Bitcoin Forum
May 28, 2024, 04:14:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Minerit ca firma + cum declaram bitcoinul legal ?  (Read 2412 times)
gamebak (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 103
Merit: 10


View Profile
January 25, 2014, 04:56:12 PM
 #21

Fiscul nu are timp sa-si faca rig-uri Smiley)

Ma gandeam la firma pentru ca as putea sa mai scap de cheltuieli, la curent se vor duce cam 17 kw ( ora ) + nush cati kw pentru un ac, chiria, 2 x net , etc
Sa cumpar tot pe firma ( rig-uri ).

Adica ar fi destul de mare cheltuiala pe o parte de aia am luat in calcul si varianta firma.
gigica viteazu`
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 458
Merit: 250

beast at work


View Profile
January 25, 2014, 06:29:51 PM
 #22

... as putea sa mai scap de cheltuieli...

- nu scapi, tot le platesti (numai ca in loc sa platesti din buzunarul tau, platesti din buzunarul firmei);
- curentul e mai scump pe firma;
- cheltuieli diverse (contabil, +1 angajat in varianta microintreprindere);
- 19% impozite (3% per factura, desi nu vad cui facturezi + 16% dividende);

sincer in afara de presupusul avantaj cum ca (in caz de ceva) raspunde firma cu aia 200lei nu vad altul
tudorion
Member
**
Offline Offline

Activity: 69
Merit: 10


View Profile
January 27, 2014, 06:19:17 PM
 #23

Totul se poate face foarte legal: inchiriere echipamente de calcul la pretul de X euro/zi, unde X este pretul de inchiriere, calculat in EUR la rata de schimb BTC/EUR din momentul efectuarii platii.

Plata taxelor/castigului nu se poate face raportat la BTC sau LTC deoarece nici BTC, nici LTC nu sunt monede. In cel mai bun caz sunt privite ca bunuri.


Daca planuiesti sa cresti mare, te scap eu de caldura Wink
berryzat
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
January 29, 2014, 07:59:21 PM
 #24

Mai exista o varianta:
Simplu pe o firma existenta, a ta sau a cuiva apropiat, pui toate cheltuielile si incasarile pe persoana fizica.... doar cine nu are firma ar mai vrea sa isi mai faca Cheesy

Desi am inteles ideea ta de a fi total transparent si de a face asta ca si bussines nu cred ca are rost. Si mai ales inchipuiete tu peste un an incercand sa explici celor de la garda, de obicei doi baciuci sictiriti de viata care au venit sa iti dea amenda ce inseamna crypto.
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
January 30, 2014, 07:48:44 PM
Last edit: January 31, 2014, 08:45:21 PM by crocko
 #25

....
Desi am inteles ideea ta de a fi total transparent si de a face asta ca si bussines nu cred ca are rost. Si mai ales inchipuiete tu peste un an incercand sa explici celor de la garda, de obicei doi baciuci sictiriti de viata care au venit sa iti dea amenda ce inseamna crypto.

+1

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
January 30, 2014, 07:51:44 PM
 #26


Am extras ideile din ultimele doua postari  Roll Eyes  si concluzia ar fi ca firma sa inchirieze echipament cetateanului Xulescu pe lei. Firma are cheltuieli cu achizitia echipamentului, cu mentinerea in functiune, cu salarii, cu spatiul,etc. si are venituri din inchirierea echipamentului catre Xulescu. Diferenta dintre venituri si cheltuieli e profit si urmeaza sa-l bagi in buzunar sau sa-l reinvestesti, treaba ta. Va fi o firma beton dar ce ne facem cu Xulescu ca nu are cum sa justifice provenienta banilor pe care ii da firmei. Deci Xulescu va trebui sa-si faca o firma ca sa fie totul legal, altfel baciucii il indoaie. Grin



flo_k
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
February 08, 2014, 03:49:39 PM
 #27

Problema nu e clara nicaieri in lume.
Uite aici unul care incearca sa faca putina lumina, poate te ajuta: http://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1uccfz/i_am_a_tax_attorney_here_are_my_answers_to_the/

Dar parerea mea e ca vom avea o legislatie romaneasca de-abia dupa ce vor adopta una americanii si, apoi europenii. Deci, mai e ceva de asteptat.
mmihai1978
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 250


View Profile
February 08, 2014, 05:21:54 PM
 #28

dupa parerea mea nu se poate mineri legal pe firma.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!