Bitcoin Forum
April 28, 2024, 03:14:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 »  All
  Print  
Author Topic: Ce mai e bun de minat?  (Read 43826 times)
breakbeater
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 444
Merit: 250


Life is a bitch, get used to it...


View Profile
February 18, 2014, 11:17:41 AM
 #61

@ flo_k
Acu' o luna am cumparat 2 x R9 280X care s-au rascumparat deja iar acu' 2 zile am mai comandat 2 buc. Eu cred ca se merita, inca, sa-ti constuiesti un "RIG", iar dupa ce-ti scoti banii ramai si cu Hardware-ul, pe care-l poti vinde mai tarziu in caz ca nu mai e profitabila toata afacerea Wink

just my 0,02$ 
1714317282
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714317282

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714317282
Reply with quote  #2

1714317282
Report to moderator
1714317282
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714317282

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714317282
Reply with quote  #2

1714317282
Report to moderator
1714317282
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714317282

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714317282
Reply with quote  #2

1714317282
Report to moderator
No Gods or Kings. Only Bitcoin
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714317282
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714317282

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714317282
Reply with quote  #2

1714317282
Report to moderator
SilviuOR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 41
Merit: 0


View Profile
February 18, 2014, 12:03:58 PM
Last edit: February 18, 2014, 12:14:29 PM by SilviuOR
 #62

@ breakbeater
Acu' o luna am cumparat 2 x R9 280X care s-au rascumparat deja iar acu' 2 zile am mai comandat 2 buc.
chiar sunt curios cum le-ai putut rascumpara asa rpd... inseamna ca intr-o luna ai facut in jur de 3000 ron, pe ce moneda ai avut un asemenea castig? ( aici e calculat curentu + placile 1400 x 2 )
tzeus
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
February 18, 2014, 12:12:33 PM
 #63

Exact asta ma intreb si eu. Smiley
baka
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 196
Merit: 100


View Profile
February 18, 2014, 12:23:56 PM
 #64

o fi minat omu vertcoin din prima secunda si o vandut la peak.

ShareCoin Free and Fair Distribution. Sc8XY5PmHK1NJ2DNvJhS82AQVFwMGimX8w
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 18, 2014, 12:47:54 PM
 #65

Dar cum stii trend-ul, care va urca si mai mult sau care va scadea? Bun, te duci pe exchange-uri si vezi care-i cererea, oferta si volumul de tranzactionare pentru o anumita moneda, dar poti trage concluzii corecte?
Eu recunosc, fac exercitiul asta (virtual) de ceva timp si nu am gasit o regula, nici macar orientativa.
.......
Deci, statistica nu ne prea ajuta, sunt alte informatii care trebuie luate in calcul. Dar care sunt acelea? Ce poate determina o moneda care a stat cuminte o luna-doua de la aparitie (uneori chiar mai mult) si s-a pastrat la o valoare relativ constanta, sa innebuneasca si s-o ia razna intr-o buna zi? Si de unde putem sti, in dimineata zilei respective, ca aceea e chiar ziua Z - in care cele +20% pe care le vedem nu reprezinta o fluctuatie obisnuita, ci urmeaza sa se transforme in 200%?


Daca privesti fenomenul de destul timp dezvolti niste abilitati.
De exemplu afli ca balenele joaca pe vreo moneda numai dupa ce isi adjudeca o felie consistenta (spre mare si foarte mare) din ea (cazul FTC-ului vizibil pe BTC-E) pana fac suma balanseaza pretul ca la nebuni insa vezi pe istoricul caselor de schimb ca moneda respectiva a avut trafic consistent pe o perioada data  Wink...etc.

Ce poate determina o moneda apatica sa turbeze? Numai si numai vrerea balenelor (cu exceptia dogelui care a avut in spate un artist designer pus pe shotii)
Insa da, pe miner il intereseaza in general doar urmatoarea masa...rareori adunam provizii in camara. Suntem majoritatea greieri si putini furnici.

Mie cel mai frumos imi pare din tot crypto cand asist la un razboi intre balene: intotdeauna castiga grupul cu felia mai babana din moneda respectiva...din pacate pana aflu care e ala batalia este terminata.  Cry
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
February 18, 2014, 01:43:24 PM
 #66

Momentan minez OLY, va las mai jos un pool interesant pe care puteti alege ce vreti sa minati direct din browser fara sa mai umblati la setari https://oly.hash.so (in dreapta sus aveti SWITCH)  Wink

bogdan1989
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 49
Merit: 0


View Profile
February 18, 2014, 01:49:09 PM
 #67

eu actual minez pesetacoin , am ceva timp de cand o minez , am facut si niste lottocoin , digibye , ronpaulcoi , zed, si niste dolarei virtuali....sper sa sara de undeva iepurele ...
flo_k
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
February 18, 2014, 02:55:18 PM
Last edit: February 18, 2014, 04:36:01 PM by flo_k
 #68


Daca privesti fenomenul de destul timp dezvolti niste abilitati.

De exemplu afli ca balenele joaca pe vreo moneda numai dupa ce isi adjudeca o felie consistenta [...]

Mie cel mai frumos imi pare din tot crypto cand asist la un razboi intre balene [...]

Devii paranormal? Yay!!! Cheesy

Daca nu te agasez prea tare cu ignoranta, poti sa-mi spui si mie unde vezi tu tot jocul (razboiul) asta? Asa, ca pentru dummies, eventual chiar pe exemplul tau (FTC pe BTC-E), ca m-am uitat acolo si nu inteleg ce se intampla  Embarrassed Vad doar ca se vehiculeaza sume enorme, primul ordin pe lista de cumparare e de peste 1400 BTC! WTF?!

breakbeater
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 444
Merit: 250


Life is a bitch, get used to it...


View Profile
February 18, 2014, 03:31:12 PM
 #69

@ breakbeater
Acu' o luna am cumparat 2 x R9 280X care s-au rascumparat deja iar acu' 2 zile am mai comandat 2 buc.
chiar sunt curios cum le-ai putut rascumpara asa rpd... inseamna ca intr-o luna ai facut in jur de 3000 ron, pe ce moneda ai avut un asemenea castig? ( aici e calculat curentu + placile 1400 x 2 )

De ex doar cu Maxcoin am facut ~ 0,8 BTC in primele zile de la lansare + Vertcoin + ........ceva trading Wink
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 18, 2014, 05:20:04 PM
 #70


Daca nu te agasez prea tare cu ignoranta, poti sa-mi spui si mie unde vezi tu tot jocul (razboiul) asta? Asa, ca pentru dummies, eventual chiar pe exemplul tau (FTC pe BTC-E), ca m-am uitat acolo si nu inteleg ce se intampla  Embarrassed Vad doar ca se vehiculeaza sume enorme, primul ordin pe lista de cumparare e de peste 1400 BTC! WTF?!


 Grin Uite ca recunosti singur fenomenu`...desi acolo lupta a fost transata din vara de cineva (se pare) chiar din staff-ul BTC-E (ipoteza, care are deja iz de certitudine, a aparut ca urmare a inabusirii comentariilor facute in camera de discutii alaturata)

Razboiul a fost dat in primavara-vara lui 2013...unul din cele mai lungi, de fapt.
Acum ordinele sunt imense ca o dovada de aroganta mai ales ca BTC-E bolduieste ordinele mari venite din aceeasi sursa (adica ele nu s-au format din mici aditii numeroase)
Azi FTC-ul e dictat sever de acolo (toate ordinele sunt disproportionat de mari pentru o asa moneda parlita...nu ai nici un loc de manevra decat in limita lor)

Un razboi in desfasurare il recunosti dupa sume si viteza (inainte sa inceapa au loc marunte si numeroase achizitionari de moneda de pe toate casele de schimb si un ciudat interes crescut de minat)...botii nu prea primesc voie sa actioneze cu sume mari.
Scopul este acapararea unei monezi pe care o joci cum vrei (castig corespunzator aproape garantat) pana la sfarsitul ei...sau la sosirea altui card de balene.

Pe cryptsy insa e jale...carduri de balene actioneaza inclusiv impreuna cu atacuri DDoS cand vor ele si cum vor, producatorii de ASIC-uri, casele de schimb, interese guvernamentale si univers mafiot intr-o hora stransa si apasata.  Grin

Concluzia mea este ca mercantilismul crypto a inabusit demult ingenua credinta in incontrolabilitatea lui.
E chiar controlat mai dur decat orice afacere din lumea reala.  Smiley
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 19, 2014, 03:48:36 AM
 #71

Ma ramolesc. Grin
Luat de subtilitati am uitat sa descriu chiar  batalia.

Mecanismul e simplu: unii vor sa mareasca cursul altii sa il coboare (consecinte a faptului ca unii au destula moneda altii vor multa) ordine mari (zidurile ) postate pe vanzare si cumparare care sunt satisfacute cu sume corespunzator de mari, sec si dur (nu mai lasa botii sa le topeasca incet ca-sa scoata lista de tranzactii din vizibil, pur si simplu baga...deci operatori umani cu orgoliile lor umane)

Ei, acum intervine o chestie pe care o au casele de schimb mari care gandesc la viitor nu la castigul de moment din taxe: limita zilnica de intrare/iesire pe o moneda.
Limita asta face ca pe unele case o moneda sa difere mult ca pret fata de altele (in timpul luptei) dupa cum una din balene termina rezerva stocata acolo sau nu (chestia tine relativ putin si asta e momentul in care maruntii detinatori pot profita de razboi...ei nu au limitele atinse si isi muta saracia acolo unde este avantajos.)
Cam asa in linii mari de tot.

In detaliu: ei se cunosc intre ei, isi stiu preferintele cat de cat si in ce moneda tezaurizeaza si ca-sa ii impiedice pe ailalti sa obtina lichiditati ajung sa blocheze hacheristic case de schimb si structura web a unei/unor monede...noi injuram printre dinti.
flo_k
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
February 19, 2014, 08:44:12 AM
 #72

O multime de lucruri interesante, iti multumesc!

Ai spus depre un interes brusc pentru minat o anumita moneda, dar ma intreb daca se poate trage o concluzie corecta din asta. Ma gandesc ca poate sa insemne si un interes direct pentru moneda respectiva (ceea ce inseamna ca ea va creste), dar si un interes indirect - adica sa o mineze pentru ca merge mai usor si s-o vanda imediat, pentru a cumpara moneda care ii intereseaza cu adevarat (ceea ce ar duce la o scadere a pretului). Gresesc?
Totusi, exista vreun site care sa centralizeze (in timp cat de cat real) hashrate-urile tuturor monedelor?

Ai mai spus ca grupurile se cunosc intre ele, cum se intampla asta pe o piata anonima? Dupa adresele portofelelor? Dupa IP-uri? Dar astea se pot schimba in permanenta... Cum poate fi sigura balena X ca (in cazul unui razboi) are de-a face cu balena Y si nu cu balena Z ?

Iar in legatura cu interesele guvernamentale (pe care le-ai "strecurat" intr-o fraza), ma tot gandeam daca rolul lor nu e (sau nu ar putea fi, la nevoie) mult mai mare decat credem. De exemplu, de unde putem sti ca in spatele valului actual de monede noi nu se afla niscaiva "agentii", care urmaresc sa segmenteze piata crypto in sute-mii de bucatele, ducand totul intr-un derizoriu care sa afecteze bitcoinul si sa-l inlocuiasca cu o moneda controlata de un guvern?

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 19, 2014, 01:35:05 PM
 #73


Ai spus depre un interes brusc pentru minat o anumita moneda, dar ma intreb daca se poate trage o concluzie corecta din asta.
Evident ca nu. Sunt o multime de factori printre care si asta. Sa duc comparatia mai departe: vorbesc despre ce le place femeilor in general nicicum punctual ce o face pe Marioara sa isi ridice poalele in cap.

Ai mai spus ca grupurile se cunosc intre ele, cum se intampla asta pe o piata anonima? Dupa adresele portofelelor? Dupa IP-uri? Dar astea se pot schimba in permanenta... Cum poate fi sigura balena X ca (in cazul unui razboi) are de-a face cu balena Y si nu cu balena Z ?
Si aici iar intervin acele multimi de factori, de la analize pe transferuri/adrese trecand prin surse din casele de schimb si pana la preferinta pentru anume cifre in ordinele date.

Iar in legatura cu interesele guvernamentale (pe care le-ai "strecurat" intr-o fraza), ma tot gandeam daca rolul lor nu e (sau nu ar putea fi, la nevoie) mult mai mare decat credem.
Astea sunt unele din cele mai absconse actiuni...oricum, crypto le ofera o minunata optiune in subventionarea unora din treburile pe care le desfasoara (in fond sunt probabil primii care afla cand vreo tara ca Cipru blocheaza conturi fiat sau cand alta trece BTC-ul in tagma Bau-Bau-ului.



Ce vreau sa subliniez este ca ce spun eu sunt maruntisuri si amatorisme de miner minuscul prins in hobby-ul crypto.Vad (atunci cand vad) niste linii generale si doar analiza post conflict ofera revelatiile.

De exemplu balenele adevarate (super balenele) au zeci, sute de conturi in casele de schimb si trec lesnicios peste limita de tranzactionare zilnica.

Eu privesc doar fenomenul, ciugulesc barfe pe care le filtrez prin tipologia caracterului meu, etc...nu sunt deloc un guru, deloc.  Cheesy
flo_k
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
February 19, 2014, 03:32:03 PM
Last edit: February 19, 2014, 04:30:16 PM by Cyrus
 #74


Nu te-am banuit ca ai fi un guru Smiley (probabil astia sunt foarte putini si nici nu prea au timp de forumuri)
Dar macar ai rabdarea si tactul sa deschizi ochii unor newbies, ceea ce e apreciabil.
Mie mi-ai dat niste directii generale foarte bune, suficient cat sa imi formez o idee si sa stiu ce trebuie sa aprofundez prin "studiu individual".
Iar unde nu ma descurc, poate te mai intreb Cheesy
kinderjoy
Member
**
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 10


View Profile
February 20, 2014, 08:39:15 AM
 #75

Pana la urma, vertcoin sa fie urmatorul pariu ? Sau panda? Maxcoin nu mai este asa profitabil.
Pentru siguranta le-am lasat pe toate pe doge, dar parca e aiurea sa stau cu 7mh doar pe doge.
Voi ce mai minati ?
executivul (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
February 20, 2014, 01:29:32 PM
 #76

Panda->sell->BTC->buy->VTC

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 20, 2014, 01:49:47 PM
 #77

Tardiv Panda->sell Grin

Momentan se chinuie sa iasa dintr-o ditamai groapa...macar o mana si un picior tot o sa scoata.
executivul (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
February 20, 2014, 01:51:57 PM
 #78

Da. Mersi. Era sa dau sell Cheesy
Noroc ca pe cryptorush n-au autosell, sau nu l-am gasit eu  Cheesy

LE. Set course VTC! Full speed ahead!

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
February 20, 2014, 02:44:03 PM
 #79

Panda->sell->BTC->buy->VTC

Care din Panda, ca sunt 2 tipuri:

https://bitcointalk.org/index.php?topic=399127.0   sau https://bitcointalk.org/index.php?topic=460037.0  ?

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
February 20, 2014, 02:47:46 PM
 #80

A minat vreo cineva CGA (= Cryptographic Anomaly ) ? Se merita ?

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!