Bitcoin Forum
May 02, 2024, 10:38:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Συμμετοχή εταιρίας στο bitcoin  (Read 615 times)
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
May 26, 2018, 10:39:33 AM
Merited by alani123 (1)
 #1

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της κοινότητας.

Μετά από αρκετό διάβασμα εδώ, αποφασίσαμε να αρχίσει η εταιρία μας να δέχεται bitcoins σαν τρόπο πληρωμής.

Προτού προχωρήσουμε, υπάρχουν μερικά ερωτήματα στα οποία δεν μπόρεσα να δώσω απάντηση αν και θεωρώ ότι έψαξα αρκετά.

1. Έχει σημασία σε ποιον φορέα/ανταλλακτήριο θα γίνει η εγγραφή της εταιρίας;  Εννοώ, υπάρχει κάποια εξάρτηση με τον φορέα αυτόν, αν για παράδειγμα κλείσει αύριο, θα έχουμε πρόβλημα σαν εταιρία, θα χάσουμε χρήματα ή θα μας συμβεί τέλος πάντων κάτι κακό;

2. Μπορεί να μπει όριο στις αγορές που γίνονται μέσω bitcoin (κάτι σαν πλαφόν) μέσα από τον φορέα στον οποίο θα εγγραφούμε, ή το θέμα έχει να κάνει καθαρά με την ιστοσελίδα μας και το τι επιτρέπεται εκεί;

3. Υπάρχει κάτι που πρέπει κατά την εμπειρία σας να προσέξουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
1714689510
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714689510

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714689510
Reply with quote  #2

1714689510
Report to moderator
1714689510
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714689510

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714689510
Reply with quote  #2

1714689510
Report to moderator
1714689510
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714689510

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714689510
Reply with quote  #2

1714689510
Report to moderator
It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714689510
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714689510

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714689510
Reply with quote  #2

1714689510
Report to moderator
1714689510
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714689510

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714689510
Reply with quote  #2

1714689510
Report to moderator
1714689510
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714689510

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714689510
Reply with quote  #2

1714689510
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 26, 2018, 11:19:05 AM
 #2

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της κοινότητας.

Μετά από αρκετό διάβασμα εδώ, αποφασίσαμε να αρχίσει η εταιρία μας να δέχεται bitcoins σαν τρόπο πληρωμής.

Προτού προχωρήσουμε, υπάρχουν μερικά ερωτήματα στα οποία δεν μπόρεσα να δώσω απάντηση αν και θεωρώ ότι έψαξα αρκετά.

1. Έχει σημασία σε ποιον φορέα/ανταλλακτήριο θα γίνει η εγγραφή της εταιρίας;  Εννοώ, υπάρχει κάποια εξάρτηση με τον φορέα αυτόν, αν για παράδειγμα κλείσει αύριο, θα έχουμε πρόβλημα σαν εταιρία, θα χάσουμε χρήματα ή θα μας συμβεί τέλος πάντων κάτι κακό;

2. Μπορεί να μπει όριο στις αγορές που γίνονται μέσω bitcoin (κάτι σαν πλαφόν) μέσα από τον φορέα στον οποίο θα εγγραφούμε, ή το θέμα έχει να κάνει καθαρά με την ιστοσελίδα μας και το τι επιτρέπεται εκεί;

3. Υπάρχει κάτι που πρέπει κατά την εμπειρία σας να προσέξουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

για την πρώτη ερώτηση απλά όπως έχουμε πει αρκετές φορές δεν αφήνουμε ποτέ χρήματα μέσα στα ανταλλακτήρια για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα ανταλλακτήρια δεν είναι τράπεζες. Αν έχετε σκοπό να κρατάτε τα Bitcoin και να μην τα μετατρέπετε σε ευρώ τότε καλύτερα να τα μεταφέρετε ανά διαστήματα σε δικά σας προσωπικά Bitcoin wallet. Το trezor η το ledger είναι καλές επιλογές για να αποθηκεύει κάποιος τα Bitcoin του.
Οσο για το δεύτερο είναι ανάλογα με την εταιρεία που θα συνεργαστείτε για να δέχεστε τις πληρωμές με Bitcoin. Ποιά εταιρεία έχετε επιλέξει?

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
May 28, 2018, 09:03:49 PM
 #3

Αυτές είναι ερωτήσεις για τον payment processor.

1. Έχει σημασία σε ποιον φορέα/ανταλλακτήριο θα γίνει η εγγραφή της εταιρίας;  Εννοώ, υπάρχει κάποια εξάρτηση με τον φορέα αυτόν, αν για παράδειγμα κλείσει αύριο, θα έχουμε πρόβλημα σαν εταιρία, θα χάσουμε χρήματα ή θα μας συμβεί τέλος πάντων κάτι κακό;

Αυτός https://bitpay.com/pricing (τον φέρνω για παράδειγμα, δεν τον προτείνω) σε πληρώνει στην τράπεζά σου την άλλη ημέρα. Φαντάζομαι και άλλοι κάνουν το ίδιο. Αν θέλετε payment processor κοιτάξτε πως υπολογίζει το exchange rate και αν βάζει καπέλο σε εσάς ή στον αγοραστή.

Μπορείτε να βρείτε και μια λύση όπου δέχεστε Bitcoin τα οποία είναι υπό τον έλεγχό σας και όποτε θέλετε τα μετατρέπετε σε Ευρώ σε οποιοδήποτε ανταλλακτήριο.

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 28, 2018, 09:47:30 PM
Merited by BlackHatCoiner (4)
 #4

Αυτές είναι ερωτήσεις για τον payment processor.

1. Έχει σημασία σε ποιον φορέα/ανταλλακτήριο θα γίνει η εγγραφή της εταιρίας;  Εννοώ, υπάρχει κάποια εξάρτηση με τον φορέα αυτόν, αν για παράδειγμα κλείσει αύριο, θα έχουμε πρόβλημα σαν εταιρία, θα χάσουμε χρήματα ή θα μας συμβεί τέλος πάντων κάτι κακό;

Αυτός https://bitpay.com/pricing (τον φέρνω για παράδειγμα, δεν τον προτείνω) σε πληρώνει στην τράπεζά σου την άλλη ημέρα. Φαντάζομαι και άλλοι κάνουν το ίδιο. Αν θέλετε payment processor κοιτάξτε πως υπολογίζει το exchange rate και αν βάζει καπέλο σε εσάς ή στον αγοραστή.

Μπορείτε να βρείτε και μια λύση όπου δέχεστε Bitcoin τα οποία είναι υπό τον έλεγχό σας και όποτε θέλετε τα μετατρέπετε σε Ευρώ σε οποιοδήποτε ανταλλακτήριο.

το bitpay είναι η χειρότερη λύση κατά την γνώμη μου. Και δεν το γράφω επειδή δεν υποστηρίζει το Bitcoin αλλά

- Κάνει κρατήσεις πολύ υψηλότερες από τους υπόλοιπους του ανταγωνισμού
-Μεταφέρει τα χρήματα σε μεγάλο χρονικό διάστημα
- Υποστηρίζει μόνο bitcoin
- Απαιτεί για τις πληρωμές ειδικά διαμορφωμένα wallet που να υποστηρίζουν το δικό τους payment protocol. Τα περισσότερα bitcoin wallet δεν έχουν αυτή την υποστήριξη. Με αυτόν τον τρόπο αποκλείει μεγάλο μέρος της αγοράς.

Υπάρχουν δεκάδες λύσεις και εναλλακτικές απείρως καλύτερες από την bitpay.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Fxcryptoexpert
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile WWW
June 01, 2018, 07:57:09 AM
Last edit: June 01, 2018, 08:23:28 AM by Fxcryptoexpert
 #5

Καλησπερα, απ οτι καταλαβα ενδιαφερεσαι να ανοιξεις ενα εταιρικο λογαρισμο για να κανεις αγοραπωλησεις σε κρυπτο, ναι ειναι εφικτο κ ναι εχει αρκετους κινδυνους και ρισκα. Θα σου προτεινα να μην βιαστεις και να ρωτησεις 1-2 ανθπωπους που ασχολουνται. Αν εισαι Αθηνα ευχαριστως να πιουμε ενα καφε να συζητησουμε αναλυτικα , στειλε μου pm
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
June 01, 2018, 10:42:24 AM
 #6

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας. (Άργησα να απαντήσω γιατί ήμουν στο εξωτερικό τις προηγούμενες τρεις ημέρες).

Quote
Καλησπερα, απ οτι καταλαβα ενδιαφερεσαι να ανοιξεις ενα εταιρικο λογαρισμο για να κανεις αγοραπωλησεις σε κρυπτο, ναι ειναι εφικτο κ ναι εχει αρκετους κινδυνους και ρισκα. Θα σου προτεινα να μην βιαστεις και να ρωτησεις 1-2 ανθπωπους που ασχολουνται. Αν εισαι Αθηνα ευχαριστως να πιουμε ενα καφε να συζητησουμε αναλυτικα , στειλε μου pm

Παρά την βοήθεια όμως είμαι ακόμη πιο μπερδεμένος από πριν (κάνω την ερώτηση), και δυστυχώς αν και πολύ θα ήθελα να πιούμε καφέ, δεν έχουμε έδρα στην Αθήνα, αλλά στη Θεσσαλονίκη.  Θα στείλω pm.

Quote
Οσο για το δεύτερο είναι ανάλογα με την εταιρεία που θα συνεργαστείτε για να δέχεστε τις πληρωμές με Bitcoin. Ποιά εταιρεία έχετε επιλέξει?

Δεν έχουμε επιλέξει ακόμα εταιρία, και αυτό ακριβώς αφορούν οι ερωτήσεις.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 01, 2018, 11:33:01 AM
 #7

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας. (Άργησα να απαντήσω γιατί ήμουν στο εξωτερικό τις προηγούμενες τρεις ημέρες).

Quote
Καλησπερα, απ οτι καταλαβα ενδιαφερεσαι να ανοιξεις ενα εταιρικο λογαρισμο για να κανεις αγοραπωλησεις σε κρυπτο, ναι ειναι εφικτο κ ναι εχει αρκετους κινδυνους και ρισκα. Θα σου προτεινα να μην βιαστεις και να ρωτησεις 1-2 ανθπωπους που ασχολουνται. Αν εισαι Αθηνα ευχαριστως να πιουμε ενα καφε να συζητησουμε αναλυτικα , στειλε μου pm

Παρά την βοήθεια όμως είμαι ακόμη πιο μπερδεμένος από πριν (κάνω την ερώτηση), και δυστυχώς αν και πολύ θα ήθελα να πιούμε καφέ, δεν έχουμε έδρα στην Αθήνα, αλλά στη Θεσσαλονίκη.  Θα στείλω pm.

Quote
Οσο για το δεύτερο είναι ανάλογα με την εταιρεία που θα συνεργαστείτε για να δέχεστε τις πληρωμές με Bitcoin. Ποιά εταιρεία έχετε επιλέξει?

Δεν έχουμε επιλέξει ακόμα εταιρία, και αυτό ακριβώς αφορούν οι ερωτήσεις.

για εταιρείες θα σου πρότεινα μια από τις Coinpayments.net που βλέπω ότι τη χρησιμοποιούν αρκετοί η την coinify https://www.coinify.com/merchant-accept-bitcoin/ η την πολωνική bibay https://bitbaypay.com/about.html όλες αυτές τις έχω χρησιμοποιήσει για πληρωμές

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
June 04, 2018, 10:17:17 AM
 #8

Γεια σας και πάλι,

Η ιστοσελίδα μας είναι η https://www.aenaos-sa.gr/ και είναι φτιαγμένη πάνω στην πλατφόρμα nopcommerce.

Για να λειτουργήσει το bitcoin processing απαιτείται plugin, το οποίο δεν είναι διαθέσιμο από όλους τους παρόχους / ανταλλακτήρια. (τουλάχιστον όχι για τα ανταλλακτήρια που μου προτείνατε παραπάνω).

Ένα ανταλλακτήριο που βρήκα είναι αυτό εδώ https://coingate.com/ το οποίο έχει έτοιμο plugin για την πλατφόρμα nopcommerce.

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο ανταλλακτήριο;  Υπάρχει τρόπος να ελέγξει κάποιος ένα ανταλλακτήριο πριν το χρησιμοποιήσει;

(Συγνώμη αν τα γραπτά μου αποπνέουν υστερία, αλλά ύστερα και από την αναφορά του Fxcryptoexpert στους "αρκετούς κινδύνους και τα ρίσκα" που περιλαμβάνει η σύνδεση με το bitcoin, θέλω να είμαι προσεκτικός και οπωσδήποτε δεν θέλω να είμαι η αιτία που η εταιρία θα χάσει στο μέλλον χρήματα).
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 04, 2018, 11:29:27 AM
 #9

Γεια σας και πάλι,

Η ιστοσελίδα μας είναι η https://www.aenaos-sa.gr/ και είναι φτιαγμένη πάνω στην πλατφόρμα nopcommerce.

Για να λειτουργήσει το bitcoin processing απαιτείται plugin, το οποίο δεν είναι διαθέσιμο από όλους τους παρόχους / ανταλλακτήρια. (τουλάχιστον όχι για τα ανταλλακτήρια που μου προτείνατε παραπάνω).

Ένα ανταλλακτήριο που βρήκα είναι αυτό εδώ https://coingate.com/ το οποίο έχει έτοιμο plugin για την πλατφόρμα nopcommerce.

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο ανταλλακτήριο;  Υπάρχει τρόπος να ελέγξει κάποιος ένα ανταλλακτήριο πριν το χρησιμοποιήσει;

(Συγνώμη αν τα γραπτά μου αποπνέουν υστερία, αλλά ύστερα και από την αναφορά του Fxcryptoexpert στους "αρκετούς κινδύνους και τα ρίσκα" που περιλαμβάνει η σύνδεση με το bitcoin, θέλω να είμαι προσεκτικός και οπωσδήποτε δεν θέλω να είμαι η αιτία που η εταιρία θα χάσει στο μέλλον χρήματα).

και αυτό το έχω χρησιμοποιήσει για πληρωμές χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Τώρα για το ρίσκο που λες από την στιγμή που βάζεις ένα payment provider αναλαμβάνει αποκλειστικά αυτός όλο το ρίσκο και ιδίως αν μετατρέπεις τα bitcoin σου σε fiat money τότε απλά έχεις άλλη μια μέθοδο πληρωμής όπως έχεις την visa κτλ.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
June 05, 2018, 03:32:38 PM
 #10


Η συμβουλή σου για την άμεση μετατροπή, αν και απλή, φαίνεται να λύνει εντελώς το πρόβλημα.

Νομίζω ότι θα ξεκινήσουμε με το coingate, φαίνεται σοβαρός.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
BitcoinsGreece
Member
**
Offline Offline

Activity: 164
Merit: 16


View Profile
June 14, 2018, 10:15:01 AM
Last edit: February 25, 2020, 06:41:18 PM by BitcoinsGreece
 #11

Μπορεις να αποφυγεις εντελως τριτους , electrum στο vps ή οπου hostareis .

Πλεονεκτηματα
- 0 φεες σε τριτους (κυμαινοντε απο 0.5-2% ανα συναλλαγη)
-Δεν θα χτυπας το κεφαλι σου αν κλεισουν,τους χακαρουν κτλπ

Μεινοκτηματα
-Θες developer αν δεν εισαι ο ιδιος.

Ο μονος τροπος να χασεις τα κοιν σου με αυτο το τροπο ειναι
-hdd crash στο χωρο που χοσταρεις το σιτε (εχεις το seed ομως , οποτε κλαιν μαιν)
-Να σου χακαρουν το σερβερ (πραγμα που θα εισαι εσυ υπαιτιος)
pipera
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
January 28, 2019, 09:32:17 PM
 #12

Θα προτεινατε ποτε σε εταιρεια/καταστημα που ειστε συχνος πελατης να αποκτησει επιλογη πληρωμης και μεσω bitcoin? Ψωνιζω παρα πολυ συχνα απο φαρμακείο online και σκεφτομουν να στειλω ενα mail προς ενημερωση, να επισυναψω και καποιες πληροφοριες γενικοτερα και ποτε δεν ξερεις!!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 28, 2019, 09:45:47 PM
 #13

Θα προτεινατε ποτε σε εταιρεια/καταστημα που ειστε συχνος πελατης να αποκτησει επιλογη πληρωμης και μεσω bitcoin? Ψωνιζω παρα πολυ συχνα απο φαρμακείο online και σκεφτομουν να στειλω ενα mail προς ενημερωση, να επισυναψω και καποιες πληροφοριες γενικοτερα και ποτε δεν ξερεις!!

ναι αν και χλωμό το βλέπω να δεχθούν εκτός αν τους εξηγήσεις ότι μπορούν απλά να πέρνουν κανονικά το fiat money τους.
Νομίζω πάντως ότι υπάρχει ένα φαρμακείο με online shop που δέχεται Bitcoin στην Ελλάδα

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
MZ4
Member
**
Offline Offline

Activity: 118
Merit: 86


View Profile
February 02, 2019, 10:26:35 AM
 #14

Ενδιαφέρον topic.

Θα ήθελα να προσθέσω μερικές ερωτήσεις στην συζήτηση σαν τροφή για σκέψη, καθώς από τα περισσότερα ερωτήματα εμείς δεν έχουμε καταφέρει να  βρούμε κατατοπιστικές απαντήσεις.

Η εταιρεία σας είναι ΑΕ όπως φαίνεται από το site. Aυτό λογιστικά σημαίνει ότι έχετε 3ης κατηγορίας βιβλία, με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ ταμείο της εταιρείας).
1) Πως θα γίνεται η λογιστική απεικόνιση των εισερχόμενων πληρωμών σε ψηφιακά νομίσματα?
2) Εάν υπάρχει διακράτηση των ψηφιακών νομισμάτων, σε περίπτωση αυξομείωσης της τιμής αυτών πως λογίζεται αυτή η αυξομείωση, ως κέρδος ή ζημιά? Και πότε γεννιέται το δικαίωμα να γράψεις κέρδος ή ζημιά?
3) Το κέρδος ή ζημιά είναι υποκείμενο στο αντίστοιχο φόρο?
4) Σε ποια καρτέλα θα καταχωρούνται η εγγραφές αυτές, όπως επίσης πως θα καταχωρούνται στον ισολογισμό της εταιρείας και τα Ε3?
5) Eάν η εταιρεία έχει ¨ψηφιακό πορτοφόλι¨ αυτό λογίζεται σαν ταμείο της εταιρείας?
6) Σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου είμαστε σίγουροι ότι οι φορολογικές αρχές θα κατανοήσουν τον λογιστικό τρόπο που χρησιμοποιούμε ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τα βιβλία της εταιρείας κτλ, καθώς δεν υπάρχει φορολογικό προηγούμενο και σαφείς οδηγίες από τις αρχές?
7) Σε περίπτωση που γίνεται αυτόματη μετατροπή σε fiat το αντίτιμο που θα παίρνει κάποιος είναι ακριβώς η τιμή που έχει στο eshop, ή σε περίπτωση μεγάλου volatility της αγοράς προσαρμόζεται ανάλογα?
8 ) Σύμφωνα με τα καινούργια Ε3 του έτους 2018 η εταιρεία θα πρέπει να δηλώνει όλους τους εταιρικούς λογαριασμούς της καθώς και όλα τα POS αλλά και payment gateways που χρησιμοποιεί (τύπου VIVA, Stripe etc). Τα exhanges θα πρέπει να καταγράφονται και αυτά λοιπόν ως payment gateway?

Εάν κάποιος έχει καταλήξει στα παραπάνω τεκμηριωμένα νομίζω θα βοηθήσει πολύ κοινοποιώντας μας κάποιες απαντήσεις στο να καταλάβουμε όλοι καλύτερα τι θα μπορούσαμε να κάνουμε.




chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 02, 2019, 11:41:09 PM
 #15

Ενδιαφέρον topic.

Θα ήθελα να προσθέσω μερικές ερωτήσεις στην συζήτηση σαν τροφή για σκέψη, καθώς από τα περισσότερα ερωτήματα εμείς δεν έχουμε καταφέρει να  βρούμε κατατοπιστικές απαντήσεις.

Η εταιρεία σας είναι ΑΕ όπως φαίνεται από το site. Aυτό λογιστικά σημαίνει ότι έχετε 3ης κατηγορίας βιβλία, με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ ταμείο της εταιρείας).
1) Πως θα γίνεται η λογιστική απεικόνιση των εισερχόμενων πληρωμών σε ψηφιακά νομίσματα?
2) Εάν υπάρχει διακράτηση των ψηφιακών νομισμάτων, σε περίπτωση αυξομείωσης της τιμής αυτών πως λογίζεται αυτή η αυξομείωση, ως κέρδος ή ζημιά? Και πότε γεννιέται το δικαίωμα να γράψεις κέρδος ή ζημιά?
3) Το κέρδος ή ζημιά είναι υποκείμενο στο αντίστοιχο φόρο?
4) Σε ποια καρτέλα θα καταχωρούνται η εγγραφές αυτές, όπως επίσης πως θα καταχωρούνται στον ισολογισμό της εταιρείας και τα Ε3?
5) Eάν η εταιρεία έχει ¨ψηφιακό πορτοφόλι¨ αυτό λογίζεται σαν ταμείο της εταιρείας?
6) Σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου είμαστε σίγουροι ότι οι φορολογικές αρχές θα κατανοήσουν τον λογιστικό τρόπο που χρησιμοποιούμε ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τα βιβλία της εταιρείας κτλ, καθώς δεν υπάρχει φορολογικό προηγούμενο και σαφείς οδηγίες από τις αρχές?
7) Σε περίπτωση που γίνεται αυτόματη μετατροπή σε fiat το αντίτιμο που θα παίρνει κάποιος είναι ακριβώς η τιμή που έχει στο eshop, ή σε περίπτωση μεγάλου volatility της αγοράς προσαρμόζεται ανάλογα?
8 ) Σύμφωνα με τα καινούργια Ε3 του έτους 2018 η εταιρεία θα πρέπει να δηλώνει όλους τους εταιρικούς λογαριασμούς της καθώς και όλα τα POS αλλά και payment gateways που χρησιμοποιεί (τύπου VIVA, Stripe etc). Τα exhanges θα πρέπει να καταγράφονται και αυτά λοιπόν ως payment gateway?

Εάν κάποιος έχει καταλήξει στα παραπάνω τεκμηριωμένα νομίζω θα βοηθήσει πολύ κοινοποιώντας μας κάποιες απαντήσεις στο να καταλάβουμε όλοι καλύτερα τι θα μπορούσαμε να κάνουμε.






βασικά να δεχθείς πληρωμές με Bitcoin ως συνήθως βάζεις κάποιον ενδιάμεσο processor όπως είναι ας πουμε η CoinGate που σου μετατρέπει άμεσα τα ψηφιακά νομίσματα σε fiat money άρα έσύ κανονικά τα δηλώνεις ως έσοδα όπως θα δήλωνες και μια συναλλαγή σε ευρώ, δολάρια κτλ
Αυτά τα service σου δίνουν την δυνατότητα να κρατήσεις ένα μέρος των πληρωμών καθαρά σε Bitcoin. Από την στιγμή που δεν μετατρέψεις το Bitcoin σε ευρώ νομίζω δεν έχεις και καμία υποχρέωση να το δηλώσεις κάπου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
MZ4
Member
**
Offline Offline

Activity: 118
Merit: 86


View Profile
February 03, 2019, 09:44:58 AM
 #16


βασικά να δεχθείς πληρωμές με Bitcoin ως συνήθως βάζεις κάποιον ενδιάμεσο processor όπως είναι ας πουμε η CoinGate που σου μετατρέπει άμεσα τα ψηφιακά νομίσματα σε fiat money άρα έσύ κανονικά τα δηλώνεις ως έσοδα όπως θα δήλωνες και μια συναλλαγή σε ευρώ, δολάρια κτλ
Αυτά τα service σου δίνουν την δυνατότητα να κρατήσεις ένα μέρος των πληρωμών καθαρά σε Bitcoin. Από την στιγμή που δεν μετατρέψεις το Bitcoin σε ευρώ νομίζω δεν έχεις και καμία υποχρέωση να το δηλώσεις κάπου.

Check2fire σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι πρέπει να το δηλώσεις το btc κάπου και να το απεικονίζεις λογιστικά αντίστοιχα. Είναι περιουσία της εταιρείας. Είναι σαν να πάρεις μετρητά για κάτι και να μην το δηλώσεις.

Εαν ο processor λειτουργεί όπως οι κλασικοί, αυτό είναι εύκολο τεχνικά και λογιστικά. Στο να κρατάς btc ή cryptos βλέπω πολύ μπέρδεμα λογιστικό και νομικό.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 03, 2019, 12:12:49 PM
 #17


βασικά να δεχθείς πληρωμές με Bitcoin ως συνήθως βάζεις κάποιον ενδιάμεσο processor όπως είναι ας πουμε η CoinGate που σου μετατρέπει άμεσα τα ψηφιακά νομίσματα σε fiat money άρα έσύ κανονικά τα δηλώνεις ως έσοδα όπως θα δήλωνες και μια συναλλαγή σε ευρώ, δολάρια κτλ
Αυτά τα service σου δίνουν την δυνατότητα να κρατήσεις ένα μέρος των πληρωμών καθαρά σε Bitcoin. Από την στιγμή που δεν μετατρέψεις το Bitcoin σε ευρώ νομίζω δεν έχεις και καμία υποχρέωση να το δηλώσεις κάπου.

Check2fire σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι πρέπει να το δηλώσεις το btc κάπου και να το απεικονίζεις λογιστικά αντίστοιχα. Είναι περιουσία της εταιρείας. Είναι σαν να πάρεις μετρητά για κάτι και να μην το δηλώσεις.

Εαν ο processor λειτουργεί όπως οι κλασικοί, αυτό είναι εύκολο τεχνικά και λογιστικά. Στο να κρατάς btc ή cryptos βλέπω πολύ μπέρδεμα λογιστικό και νομικό.

από την στιγμή που δεν αναγνωρίζεται ως χρήμα γιατί να έχεις υποχρέωση να το δηλώσεις?

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
MZ4
Member
**
Offline Offline

Activity: 118
Merit: 86


View Profile
February 03, 2019, 10:22:09 PM
 #18


βασικά να δεχθείς πληρωμές με Bitcoin ως συνήθως βάζεις κάποιον ενδιάμεσο processor όπως είναι ας πουμε η CoinGate που σου μετατρέπει άμεσα τα ψηφιακά νομίσματα σε fiat money άρα έσύ κανονικά τα δηλώνεις ως έσοδα όπως θα δήλωνες και μια συναλλαγή σε ευρώ, δολάρια κτλ
Αυτά τα service σου δίνουν την δυνατότητα να κρατήσεις ένα μέρος των πληρωμών καθαρά σε Bitcoin. Από την στιγμή που δεν μετατρέψεις το Bitcoin σε ευρώ νομίζω δεν έχεις και καμία υποχρέωση να το δηλώσεις κάπου.

Check2fire σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι πρέπει να το δηλώσεις το btc κάπου και να το απεικονίζεις λογιστικά αντίστοιχα. Είναι περιουσία της εταιρείας. Είναι σαν να πάρεις μετρητά για κάτι και να μην το δηλώσεις.

Εαν ο processor λειτουργεί όπως οι κλασικοί, αυτό είναι εύκολο τεχνικά και λογιστικά. Στο να κρατάς btc ή cryptos βλέπω πολύ μπέρδεμα λογιστικό και νομικό.

από την στιγμή που δεν αναγνωρίζεται ως χρήμα γιατί να έχεις υποχρέωση να το δηλώσεις?

Θεωρώ χωρίς να είμαι ειδικός, ότι αφού ακόμα και μια καρέκλα να πάρεις από το σπίτι σου και να την έχεις ότι θα πρέπει να την δηλώσεις και να θεωρείται περιουσία της εταιρείας, κατά τον ίδιο τρόπο θεωρώ ότι θα πρέπει να δηλώσεις και τα ψηφιακά νομίσματα που έχεις.
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
February 04, 2019, 01:01:59 AM
 #19

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει νόμος ή εγκύκλιος που να κάνει αναφορά για ψηφιακά νομίσματα. Έχουν ακουστεί διάφορες προσωπικές απόψεις, αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει κάτι σαφές γραμμένο. Ως εκ τούτου η οποιαδήποτε αναφορά σε αυτά (άμεση ή έμμεση) σε φορολογικά στοιχεία (είτε ιδιώτη, είτε επιχείρησης) μπορεί να τύχει οποιασδήποτε ερμηνείας από τους αρμοδίους. Σχετική συζήτηση και εδώ https://bitcointalk.org/index.php?topic=1442214.0..
kryptozombie
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
February 04, 2019, 06:00:37 PM
 #20

Καλησπέρα εγώ θα σου πρότεινα να δεις το παρακάτω βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=ztcN_sCwS8M για να καταλάβεις πως δουλεύει το σύστημα. Σύστημα εννοώντας bitcoin+fiat+merchant.
Οι τύποι είναι φοβεροί στο UI/UE και από features πολλά και καλά. Η ιστοσελίδα τους https://www.opennode.co
Τα μειονεκτήματα είναι ότι στηρίζεσαι στους server τους (κεντρική αρχή) λογικά θα πρέπει να δηλώνεις όλες τις συναλλαγές σου στην εφορία σαν συνάλλαγμα* αφού και η opennode νόμιμη εταιρεία είναι με KYC για τους πελάτες της, ΕΚΤΟΣ και αν θέλεις να κρατάς μόνο bitcoin δεν θα έχει KYC άρα δεν θα υπόκεινται στο νόμο να δηλώνουν στην εφορία τη μετατροπή συναλλάγματος* και έχεις μερική ελευθερία, τέλος μετά το πέρας των $10000 σε συναλλαγές πληρώνεις 1% fees.

Casa node είναι μια άλλη πολύ καλή λύση με bitcoin Full node+lighting node (το μέλλον των άμεσο μικρό πληρωμών) και έχεις πλήρη ελευθερία και κυριαρχία/ιδιοκτησία  αλλά θα πρέπει χειροκίνητα να μετατρέπεις σε ανταλλακτήριο (kraken) τα bitcoins σε ευρώ.


Σχετικά με το φορολογικό κομμάτι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο, ούτε  νόμοι και κανόνες για το bitcoin στην Ελλάδα/Ευρωπαϊκή Ένωση . Το μόνο που υπάρχει είναι ότι το έχουν κατηγοριοποίηση σαν συνάλλαγμα*.
Μπορείς να πουλάς τις υπηρεσίες σου για bitcoin και να κρατάς τα bitcoin χωρίς φορολογικές έννοιες.
Αν όμως πουλήσεις τα bitcoin για ευρώ τότε πρέπει να πληρώσεις 30% επί των κερδών.

Κατ’εμέ το bitcoin είναι private money. Αν το έχεις στην κατοχή πέρα του ενός έτος δεν δηλώνεις τίποτα και σε κανέναν. Your keys your bitcoin, not your keys not your bitcoin.
Άρα είναι στην κρίση του καθένας να δηλώσει τα κέρδη του στην εφορία για να τον ξεσκίσει.
Ορίστε ο σύνδεσμος https://en.m.wikipedia.org/wiki/Legality_of_bitcoin_by_country_or_territory
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!