Bitcoin Forum
June 16, 2024, 12:15:54 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
  Print  
Author Topic: Bitcoin; Algoritma Üzerine Yöntemler  (Read 33339 times)
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
June 12, 2018, 09:02:46 PM

Bazı konularda sayılar astronomik seviyelere geldiğinde insanın algısı zayıflar, sayı anlamsızlaşır. Bu da bu konulardan biridir.

Şöyle söyleyeyim, şu an dünyada üzerinde yaşayan insan sayısını bırak, şu ana kadar dünya tarihinde yaşayıp ölen tüm insanlara bir adet bitcoin cüzdan adresi versen yine de toplam üretilebilecek cüzdan adresinin %0.00000...............................01 ini ancak kullanmış olursun.

Şansını buradan hesapla.

ama bir şekilde bu adreslerden bulunanlar olmuş buna ne diyeceksiniz...
miyav
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
June 13, 2018, 03:00:58 AM
Merited by mhanbostanci (1)

Merhabalar,
bu konudaki yaptığım çalışmaları aşağıda madde madde yazayım dedim.

birinci adımda @mhanbostanci hocamın dediği gibi bir bitcoin tam düğümü kurdum. https://www.youtube.com/watch?v=2YD6SSg7ymo

ikinci adımda  oclvanitygen ile hesaplamaları ekran kartına yaptırmaya başladım.

üçüncü adımda shell script den vazgeçip python da script i bir daha yazdım. ilk script den farkı üretilen adres ve privkey leri mysql veritabanına kaydediyorum.

dördüncü adım olarak ayrı bir script daha yazıp mysql den çektiğim adreslere bitcoin-cli ile getbalance yapıyorum.

daha hızlı oldu. Smiley
miyav
Member
**

View Profile
June 13, 2018, 06:44:50 AM

@mugt, sözlük den kelimelerin hashlerini almak sen resmen brute force yapmak demek Smiley
blockchain.info bir yerden sonra blokaj koyuyor. tam düğüm kur daha hızlı olur. ayrıca 0 işlem olan adres belki bir zaman sonra üretilip kullanılacak.
bu yüzden ürettiğin her adresi bakiyesi boşta olsa saklamalı ve belli aralıklarla geriye yönelik taraman lazım. ben tarama scriptini o yüzden ayrı yazdım.

jupiter konuyu açtı bir daha uğramadı zaten buralara.
Kuz3y
Jr. Member
*

Activity: 237
Merit: 3

View Profile WWW
June 13, 2018, 06:49:33 AM

içinde bakiye olmuş ya da olan hesapların 5. ya da 6. karakterlerine göre arama patterni geliştirilebilir diye düşünüyorum.

Bu işi şöyle düşünün kainatı oluşturan atomlar arasında bir çekiliş yapılacak ve çekilişte seni oluşturan atomlardan birinin gelme olasılığı kadar şansımız var. hiç de fena değil  Grin Grin

Buying.com
Decentralized E-Commerce Network
●    PRE-SALE: October 1, 2018    ●
Kuz3y
Jr. Member
*

View Profile WWW
June 13, 2018, 06:52:39 AM

@mugt, sözlük den kelimelerin hashlerini almak sen resmen brute force yapmak demek Smiley
blockchain.info bir yerden sonra blokaj koyuyor. tam düğüm kur daha hızlı olur. ayrıca 0 işlem olan adres belki bir zaman sonra üretilip kullanılacak.
bu yüzden ürettiğin her adresi bakiyesi boşta olsa saklamalı ve belli aralıklarla geriye yönelik taraman lazım. ben tarama scriptini o yüzden ayrı yazdım.

jupiter konuyu açtı bir daha uğramadı zaten buralara.

