Bitcoin Forum
June 19, 2024, 07:37:55 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin ve Maliye Bakanlığı  (Read 12992 times)
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3766
Merit: 2120

Crypto Swap Exchange

View Profile
January 13, 2014, 01:17:20 PM

Cevaplara ekleme yapayım. BTC'leri fiat paraya çevirmediğiniz sürece vergi söz konusu değil.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
tuyas
Member
**

Activity: 107
Merit: 10

View Profile
January 14, 2014, 09:10:20 AM

50 bin TL üzeri bddk incelemesinde olduğuna göre mantıken 50 binn TL üzeri sık işlemlerde  bddkya takılma ihtimali yüksektir.

ben etik olarak ülkeye giren dovize devletin el koyacağını sanmam ama burası Türkiye tabi.

ha birde çok doviz girerse polis fbiın yaptığı gibi baskın yapıp btc ve paralara el koyma ihtimali var, ne de olsa üllke olarak herşeyi kopyalamaya çalışıyoruz.

işlem başına mı? yoksa aylık mı?
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
January 14, 2014, 10:15:50 AM

50 bin TL üzeri bddk incelemesinde olduğuna göre mantıken 50 binn TL üzeri sık işlemlerde  bddkya takılma ihtimali yüksektir.

ben etik olarak ülkeye giren dovize devletin el koyacağını sanmam ama burası Türkiye tabi.

ha birde çok doviz girerse polis fbiın yaptığı gibi baskın yapıp btc ve paralara el koyma ihtimali var, ne de olsa üllke olarak herşeyi kopyalamaya çalışıyoruz.

güzel bi soru, onu ben de bilmiyorum cevaplayan olursa sevinirim.

50 bin TL işlem başına mı, günlük mü, aylık mı?
otomatik olarak sistem mi alarm veriyor, yoksa bankanın şikayeti üstüne mi?
tuyas
Member
**

Activity: 107

View Profile
January 14, 2014, 11:15:21 AM

güzel bi soru, onu ben de bilmiyorum cevaplayan olursa sevinirim.

50 bin TL işlem başına mı, günlük mü, aylık mı?
otomatik olarak sistem mi alarm veriyor, yoksa bankanın şikayeti üstüne mi?

Arkadaşlar size yaptığım araştırmayı gönderiyorum. 

"Arbitraj, herhangi bir menkul kıymetin, dövizin veya malın eş zamanlı olarak bir piyasadan alınıp diğer bir piyasada satılarak, aynı kıymetlerin birbiri ile değiştirilmesi sonucu risksiz bir şekilde gelir elde edilmesi işlemi olup, bu işlemler dolayısıyla lehe alınan paralar 6802 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin (p) bendi uyarınca BSMV'den istisnadır." 

Kaynak: http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=dPD8ZomGh2rFg1SH&type=teblig

sanırım vergi sorunumuz yok.

Bol kazançlar.

Not: Bu ifade kesinlik arzetmemekle birlikte benim araştırmalarım sonucu elde ettiğim yorumdur. Kesin sonuç tabiki gelir idaresinin vereceği karardır.
salihlivizyon
Newbie
*

Activity: 10
Merit: 0

View Profile
January 14, 2014, 04:19:50 PM

Sizin bahsettiğiniz BSMV 'nin açılımı - BANKA SİGORTA MUAMELE VERGİSİDİR -. konuyla alakası yoktur zaten

Bizim bahsettiğimiz konu GELİR VERGİSİ'dir.
mmelihkarci
Newbie
*

Activity: 4

View Profile
January 14, 2014, 09:45:29 PM

Maliye Bakanlığına online olarak başvurup bilgi alabilirsiniz;
http://www.maliye-behim.gov.tr/bes/

Biz daha önce Merkez Bankası ve BDDK'dan bu şekilde bilgi almıştık Türkiye'de bitcoin alım satımı için. Hatta BDDK bizim başvurudan bir süre sonra basın açıklamasıyla bize yanıtı aynı gün vermişti.

aldığınız bilgi neydi Smiley

Merkez Bankası kambiyo açısından problem yok ama BDDK'ya sorun dedi, BDDK da alım satım yapacak bir şirketin faaliyetlerini düzenleyen yasa yok, yaoabilirsiniz dedi.
cellat87
Sr. Member

Activity: 294
Merit: 250

View Profile
January 14, 2014, 10:15:49 PM

Biz daha önce Merkez Bankası ve BDDK'dan bu şekilde bilgi almıştık Türkiye'de bitcoin alım satımı için. Hatta BDDK bizim başvurudan bir süre sonra basın açıklamasıyla bize yanıtı aynı gün vermişti.

Merkez Bankası kambiyo açısından problem yok ama BDDK'ya sorun dedi, BDDK da alım satım yapacak bir şirketin faaliyetlerini düzenleyen yasa yok, yaoabilirsiniz dedi.

kısaca bu cewaptan herhangi bir sorun olmadıgımı ortaya cıkıor fazla bişey anlamadımda?
CrayzHackeR
Full Member

Activity: 219
Merit: 100

View Profile
January 14, 2014, 10:24:50 PM

muhasebeci bi arkadaştan edindiğim bilgiye göre 35 k tl üstü incelemeye giriyormuş , bankacı bi arkadaşdan edindiğim bilgiye göre eğer ortada bi kazanç varsa mutlaka bildirilmesi gerektiğini ve eğer incelemeye girerse kazancın sadece vergisini değil vergisini ödemediğiniz için cezasının olabileceğini öğrendim tabiki bunlar benim edindiğim bilgiler konuyla alakalı bilgili kişilerin yazılarını takip etmekte fayda var
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
January 14, 2014, 10:34:25 PM

muhasebeci bi arkadaştan edindiğim bilgiye göre 35 k tl üstü incelemeye giriyormuş , bankacı bi arkadaşdan edindiğim bilgiye göre eğer ortada bi kazanç varsa mutlaka bildirilmesi gerektiğini ve eğer incelemeye girerse kazancın sadece vergisini değil vergisini ödemediğiniz için cezasının olabileceğini öğrendim tabiki bunlar benim edindiğim bilgiler konuyla alakalı bilgili kişilerin yazılarını takip etmekte fayda var

İŞte sen bunu belgeleyemiyorsun. Yani elinde hani belge?. Ben yapmışım çek cumhuriyetinde bi bankaya swift orda bi ton al sat yapmışım paramı hem btc hem de dolar bazında arttırmışım. sonra bu parayı geri çektim. Burda sadece ilk gönderdiğim paranın makbuzu var. Peki ya madenciler. onlar nasıl belgeliycek. Pool loglarıyla mı? konuyla ilgili yasal düzenleme olmadan bu konular çok havada kalır. Ama Türk vergi sistemi diye bir ders almıştım yıllar önce ordan hatırladığım çifte vergilendirmenin önüne geçmek için yurtdışında kazandığınız paranın vergisi kazandığınız ülkede alınıyorsa tr de tekrar alınmıyordu. Bu paranın vergisini kazandığınız ülkede öderseniz tr de ödemezsiniz. Bu konuda yasal düzenlemesi olan ülke henüz yok sanırım. Yabancı ülkelerde nasıl bir prosedür izleniyor acaba? Bu arada madencilik boyutu tam bir keşmekeş ordaki tek gider elektrik faturası Smiley

CrayzHackeR
Full Member

Activity: 219

View Profile
January 14, 2014, 11:12:34 PM

labtek38 bence bu konuda vergi memurları dahi vergiyi nasıl kesceğine şaşırır çünkü emsal bi konu yok bildiğim kadarıyla şuanda bizim yapabileceğimiz yada bildiğim kadarıyla benim önerebileceğim paranın  10 k tl şeklinde çekilmesi ve 35 veya 50 k tl üstünü güvendiğiniz yakınlarınız üzerine çekmenizi öneririm   not : burdaki amaç vergidan kaçmak degil kaçınmaktır
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3766
Merit: 2120

Crypto Swap Exchange

View Profile
January 15, 2014, 12:27:01 AM

Dünyadaki örneklerine bu bölümden bakabilirsiniz. Türkiye'de Bitcoin yeni tanındığı için henüz yasal bir düzenleme yok. Şu an elimizdeki tek veri BDDK'nin yaptığı kayıplarınızdan sorumlu değiliz açıklaması.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
January 15, 2014, 11:17:53 AM

bence mevcut durum kısaca şu;

maliye müfettişine bitcoin mantığını açıklayıp vergi cezasından kurtulmak, vergi cezasını kabullenip ondan sonra çalış ödemekten daha zor olacaktır.

vakti zamanında vatandaşın biri gittgidiyor dan satış yapmış kullanıcı adı soyadı olarakta benim ismimi kullanmıştı. maliyeden vergi cezası kesmeye çağırdılar maliye müfettişine
her kesin her isimle üye olabileceğini asıl bakmaları gerekenin site üzerinden yapılan satışlardan kazanılan paranın yattığı banka hesabı sahibi olduğunu anlatana kadar ömrümden ömür gitmiş hatta hiç mahkemelik olmayıp cezayı kabullenmeyi bile düşünmüştüm.
mmelihkarci
Newbie
*

Activity: 4

View Profile
January 15, 2014, 06:23:17 PM

kısaca bu cewaptan herhangi bir sorun olmadıgımı ortaya cıkıor fazla bişey anlamadımda?

Biz bunu şirket olarak alıp satarsak bir sorun olur mu diye sormuştuk. Hani herkes döviz alıp satamaz ya, lisansı vardır, o açıdan. Buradaki konuyla alakası yok aslında. Ben gönderdim şimdi bilgi edinme talebi, yanıtı buradan paylaşırım.
salihlivizyon
Newbie
*

Activity: 10

View Profile
January 15, 2014, 08:48:03 PM

Türkiye'de bitcoin ile ilgili bir vergi düzenlemesi yok, ancak böyle bir düzenlemenin yapılmasınada gerek yok. Çünkü Gelir vergisi kanununda gelire giren kazanç ve iratlar belirtilmiştir. yani ister yurt içi, isterse yurt dışı olsun her türlü kazançlar vergilendirilir. Yani burda kimse yasa yok kanunda bitcoin yazmıyor diye kendini kandırmasın.

Ayrıca yurt dışından yüksek miktarda para gönderimi olduğunda paraya aracılık eden banka,ptt vb.  kuruluşlar hesap sahibini mali suçlar birimine bildirmek zorundadır. Kara para,terör,uyuşturucu ticareti gibi olayları önlemek için.

İşlem yapın ama yüksek yapmayın, dikkat çeker Wink
cianz
Full Member

Activity: 182

View Profile
January 15, 2014, 09:18:00 PM

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nca verilen 14.08.2012 tarih ve 2554 sayılı Özelgede;

“...Gelir Vergisi Kanununun "Değer Artışı Kazançları" başlıklı mükerrer 80 inci maddesinde ise hangi mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançların değer artışı kazancı olarak değerlendirileceği tek tek sayılmış olup, döviz alım satımından doğan kazançlar bu madde kapsamına girmemektedir.

Diğer taraftan, Gelir Vergisi Kanununun geçici 67 inci maddesinde menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması ve elde tutulması sürecinde elde edilen gelirler ile mevduat faizleri, repo gelirleri ve özel finans kurumlarından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine yönelik düzenlemeler yer almakta olup, döviz alım satımından doğan kazançların bu madde kapsamında vergiye tabi tutulması da mümkün bulunmamaktadır.

Buna göre döviz alım satım faaliyetlerinden doğan kazançların Gelir Vergisi Kanununun geçici 67 nci maddesi kapsamında tevkifat yoluyla yahut mükerrer 80 inci madde kapsamında beyan yoluyla vergiye tabi tutulması söz konusu olmamakla birlikte, söz konusu faaliyetin ticari organizasyon içerisinde devamlılık arz edecek şekilde yapılması durumunda ticari faaliyet olarak değerlendirilmesi ve bu faaliyetler neticesinde elde edilen kazancın, Gelir Vergisi Kanununun ticari kazançlara ilişkin hükümleri çerçevesinde beyan yoluyla vergilendirilmesi gerekmektedir” denilmektedir.

Yine, bu kazançlarınarızi nitelik taşıması sebebiyle GVK 82'nci madde uyarınca “arızi ticari kazanç” olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hususunda da tartışma bulunmaktadır. Kanaatimizce, GVK 82'nci madde uyarınca bu tür kazançlar “arizi ticari kazanç” olarak vergilendirilebilecektir. 2012 yılı için arızi ticari kazanların vergilendirilmesinde 82’nci madde uyarınca elde edilen kazancın 20.000.-TL’si gelir vergisinden istisna edilmiştir.

kasif
Member
**

Activity: 80

View Profile
January 15, 2014, 09:31:48 PM

özetlıyorum
1 yaptığımız butun kazançlar yanı 1 btc aldın 1200 du sattın 1300 den bu değer artış kazancına tabidir
2 yaptığın bu işlemın vergısını odemedığın takdırde ıncelenırsen fatura kesmedıgın ıcın usulsuzluk cezası cıkabılır
3 bunun tek ve yegane çözümü btc alım satımına aracılık eden sıtelerın size fatura duzenlemesıdır yanı btc e vs bunu tabıkı yapamaz ama en azından gerıye donuk vergı ıncelemesı olursa bununla ılgılı sorun yaşamamak adına koınım veya btc turk gıbı sıtelerden alım -satım yapınca aldığımız sattığımız fıyat bellı olduğu ıcın bıze bı evrak duzenlemelerını ısteyıp o evraklada vergısını odemeyı tamamlayıp kafa rahat hareket etmek gerekır ha tabıkı sıteler bız sadece aracıyız deyıp alım-satımınızdan komısyon alıyoruz gerısıne karışmayız derler ılk etapta ama kımse alıp-satmazsa yapmaya mecburlar gıdıp vergı daıresıyle konusup olayı anlatıp mantığı anlatıp edılen kar dan yanı sıtede satış fıyatı gerçekleştığı anda onun vergı kağıdıda aynı anda maılbox ınıza dusmesı lazım anlatırken zor gıbı gozukuyo ama çok basıt aslında yoksa dıyelımkı bunu yapmadınız boyle devam ettınız ettık hatta sonumuz husran olcak
kasif
Member
**

Activity: 80

View Profile
January 15, 2014, 09:33:05 PM

mining vs olayı tam bır muamma yanı onun vergısel olarak çözümüde yok  o yuzden o iş sıkıntılı
Arakhne
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

View Profile WWW
January 15, 2014, 10:13:50 PM

Konuyu komple okudum, üç beş kuruşluk bitcoin'im var ama benim de aklıma benzeri sorular takılmıştır zaman zaman.
Şu yoruma/paylaşıma hayran kaldım, %100 Türk, bence de sistem uzun süre böyle kalır/gider. Cheesy

bence mevcut durum kısaca şu;

maliye müfettişine bitcoin mantığını açıklayıp vergi cezasından kurtulmak, vergi cezasını kabullenip ondan sonra çalış ödemekten daha zor olacaktır.

vakti zamanında vatandaşın biri gittgidiyor dan satış yapmış kullanıcı adı soyadı olarakta benim ismimi kullanmıştı. maliyeden vergi cezası kesmeye çağırdılar maliye müfettişine
her kesin her isimle üye olabileceğini asıl bakmaları gerekenin site üzerinden yapılan satışlardan kazanılan paranın yattığı banka hesabı sahibi olduğunu anlatana kadar ömrümden ömür gitmiş hatta hiç mahkemelik olmayıp cezayı kabullenmeyi bile düşünmüştüm.
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
January 15, 2014, 11:01:13 PM

Yav 3 kuruş ek gelir kazancaz aklımızı allak bullak ettiniz Smiley . Şimdi btc türkten 1000 tl bile çekmeye korkar oldum.

ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
January 16, 2014, 01:07:21 PM
Last edit: January 16, 2014, 01:19:12 PM by ziya1453

Yav 3 kuruş ek gelir kazancaz aklımızı allak bullak ettiniz Smiley . Şimdi btc türkten 1000 tl bile çekmeye korkar oldum.

aylık parça parça olduktan sonra aylık 10-15 bin bile sorun olmaz o konuda rahat olun. zaten maliye aylık her 10-15 bin lira hareket olan banka hesaplarını incelemeye kalksa türkiyenin yarısını vergi müfettişi olarak işe alması gerekir.
burda önemli olan aylık düzenli işlem hacmi birazda şans ama 1000 lirayla falan olacak işler değil bunlar zaten dünya üzerindede bu kadar ufak meblağları incelemeye alacak bir iş gücü yoktur hiçbir maliye kurumunda.

ha bitcoin ve litecoin 2014 dede 2013 e benzer bir performans sergilerse o zaman kara kara düşünebiliriz nasıl edip ülkeye sokacaz diye ama tek derdimiz o olsun yav Smiley
olmadı düzgün bir mali müşavire danışılır muhtemelen en fazla %20 vergi üzerinden vergilendirriz kafamız rahat olur bugün yarın maliyeden arayacaklar diye uykumuz kaçmaz.

ayrıca maliye sizi yakalasa bile işi uzatıp mahkemelik falan olmadan uzlaşmayı seçerseniz ciddi indirimler alıyorsunuz zaten.
unutmayın maliyecinin amacı sizi batırmadan makul derecede bir ceza kesip skor hanesine yazmak, ödeyemeyeceğiniz bir ceza kesip sizi hapse sokmanın(artık hapiste yok sanırım borçtan dolayı ama kesin bilmiyorum) ona hiçbir faydası yok.
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: