Bitcoin Forum
May 06, 2024, 06:41:19 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: racire freon, overclock +50% hash  (Read 1575 times)
clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
January 07, 2014, 12:47:16 AM
 #1



    salut ,
 
    intrebarea mea este, cat de mult am putea sa ne ducem in sus cu overclocking ul unei placi video daca am avea sisteme de racire mult mai performate  ca de ex  racirea pe freon ...

    eu sunt nou in domeniu dar ma gandeam ca daca am putea tine temp la.. sa zicem un +30 grade si sa urcam frecventa cu 50% si voltajul cat mai sus posibil am putea realiza un hashrate mai bun

   zilele astea vreau sa pun pe un 7950 un sistem de racire pe freon si sa vad cat as putea sa i urc hashrate ul
   
   sa vedem ce o sa iasa ...pana atunci astept pareri pro contra idei noi totul pt un hashrate mai bun

 va salut.
 
 
 
1715020879
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715020879

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715020879
Reply with quote  #2

1715020879
Report to moderator
1715020879
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715020879

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715020879
Reply with quote  #2

1715020879
Report to moderator
It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715020879
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715020879

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715020879
Reply with quote  #2

1715020879
Report to moderator
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
January 07, 2014, 04:53:27 PM
 #2

nu cred ca duce procesorul 50% in plus ...
kh4n
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 40
Merit: 0


View Profile
January 08, 2014, 04:56:59 AM
 #3

Salut,

Ai putea sa incerci Cheesy astea's cele mai frumoase experimente Smiley) dar in primul rand ai avea nevoie de urmatoarele modificari:

cgminer varianta preluata de cei de pe litecointalk.org care iti permite o intensitate mai mare de 20 - pentru ca vrei sa te duci "all the way"
O placa din gama 290 - 512 bit sau 7990 (care sa poata duce OC excesiv)
Bios lucrat sa iti permita macar +25% fara sa crape tot - si chiar vorbesc serios legat de "crapat"

Problema in ceea ce priveste placile nu o reprezinta neaparat racirea ... ci cat au fost gandite prin constructie sa duca... desigur... poti sa te duci peste, dar la un moment dat o sa dai de niste HW de toata frumusetea (in cel mai bun caz). Iar daca racirea cu freon o faci peste GPU si o sa stea el asa cumintel in 35-40 grade... cu VRM-urile cum o descurci?

Iti recomand cu caldura mai intai sa duci cat poti de mult (stabil) fara sa investesti in instalatii de racire, iar dupa asta poti sa te joci cu frigideru langa placa linistit.

Numai bine,
tutorialevideo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1161
Merit: 1001

Don`t invest more than you can afford to lose


View Profile WWW
January 08, 2014, 09:28:25 PM
 #4

bine punctat toti testam noi metode de racire, insa in afara de batranul AC si ventilatorul de la radiatorul unui q7 inca nu am intalnit nimic bun.

Hosting Bitcoin and any mining gear in Europe/Romania.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5228685.msg53918147#msg53918147

For more info you can write me!
M3kk
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 128
Merit: 100


View Profile
January 09, 2014, 06:03:24 AM
 #5

@clex_us, ce experiente ai tu cu racirea bazata pe freon? Sau chiar cu orice alta racire sub-zero? Iti zic eu, ca nu poti sa tii cu racirea aia permanent sistemul (condens, etc etc etc). Pentru ce vrei tu este indicat ori cu element peltier + racire custom, ori racire bazata pe apa (la placi video scade mult temperatura AER vs APA), ori peltier + APA..
animalu
Member
**
Offline Offline

Activity: 95
Merit: 10


View Profile
January 09, 2014, 10:59:25 AM
 #6

Sa va spun pe scurt ceva ceva din "tineretea mea"

Am OC-ed un athlon xp 1700+ de l-a luat mama lui proces verbal. L-am bagat intr-un frigider arctic vechi si am rupt orice benchmark timp de doua zile pana a crapat din cauza umiditatii.

Acum ma gandeam sa bag un miner intr-un frigider no-frost de genul Beko DBKEN386WD, destul de ok ca pret.

Ce parere aveti?
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
January 09, 2014, 12:21:27 PM
 #7

 Cheesy no frost inseamna ca nu face gheata, nu ca nu are umiditate.

animalu
Member
**
Offline Offline

Activity: 95
Merit: 10


View Profile
January 09, 2014, 12:38:45 PM
 #8

Ei se lauda cu racire pe aer dezumidificat..... (pastreaza alimentele proaspete mai mult timp and @#$@#)
 
Daca e cum zice Martisor-Sobru mai degraba il scot pe terasa si las mother nature sa isi faca treaba mai ales ca ne ameninta la meteo cu n val de aer

polar... Smiley
clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
January 09, 2014, 04:52:31 PM
 #9


  rammy2k2@ 

   la ce anume te referi ca nu crezi ca poate sa duca procesorul +50% ?

  kh4n@

   de ce  290 - 512 bit sau 7990 poate sa duca oc excesiv si 7959 sau 7970 nu poate ?

   " cu VRM-urile cum o descurci? " le racesc si pe ele...

 M3kk@

    " Iti zic eu, ca nu poti sa tii cu racirea aia permanent sistemul (condens, etc etc etc)."   condens ...izolez ...etc etc etc ?la ce te referi cu etc etc etc ?
 
kh4n
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 40
Merit: 0


View Profile
January 09, 2014, 05:37:09 PM
 #10

Pai 7950 si 7970 nu duc mai mult pentru ca fizic ... nu pot mai mult Smiley) nu e vorba de racire... este vorba despre cat poti scoate din niste integrate. Desigur ... poti sa dai mai mult voltaj in ele din bios ... DAR pe langa faptul ca se incing ... sunt niste circuite care nu suporta ok sa circule 5V prin ele cand au fost concepute pentru 1.27 V ca exemplu. Poti incerca ... eu iti recomand totusi sa nu sau daca nu ai vazut placi arzand pana acum (la propriu) cauta poze pe forum.
7990/6990 pentru ca sunt de fapt 2 placi intr-una si sunt cam singurele variante dependente de racire... nu de design fizic - pana la un punct.
R290 pentru ca sunt pe 512bit si ai sanse (mici) dar sunt sa iasa variante optimizate de mining pentru ele unde s-ar putea sa ai nevoie sa le racesti excesiv sa scoti performante suplimentare.

VRM-uri... ok. Sa te intreb asa... ce tip de instalatie de racire ai luat?
Ca sa racesti si GPU si MOSFET (VRM) ai doua variante... fie un fullcover block pentru toata placa video, fie instalatie care sa prevada racire si pentru GPU si pentru VRM separat... dar asta nu te scapa oricum de limitarile placilor.

Ma rog, in final... iti recomand cu caldura sa incerci sa te informezi despre ce poti si nu poti face cu o placa video. Pana nu intelegi exact cum functioneaza overclockingul si ce limitari ai (hard si soft) nu experimenta aiurea. Dar pe de alta parte sunt banii tai la mijloc.

Cu respect,
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
January 09, 2014, 08:12:46 PM
 #11

Nu mai stiu unde am vazut (pe net) calculator bagat intr-un acvariu cu ulei.

Eventual pus apoi acvariul afara (iarna) sau in frigider/congelator...insa doar daca nu ai planuri de revanzare cu el.
kh4n
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 40
Merit: 0


View Profile
January 09, 2014, 08:40:56 PM
 #12

Racirea in ulei industrial merge si sunt oameni care au incercat varianta asta, dar exista unele aspecte destul de neinteresante...
In primul rand faptul ca placile cufundate in ulei sunt un chin de curatat (exista totusi un spray care se poate aplica peste componente si rezolvi macar partial problema asta)... In al doilea rand ai o problema legata de vascozitatea uleiului si de ventilatoarele placilor ... durata lor de viata e mult redusa din aceasta cauza - asa ca oricum fiind degeaba le scoti inainte sa cufunzi dracovenia. Acum intervine problema legata de racire - acolo da... racirea cu freon din acest thread ar fi o solutie ok pentru radiatorul prin care circula uleiul angrenat de o pompa destul de sanatoasa... si cam atat Cheesy

Se baga careva sa incerce ? Smiley))

PS: ganditi-va la tot setup-ul ca la o friteoza mai mare ... in care ai cartofii deja prajiti la 100 gr constant, iar tu te vei chinui sa racesti uleiul din jurul lor. fun fun Smiley)
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
January 09, 2014, 09:09:53 PM
 #13

Eventual doar o pompa sau o chestie de aia cu care se amesteca vopseaua, rotita de o surubelnita electrica sa aibe turatii mai putine...daravela pune uleiul in miscare la placi si la peretii bazinului care racesc uleiul.  Roll Eyes

De aia ziceam ca nu mai e cazu`de revandut componentele naclaite in ulei.
kh4n
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 40
Merit: 0


View Profile
January 09, 2014, 09:16:28 PM
 #14

Nope, n-ar merge ca tre sa misti uleiul prin afara ca sa il circuli pe tot - teoretic uleiul "cald" sa fie inlocuit de uleiul "racit" in permanenta Smiley)

Da putem incerca sa punem niste hamsteri sa angreneze pompa ... cu rotita si ce mai e nevoie Smiley) Aplicam pentru fonduri, brevet de inventie si ne-am scos. Mucho dinero Smiley)
BogdanT
Member
**
Offline Offline

Activity: 77
Merit: 10


View Profile
January 10, 2014, 12:44:53 AM
 #15

Hai ca ati luat-o pe 'ulei' Smiley)
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
January 10, 2014, 06:32:38 PM
 #16

 Cheesy Cheesy Cheesy ...m-am amuzat copios si pe de alta parte apreciez inventivitatea romanului. Sa traim bine !  Grin
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 11, 2014, 10:14:51 PM
 #17

Componentele electronice, mai ales procesoarele, sunt proiectate cu o marja de minim 15% fata de parametrii nominali. De exemplu poti face OC cu 15% si stii ca in majoritatea cazurilor rezista pentru ca altfel nu iesea din fabrica.

Eficientizarea procesului de productie inseamna ca tot ce este peste 15% si poate fi redus la 15% pentru a face economii, se aplica. Altfel ar fi scos direct produsul la specificatii mai bune. Aplicarea de racire lichida si alte "shmenuiri" ca sa pastrezi parametrii fizici nu iti permit totusi sa treci peste parametrii electrici (frecventa, voltaj, amperaj, rezistenta).

Totusi o sa gasiti ca unele placi individuale permit o performanta mai mare decat altele, atat timp cat trec de testare, nu se stie care este potentialul lor maxim. Uneori se aplica binning de genu: faci procesoru si daca tine 1200, il pui in cutia cu OC, daca tine doar 1100 il pui in cutia normala cu pret mai redus, daca tine doar 900, il pui in cutia cu "pentru racire pasiva" si apoi inscrii cipurile cu grade-ul corespunzator.

Pe emag o sa observati uneori la resigilate procesoare si placi nou noute intoarse dupa o saptamana de la client desi nu au probleme. Asta pentru ca unii joaca la loteria de silicon, cumpara 2 sau mai multe, fac OC, pastreaza care tine mai mult si trimit inapoi alea mai putin performante. emag pierde 10% din valoarea produsului la faza asta dar daca nu vrei sa faci OC, ofertele sunt bune.

Pe scurt: e la noroc.
gigica viteazu`
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 458
Merit: 250

beast at work


View Profile
January 11, 2014, 11:17:11 PM
Last edit: January 12, 2014, 12:29:55 AM by gigica viteazu`
 #18

emag pierde 10% din valoarea produsului

sunt de acord cu ce ai zis mai sus mai putin bucata in care emag pierde... pt cei care nu s-au prins inca emag are preturi premium tocmai pentru a putea oferi acest "feature" fara a iesi in pierdere, la o analiza mai atenta pretul resigilatelor este fix pe fix cu pretul celorlalte magazine online.
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 11, 2014, 11:45:36 PM
 #19

emag pierde 10% din valoarea produsului

sunt de acord cu ce ai zis mai sus mai putin bucata in care emag pierde... pt cei care nu s-au prins inca emag are preturi premium tocmai pentru a putea oferi acest "feature" fara a iesii in pierdere, la o analiza mai atenta pretul resigilatelor este fix pe fix cu pretul celorlalte magazine online.
Bine, contabil nu pierde, tot e pe putin profit sau pe zero. Dar relativ la venitul ce il puteau obtine intr-o tranzactie normala cu o vanzare normala, acum pierd profitul pentru ca un client premediteaza returnarea unui produs. In anumite conditii ofera si discounturi de volum deci au de unde.

In apararea lor, emag ofera transport rapid si gratuit si au deseori oferte de pret competitive.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!