Bitcoin Forum
June 25, 2024, 02:13:13 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 »  All
  Print  
Author Topic: Mining Rig'lerimizin resimlerini ve içeriğini paylaşalım.  (Read 16172 times)
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
February 11, 2014, 09:27:34 PM

Daha çok merak ettim şimdi  Smiley Dönergeç tarzı bişey sanırım merakla bekliyorum.
labtek38
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
February 11, 2014, 09:38:33 PM

Tüketmeden enerji üretmek? Sen fizik kanunlarını aşmışsın o zaman. Enerji bir dönüşüm halindedir. Yoktan var edilemez ve var olanı yok edilemez. Böyle bir sistemin varsa hedef kitlen minerlar değil çok daha büyük işletmeler olmalı.

dejavuxer
Newbie
*

Activity: 25
Merit: 0

View Profile
February 11, 2014, 09:55:14 PM

Tüketmeden enerji üretmek? Sen fizik kanunlarını aşmışsın o zaman. Enerji bir dönüşüm halindedir. Yoktan var edilemez ve var olanı yok edilemez. Böyle bir sistemin varsa hedef kitlen minerlar değil çok daha büyük işletmeler olmalı.

Evet fizik kanunlarını biliyorum. Bu miner kısmı başlangıç noktası, yaklaşık 2 ay önce tanıştım minerlar ile yurtdışından asics makina getirme çabasında bulundum ama isteklerim olmadı, erken almak için çok çaba gösterdim, fakat sonucu bir hüsran. Bu elektrik işini de bu şekilde çözecektim, biliyorum ki elektrik maliyeti olmadığında çok kazanç olduğunu. Neyse lafı uzatmayayım, KW yı güçlendirdiğimiz anda sizinle paylaşacağım, sizin de yazdığınız gibi uzun soluklu planlarımız arasında, bankamatik makinaları, wending makinaları, bireysel çalışma sergileyen makina sahibi şirketler için elektrik maliyetini kat ve kat düşük maliyetlerde elde edebileceği sistemlerin başlangıcı olacak bu sistem...

Pek yakında cihazın testlerini bitirdiğimizde video u yayınlayacağım....

Saygılarımla...
BeNBeNfdnzm
Full Member

Activity: 238

View Profile
February 11, 2014, 10:53:46 PM

Yakıt kullanmıyor demek, bir maddeyi yanma reaksiyonuna sokmuyor demek bu yüzden ya mıknatıs sistemi kullanıyor bu sistem ki öyleyse yeni bir icat değil, ya da kriptonit buldular, onu güç kaynağı olarak kullanacaklar. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
February 11, 2014, 11:49:27 PM

Sen bedava elektrik üretebiliyorsan voltajı amperi ne olursa olsun bundan para kazanmak için mininge ihtiyacın yok ki. Direk de bundan kazanabilirsin. Kusura bakma ama bence   kasıtlı olarak yanlış veya eksik bilgilendirme yapıyorsun dikkat çekmek için. Ve dediklerine inanmıyorum. Senin bahsettiğin şey bir devirdaim makinasını tarif ediyor ki bu teoriden öteye gidememiştir şimdiye kadar. Böyle bir makina milyonda bir bile başlangıç enerjisinden fazla enerji üretse dünyada hiç bir sorun kalmazdı.

Buyrun biraz kaynak.

Devridaim makinası, kelimesi kelimesine alındığında kendi kendine sonsuza dek çalışan makineleri tanımlar. Ancak daha geniş tanımı, enerji girişinden daha fazla enerji çıkışı sağlayan sistemleri kapsar. Bu çeşit makineler, fiziğin temel yasalarından biri olan, enerjinin yoktan var edilemeyeceğini ve yok edilemeyeceğini belirten enerjinin korunumunu ihlal ederler. En sık rastlanan devridaim makinaları, sürtünme ve hava direncine rağmen hareketini sürdürebildiği iddia edilen makinalardır. Enerjinin korunumu kanununa göre bu tarz makinalar çalışamaz.

Devridaim makinaları termodinamiğin birinci ve ikinci yasalarına aykırıdır.
Birinci kanun ;enerji yoktan var edilemez ve yok edilemez, sadece bir biçimden diğerine dönüşür yani başlangıçta 100 birim enerji varsa en sonda da değişik biçimlerdeki enerjinin toplamı 100 birimdir.
İkinci kanun ; bir enerji kaynağından enerji çekip buna eşit miktarda iş yapan ve başka hiçbir sonucu olmayan bir döngü elde etmek imkânsızdır. Entropi'yi anlatan bu kanun bütün doğal olaylarda düzensizlik artar demektedir. Başlangıçta 100 birim yararlı enerji varsa son durumda kesinlikle 100 birimden az olacaktır.
Orjinal WİKİ linki merak edenler detaylı açıklama bulabilir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Devridaim_makinas%C4%B1

uoksc
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
February 12, 2014, 04:20:02 AM

Az elektrik tüketiminin iki yolu var. Ya elektronik devre ve kKomponentleri baştan yaratacak ya da yoktan elektrik var edecek. İkisi de imkansız  Grin . Eğer elektrik tüketimini azaltmaktan değil de elektrik maliyetini mevcut donanımlarla sıfırlamaktan bahsediyorsa o zaman kaçak elektrik kullanın diyecektir  Grin
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
February 12, 2014, 08:52:39 AM

Konu nerelere gelmiş..
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
February 12, 2014, 12:56:04 PM

Rigler çalışırken dehşet ısı üretiyorlar 20 Mhash'lik üretim yapan arkadaş bu ısıyı elektrik enerjisine dönüştürüp bunu depolasa en az 4 ekran kartının elektriğini çıkartır sanki Smiley

Bunun için Peltier teknolojisini incelemenizi tavsiye ederim. Lakin ısıyı Peltier ile toplayıp elektriğe dönüştürebilir üretilen elektriği de bir invertör ve şarj devresi yardımıyla toplayabilirsiniz. Bunun için az miktarda elektrik elektronik bilgisi yeterli olacaktır çünkü hazır devreler var bunun için.
entropi
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

View Profile
February 14, 2014, 09:46:57 AM

Ahşap çıta kullanmak çok pratik bir çözüm, kendi rig imde bu şekilde çıtalar kullandım. Ben esnek pci-e uzatma bulmakta zorlandım bulduklarım da çok uzun değil. 5 Karttan birisi anakart üzerine takılı diğer 3 tanesi x16 to x16 flexle anakarttan ayrı yanyana duruyor. Bir tanesi de yine kablolar kısa geldiği için yan pozisyonda duruyor. Yani kartlar çok yakın olduğundan iyi bir soğutma gerekli. İlk 3 hafta 1-2 metre uzaktan vantilatörle soğutma yaptım. Dün itibariyle de 2 adet coolermaster 200mm fan aldım vantilatör yerine onu koydum. Odanın dış kapısı sürekli açık oda soğuk yani. Vantilatör 55watt yazıyor üzerinde belki daha fazla bile çekiyordur, bu fanların tanesi 3.36watt. Hava akış yönü olarak birisi kartlara hava gönderiyor üstteki de kartlardan havayı çekiyor. Sistem 5 adet HD7950'den oluşuyor.
Resimler:

mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
February 14, 2014, 03:53:43 PM

@entropi

Dostum kartların sıcaklığı kaç derece? Bende bu fanlardan almayı düşünüyorumda..
s4l1h
Member
**

Activity: 73
Merit: 10

View Profile
February 15, 2014, 03:14:42 AM

Bunlarda benim rig'in görüntüleri.
smos linux kurulu 4.4 mhz veriyor normal sıcaklıkta bios'u modifiye edip woltaj düşürdüm 1 kart hariç.

Rig parçaları: http://www.r10.net/coin-sistemleri/1190495-mining-ring-projem.html

srknbyr
Hero Member

Activity: 661
Merit: 581

View Profile
February 15, 2014, 08:46:25 AM

Uzatma kablosununun TSE belgeli olup olmadığını ve kaç watt'a kadar kaldırdığını kontrol edin yakarsınız kabloyu Shocked

.▄███████████████████████▄
███████████████████████████
██████▌       ▀▀▀█████████
█████████▄          ▀██████
██████████▄          ▀█████
██████████           █████
███████████    ▄██▄   █████
███████████▄▄▄▄████ ▄█████
 ▀███████████████████████▀
.digilira.||||
hostmaster
Sr. Member

View Profile WWW
February 15, 2014, 09:00:46 AM

Henüz fatura gelmedi ancak yaklaşık 4000 TL gelecek, elektrik tesisatını yenilememe rağmen sigorta atıyor. 63 amperlik bina giriş sigortası takmamıza ragmen şu anda tam verimli çalıştıramıyorum. Yazdıklarınızı okusamda bu aralar çok cevap veremiyorum kusura bakmayın sistemi stabil hale getirdikten sonra tekrardan aktif olacağım, merak ettiklerinizi daha rahat cevaplarım.
kartlardan voltaj düşürün ana karttan gereksiz parçaları biostan kapatın böylece daha az elektirik harcar.
s4l1h
Member
**

Activity: 73
Merit: 10

View Profile
February 15, 2014, 01:17:07 PM
Last edit: February 15, 2014, 03:21:22 PM by s4l1h

Uzatma kablosununun TSE belgeli olup olmadığını ve kaç watt'a kadar kaldırdığını kontrol edin yakarsınız kabloyu Shocked
Türkiyede satılan TSE belgeli uzatma kablosumu var?
Sanırım 3'lü elektrik kablosuna diyorsunuz evet o kablo tse belgeli bilgilendirme için teşekkürler.
entropi
Sr. Member

View Profile
February 15, 2014, 05:02:12 PM

@entropi

Dostum kartların sıcaklığı kaç derece? Bende bu fanlardan almayı düşünüyorumda..
kartlardan bir tanesi 65C sıcaklığında, diğerleri 73-75 aralığında kalıyor stabil. Oda kapısı dış ortama açık iç kapısı kapalı şekilde yani oda sıcaklığı 10-15C arası oluyor genelde. Bu fanlardan önce vantilatör kullandım çok elektrik tüketiyor 55W kadar bu fanlar 2W civarı her biri. Çok sessiz ama hava akışı da vantilatör kadar çok değil haliyle.
srknbyr
Hero Member

Activity: 661
Merit: 581

View Profile
February 16, 2014, 10:24:01 PM

Bir çok rig fotoğrafı ve videosu gördüm. Isınma problemi olmasın diye ayrı bir odada klima ve vantilatör ile soğutanlar vardı. Ahşap, metal ve alışveriş sepetlerinden rig kasalar yapanlarda vardı. Dikkatimi çekti aramızda PVC Plastik Doğramacı ve Cam sektöründen kimse yok.  Grin

1000-1600TL arasında 1 ekran kartı maliyeti var. Çoğunuzda en az 5-10 ekran kartı var. Donanımlarınızın maliyeti 10bin TL aldında değildir. Soruma gelecek olursak PVC bir kabin + Isı cam + Portatif klima neden yapmıyorsunuz yada benzeri bir şey yapan varmı ?

Ekran kartlarının fanları her zaman ortamdaki havayı kullanır.

http://www.avrupabilisim.com.tr/pinfo.asp?pid=6978

9000 btuluk klima kime yetsin ? 1 - 2 rigi olana ek maliyetten başka birşey değil. Ben 26000 btuluk klima kullanıyorum yetmiyor

.▄███████████████████████▄
██████▌       ▀▀▀█████████
█████████▄          ▀██████
██████████▄          ▀█████
███████████    ▄██▄   █████
███████████▄▄▄▄████ ▄█████
 ▀███████████████████████▀
.digilira.||||
tezcatcatl
Sr. Member

Activity: 421
Merit: 263

View Profile
February 16, 2014, 11:59:42 PM

6 kart ile 3lü priz mi yanarmış yahu..  Cheesy
6 kart max 300'den 1800 watt tüketim demek..

3'lü prizlerde 1.5mm kablo kullanılır, bu da 3600watt'a kadar sorun çıkarmaz.
Ben 8'li kablodan 3400 watt çekiyorum günlerdir.
calligrapher
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
February 17, 2014, 12:00:28 AM

hacılar neden klima tercih ediyorsunuz? su soğutma ile ilgili hiç değerlendirme yaptınız mı? elektrik parası falan derken uzun vadede klima bana hiç mantıklı gelmiyor (fiyatları bilmiyorum ama elektrikten dolayı) hele ki yazın klima çok yetersiz kalacak bence. (hiçbir fikrim yok ama tamamen termodinamik olarak bakıyorum, 2000 wattlık bir şeyi ortam sıcaklığına indirmek için 2000w lık bir soğutucu gerekmez mi?)

yani 30+ gpu su olan veya düşünen kişiler bi tane örnek ekwb, alphacool gibi markalardan örnek su soğutma bloğu alıp bunun aynısını cnc tezgahında ürettirse her şeyiyle tane başı 150 liraya su soğutma yapılabilir, pompası  radyatörü falan dahil. üstelik elektrik masrafı olmaz artı sıcaklıklar klimadan ortalama 20 derece düşük seyreder.

eğer çok kartım olursa ben böyle bişiy düşünüyorum.

yani tek gereken, örnek bloğu 3d modelleyecek bir eleman, bunu üretecek bir cnc tezgahı. ki 20-30 tane sipariş verdiğinizde çılgın gibi üretirler. hem de komple bakır bloktan yapılır. mis.

selamlar olsun.
BeNBeNfdnzm
Full Member

Activity: 238

View Profile
February 17, 2014, 04:44:18 AM

Sen 1500 wattlık bir ısıtıcıyı 1-2 metrekareye kapatıp, az elektrik yakan klima ile soğutmayı başar, sonra gel bize akıl ver bence. Rig'i olanlar bilir, mühim olan soğutmak değildir, mühim olan ısıyı dağıtmaktır. Yani ısı ekran kartları üzeri ve ya çevresinde birikmesine engel olduğun sürece bir sıkıntı çıkmaz. Odanın soğuk olması elbette bir avantajdır, sıcaklık farkı ne kadar yüksek olursa, ısı alışverişi de o kadar hızlı olacaktır. Gelelim yaz mevsimine, kışın soğutma yapmak kolaydı fakat yazın ne yapacağız? Klima mı takacağız? Belki izmir gibi antalya gibi sıcak yerlerde oturan arkadaşlar klima takmaya mecbur kalacaklardır onlara lafım yok fakat sıcaklık olarak orta ölçekli bir şehirdeyseniz güçlü bir vantilatör işinizi görecektir diye düşünüyorum. Yazın 70 derecede değil de 80-85 derecede çalışacaktır gpular fakat zaten bu sıcaklık onlar için inanılmaz bir sıcaklık değil. Bildiğim kadarıyla 95 dereceye kadar bir sorun çıkarmıyorlar. Klima konusunda ise, rig'in elektrik masrafı kadar klima masrafınız olacaktır, geliriniz epey düşecektir. Klima kullanmadan önce, şöyle 150 wattlık bir vantilatör denemenizi tavsiye ederim, fiyatı yaklaşık olarak 140 tl, aşağıda linki mevcut.

http://www.istocsepeti.com/Sanayi-Tipi-Vantilator-Ayaksiz-ve-Metal-Govde-Paslanmaz,PR-19623.html
delikurt55
Newbie
*

Activity: 27

View Profile
February 17, 2014, 02:46:20 PM

Bu da benim rigim Smiley henüz bitmedi Smiley
http://i61.tinypic.com/5z0iee.jpg

yaptığınız yatırım cok riskli bence tebrik ederim girmek cesaret ister Smiley  bence sistemi sigortalatsanız iyi olur tahta kullanmışsın ve ısınmaya karşı yangın tehlikesi var. şuan tahmini olarak 10 bin tl civari kazandırır eğer doge kazarsanız lakin sanırım 5 -6 bin anakart başına toplamda 60 bine yakın gider olmuş. ancak soğutmayıda hesaba katarsak 9500 tl kazandıracaktır 8 ayda kendisini amorti eder lakin o amorti edene kadar zorluklar artacak ve kazanclar düşecektir. dolaysıyla "tam kar" a gecildiği dönemde aylık gelir 3-4  bine kadar gerilemiş olabilir. ancak 60 bine bir ev alsan 300 tlden kiraya veren 8 ayda ancak 2400 tl kazanacağınıda düşünürsek mantıklı bir yatırım. ayrıca 8 ay sonunda ürünleri satmaya kalksanız en azıdan 30 bin tl daha kazanclı olursunuz. bunun haricinde cosmoscoin gibi yüksek kazanclı ancak riskli yatırımlarda yapabilrisiniz bunun sonucunda 2 ayda sistemi amorti etme ihtimalide var.

kısaca hayırlı kazanclar kardeş  komşulara sabır versin Smiley
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 »  All
  Print  

Jump to: