzun bir yol var daha. kurtlar çıkmadı daha sahneye.

3- başarısızlık durumunda, en kötü senaryoyu düşünürsek elinizdeki coinler harcadığınız elektriği ödeyemeyecek kadar değersiz olabilir. reel piyasaya satmaya çalıştığınız donanımları "genel ve büyük bir başarısızlık durumunda" herkes elinden çıkarmaya çalışacağı için %20 kayıp yerine %30-40 kaybı göze almanız gerek. sonuçta tüm ihtimalleri düşünmeliyiz ve 2. el ekran kartı piyasasında minerlar dışında büyük bir talep olmayacaktır ürünlerinize(şu anki ortam şartlarını düşünmeyin, krizde en beklenmedik insanlar bile küçülmeye gider). sonuçta vatan bilgisayar stoklarını tüketen normal kullanıcı değil coin üreten kullanıcılar. haliyle minerlar da genel başarısızlıktan etkilenip elindekini çıkarmaya kalkarsa kaos oluşur. her ne kadar sağlam bir kitle gibi görünse de olası büyük bir krizde şu an gelenlerin yarısı kaçacaktır. kolay gelen kolay gider hesabı.

4- hazırladığınız sistemlerden eski gpu lara dayananı %8 daha kârlı görünüyor sadece matematik olarak bakarsak. fakat 2. el piyasası, garanti durumları vs dikkate alındığında kesinlikle yeni parçalara yönelmenizi tavsiye ederim.

5- piyasada ne kadar haber çıkarsa çıksın gerçek bilgiye ulaşmak çok zor, %80-90ı spekülatif, şişirme. şirketler bile artık bitcoini reklam amaçlı kullanıyorlar, halbuki hiçbir akıllı şirket şu mevcut şartlarda bitcoin'e yatırım yapmaz/yapmıyor/böyle giderse yapmayacak(altcoin dünyasıının hali içler acısı). asic minerlar mart'tan sonra teslim edileceği için herkes umutlu değerlerinin artacağı konusunda fakat umut en büyük düşmanımız gibi duruyor. bizi hataya sürükleyen tek şey bu.

5- aslında ben işi biraz daha ilerletip üreticiden çok komisyoncunun daha fazla kâr edeceğini düşündüğümden trading veya mh kiralama sistemi üzerine gidebiliriz diye düşünüyorum fakat tekil olarak bu işlere girecek çapım yok. yani 10 yatırımcı bir araya gelecek, kişi başı 20-30mh yerine topluca 500mhlik bir sistem kuracak ve donanım alıp risk almak istemeyen yatırımcı bu sistemden istifade edecek. ghash.io cex.io gibi yani. baya bi ufak çaplı olanı. bilmiyorum fazla hayalci de olabilir ama nedense bana ya bu işin trading olayını ya da mhash kiralama olayını yapmak mantıklı geliyor, oyunu oynatan siz oluyorsunuz bir nevi. hele trading(cryptsy, coinex gibi) en temiz para kazandıran sistem. (para kazanmak istiyorsan yap sat, zengin olmak istiyorsan al sat mantığı)

sizin için aydınlatıcı olduğuma emin değilim ama en azından insanlar ne düşünüyor diye fikriniz olsun. aslında bunları şöyle topluca yüzyüze tartışmak lazım.

selamlar olsun.
calligrapher
Sr. Member

View Profile
December 31, 2013, 08:10:09 PM

https://alpha-t.net/product/viper-scrypt-miner-25mhs/

bu arada böyle makinelerden falan bahsediliyor sipariş almaya başlamışlar. eğer dedikleri gibi bunlar scrypt mining yapıyorsa tüm gpu lar yalan olmaz mı? şüphelendim bak şimdi.

selamlar olsun.
intotherain
Hero Member

Activity: 840
Merit: 532

View Profile
December 31, 2013, 08:23:22 PM

pre order almaya başlamışlar ve % 30'unu depozito istiyorlar. ürünü göndermeden önce 8-10 hafta içerisinde de %70'ini ödemeniz gerekiyormuş. Ben pek güvenemedim açıkçası. çok büyük bir kumpas olabilir Smiley
wolfennstein
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
December 31, 2013, 08:47:11 PM

yapmak istediginizi ben yapmaya basladim suan 14 ekran kartiyla devam ediyorum stok buldukca almaya devam ediyorum. gec kalmadan baslamanizi tavsiye ederim.
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
December 31, 2013, 10:51:45 PM

bugün asus crosshair z aldım öneriler üzerine 580 lira + encard iadesi 480 liraya geldi

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-crosshair-v-formulaz-crosshair-v-formula-z-990fxsb950-am3+-ddr3-2400mhz(oc)-sata30-usb30-anakart/productdetails.aspx?I_ID=64386

773 olmuş yanlış mı girmişlerdi acaba fiyatı
wolfennstein
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
December 31, 2013, 11:24:31 PM

bugün asus crosshair z aldım öneriler üzerine 580 lira + encard iadesi 480 liraya geldi

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-crosshair-v-formulaz-crosshair-v-formula-z-990fxsb950-am3+-ddr3-2400mhz(oc)-sata30-usb30-anakart/productdetails.aspx?I_ID=64386

773 olmuş yanlış mı girmişlerdi acaba fiyatı

yuzde 30 indirim vardi ya indirim bitince fiyatlar degismis sabaha duzeltirler.
ballot
Hero Member

View Profile
January 01, 2014, 12:18:20 PM

benim en çok merak ettiğim konu kasa konusu kasanın olmaması veya çoğu yeri açık kalması sizi endişelendirmiyor mu  Undecided

malum kış günündeyiz çatıdan su damlar, elinizdeki suyu dökersiniz , evde sular kesilir musluk açık kalır hafiften su basar , pencere kenarındaysa pencere sızdırır 1 milyon değişik ihtimal var

neredeyse 1 araba parası yatırıyoruz öylr açıkta mı duracak çok endişelendiriyor bu konu beni Grin
nejat76
Full Member

Activity: 140

security,like correctness,is not an add-on feature

View Profile
January 01, 2014, 12:49:02 PM

6 ay önce bu işe girseydiniz litecoin kazıp kısa sürede yatırımınızın karşılığını alırdınız.
şu an ise karlı olabilmek için ne yazık ki kazancı şu an stabil gibi gözüken sağlam litecoin gibi altcoin'lerden ziyade yeni çıkan coin'lerden gerçekten ciddi hype'ı olabilecek coin'leri keşfedip ana litecoin vesaire üretimini durdurup bunları bir süre kazmanız lazım. ancak bu şekilde kısa sürede yatırdığınız parayı geri alma şansınız var.

örneğin ben tek 7950 kartımla çok boktan bir launch'ı olmasına rağmen 1-2 saatte mine ettiğim catcoin'lerden 0.50 btc kazandım. ne karşılığında oldu bu peki? doge'nin başarılı olması üzerine bu coin'den de beklenti yüksekti, bunu gördüm. saat 01:00'da launch olacak denen coin 2-2.5 saat sonra şebek gibi launch oldu, üstüne bazı pool'lar yanlış chain'de kaldı, kimisi yükü kaldıramadı, kimisi wallet'ı derleyemedi vesaire vesaire. biraz takip, biraz uykusuzluk, biraz da şans ile bir miktar ben de kazabildim.

uzun lafın kısası :  bu şekilde ciddi takip de edilirse çok ciddi paralar kazanmak mümkün. arkasındaki hash gücü yüksek sağlam coin'leri kazma durumunda ise geri dönüşü size ancak uzun vadede olur.

BTC: 17oqtYLAg8HSD6j44kA5n7KB1CyCufQ5yU  MUCH RECEIVE: DLmyunqvaVf9wqSm1nyfv8pgw7czswXALY  SUCH CAT: 9XCLZMuL3FLLC5AYuqJmUqKjrmD9NrsUrM  WOW SXC : SJojeFfQytbaKMhPtKQJePpNUrCD93cYXB
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
January 01, 2014, 01:26:37 PM

hesaplarıma göre 4200 khs üreten bir sistem (ki yaklaşık 7500 tl ye maloluyor 6x r9280x). ltc bazındaki aylık net getirisi 1500 tl nin altına düşmüyor (ltc nin değer kazanımı ihtimalini hesaba katmadan) fakat bu güçle şu anda eac kazsam getirisi günlük 0,08 0,09 btc bu da aylık bazda yaklaşık 3 btc ye gelir (tabi bunlar aylık stabil kalmaz. Yani bakıcaksın 1 hafta doge kazdın baktın verimlilik düştü eac iyi 1 hafta da onu kazıcan. Bu verimlilikteki coinleri yakalarsan aylık tl bazında getiri 5000 tl yi bulur. 1,5 ayda yaptığınız yatırım çıkar ve halen elinizde elinizi öpene 5 bin tl ye satabileceğiniz donanım kalır. bu işi ne kadar büyük ölçekte yapabilirseniz o kadar avantaj çünkü en geç 2 ayda donanım parasını çıkaracağınızı düşünüp gerisinin saf gelir olacağını düşünürseniz.

*

Activity: 31

View Profile
January 02, 2014, 09:15:00 PM

hesaplarıma göre 4200 khs üreten bir sistem (ki yaklaşık 7500 tl ye maloluyor 6x r9280x). ltc bazındaki aylık net getirisi 1500 tl nin altına düşmüyor (ltc nin değer kazanımı ihtimalini hesaba katmadan) fakat bu güçle şu anda eac kazsam getirisi günlük 0,08 0,09 btc bu da aylık bazda yaklaşık 3 btc ye gelir (tabi bunlar aylık stabil kalmaz. Yani bakıcaksın 1 hafta doge kazdın baktın verimlilik düştü eac iyi 1 hafta da onu kazıcan. Bu verimlilikteki coinleri yakalarsan aylık tl bazında getiri 5000 tl yi bulur. 1,5 ayda yaptığınız yatırım çıkar ve halen elinizde elinizi öpene 5 bin tl ye satabileceğiniz donanım kalır. bu işi ne kadar büyük ölçekte yapabilirseniz o kadar avantaj çünkü en geç 2 ayda donanım parasını çıkaracağınızı düşünüp gerisinin saf gelir olacağını düşünürseniz.

hocam 12 adet 7990, HD7990-6GD5 ile olası getiri ne kadardır ltc bazında. 7/24 açık kaldığını varsayarsak. (iyimser ve kötümser tabloda)
labtek38
Full Member

View Profile
January 02, 2014, 09:29:28 PM

Kaç khs yaptığını ve kaç watt güç çektiğini söylerseniz olabilir. 4200 khs 1,33 ltc yapıyor günlük şu anda. Ama dedğim gibi ltc nin 2 katı kazandıran coinler var şu anda.

Picef
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
January 03, 2014, 03:15:35 AM

pre order almaya başlamışlar ve % 30'unu depozito istiyorlar. ürünü göndermeden önce 8-10 hafta içerisinde de %70'ini ödemeniz gerekiyormuş. Ben pek güvenemedim açıkçası. çok büyük bir kumpas olabilir Smiley

Güven, Bitcoinin mantığına aykırıdır zaten. Burada cesareti olanlar, risk sevenler kazanırlar ya da kaybederler. Hem çok kazanayım, hem de risk almayayım diyorsanız, öyle bir pazar yer yüzünde yok. Bitcoin iner mi, çıkar mı yoksa patlar mı bilinmez. Güven içinde işleyen bir iş değildir bu.

Ayrıca endişelenecek bir durum da söz konusu değil. Kredi kartı ile satın aldığınız bir üründe asla dolandırılamazsınız. En fazla beklediğiniz süre zararınıza olur. Şayet böyle bir olumsuzluk ile karşılaşırsanız, banka aracılığı ile paranızı geri alabilirsiniz. Paranın nereye gittiği ortada sonuçta.
ballot
Hero Member

View Profile
January 05, 2014, 03:45:02 PM

bugün arkadaşla konuştuk bu şekilde büyük girsek ne olur acaba  Grin
tanesinden 7 bin lira çekebileceğimiz 10 kart bulacaz 10 mining sistemi kuracaz peşin fiyatına 6 taksit yapacaz

toplu alış yapınca biraz ucuza getireceğimizi ve aynı hw kullanacağımızdan aynı ayarları kullancağımızı da umuyoruz  Grin

1 sistemden 4-4,5 mhs ile ayda 2,5k toplam 40-45 mhs ile ayda 25 k lira kazansak
en kötü sistem kendini 3. ayda amorti ediyor

3. ayda kartların borcunu kapatıp tekrar aynı şekilde alıp kuracaz

~ 6. - 7. ayın sonunda yeni sistemlerin de borcunu kapatmış olacaz

elimizde toplam 80 mhs lik bedavaya kurmuş olduğumuz sistem olacak Grin
bu sistemle ayda min 40-50 milyar kazanacaksınız
tabii evdeki hesap çarşıya uyar mı bilmem
labtek38
Full Member

View Profile
January 05, 2014, 04:32:24 PM

Profesyonel girecekseniz bu iş evde olmaz düşüncesindeyim. Düzgün bir elektrik tesisatı ve elektrikten anlayan birileriyle çalışıp gerekli akım kesici ve regülatörlerle birlikte detaylı bir proje hazırlayacaksınız. Özel bir klimalı soğutma kabini yapıp sistemi içine yerleştirip 7/24 gözetim altında tutup çalıştırmalısınız. Yani bunu ek iş olarak değil mesai harcayarak tmel iş yapılması lazım. Tercihen sanayi elektriği kullanabileceğiniz bir yerde bir depo kiralanabilir.

ballot
Hero Member

View Profile
January 05, 2014, 04:56:25 PM

Profesyonel girecekseniz bu iş evde olmaz düşüncesindeyim. Düzgün bir elektrik tesisatı ve elektrikten anlayan birileriyle çalışıp gerekli akım kesici ve regülatörlerle birlikte detaylı bir proje hazırlayacaksınız. Özel bir klimalı soğutma kabini yapıp sistemi içine yerleştirip 7/24 gözetim altında tutup çalıştırmalısınız. Yani bunu ek iş olarak değil mesai harcayarak tmel iş yapılması lazım. Tercihen sanayi elektriği kullanabileceğiniz bir yerde bir depo kiralanabilir.

aynen ucuz elektrik ve bol soğuk bir yer lazım  Grin

bu arada hesapta küçük bir yanlışlık yaptım 2. sistemi kurduktan sonra 2-2,5 ay değil 1-,5 ayda kapatabiliyorsunuz kartların parasını 1. sisteminde gelirini kullanarak
romeozoom
Full Member

View Profile
January 05, 2014, 05:15:34 PM

ucuz elektriği bilmiyomda makina için balkon ideal sistemide kapaklı bir camın içine koyduk mu 10 numara olur 0 ısınma ile yüksek performans alabilirm diye düşünüyorum
trc
Full Member

Activity: 164

View Profile WWW
January 05, 2014, 05:20:04 PM

Evet, kışın kapalı balkon en ideali. Ama yazın da daha sıcak olacak içeri kaçıracaz geri.

>> nope
calligrapher
Sr. Member

View Profile
January 05, 2014, 06:29:40 PM

ucuz elektriği bilmiyomda makina için balkon ideal sistemide kapaklı bir camın içine koyduk mu 10 numara olur 0 ısınma ile yüksek performans alabilirm diye düşünüyorum

ben şu an 3 r290 bitişik kasa içinde balkon kapısında çalıştırıyorum korumalı, hava alan bi yerde. kasada 9 adet fan var, 73 dereceyi geçmiyor şu an sıcaklıklar. 3ünde de stabil. 3000rpm civarında geziniyor. ama kartlara downclock yaptım ömrünü kısaltmayım diye.

normalde hayatta bitişik koymam kartları ama havalar soğuk bari nasiplenelim riser yokken beklemesinler.

r290lar hawaii çipsetli olduğundan 95 derece sıcaklığa kadar bana mısın demeden çalışma performansına sahip fakat hangi kart olursa olsun 80 dereceyi geçmemek ömrüne faydalı olur.

soğuk olduğu zaman 3 kart toplam 30-40 watt daha az harcıyor ilginç geldi ama gerçek. 85 derecede denedim yarım saat 40-50W daha fazla elektrik tüketiyordu.

selamlar olsun.
cellat87
Sr. Member

Activity: 294
Merit: 250

View Profile
January 05, 2014, 06:43:26 PM

ben şu an 3 r290 bitişik kasa içinde balkon kapısında çalıştırıyorum korumalı, hava alan bi yerde. kasada 9 adet fan var, 73 dereceyi geçmiyor şu an sıcaklıklar. 3ünde de stabil. 3000rpm civarında geziniyor. ama kartlara downclock yaptım ömrünü kısaltmayım diye.

normalde hayatta bitişik koymam kartları ama havalar soğuk bari nasiplenelim riser yokken beklemesinler.

r290lar hawaii çipsetli olduğundan 95 derece sıcaklığa kadar bana mısın demeden çalışma performansına sahip fakat hangi kart olursa olsun 80 dereceyi geçmemek ömrüne faydalı olur.

soğuk olduğu zaman 3 kart toplam 30-40 watt daha az harcıyor ilginç geldi ama gerçek. 85 derecede denedim yarım saat 40-50W daha fazla elektrik tüketiyordu.

nerden bakıosun harcadıgın elektirige?
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: