Bitcoin Forum
May 28, 2024, 06:43:24 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Un viitor pentru GPU?  (Read 1021 times)
Klausus (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 107
Merit: 10


View Profile
January 23, 2014, 05:02:14 PM
Last edit: January 23, 2014, 05:49:55 PM by Cyrus
 #1

Salutare!
Multi isi pun intrebari,daca mai e timpul sa investeasca in placi video,daca nu cumva anul acesta v-a iesi asic-uri, fpga-uri,etc sisteme pentru scrypt mining si se v-a duce naibii investitiile noastre in GPU-uri?
Haide-ti,impartiti putin aici din parerile voastre,folosindu-va de experienta voastra,caci sunt sigur ca nu m-ar ajuta numai pe mine,ci si pe toti cei care isi pun aceleasi intrebari ca mine...
Se discuta ca e posibil sa se scoata o noua moneda cu un alt tip de algoritm,dar inrebarea e daca acea moneda se v-a putea mina cu placi video sau nu?!
Oare cei care o sa inventeze acea moneda/e,se v-a gandi si la noi astia care am investit in GPU-uri?
Din cate stiu orice tip de moneda depinde de noi cei care o minam,care o valorificam,noi le dam valori si cred ca daca impartim experientele noastre intre noi,o
 sa avem toti de castigat.
Voi cei mai vechi in mining si mai luminati,ce sfaturi si idei aveti pentru restul lumii noi pe aici si in domeniu si chiar pentru cei care vor sa se apuce in viitorul apropiat de minerit?
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
January 23, 2014, 06:48:43 PM
 #2

Chinezii lucreaza deja la un asic, am scris putin despre asta aici :
http://bitcoin-romania.ro/index.php/topic,96.0.html


Daca se merita sau nu, nu stie nimeni sa-ti spuna cu exactitate
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
January 23, 2014, 07:25:49 PM
 #3

Cam orice fel de moneda ar rasarii pana la urma tot se inventeaza ceva dedicat pentru ca naturala lacomie impinge dezvoltarea.

GPU-ul nu este ceva unic, nemaivazut si de necopiat in ceea ce face, asa ca orice vine tintit pentru el se copiaza.

Pe de alta parte cu exceptia BTC-ului (prima crypto) toate celelalte monede SHA-256 sunt cantitate neglijabila fata de scrypt.
Asta pentru ca o crypto moneda care nu se lasa atinsa de multimi este moarta si ingropata inca inainte de nastere.

Fara milioanele de mineri care spera la castig dupa plata curentului, macar, toata sandramaua crypto se prabuseste.
Iar milioanele astea nu baga roabe de bani in scule dedicate (ASIC-uri & fratii) ca nu au si nici nu pot alerga in cursa inarmarilor specifica.
Singura exceptie este BTC-ul in virtutea dreptului de prim nascut.

Asa ca: cat timp o sa fie monezile astea ceva (cu ceva profit) tot trebuie sa sape si multimile altfel ramane totul in pom. Iar populatiile au GPU-ul si pentru minat si pentru joc.  Roll Eyes
Therion
Member
**
Offline Offline

Activity: 104
Merit: 10



View Profile
January 23, 2014, 07:40:15 PM
 #4

Inca merita sa investesti in GPU-uri multi ani de acuma incolo si sa-ti explic si de ce:
1: Daca BTC va reusi sa supravietuiasca atunci va supravietui si LTC (vezi coinmap)
2: Asicurile de scrypt vor intrece puterea de calcul a tuturo GPU-urilor abia peste un an si jumate (o cifra conservatoare)
3: Cand nu se va merita sa mai minezi cu placa video vei vedea sute de mii (poate chiar milioane) de placi video ieftine pe piata. Prezic pretul unui 7950 in martie 2015 a fi pe la un 80$ maxim deoarece toata lumea va incerca sa scape de ele (cerer si oferta, stii tu cum merge treaba).
Dar cine-si va vinde placile video isi va da seama mai devreme sau mai tarziu ca s-a cam grabit. Vor apare servicii de randare 3d, Hollywood-ului i-ar fi mult mai ieftin si rapid sa randeze 64 de layere in rezolutie 8K de CGI pe placile din retea de exemplu , password hashing ...etc care te vor platii sa le faci munca, iar ASIC-urile de scrypt n-o sa poata face munca unei placi video in privinta asta.
 Un rig de 12 placi acuma va fi profitabil chiar si peste 3 ani.
4: Suntem abia la inceput, in cel mai rau caz iti pierzi jumatate din investitie, ( asta daca vrei sa vinzi rig-ul) iar in cel mai bun faci un profit de XX...
gamebak
Member
**
Offline Offline

Activity: 103
Merit: 10


View Profile
January 23, 2014, 08:10:28 PM
 #5

Chiar daca apar asic-uri/fpga-uri inca o sa mai ramana profitabile placile video (jumatate de an sa zicem lejer) fiindca sunt mai multe monede profitabile.
Doar ca trebuie sa te grabesti, cred ca asta e ultimul an cu un ROI bun pentru placile video daca nu o sa mai apara alt algoritm care sa le puna la treaba Smiley
executivul
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
January 23, 2014, 08:57:45 PM
 #6

Cand a aparut Bitcoin am zis ca nu-i mare scofala, fan al laptopurilor am ratat ocazia de a schimba MacBook Pro-ul 2011 pe un desktop performant capabil de mining. Mai apoi au aparut ASICurile si ma felicitam pentru alegerea facuta, multi mineri de Bitcoin scoteau pe piata rigurile la preturi mici.
Apoi a aparut Litecoin, eu am zis ca n-are nici o sansa… lumea isi vindea in continuare rigurile 6xxx.
Acum a aparut Dogecoin si am intrat si eu in joc, mai modest, dupa limita posibilitatilor.

De ce vor fi rentabile rig-urile?
Pentru ca daca au aparut ASICuri de SHA256 a aparut SCRYPT.
Daca, pardon, cand vor aparea ASICuri de SCRYPT va aparea ________ si miningul va fi din nou profitabil.
Algoritmii sunt facuti free, pentru mandria personala, etc, economistii sunt cei care le dau un pret.

Nu stiu daca pe asta l-ati citit http://reckoner.com.au/2013/08/im-done-mining-litecoin/ dar eu zic ca baiatul merita sa-si dea cu stecherul in cap in timp ce  atarna de prelungitor…

LE: e logic sa apara un ASIC pentru orice, in fond iei un GPU, ii dai jos partile nefolosite (la mine de ex consum maxim 2GB din 4 cat are fiecare placa video iar DDR5 e scump), scapi de driver, ii pui pret de 5 ori cat o placa video, le bagi la preorder sa faci rost de cash pt curent cat mineaza pentru tine si apoi dupa 6 luni le trimiti la beneficiar. Din cate vad eu la SCRYPT avantajul ASIC pe tehnologia de peste 28nm e intre 100 si 200%, sa vedem ce scot baietii cu 28nm.

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!