Bitcoin Forum
May 17, 2024, 12:20:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: ATM bitcoin in Romania?  (Read 3328 times)
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 01, 2014, 10:56:01 AM
 #1

Conform acestei harti https://lamassu.is/maps/ ar exista un btc ATM undeva in Romania, mai exact in Bucuresti dupa locatie... stie cineva ceva?
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
January 01, 2014, 02:12:28 PM
 #2

O sa verific personal Smiley
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 01, 2014, 02:33:24 PM
 #3

Thx, intreb deoarece nu mi se pare o idee prea rea. Chiar ma gandesc ca daca nu exista am putea aduce unul, avand in vedere ca pretul e doar 5000 usd (https://lamassu.is/). Ca idee am putea contribui un maxim de 5 investitori (min 1000 usd de persoana), asta ca sa impartim riscurile, avand in vedere ca nu cred ca se va scoate profit cel putin un an. Cine ar fi interesat post aici sau pm daca doreste sa ramana anonim.
Kramerc
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 250


View Profile
January 01, 2014, 04:39:28 PM
 #4

Din cate stiu eu, in acest moment, doar 2 ATM-uri sunt functionale in lume, unul in Canada si celalalt... poate tot in Canada? Chiar zilele acestea am citit pe Bitcoin Discussion, parca, ca lamassu au anuntat ca au vandut cel de-al 10-lea Bitcoin ATM. Cred ca harta e doar stadiul de proiect unde se doreste a fi amplasate urmatoarele ATM-uri.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 01, 2014, 04:58:12 PM
 #5

mai pune un 0 :p
http://www.coindesk.com/lamassu-announces-100th-bitcoin-atm/
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
January 01, 2014, 07:27:19 PM
 #6

Ar fi mai util un ATM de unde sa scoti cash. Nu exista?
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 01, 2014, 07:46:37 PM
 #7

Vream sa intreb si eu unde e localizat ATM-ul din Bucuresti, acum am vazut harta...
N1CKH0LAS
Full Member
***
Online Online

Activity: 412
Merit: 101



View Profile
January 01, 2014, 09:51:06 PM
 #8

Sper ca iti dai seama ca nu poti face absolut nimic, legal, daca sunt implicati bani fiat. Iar daca faci legal, trebuie ori sa dai spagi, ori sa fii futut in cur de autoritati, adica sa platesti spagi legale, sub forma de taxe. Poate pe la bulgari sau unguri sa fie facut proiectul, nu in Romania. Nu spun si nici nu indemn utilizatorii sa evite proiectul asta, ci sa-l faca in alta parte.

Proiectul in sine e minunat, dar se poate aplica doar in tari care au legi in favoarea cetateanului, nu in detrimentul lui. Succes !

• Black Desert Online Accounts / Level 60+ Characters: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5240670.0
• Eve Plex, ISK and characters for BTC: https://bitcointalk.org/index.php?topic=341251.0
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 02, 2014, 02:53:14 PM
 #9

Da, intr'adevar, aici ai dreptate. Totusi, nu s'ar aplica aceleasi legi ca si pentru un exchange?
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
January 02, 2014, 06:51:41 PM
 #10

Editare :
Na ca au luat-o altii inaintea noastra Smiley
Al doilea ATM deja instalat este aici in TORONTO ..tre sa ma duc sa vad Smiley
http://imgur.com/O9MnxYn

Din cate stiu eu, in acest moment, doar 2 ATM-uri sunt functionale in lume, unul in Canada si celalalt... poate tot in Canada? Chiar zilele acestea am citit pe Bitcoin Discussion, parca, ca lamassu au anuntat ca au vandut cel de-al 10-lea Bitcoin ATM. Cred ca harta e doar stadiul de proiect unde se doreste a fi amplasate urmatoarele ATM-uri.
Ala din Canada Smiley
Costa $20,000 ..se baga careva ?? eu sint in Toronto..market nu gluma ..dar nu as baga singur $20,000.00..ar fii o senzatie totusi Smiley PM me daca este cineva interesat de o asociere Smiley am primit mail de la ei cu informatiile de baza

http://blog.robocoinkiosk.com/

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
January 02, 2014, 10:28:43 PM
 #11

Asta pare ca poti si sa vinzi btc. La celalalt poti doar sa cumperi. Dar si pretul e pe masura. La banii aia angajezi un om si-l pui sa stea intr-un chiosc ( ATM romanesc  Grin)
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
January 03, 2014, 12:03:28 AM
 #12

Asta pare ca poti si sa vinzi btc. La celalalt poti doar sa cumperi. Dar si pretul e pe masura. La banii aia angajezi un om si-l pui sa stea intr-un chiosc ( ATM romanesc  Grin)
Pe bune..  Grin..asa este !!
..azi am primit in sfarsit si un debit card de la Cavirtex..pe care poti sa iti depui ( schimbi bitcoins in CAD dollars la ei in exchange) banii direct..fara sa mai treci prin banca..dar te sa vad ce fee se platesc ..revin cu mai multe info..

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 03, 2014, 11:21:02 AM
 #13

Asta pare ca poti si sa vinzi btc. La celalalt poti doar sa cumperi. Dar si pretul e pe masura. La banii aia angajezi un om si-l pui sa stea intr-un chiosc ( ATM romanesc  Grin)
Pe bune..  Grin..asa este !!
..azi am primit in sfarsit si un debit card de la Cavirtex..pe care poti sa iti depui ( schimbi bitcoins in CAD dollars la ei in exchange) banii direct..fara sa mai treci prin banca..dar te sa vad ce fee se platesc ..revin cu mai multe info..

Asta e similar cu OKPay (https://www.okpay.com) care este integrat mai binisor cu BTC-E. Schimbi BTC in USD pe BTC-E, retragi in cardul OKPay (virtual sau plastic) si il poti folosi normal.

Dar comisioanele...
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 03, 2014, 09:41:39 PM
 #14

Comisioanele te descurajeaza total sa folosesti acel serviciu, mai ales daca ai cont in euro. Ultima data cand am vrut sa folosesc OkPay era rata eur/usd 1.37 si ei ofereau 1.27, deci m'am razgandit rapid.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
January 04, 2014, 07:24:37 AM
 #15

Na, un ATM cu BTC in Romania chiar e ceva de scuipat in san.  Grin

Cat timp exista pleava asta de salarizare la noi chiar este mai lesne sa bagi un iobag intr-o cutie cate 12 ore si sa il pui sa faca tranzactii...pana cheltui cu el cei 20000 de $ cat costa haidughia metalica cred ca si Christosul se intoarce deja a patra oara pe Pamant.  Cheesy
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 04, 2014, 01:27:00 PM
 #16

Na, un ATM cu BTC in Romania chiar e ceva de scuipat in san.  Grin

Cat timp exista pleava asta de salarizare la noi chiar este mai lesne sa bagi un iobag intr-o cutie cate 12 ore si sa il pui sa faca tranzactii...pana cheltui cu el cei 20000 de $ cat costa haidughia metalica cred ca si Christosul se intoarce deja a patra oara pe Pamant.  Cheesy
Unii "iobagi" scot uneori si 2 salarii pe saptamana: https://localbitcoins.com/

Calculand cum ar functiona ATM-ul dpdv contabil, apare problema urmatoare:
- dai bitcoin atm-ului
- creste bula
- iobagii vin si-ti dau lei si iti iau toti bitcoinii
- creste bula in continuare
- vii si culegi din cutie niste lei care nu fac nici 70% din valoarea bitcoinilor dati (plus ca dai si taxe cand esti in pierdere)

Daca va bagati in afacere, incepeti imediat acum si reglati pretu bine...
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
January 04, 2014, 05:57:47 PM
 #17

Stai asa ca-ti explic eu.
Vine cetateanul sa cumpere un bitcoin. Iobagul e omul tau din chiosc, cetateanul e client. Iobagul cumpara repede un btc de pe bitstamp ca sa fie sigur ca nu ramane fara el ( normal ca ATMul nostru are ceva bani in cont la bitstamp) ,ii da cetateanului un btc din casierie, ia banii de la om plus comisionul. Banii vor fi apoi depusi la Bitstamp.
Alt cetatean vine sa vanda un btc. Vinzi repede pe mtgox si cetateanul primeste banii la cursul bitstamp minus comisionul.
Normal ca trebuie sa pui la bataie niste fonduri de btc in mtgox si de cash in casierie ca sa nu tii cetateanul in picioare la ghiseu 2 luni pana vin banii de la MTGox.
Merge asa? Nu mai conteaza ca vine sau nu bula.
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 04, 2014, 07:09:50 PM
 #18

Merge asa? Nu mai conteaza ca vine sau nu bula.
Depinde cat de rapid esti...

jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 05, 2014, 11:37:36 PM
 #19

Btc_mogul are perfecta dreptate, cu toate ca as avea mari retineri in privinta MtGox'ului... cred ca doar pe bitstamp e ok si castigul sa fie din comisioanele aferente.
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
January 06, 2014, 08:50:45 PM
 #20

Chestia cu MtGox era un castig suplimentar si perfect posibil daca firma pe care lucrezi ia o linie de credit  cu max 2% dobanda pe luna si sa castigi 10% din diferenta Bitstamp / MtGox.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!