üretilen private key'leri depolamak mı? miyav sen iyi misin ? Smiley

Buying.com
miyav
Member
**

View Profile
June 13, 2018, 07:11:16 AM

üretilen private key'leri depolamak mı? miyav sen iyi misin ? Smiley

Sadece private key leri değil aynı zamanda o keyden üretilen bitcoin adresini de kaydediyorum.
Evet bunu depolayabilecek veritabanı yok gibi bir şey ama iki buçuk milyon row a kadar yolu var. Smiley mysql in limiti
sonra bakarız başka yollara.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
June 13, 2018, 07:58:54 AM

mysql in sınırları ile ilgili olarak google'ı kullanmayı öğrenin!
güzel ilerliyorsunuz. Smiley

@mugt text veri tabanı da file system sınırlarına  takılacaktır. Smiley

@miyav @mugt bir bakın bakalım mysql sınırına dayanıldığında ne kullanılması lazım.
Kuz3y
Jr. Member
*

View Profile WWW
June 13, 2018, 08:16:28 AM

aliser'ın sistemine doğru gidiyoruz hayırlısı. çok bilmiş etik kurulundan birkaç amca gelip beyin fırtınasının ırzına geçmez ise güzel ilerliyor konu. Smiley

konuyu rafa kaldırıp full node'u silmiştim. şimdi full node indiriyorum. heveslendim şimdi Smiley

Buying.com
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
June 13, 2018, 09:50:08 AM

kısa sürede epey yol katettik gibi.  sizin gibi tecrübeli bir sysadmin'in tavsiyelerine açığız. araştırma yapmadan söylerseniz daha iyi olur boşuna vakit kaybetmeyelim Smiley

Araştırın bir bakın bakalım dağıtık veritabanı çözümleri neler olabilir, farklı alternatifler var mı? özellikle açık kaynak olanları inceleyin. bu araştırma için harcayacağınız zaman kesinlikle kayıp değil.

aliser'ın sistemine doğru gidiyoruz hayırlısı. çok bilmiş etik kurulundan birkaç amca gelip beyin fırtınasının ırzına geçmez ise güzel ilerliyor konu. Smiley

konuyu rafa kaldırıp full node'u silmiştim. şimdi full node indiriyorum. heveslendim şimdi Smiley

Aliser in sistemine doğru bir gidiş yok bence, burada konuya meraklı kişiler için basit manada bir keşif çalışması yapılıyor.
Bu vesile konuyu takip edenler bitcoin'in teknik yapısına dair bilgileniyor.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
June 13, 2018, 10:27:32 AM

Bu konuda etik dışı bir şey paylaşılmadı şu ana kadar. Burada yaptığımız teknik mastürbasyon. Smiley
Ben banlık bir mevzu döndüğünü düşünmüyorum.
Jupiter_01 (OP)
Member
**

Activity: 123
Merit: 26

View Profile
June 13, 2018, 11:20:14 AM

yanlış bir şey yapmaya veya yaptırmaya yönlendirme söz konusu değil bence de...gerçekten ilerledikçe tartışma çok yaralı oluyor... hepimize teşekkürler çözmeye ve anlamaya devam...
Jupiter_01 (OP)
Member
**

View Profile
June 13, 2018, 01:59:35 PM

https://casascius.com/btcaddress-alpha.zip

bir uygulama var 2013 yılında yazılmış bir çok dönüşümü sağlıyor ve hızlı adres üretiyor...
ama balance değerlerini doğru vermiyor adres ve dönüşümlerde sıkıntı yok...
kaynak dosyada içinde c ile yazılmış balance olayını düzeltebilecek kimse varmıdır dostlar...
eğer düzeltilirse çok işe yarar
tesla80
Member
**

Activity: 448
Merit: 89

Full Stack Engineer

View Profile
June 13, 2018, 03:30:00 PM

bir uygulama var 2013 yılında yazılmış bir çok dönüşümü sağlıyor ve hızlı adres üretiyor...
kaynak dosyada içinde c ile yazılmış balance olayını düzeltebilecek kimse varmıdır dostlar...
C ile değil, C# ile yazılmış ve düzeltilir zor değil, sonra ne olacak?

Cyber Security, Mobile Security, Web/Desktop/Embedded Programming, Electronics, M2M, IoT
Kuz3y
Jr. Member
*

View Profile WWW
June 13, 2018, 03:50:27 PM

getBalance işlemini herhangi bir block explorer sitesinden url parse ile çekmeye kalkarsak o işin içinden çıkamayız Smiley

en temizi bitcoin-cli 'ye rpc ile bağlanıp bakiyesini nerede tutuyorsak onla ilişkilendirip yazdırmak bence.

siz ne düşünüyorsunuz?

Buying.com
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
June 13, 2018, 04:33:38 PM

hocam kodları paylaşabilirmisiniz ne yaparız nereden başlarız bizde katılalım amaç birşeyler keşfetmek siz ne yaptınız diyecek olursanız buyrun efendim.

farklı bir konudaki projem https://bitcointalk.org/index.php?topic=4447196.0
mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
June 13, 2018, 06:12:18 PM

arkadaşlar bazı mesajlarımı sildim. Konu ile ilgili çalışma yapmak isteyenler araştırsınlar aynı şeylere ulaşacaklardır. Konuya müdahil olacak kişiler iyi kötü belli ettiler. bu saatten sonra dahil olacaklar gereksiz efor sarfetmeye sebep olabilir/olmayabilirde. konudaki mesajları okuyacağınız üzere kimlerin ilerlemeye olumlu baktığı anlaşılıyor bence. "araştırın öğrenin" tarzı mesajlar hiçbir fayda etmediği aşikar. olumlu hatta olumsuz eleştiriler olacaktır ama bunların dışında gereksiz mesajlaşmalar var. herkes bildiği oranda konuya dahil olursa daha iyi olumlu ilerleyeceğini düşünüyorum.

yukarıda ki mesajı uzatmadan SADECE konu ile ilgili paylaşım yapmaya devam edersek sevinirim, bu mesajımla ilgili ikili yanıtlamalara girmeyeceğim  Wink
Jupiter_01 (OP)
Member
**

View Profile
June 14, 2018, 08:46:44 AM

wallahi ne olur bilemedim bi anda sen böyle sorunca hocam... ne bileyim bi yerlerde karpuz keser yeriz...

düzeltip exe halline tekrar getirebilirmisin ?
tesla80
Member
**

Activity: 448
Merit: 89

Full Stack Engineer

View Profile
June 14, 2018, 10:34:01 AM

wallahi ne olur bilemedim bi anda sen böyle sorunca hocam... ne bileyim bi yerlerde karpuz keser yeriz...

Yani düzeltip exe yaparsam hatta bitcoin-cli ile bağlarsam sonrasında benim de cüzdanımdaki paranın şans eseri denk gelip çalınmasına yardımcı mı olmuş olacağım?
Eğer gereksiz mesajlar yazdıysam uyarın silerim fakat buradaki gerçek amaç para çalmak mı yoksa bunun yapılabilirliğini kanıtlamak mı?
Kanıtlamak ise artık kanıtladınız sanıyorum, yanlış mıyım?

Cyber Security, Mobile Security, Web/Desktop/Embedded Programming, Electronics, M2M, IoT
mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
June 14, 2018, 11:17:32 AM

Yani düzeltip exe yaparsam hatta bitcoin-cli ile bağlarsam sonrasında benim de cüzdanımdaki paranın şans eseri denk gelip çalınmasına yardımcı mı olmuş olacağım?
Eğer gereksiz mesajlar yazdıysam uyarın silerim fakat buradaki gerçek amaç para çalmak mı yoksa bunun yapılabilirliğini kanıtlamak mı?
Kanıtlamak ise artık kanıtladınız sanıyorum, yanlış mıyım?

https://bitcointalk.org/index.php?topic=421842.0 konusuna bakarsanız zaten bulunabildiği kanıtlanmış. 768 ortak nokta ile onlara yaklaşan değer aralıkları bulunabiliyor. Şimdi kanıtlanmış noktalardan biride ingilizce sözlükteki TEK olarak  kullanılmasının güvensiz olduğu. kelimenin yanına şifre ile kullanımda var (bip38) bu linkte https://rya.nc/aug_2013_brainwallets.txt 17 bin tane ingilizce kelime adrese çevrildiğinde kullanılmış olanlar yazıyor. ancak 2014 ve 2015 yılında kullanılanlarda var. https://rya.nc/about.html sayfasında videoyu izlerseniz canlı yayında bir adresin bulunduğu ve anında boşaltıldığı gözüküyor. yada şöyle örnek verelim. 1HZwkjkeaoZfTSaJxDw6aKkxp45agDiEzN adresi boş değerin hex'inin adrese çevrilmiş kısmı. https://bitcointalk.org/index.php?topic=1138273.40 konusunda da yazmakta ve adres aktif olarak en son "2018-06-03 19:35:42" de kullanılmış.

Misal eğer biz bir şekilde arama/geliştirme/öğrenme işlemleri sırasında 1 ile başlayan adreslerde (normal şartlarda 7-9 karakterden sonra çok zor deniliyor) ilk 15 karaktere kadar anında değer üretilebildiği ve 1'li adreslerin güvenilir olmadığını ispatlayabilirsek. O zamanda üstteki konuda belirtilen şekilde Bitcoin geliştirici grubundan biri gelip buraya (oradada dediği gibi) alın size 200K adres 1 TANESİNİN anahtarını bulun size 10 BTC ödül, oluşturulan algoritamada bunu bulursa toplulukta TÜRKLERİN adı sizce nasıl geçer? sistemi geliştiren olarak mı yoksa hırsız olarak mı?

yukarıda yazdıklarım varsayım. şimdi hadi bulun falan diyen çıkar. burada amaç farklı, bulmaktan tutun içinde kendini geliştirmekte var, teknik mastürbasyonda, denemekte var, diğer birçok şeyin olduğu gibi. he bittrex cüzdanı denk gelir? işte o zaman bulan kişi vicdanın sesini dinler diye tahmin ediyorum.

ilave olarak cüzdan anahtarı oluşturma olayı tüm kriptopara'larda var. farklı farklı algoritma ve şekiller kullansana bile.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
June 14, 2018, 03:02:17 PM

Konu takipçilerine bir kaç sorum olacak,
burada hep bir bitcoin adresine ait private key bulunması veya 1 ile başlayan adreslerin üretimi ile ilgili olarak tartışıldı.

Peki 1 ile başlamayan adresler de durum nedir? aranızda bunu inceleyen var mı? veya herhangi bir coin için cüzdanın çalışma mantığını anladınız mı?
boostcoin yapı olarak bitcoin den çok da farklı değil.

Sizin için şöyle bir çalışma yaptım,
sıfır bakiyeli bir boostcoin-qt kurdum.

cüzdanın adresi şu : BQvYUfyjR9rZirDPQZU47iz2sNQrnBtZE8
şimdi buna ait private key i görüntüledim :

17:53:21 dumpprivkey BQvYUfyjR9rZirDPQZU47iz2sNQrnBtZE8
17:53:21 PmHWTy5ymapAjoyNP1UDmA2zfTpi4oQUPtbPmCw5xZ4V8RDgxJHZ

ben bu cüzdanda bir adres daha üretiyorum. onu da görüntülüyorum.

17:54:55 dumpprivkey BJBgARH82eEWmpiMsZD7KuhurL1nrrhdXD
17:54:55 PhxECuhcTKFBaezf3eHfttEEimwfETgtZr3jAkTbN9TWwTT9vhdq

şimdi sorularım şu?
adres üretimi çok ama çok hızlı oluyor, neden bu kadar hızlı?
bu iki adres arasındaki bağıntı nedir? yani blok explorer dan felan bu iki adresin aynı cüzdandan üretilip üretilmediğini anlamanın bir yolu var mı? yada yok mu?
vanitygen ile belli bir pattern ile adres üretmeye çalışmak yerine bir makro yazıp adres ve private key üretimini çok çok daha hızlı yapabilir miyiz?
bir bitcoin / boostcoin cüzdanında üretilebilecek adres sayısı gibi bir kısıt var mı?

Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
  Print  

Jump to: