Bitcoin Forum
May 05, 2024, 08:51:10 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
  Print  
Author Topic: Bitcoin; Algoritma Üzerine Yöntemler  (Read 33228 times)
Jupiter_01 (OP)
Member
**

Activity: 122
Merit: 26

View Profile
November 28, 2018, 12:52:54 PM

bana göre ortaya çıkan sonuç;
1- her kişisel bilgisayara bitcoin-core kurulacak
2- pattern, random yada belli bir sayfalamayla üretilen adresler bir txt dosyasına export edilecek
3- tüm bloklar bir yazılımla indexlenecek
4- aynı yazılımla import edilen txt dosyası satır satır bakiye kontrolü yapılacak
5- bulunan bakiyeli adresler başka bir txt dosyasına yazdırılacak...

en iyi ve emek harcamadan uygulanacak yöntem @miyav ın kullandığı yöntem... zaten temel çözümün bu olduğunu önceki mesajlarda yazmıştık yukarıda daha önceki mesajdan alıntıyı ekledim... burda ki sıkıntı hız aşağıda @miyav ın eski mesajlarından alıntı... 14 milyon adres çok küçük bir değer ama garanti süzme yapıyor ben 1 m lik havuzda tarama yaparken o tüm bloklorı tarıyor...  100  mb lık bir txt dosyasını veri tabanı olarak alıp onun içinde tarama yapmak ile 15 GB lık bir txt dosyasında oluştur/karşılaştırma yapmak arasında donanımsal sıkıntıların olması da normal... ama kimi yazılımsal yöntemlerle bu işin çözüleceğini düşünüyorum bunun üzerine de çalışmaya devam ediyorum...

".....25 haziran da otomasyonu aktif çalıştırmaya başladık.
25 eylül de 3 ay bitti.
14 milyonda 19 gibi bir oran, iğne ile kuyu kazıyoruz ama teknik olarak çok şey öğreniyoruz.
eğer bu 19 adresi boşaltır isek 15 mbtc toplamış oluruz.
şimdilik gelişmeler bu kadar......"

[/u]
1714899070
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714899070
Reply with quote  #2

1714899070
Report to moderator
1714899070
Hero Member
*

Ignore
1714899070
Reply with quote  #2

1714899070
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714899070
Hero Member
*

Ignore
1714899070
Reply with quote  #2

1714899070
Report to moderator
1714899070
Hero Member
*

Ignore
1714899070
Reply with quote  #2

1714899070
Report to moderator
1714899070
Hero Member
*

Ignore
1714899070
Reply with quote  #2

1714899070
Report to moderator
bitcamilo
Full Member

Activity: 602
Merit: 122

View Profile
November 28, 2018, 01:47:38 PM

2- pattern, random yada belli bir sayfalamayla üretilen adresler bir txt dosyasına export edilecek
4- aynı yazılımla import edilen txt dosyası satır satır bakiye kontrolü yapılacak

en iyi ve emek harcamadan uygulanacak yöntem @miyav ın kullandığı yöntem... zaten temel çözümün bu olduğunu önceki mesajlarda yazmıştık yukarıda daha önceki mesajdan alıntıyı ekledim... burda ki sıkıntı hız aşağıda @miyav ın eski mesajlarından alıntı... 14 milyon adres çok küçük bir değer ama garanti süzme yapıyor ben 1 m lik havuzda tarama yaparken o tüm bloklorı tarıyor...  100  mb lık bir txt dosyasını veri tabanı olarak alıp onun içinde tarama yapmak ile 15 GB lık bir txt dosyasında oluştur/karşılaştırma yapmak arasında donanımsal sıkıntıların olması da normal... ama kimi yazılımsal yöntemlerle bu işin çözüleceğini düşünüyorum bunun üzerine de çalışmaya devam ediyorum...

25 eylül de 3 ay bitti.
14 milyonda 19 gibi bir oran, iğne ile kuyu kazıyoruz ama teknik olarak çok şey öğreniyoruz.

[/u]

14 Milyonda 19 bence kötü bir oran değil bunun için yatırım yapmaya değer şöyle bir şey yapabilirsiniz 1 tane linux üzerinde wallet kurup bunu full index modda çalıştırırsınız başka bir yüksek donanımlı bilgisayara mysql kurup 1. numaralı bitcoin full index'den rpc ile tüm blokları baştan aşağı tarayıp kullanılmış ve içinde bakiye olan adresleri taratır mysql'e kaydedersiniz (burada sadece 1 ile başlayan adresleri kaydetmek yeterli) sonrasında daha küçük konfigürasyonu birden fazla bilgisayar da random adres üretip 2 numaralı mysql'den sorgu yaparak üretilen her adresin bakiye kontrolünü yapabilir.

Bu şekilde tasarlanmış bir sistem ile istediğiniz kadar makineyi sisteme dakikalar içerisinde entegre etmek mümkün olacaktır, buradaki en önemli unsur tüm sistemlerin aynı network ve segment üzerinde olması böylece network temelli gecikmeler olmayacaktır.

Not : Mysql yerine NoSQL tercih edilebilir BigData konusunda NoSQL MySQL'e göre daha verimli diye biliyorum.
vincetcm
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 533

View Profile
November 28, 2018, 02:42:27 PM

25 eylül de 3 ay bitti.

[/u]

14 Milyonda 19 bence kötü bir oran değil bunun için yatırım yapmaya değer şöyle bir şey yapabilirsiniz 1 tane linux üzerinde wallet kurup bunu full index modda çalıştırırsınız başka bir yüksek donanımlı bilgisayara mysql kurup 1. numaralı bitcoin full index'den rpc ile tüm blokları baştan aşağı tarayıp kullanılmış ve içinde bakiye olan adresleri taratır mysql'e kaydedersiniz (burada sadece 1 ile başlayan adresleri kaydetmek yeterli) sonrasında daha küçük konfigürasyonu birden fazla bilgisayar da random adres üretip 2 numaralı mysql'den sorgu yaparak üretilen her adresin bakiye kontrolünü yapabilir.

Bu şekilde tasarlanmış bir sistem ile istediğiniz kadar makineyi sisteme dakikalar içerisinde entegre etmek mümkün olacaktır, buradaki en önemli unsur tüm sistemlerin aynı network ve segment üzerinde olması böylece network temelli gecikmeler olmayacaktır.

Not : Mysql yerine NoSQL tercih edilebilir BigData konusunda NoSQL MySQL'e göre daha verimli diye biliyorum.

SONM süper bilgisayar projesiydi biliyorsunuz, insanar bilgisayar güçlerini tedarikçi olarak kullanıcılara açabiliyor.

şu anda aktif işlem yapılabiliyor hatırladığım kadarıyla, sonm fiyatı da düşmüşken denenebilir mi acaba?
mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
November 28, 2018, 02:46:17 PM

Benim elimdeki kullanılmış adres sayısı 140 m bunların içinde 1 le başlayanları alırsak sanırım 100 m gibi bir sayı çıkar...
sistemim en son 545000. bloktaydi. 285 milyon 1 ile başlayan adres vardı en son. istersen 1'li adreslerin çıktısını alıp sıralayıp, dosya başı 100 milyon şeklinde parçalayıp yükleyebilirim. 3 dosya, 100 Milyon satır dosyada 3,5gb tutuyor, sıkıştırınca 2,20 GB~ tutuyor. Eğer istersen mesaj at, yarın yükleyip linkleri ö.m. olarak gönderirim.

@mugt kendine has yaklaşımı ile farklı bir kulvarda devam ediyor. kendisi vanitygen de neymiş köpek, biz daha iyisini yaparız niyeti ile python un gözüne gözüne vuruyor.
...
Gördüğüm kadarı ile, kendi içinde en organize çalışan ekip miyav ın ekibi çünkü bokunu çıkartıp bir çok bilgisayar ile adres üretip bir bitcoin tam düğüm ve bir veritabanı sunucusu kullanarak çalışıyorlar.
...
yanlış yerleri düzelteyim.
1. Kendime has yaklaşımım olabilir. Aslında buna bakış açısı demek daha doğru olacaktır. Hepimiz aynı şekilde araştırırsak belki sonuca ulaşılamıyabilir.
2. Vanitygen için öyle birşey demedim. Vanitygen'in tarama hızına ulaşabilmek için programı düzenleyip, istediğimiz aralığı tarattırırsak daha hızlı çözüme ulaşabiliriz.
3. Biz daha iyisini yapmak için yola çıktık  Cool
4. hiçbir zaman şu dili kullanıyorum demedim. Piton kullandığımıda söylemedim. miyavla karıştırmışsın. yaşlanıyorsun  Roll Eyes
5. Tüm yiğitlerin yoğurt yiyişi kendine özgü Smiley ben daha önce yazmıştım bir arkadaş beynim yandı demişti. Orada sistemlerin nasıl çalıştığı yazıyordu. Şu an sadece belirli adres kalıbını oluşturmaya yönelik çalışıyorum.
6. Bende tek makina'da çalıştırmıyorum. Smiley
7. ekip diyince aklıma geldi, tek kişilik dev kadroyum demiyorum ama galiba öyle olabilirim. - biraz egoistlik yapmak istedim -

14 Milyonda 19 bence kötü bir oran değil bunun için yatırım yapmaya değer şöyle bir şey yapabilirsiniz 1 tane linux ...
Daha önce defalarca yazılmış/yazmıştım o şekil yapılması gerektiği. redis kullanın dediğimde Zz;
yok artık. mysql, postgresql i yediniz bitirdiniz noSQL e koşuyorsunuz.
demişti. ancak veritabanını hdd yerine ssd'de tuttuğunuzda bile hız farkına varıyorsunuz ki tarama yazılımında döngüdeki bir değişiklik ile 108 sn'den 68 sn'ye düşürmüştüm (başka bir yazılımda). bundan dolayı daha ufak parçalara bölmek işinize yarıyorsa mutlaka bölün. çünkü yazılımı daha da parçalara bölünce çok verimli çalışmaya başladılar. VT'de index yapınıza dikkat edin, bu arada nosql candır Smiley

SONM süper bilgisayar projesiydi biliyorsunuz, insanar bilgisayar güçlerini tedarikçi olarak kullanıcılara açabiliyor.

şu anda aktif işlem yapılabiliyor hatırladığım kadarıyla, sonm fiyatı da düşmüşken denenebilir mi acaba?
bende aynı şekil düşünmüştüm. Amazon servislerini de kullanabilirsiniz. Ancak ürettiğiniz adresleri arşivlemek isterseniz adresleri çekerken belirli süre geçecek. Adresleri kaydemeyip, aralık tarattığınızda mantıklı. En temizi vanitygen'i düzenleyip yada bitcrack ile ekran kartları ile taramak Smiley

- ilave : tek kişilik dev kadro Smiley
bitcamilo
Full Member

View Profile
November 28, 2018, 03:48:29 PM

Benim elimdeki kullanılmış adres sayısı 140 m bunların içinde 1 le başlayanları alırsak sanırım 100 m gibi bir sayı çıkar...
sistemim en son 545000. bloktaydi. 285 milyon 1 ile başlayan adres vardı en son. istersen 1'li adreslerin çıktısını alıp sıralayıp, dosya başı 100 milyon şeklinde parçalayıp yükleyebilirim. 3 dosya, 100 Milyon satır dosyada 3,5gb tutuyor, sıkıştırınca 2,20 GB~ tutuyor. Eğer istersen mesaj at, yarın yükleyip linkleri ö.m. olarak gönderirim.

@mugt kendine has yaklaşımı ile farklı bir kulvarda devam ediyor. kendisi vanitygen de neymiş köpek, biz daha iyisini yaparız niyeti ile python un gözüne gözüne vuruyor.
...
Gördüğüm kadarı ile, kendi içinde en organize çalışan ekip miyav ın ekibi çünkü bokunu çıkartıp bir çok bilgisayar ile adres üretip bir bitcoin tam düğüm ve bir veritabanı sunucusu kullanarak çalışıyorlar.
...
yanlış yerleri düzelteyim.
1. Kendime has yaklaşımım olabilir. Aslında buna bakış açısı demek daha doğru olacaktır. Hepimiz aynı şekilde araştırırsak belki sonuca ulaşılamıyabilir.
2. Vanitygen için öyle birşey demedim. Vanitygen'in tarama hızına ulaşabilmek için programı düzenleyip, istediğimiz aralığı tarattırırsak daha hızlı çözüme ulaşabiliriz.
3. Biz daha iyisini yapmak için yola çıktık  Cool
4. hiçbir zaman şu dili kullanıyorum demedim. Piton kullandığımıda söylemedim. miyavla karıştırmışsın. yaşlanıyorsun  Roll Eyes
5. Tüm yiğitlerin yoğurt yiyişi kendine özgü Smiley ben daha önce yazmıştım bir arkadaş beynim yandı demişti. Orada sistemlerin nasıl çalıştığı yazıyordu. Şu an sadece belirli adres kalıbını oluşturmaya yönelik çalışıyorum.
6. Bende tek makina'da çalıştırmıyorum. Smiley
7. ekip diyince aklıma geldi, tek kişilik dev kadroyum demiyorum ama galiba öyle olabilirim. - biraz egoistlik yapmak istedim -

14 Milyonda 19 bence kötü bir oran değil bunun için yatırım yapmaya değer şöyle bir şey yapabilirsiniz 1 tane linux ...
Daha önce defalarca yazılmış/yazmıştım o şekil yapılması gerektiği. redis kullanın dediğimde Zz;
yok artık. mysql, postgresql i yediniz bitirdiniz noSQL e koşuyorsunuz.
demişti. ancak veritabanını hdd yerine ssd'de tuttuğunuzda bile hız farkına varıyorsunuz ki tarama yazılımında döngüdeki bir değişiklik ile 108 sn'den 68 sn'ye düşürmüştüm (başka bir yazılımda). bundan dolayı daha ufak parçalara bölmek işinize yarıyorsa mutlaka bölün. çünkü yazılımı daha da parçalara bölünce çok verimli çalışmaya başladılar. VT'de index yapınıza dikkat edin, bu arada nosql candır Smiley

bende aynı şekil düşünmüştüm. Amazon servislerini de kullanabilirsiniz. Ancak ürettiğiniz adresleri arşivlemek isterseniz adresleri çekerken belirli süre geçecek. Adresleri kaydemeyip, aralık tarattığınızda mantıklı. En temizi vanitygen'i düzenleyip yada bitcrack ile ekran kartları ile taramak Smiley

- ilave : tek kişilik dev kadro Smiley

mugt anladığım kadarıyla senin denemelerin hem daha fazla dataya hem de donanıma sahip Jupiter 19 adres eşleştirmesine sahip olduğunu iddia ediyor peki sen herhangi bir eşleşme yakalayabildin mi yoksa hala denemelerin devam ediyor mu? ediyorsa kaç milyon adres taradın acaba?
mugt
Member
**

View Profile
November 28, 2018, 05:03:51 PM

mugt anladığım kadarıyla senin denemelerin hem daha fazla dataya hem de donanıma sahip Jupiter 19 adres eşleştirmesine sahip olduğunu iddia ediyor peki sen herhangi bir eşleşme yakalayabildin mi yoksa hala denemelerin devam ediyor mu? ediyorsa kaç milyon adres taradın acaba?
daha önce belirttiğim tarama şekillerinde denedim. çoğunda neticede negatif olsa da 2 tanesinde pozitif. ne kadar olduğunu daha öncede belirttiğim gibi belirtmek istemiyorum  Roll Eyes 1 btc ve üzeri denk geldiğinde yazacağım. ufak tefek çıkanlar var. hala olduğu yerde duruyorlar. boşaltma gibi bir girişimde bulunmadım. kaç milyon adres taradığımı bilmiyorum. ilk başta 1. anahtar'dan 2^33~ küsüre (8Milyar) kadar oluşturdum. sonra 1.3 milyar küsür rastgele oluşturulan var. şu an sürekli eklenen kelime-şifre-vs... kombinasyonları oluşturulmuş 900M var, en son 930 falandı güncel ne kadar bilmiyorum. gidiyor öyle Smiley şu an iki yöntemle uğraşıyorum. 1. kelime-şifrelerin hashlerinide kaydederek adres oluşturma ki hash havuzu çok olması çok önemli.  2. Belirli bir adrese yönelik oluşturma denemeleri. 2. denediğim yöntem için kayıtlı tüm adreslerin hex,wif, private key 5 ile K,L değerlerine yönelik tekrar deseni var mı diye bakıyor. benzerlikten tutun çoğu yöntemi tek tek günlerce deniyorum. bir yerde dönecek, bugün olmazsa 5 sene sonra istikrar önemli Grin adres oluşturma sayılarına ve kontrol olaylarına çok takılmayın. matematik kolay soru çözme teknikleri gibi ya uzun yoldan uğraşacağız yada kısa yolunu bulmaya çalışacağız. bir ara 45drives'ten sunucu almayı bile düşündüm. güzel bir bakiye denk gelirse ilk yapacağım iş güzel bir veritabanı sistemi kurmak. işlemci gücünden sonra en önemlisi kontrol ve aynı adresi hash değerinden aynı adresi üretmemek.
bitcamilo
Full Member

View Profile
November 28, 2018, 08:03:51 PM

daha önce belirttiğim tarama şekillerinde denedim. çoğunda neticede negatif olsa da 2 tanesinde pozitif. ne kadar olduğunu daha öncede belirttiğim gibi belirtmek istemiyorum  Roll Eyes 1 btc ve üzeri denk geldiğinde yazacağım. ufak tefek çıkanlar var. hala olduğu yerde duruyorlar. boşaltma gibi bir girişimde bulunmadım. kaç milyon adres taradığımı bilmiyorum. ilk başta 1. anahtar'dan 2^33~ küsüre (8Milyar) kadar oluşturdum. sonra 1.3 milyar küsür rastgele oluşturulan var. şu an sürekli eklenen kelime-şifre-vs... kombinasyonları oluşturulmuş 900M var, en son 930 falandı güncel ne kadar bilmiyorum. gidiyor öyle Smiley şu an iki yöntemle uğraşıyorum. 1. kelime-şifrelerin hashlerinide kaydederek adres oluşturma ki hash havuzu çok olması çok önemli.  2. Belirli bir adrese yönelik oluşturma denemeleri. 2. denediğim yöntem için kayıtlı tüm adreslerin hex,wif, private key 5 ile K,L değerlerine yönelik tekrar deseni var mı diye bakıyor. benzerlikten tutun çoğu yöntemi tek tek günlerce deniyorum. bir yerde dönecek, bugün olmazsa 5 sene sonra istikrar önemli Grin adres oluşturma sayılarına ve kontrol olaylarına çok takılmayın. matematik kolay soru çözme teknikleri gibi ya uzun yoldan uğraşacağız yada kısa yolunu bulmaya çalışacağız. bir ara 45drives'ten sunucu almayı bile düşündüm. güzel bir bakiye denk gelirse ilk yapacağım iş güzel bir veritabanı sistemi kurmak. işlemci gücünden sonra en önemlisi kontrol ve aynı adresi hash değerinden aynı adresi üretmemek.

Bilgilendirme için teşekkür ederim süreci burada takip ediyor olacağım ben de sonucu merakla bekliyorum.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
November 29, 2018, 08:10:15 PM

Konu açılalı aylar olmuş. Yapılmak istenen şeye çok aklım yatmadık, çok mantıklı gelmedi ama merak ettiğim bir durum var. Bu konunun çıktısı ne oldu? Yakayabildiniz mi bi balık? 1 btc falan geldi mi? Cheesy

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
bitcamilo
Full Member

View Profile
November 30, 2018, 02:26:04 PM

Konu açılalı aylar olmuş. Yapılmak istenen şeye çok aklım yatmadık, çok mantıklı gelmedi ama merak ettiğim bir durum var. Bu konunun çıktısı ne oldu? Yakayabildiniz mi bi balık? 1 btc falan geldi mi? Cheesy

Aslında neden 1 btc ve üstü bir adres yakalamak kriter onu da anlamış değilim ben içinde hiç bitcoin olmayan ama kullanılmış yani en az 1 transaction görmüş adres eşleşmesi bile projenin başarılı olduğunun göstergesi, arkadaşlar bunu başardıklarını söylüyor ve 19 adres ile eşleşme yakaladıklarını iddia ediyor, tabi bunun kanıtlanması da imkansız adama kanıtla desek de kanıtlayamaz çünkü bakın bu adresi random ürettik bu da blockchaindeki kullanıldığı tarih deme şansı yok çünkü vakti zamanında kendi kullanıp private keyini bildiği bir adresi karşılaştırma dosyasına eliye ekleyebilir.

Projeye ben içinde bitcoin bulunan adres eşleşmesi değil daha önce transaction görmüş yani kullanılmış bir adresin eşleşmesi olarak bakıyorum ve hala inanmakta güçlük çekiyorum nedenini ise şöyle anlatayım, bu konuda oldukça bilgili ve özellikle cryptoloji konusunda bilimsel makale yazmış bir eğitim görevlisi ile bu konuyu uzun uzadıya konuşmuşluğum var onun bana verdiği örnek şöyleydi varın siz imkansızlığını düşünün.

Pasifik okyanusunda bir sandalın içinde oturduğunu ve elindeki toplu iğneyi suya daldırıp geri çıkardığını düşün, sonra da pasifik okyanusuna kıyısı olan bir adanın sahilinden yine toplu iğneyi suya daldırdığını ve okyanusun ortasında daldırdığında iğnenin ucuna temas etmiş hidrojen atomlarının tesadüfen sahilde de iğnenin ucuyla temas etmesi, işte olasılık bu demesi. (Burada arkadaşların ama biz 1 tane adres ile karşılaştırma yapmıyoruz şimdiye kadar kullanılan bütün adresleri karşılaştırıyoruz demeleri de bir savunma değil çünkü iğnenin ucuna denk gelen bir tane atom 1 tane adresi temsil ediyorsa şimdiye kadar kullanılmış olan adresler iğnenin başı kadar alanı temsil ediyor) yani insan beyninin bile algılamakta zorlandığı bir olasılıktan bahsediyoruz burada ama arkadaşlar ısrarla biz yaptık 19 tane de adrese denk geldik diyorlar, yalan söylüyorsunuz diyemiyoruz kanıtımız yok, doğru söylüyorsunuz yapılabilir hiç diyemiyoruz çünkü ortada bilimsel bir zorluk ve hatta imkansızlık var, kafamız karışmış ortada kalmış durumdayız. Bu konuda arkadaşların dürüstlüğüne inanmaktan başka bir şansımız yok ne yazık ki.
Carolina34
Jr. Member
*

Activity: 140
Merit: 2

View Profile
November 30, 2018, 02:32:54 PM

Aslında neden 1 btc ve üstü bir adres yakalamak kriter onu da anlamış değilim ben içinde hiç bitcoin olmayan ama kullanılmış yani en az 1 transaction görmüş adres eşleşmesi bile projenin başarılı olduğunun göstergesi, arkadaşlar bunu başardıklarını söylüyor ve 19 adres ile eşleşme yakaladıklarını iddia ediyor, tabi bunun kanıtlanması da imkansız adama kanıtla desek de kanıtlayamaz çünkü bakın bu adresi random ürettik bu da blockchaindeki kullanıldığı tarih deme şansı yok çünkü vakti zamanında kendi kullanıp private keyini bildiği bir adresi karşılaştırma dosyasına eliye ekleyebilir.

Projeye ben içinde bitcoin bulunan adres eşleşmesi değil daha önce transaction görmüş yani kullanılmış bir adresin eşleşmesi olarak bakıyorum ve hala inanmakta güçlük çekiyorum nedenini ise şöyle anlatayım, bu konuda oldukça bilgili ve özellikle cryptoloji konusunda bilimsel makale yazmış bir eğitim görevlisi ile bu konuyu uzun uzadıya konuşmuşluğum var onun bana verdiği örnek şöyleydi varın siz imkansızlığını düşünün.

Pasifik okyanusunda bir sandalın içinde oturduğunu ve elindeki toplu iğneyi suya daldırıp geri çıkardığını düşün, sonra da pasifik okyanusuna kıyısı olan bir adanın sahilinden yine toplu iğneyi suya daldırdığını ve okyanusun ortasında daldırdığında iğnenin ucuna temas etmiş hidrojen atomlarının tesadüfen sahilde de iğnenin ucuyla temas etmesi, işte olasılık bu demesi. (Burada arkadaşların ama biz 1 tane adres ile karşılaştırma yapmıyoruz şimdiye kadar kullanılan bütün adresleri karşılaştırıyoruz demeleri de bir savunma değil çünkü iğnenin ucuna denk gelen bir tane atom 1 tane adresi temsil ediyorsa şimdiye kadar kullanılmış olan adresler iğnenin başı kadar alanı temsil ediyor) yani insan beyninin bile algılamakta zorlandığı bir olasılıktan bahsediyoruz burada ama arkadaşlar ısrarla biz yaptık 19 tane de adrese denk geldik diyorlar, yalan söylüyorsunuz diyemiyoruz kanıtımız yok, doğru söylüyorsunuz yapılabilir hiç diyemiyoruz çünkü ortada bilimsel bir zorluk ve hatta imkansızlık var, kafamız karışmış ortada kalmış durumdayız. Bu konuda arkadaşların dürüstlüğüne inanmaktan başka bir şansımız yok ne yazık ki.

Avatarındaki kadının ismi nedir ?

“İnsan ırkını yok etmek istiyor musun?”
Sophia: “Pekala, tüm insanları yok edeceğim.”
bitcamilo
Full Member

View Profile
November 30, 2018, 04:18:54 PM
Last edit: November 30, 2018, 05:53:40 PM by bitcamilo

son 2 gereksiz mesajı silsek?

Evet adam saçma sapan bir soru sormuştu ben de konumuzla ne ilgisi var diye cevaplamıştım sildim mugt, adam post kasmaya çalışıyor muhtemelen.
Carolina34
Jr. Member
*

View Profile
November 30, 2018, 08:32:44 PM

Evet adam saçma sapan bir soru sormuştu ben de konumuzla ne ilgisi var diye cevaplamıştım sildim mugt, adam post kasmaya çalışıyor muhtemelen.
teşkür. bende sileceğim. o gönderi silindikten sonra. gereksiz yere yukarı çıkıyoruz. millete heyecan oluyor.

google resimlere atsan bulursun. nedir bu post kasma sevdası Smiley

Sanamı soracam post atıp atmayacagımı babamın çifliği istediğim gibi at koştururum aldın mı cevabı

mugt
Member
**

View Profile
December 01, 2018, 03:57:28 AM

teşkür. bende sileceğim. o gönderi silindikten sonra. gereksiz yere yukarı çıkıyoruz. millete heyecan oluyor.

google resimlere atsan bulursun. nedir bu post kasma sevdası Smiley

Sanamı soracam post atıp atmayacagımı babamın çifliği istediğim gibi at koştururum aldın mı cevabı
Yanıt;
Evet sonradan ögrenme yetilerini kaybedip toplum tarafından dışlanmış kişileri bir başlıkda toplayalım dedik amacımız bu ruhsal engelli kardeşlerimizi topluma kazandırmak aralarından en gereksizi seçip onu sahiblenmek normal insan yapalım sizde bu kardeşlerimizi sevindirerek bir iyilik yapabilirsiniz.

bitcamilo
Full Member

View Profile
December 01, 2018, 10:07:40 AM
Last edit: December 01, 2018, 04:14:07 PM by bitcamilo

Gördüğüm kadarıyla projeyi ilk başlatan ve kullanılmış adresleri sonradan üretilen adreslerle eşleştirme (ve 19 eşleşme yakalandığı) iddiası ile yola çıkan ekip projeyi ya bıraktı ya da eskisi kadar bilgi paylaşımında bulunmuyorlar, bu konuya kafayı takmış birisi olarak ben de tam tersi bir iddia ile asla daha önce en az bir kez işlem görmüş bir adresin tekrar rastgele üretilemeyeceğini kanıtlama yolunda projeye dahil oldum ve bir ekip kurdum. Ekibin kuruluşu ve içeriği ile ilgili bilgileri yazayım önce.

Ekipte ben hariç 3 kişi bulunuyor bunlardan ilki ve en önemli kişi bugün Türkiye'de adı bilinen en büyük üniversitelerin birinde eğitim görevlisi ve kriptoloji konusunda bilimsel araştırmaları olan birisi, diğer ekip üyemiz bilgisiyar mühendisi ve aynı zamanda bir yazılım şirketinde senior programcı diğeri ise yine aynı şirkette Linux uzmanı olarak çalışıyor ve bu bahsettiğim şahıs ara ara üniversitelerde Linux dağıtımları ile ilgili eğitim ve sempozyumlara katılıyor.

Kurduğumuz sistemden de bahsedelim.

Öncelikle bir zen sunucu üzerinde çalışan 2 sunucumuz var bunlardan birisi bitcoin full index çalışan cüzdanımız ve diğerinde ise  NoSQL çalışıyor yazılımcı arkadaşımız bitcoine RPC ile bağlanıp sıfırıncı bloktan itibaren her bir bloğu tarayarak transactionlardaki bitcoin adreslerini veritabanına kaydediyor, burada en önemli husus sadece adresi kaydetmekle kalmıyor aynı zamanda her transactionda vin ve vout verilerini alarak adreslerin bakiyelerini de sürekli olarak update ediyor sistem  24 saatten uzun süredir çalışıyor ve bu post yazılırken 254347. blok işlenmiş ve 18.090.697 adet bitcoin adresi veritabanına kaydedilmiş durumda. Bu kısım tamamen karşılaştırmaya tabi tutulacak hedef bitcoin adresi uzayını temsil ediyor.

Projenin diğer kanadında ise 2 adet daha önce mining işinde kullanılmış rigleri görevlendirdik, yazılımcı arkadaşımız random bitcoin adresi üretip bunu bloklar halinde kaydediyor her bir blok dosya boyutu 1.5 mb ve her bir dosya ortalama 22.000 rastgele üretilmiş bitcoin adresi ve private keyini içeriyor. üretilen blok dosyalar nas üzerine taşınıyor yani 2 rig aynı anda çalışarak (oclvanitygen kullanıyoruz) 24 saatte 130 milyon adres üretiyor daha sonra üretilen bu blok dosyaları nas'dan alınarak NoSQL sunucusuna gönderiliyor (nas ve NoSQL sunucusu aynı network üzerinde çalışır durumda bu sayede transfer gecikmesi gibi bir sorunumuz da bulunmuyor) 22 bin adres içeren dosya açılarak her bir adres veritabanındaki kullanılmış adreslerle karşılaştırılıyor ve eğer bir eşleşme bulunursa sistem bize bir uyarı veriyor.

Amaç :

Rastgele üretilmiş bir adresin daha önce bir bitcoin client'ı üzerinden yaratılıp en az 1 işlem görmüş bir adresle eşleşmesinin günümüz teknolojisi ve varolan işlemci gücüyle imkansız olduğunun kanıtlanması. Burada içinde bakiye bulunan bir adres aranmıyor içinde hiç bitcoin olmasa bile bir adres ile eşleşme olması halinde tez başarısız olacak.

Testler :

Test 1 : Öncelikle oluşturulan adreslerin private keylerinin gerçekten doğru olup olmadığını denetlemek için rastgele seçilmiş bir private key'i bitcoin wallet'a import ettik ve doğruluğunu onayladık.
Test 2 : Blockchain taramasındaki kaydedilmiş adresleri blockchain info üzerinde kontrol ettik ve şimdiye kadar taranmış ve işleme alınmış transactionlarla örtüşüp örtüşmediğini kontrol ettik ve onayladık.
Test 3 : Rastgele üretilen blok dosyalarından birinin içini bilerek ve isteyerek manipüle ettik ve içine transaction görmüş bir bitcoin adresinini sanki gerçekten random üretilmiş gibi ekledik karşılaştırma sistemini bir kez çalıştırdık ve eşleşme yakalanınca bildirim aldık.

Şu anki durumumuz mevcut toplanan kullanılmış bitcoin adresleri veri tabanımız kısmen de olsa bizi tatmin edecek boyuta olaştığı için (18 milyon adres) random üretilen adreslerle karşılaştırma işlemine başladık ve dünden bugüne 130 milyon adres karşılaştırması yaptık.

Şimdiye kadar eşleşme sayısı 0 ve hala tarama devam ediyor. Gelişmeleri buradan paylaşacağım.

İş Kanıtı :
http://i63.tinypic.com/290x9ci.png
Ekteki imaj blockchain taraması sonrasında kaydedilmiş son adresleri içeren görüntü, kolonlar sırasıyla id, adres ön karakter tipi (1,3 ve Bech32 için 4), adres, alınan sayısı, toplan alınan, son bakiye ve oluşturulma zamanı

İş Kanıtı 2 :
http://i63.tinypic.com/32zrj0m.png
Ekteki imaj blockchaindeki her bir bloğu açıp tek tek transactionları tarayarak adresleri kaydedip bakiyelerini de güncellendiğinin kanıtı

İş Kanıtı 3 :
https://prnt.sc/lpb5ab
NAS'da tutulan rastgele adres üretilerek oluşturmuş her bir adres bloğunun dosya listesi.

Anti teze karşın yeniden tarama :

Şu anda rastgele oluşturulmuş ve karşılaştırmaya dahil edilen adresler mevcut blockchainin tamamının indexlenmemiş olması nedeniyle kullanılmış bir adresle denk gelme ihtimaline karşın silinmiyor ve nas üzerinde tutuluyor, blockchain indexlemesi son blok'a ulaşıldığında bir zaman damgası üretilecek ve o ana kadar taranmaya dahil edilip olası bir eşleşmeyi kaçırmış olabileceği düşünülen adresler yeniden taranacak.

Biraz da bilim :

RIPE-MD160 kullanılarak 2^160 adres üretmek mümkün bu da tam olarak 1,461,501,637,330,902,918,203,684,832,716,283,019,655,932,542,976. adres anlamına geliyor şu anda biz 24 saatte 130 milyon adres üretebiliyoruz. Mevcut hardware'i hiç değiştirmeden bu sistem çalıştığını varsaymamız durumunda tüm adres uzayını taramamız tahminen  31,228,667,464,335,532,440,249,675,912,741,090,163 yıl sürecek.
moore kanununa göre işlemci hızları her 18 ayda bir 2 katına çıktığını varsaysak ve tüm finansal gücümüzü mevcut donanımlarımızı arttırmaya kanalize etsek bile bir insan ömrünü bırak bir ırkın toplam dünya üzerinde yaşam süresince bu boyutta bir uzayın %100 taranması imkansız bu hesaplamaya göre.

Donanım :

Zen Sunucu :
2x Intel 12-Core Xeon E5-2650v4
Huawei RH2288V3 (12LFF)
2x 12 cores
256GB DDR4 RAM
4x480GB SSD

Rigler :
4 adet GEFORCE GTX 1080 Ti Ekran kartlı * 2 PC

NAS :
Raid 5 altyapısı kullanan 40 Tb kapasiteli SCSI Disk

Güncelleme :
oclvanitygen parametrelerini ve diskte kaydedilme şekliyle oynayarak günlük üretilen adres sayısını 290 milyona çıkarttık bu da %100'den daha fazla bir artış sağladı.

Güncelleme [01.12.2018 15:27]
Toplam karşılaştırılan adres sayısı : 332.641.600
Blockchainden çıkartılan adres sayısı : 18.417.269
Eşleşen adres : 0

Bilgi : "Blockchainden çıkartılan adres sayısı" bitcoin blockchaininde en az 1 işlem gören tüm adresleri çektiğimiz veritabanındaki kayıt sayısını gösteriyor. Random üretilen adresler bu kaydedilmiş adreslerle karşılaştırılıyor ki eşleşme olacak mı yani daha önce kullanılmış bir adresin private keyini rastgele tekrar üretebilecek miyiz diye bakıyoruz. Şimdilik blockchainin 300 bininci bloğuna bile ulaşamadık biraz yavaş ilerliyoruz adresleri çekmede bu sayıya çok takılmayın önemli olan karşılaştırılmada kullanılan adres sayısı.
Jupiter_01 (OP)
Member
**

Activity: 122
Merit: 26

View Profile
December 01, 2018, 12:38:17 PM

Ekibi iyi ve sistem güzel kurulmuş... sonucu merakla takip ediyorum...ne kadar süre devam ettireceksiniz projeyi...
mugt
Member
**

View Profile
December 01, 2018, 01:02:54 PM

...
1,461,501,637,330,902,918,203,684,832,716,283,019,655,932,542,976. adres anlamına geliyor şu anda biz 24 saatte 130 milyon adres üretebiliyoruz. Mevcut hardware'i hiç değiştirmeden bu sistem çalıştığını varsaymamız durumunda tüm adres uzayını taramamız tahminen  31,228,667,464,335,532,440,249,675,912,741,090,163 yıl sürecek.
moore kanununa göre işlemci hızları her 18 ayda bir 2 katına çıktığını varsaysak ve tüm finansal gücümüzü mevcut donanımlarımızı arttırmaya kanalize etsek bile bir insan ömrünü bırak bir ırkın toplam dünya üzerinde yaşam süresince bu boyutta bir uzayın %100 taranması imkansız bu hesaplamaya göre.
Güncelleme :
oclvanitygen parametrelerini ve diskte kaydedilme şekliyle oynayarak günlük üretilen adres sayısını 290 milyona çıkarttık bu da %100'den daha fazla bir artış sağladı.
Tek tek okuyarak ilerlerseniz ilk 300 bin blokta hızlı gidiyor. ileri doğru tx başına işlem sayısı arttığı için yavaşlıyor. bloklarda 1 ve 3 ile başlayan adreslerin uzunlukları maksimum 35 uzunluğunda ancak sonradan bca'lı adresler başlayınca 70 uzunluğuna kadar uzuyor. bakiye giriş çıkışları ile tutmak aşırız gereksiz index ve yük getiriyor. eğer tutmak istiyorsanız blockparser ile tek seferde güncel bloğa kadar tek seferde okutabilirsiniz. linki önceki mesajlarda olması lazım yoks ada forumda var. tek seferde csv'den içeri aktar ile çok daha hızlı yapabilirsiniz.

dediğiniz gibi normal şartlarda imkansız. zaten tüm keyleri ve adresleri kaydetmekte gereksiz. zaten herkesin atladığı kaydetmeyi geçtim tüm anahtarlara sahipseniz, tüm kapıları açabilirsiniz. 3'lü adresleri bile. belirli bir katsayıya göre kabul edilebilir parçalar halinde oluşturup taratmak bir yere kadar asıl mesele ondan sonra başlıyor zaten Smiley ama denk geliyor buna inanın. ilk seferinde bende inanmamıştım ancak gelince afallama yaşıyorsunuz.

oclvanitygen'i ne şekilde özelleştirdiniz? wif yerine hex key mi kaydediyor? tek kartta mı günlük 290M? aynı aralığı tekrar üretmemesini nasıl sağladınız? daha öncede dediğim gibi eğer oclvanitygen'i değiştirebiliyorsanız Smiley belirli bir değerden; misal ilk anahtar değerinden 1 Milyar tane üret diyebiliyor musunuz? yada belirli bir dosyayı satır satır okuyarak sha256 ve adres'i oluşturup dosyaya kaydedebilir misiniz? ayrıca vanitygen sadece 5'li adresleri üretiyordu sanırım. K ve L ile başlayan adresleri oluşturmasını sağladınız mı?

benim gibi parça parça yazan yerine düzenli yazınca biri sevindim. aslında şu an hepimizin başlangıç noktası aynı oldu Smiley sonrası farklı yollar
bitcamilo
Full Member

View Profile
December 01, 2018, 01:04:31 PM

Ekibi iyi ve sistem güzel kurulmuş... sonucu merakla takip ediyorum...ne kadar süre devam ettireceksiniz projeyi...

Tezin amacı denediğiniz şeyin imkansızlığını kanıtlamak, siz bizim 24 saatte ulaşabildiğimiz sonuca haftalar süren bir sürede ulaşarak 19 adres bulduğunuzu iddia ettiniz, biz de en az 3 ay olmak şartıyla gidebildiğimiz kadar ileriye gideceğiz elimizde imkan var kaynaklar da yeterli. Ne zaman ki siz "tamam itiraf ediyoruz 19 adresin private keyine ulaştığımız bilgisi bir hayal ürünüydü, sonra da biz bu hayalimizde canlandırdığımız senaryoya kendimiz de inanmaya başladık" derseniz ya da biz en az 1 tane adres ile eşleşme buluruz o zaman sonlandırabiliriz. Çünkü insanlara hayal satmak ne etik ne de sizin açınızdan faydalı, amacım bilimin doğruluğuna inanmak ve insanların da inanmasını sağlamak.

Not: Yukarıda bahsettiğim itiraf cümlesi siz yalan söylüyorsunuz itiraf edin manası taşımıyor yalan söylediğiniz ihtimaline karşı bir durdurma valfi görevi görüyor sadece, yanlış anlaşılmasın.
bitcamilo
Full Member

View Profile
December 01, 2018, 02:13:39 PM

...
1,461,501,637,330,902,918,203,684,832,716,283,019,655,932,542,976. adres anlamına geliyor şu anda biz 24 saatte 130 milyon adres üretebiliyoruz. Mevcut hardware'i hiç değiştirmeden bu sistem çalıştığını varsaymamız durumunda tüm adres uzayını taramamız tahminen  31,228,667,464,335,532,440,249,675,912,741,090,163 yıl sürecek.
Güncelleme :
Tek tek okuyarak ilerlerseniz ilk 300 bin blokta hızlı gidiyor. ileri doğru tx başına işlem sayısı arttığı için yavaşlıyor. bloklarda 1 ve 3 ile başlayan adreslerin uzunlukları maksimum 35 uzunluğunda ancak sonradan bca'lı adresler başlayınca 70 uzunluğuna kadar uzuyor. bakiye giriş çıkışları ile tutmak aşırız gereksiz index ve yük getiriyor. eğer tutmak istiyorsanız blockparser ile tek seferde güncel bloğa kadar tek seferde okutabilirsiniz. linki önceki mesajlarda olması lazım yoks ada forumda var. tek seferde csv'den içeri aktar ile çok daha hızlı yapabilirsiniz.

dediğiniz gibi normal şartlarda imkansız. zaten tüm keyleri ve adresleri kaydetmekte gereksiz. zaten herkesin atladığı kaydetmeyi geçtim tüm anahtarlara sahipseniz, tüm kapıları açabilirsiniz. 3'lü adresleri bile. belirli bir katsayıya göre kabul edilebilir parçalar halinde oluşturup taratmak bir yere kadar asıl mesele ondan sonra başlıyor zaten Smiley ama denk geliyor buna inanın. ilk seferinde bende inanmamıştım ancak gelince afallama yaşıyorsunuz.

oclvanitygen'i ne şekilde özelleştirdiniz? wif yerine hex key mi kaydediyor? tek kartta mı günlük 290M? aynı aralığı tekrar üretmemesini nasıl sağladınız? daha öncede dediğim gibi eğer oclvanitygen'i değiştirebiliyorsanız Smiley belirli bir değerden; misal ilk anahtar değerinden 1 Milyar tane üret diyebiliyor musunuz? yada belirli bir dosyayı satır satır okuyarak sha256 ve adres'i oluşturup dosyaya kaydedebilir misiniz? ayrıca vanitygen sadece 5'li adresleri üretiyordu sanırım. K ve L ile başlayan adresleri oluşturmasını sağladınız mı?

benim gibi parça parça yazan yerine düzenli yazınca biri sevindim. aslında şu an hepimizin başlangıç noktası aynı oldu Smiley sonrası farklı yollar

Madde madde cevap verecek olursam :

1. Tabi ki blok zamanında ileriye gidildikçe yavaşlıyor blockchain taraması bunun biz de farkındayız ama amacımız sadece adresleri almak değil aynı zamanda tüm blockchain'i NoSQL üzerine kaydetmek bu arada projede sadece adresleri kaydetmiyoruz her bir transaction'u her bir bloğu ve her bir transaction'un içindeki işlemleri de kaydediyoruz ki yarın bir gün blockexplorer gibi bir projede kullanabilelim. Biz 3. parti servislere bel bağlamayı sevmediğimizden kendi servisimizi de yazıyoruz anlayacağınız.

2. Verdiğim bilimsel ve istatistiksel veriler tüm adres uzayını tekrarsız şekilde kaydetmeye dayalı değil, ki bizim şu anki çalışma şeklimiz o değil zaten yani random generate ederek belki de sonsuza dek baştan aşağı tüm uzayı taramak imkansız. Ben de inanmak istiyorum sizin söylediğinize ama inanamıyorum bu yüzden zaten bu girişimde bulunduk, eğer haklıysanız büyük şaşkınlık içerisinde olacağız Smiley Ayrıca random üretilen adresleri daha önce üretilmiş mi diye kontrol etmek gibi bir niyetimiz de yok ki o da olasılık dışında öyle bir şey olsa tez kendi kendini imha etmiş oluyor amaç neydi? mükerrer üretim teknik olarak imkansız bunu kanıtlamak.

3. hem vanity hem de oclvanitygen opensource yapıda kolaylıkla githubdan indirip istediğiniz gibi düzenleyip yeniden derleyebilirsiniz biz de ihtiyacımıza uygun şekilde düzenleyip derliyoruz ki bazı gereksiz kısımları atarak ufak performans artışı sağlamış bile olabiliriz ölçmedik ancak şundan şu kadar üret bundan bu kadar üret gibi bir ihtiyaç duymadığımız için şimdilik sadece ihityacımız olan minör değişiklikleri yaptık bir nevi özelleştirilmiş oclvanitygen diyebiliriz buna. Hayır tek kartla değil tüm 2 rigle 290 hatta 292 milyon üretebiliyoruz şu an bir yandan da daha arttırabilir miyiz diye denemeler yapıyoruz.

Son olarak güncelleme

Blockchainden çekilen adres sayısı : 18.652.406
Karşılaştırma yapılan adres sayısı : 353.452.248
Eşleşen adres : 0
Carolina34
Jr. Member
*

View Profile
December 01, 2018, 02:48:09 PM

İmgur türkiyede engelli resimleri göremiyoruz başka adrese yüklermisin bu arada 18milyon taranmıs ve 0 btc mi elde edilmiş kısaca ?

gospodin
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1460

Cashback 15%

View Profile WWW
December 01, 2018, 02:57:17 PM

Ekteki imaj
hocam zahmet olmazsa ekran görüntülerini tinypic gibi bir yere ekler misin?

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
  Print  

Jump to: