Bitcoin Forum
May 12, 2024, 01:28:57 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: alt coinler hakkında  (Read 2323 times)
dadas15 (OP)
Sr. Member

Activity: 558
Merit: 251

View Profile
January 25, 2014, 07:33:53 AM

merhaba arkadaşlar.

vircurex te işlem yapan yaklaşık 16 tane alt coin var.
bunların hepsinden 0,1 BTC lik alım yapsam ve unutsam, sizce 1 ,2 yıl sonra dişe dokunur bir kazanç sağlar mı.
fikirlerinizi alabilirmiyim.
not: param şuan LTC de yatıyor
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715477337
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715477337
Reply with quote  #2

1715477337
Report to moderator
1715477337
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715477337
Reply with quote  #2

1715477337
Report to moderator
nlg
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
January 25, 2014, 08:01:54 AM

Böyle birşey ben de düşünüyorum ama coin konusunda daha seçici olmak gerekebilir mesela 10 tane coin alacak olsak 0.1 btc den toplam 1 btc hangilerini alalım?  Biri tutsa ötekileri amorti eder mi?
cianz
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
January 25, 2014, 09:34:18 AM

0.1 BTC bence bazı coinler için çok yüksek bir rakam.

Bende elimde LTC tutuyorum elimdeki LTC leri 30 35 dolar civarından satıp tekrardan 10 dolar civarlarını beklemeyi düşünüyorum.

alt coinler içinse 0.5  - 1 BTC kenera ayırıp BTER, Crspy gibi yerlerden en düşük fiyatlarına alımlar girmeyi düşünüyorum mesela dogocoin için fiyat 19 cent şu anda 1 cente 0.1 BTC alım girilebilir diğer türlü çok riskli.

Tüm altcoinler BTC ve LTC'nin kopyası ve önümüzdeki 6 ay içerisinde binlerce alt coin olabilir bu sistem binlerce altcoini kaldırmaz ve hepsi teker teker yok olabilir bu süreç başladığı zaman LTC'den alt coinlere giden paralar çok hızlı bir şekilde LTC'ye geri dönmeye başlar.
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
January 25, 2014, 10:11:29 AM

merhaba arkadaşlar.

bunların hepsinden 0,1 BTC lik alım yapsam ve unutsam, sizce 1 ,2 yıl sonra dişe dokunur bir kazanç sağlar mı.
Hocam altcoinler bence unutulacak şeyler değil, çok hareketli şeyler. Mesela 1-2 hafta önce MoonCoin, 01'den satılırken şu an 27'yi gördü, yani tam 27 kat arttı. Ve bu sadece 2 hafta gibi bir sürede gerçekleşti. Kim bilir, 2 ay sonra mooncoin diye bir şey kalmayacak, tekrar 01'den satılacak.
acedia
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 250

View Profile
January 25, 2014, 10:16:03 AM

Alt coinler LTC-BTC den daha riskli bence. Mesela 1000$ dan aldığınız BTC elbet bir gün yine o seviyeyi görebilir ama alt coinlerde bu mümkün olmayabilir.
Alt coinler bitcoinden daha riskli heran sıfırlanma ihtimali büyük
yussuf89
Legendary
*

View Profile
January 25, 2014, 10:25:42 AM

Alt coinler LTC-BTC den daha riskli bence. Mesela 1000$ dan aldığınız BTC elbet bir gün yine o seviyeyi görebilir ama alt coinlerde bu mümkün olmayabilir.
Alt coinler bitcoinden daha riskli heran sıfırlanma ihtimali büyük
+1
Bu yüzden Bitcoin veya Litecoin'e yatırım yapmak daha mantıklı oluyor. Ancak ille altcoin olacaksa Doge iyi fikir olabilir.
dadas15 (OP)
Sr. Member

Activity: 558
Merit: 251

View Profile
January 25, 2014, 11:32:27 AM

Düşüncelerim şunlar;
vircurex te biraz baktım. şuan neredeyse hepsi alt düzeydeler.
toplam elimde olan 40 LTC yi bunun için harcamayı düşünüyorum ki bu LTC leri 27-30 bandında iken almıştım.
Hepsi sıfırlanırsa 2500 liralık kaybım olur. tutarsa da şans.
ayrıca alacağım coin lerin arasında NMC,NVC,PPC,LTC de olacak
emperor37
Full Member

Activity: 140

View Profile
January 25, 2014, 07:43:30 PM

Max K. ya göre pazartesi altcoinlerin çoğu %20 düşcekmiş
yussuf89
Legendary
*

View Profile
January 25, 2014, 07:45:04 PM

Max K. ya göre pazartesi altcoinlerin çoğu %20 düşcekmiş
Kaynak ?
emperor37
Full Member

View Profile
January 25, 2014, 08:06:19 PM

Adamın tiwitter hesabi Smiley
emperor37
Full Member

View Profile
January 25, 2014, 08:12:09 PM

Bence yatırım yapılabilecek altcoinler

LTC
XPM
NMC
PPC
belki Doge

Bunun dışında bu sabaha kadar XPM ve PPC anormal düşmüştü gün içinde ağlam bir pump gelmiş heralde ve bayağı yükselmiş, param olaydı alacaktim ama kısmet değilmiş demek Sad
yussuf89
Legendary
*

View Profile
January 25, 2014, 08:26:33 PM

Bence yatırım yapılabilecek altcoinler

LTC
XPM
NMC
PPC
belki Doge

Bunun dışında bu sabaha kadar XPM ve PPC anormal düşmüştü gün içinde ağlam bir pump gelmiş heralde ve bayağı yükselmiş, param olaydı alacaktim ama kısmet değilmiş demek Sad
Bence sadece LTC ve DOGE
Kısa vadeli olarak IFC ve MOON olabilir.
emperor37
Full Member

View Profile
January 26, 2014, 08:09:11 PM

Meow çok ciddi prim yaptı, Max K. nin bu gün tweetini görmüştüm bu hafta doge satın meow alin diye, fırsat olmadı nete giremedim, sadece coinedupta işlem görüyomuş, giremedim bi türlü siteye, yoğunlukmu var nedir anlamadim
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2083

Crypto Swap Exchange

View Profile
January 26, 2014, 08:42:20 PM

Bir şey kaçırmadınız. CoinedUp sabahtan beri doğru düzgün açılmıyor. Son 24 saatte en çok işlem gören takaslar: TIPS/LTC, MEOW/BTC, DOGE/BTC
http://www.cryptocoincharts.info/v2/markets/show/coinedup

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
halisakal
Hero Member

Activity: 625
Merit: 500

View Profile
January 26, 2014, 08:45:16 PM

Bir şey kaçırmadınız. CoinedUp sabahtan beri doğru düzgün açılmıyor. Son 24 saatte en çok işlem gören takaslar: TIPS/LTC, MEOW/BTC, DOGE/BTC

nasıl oluyor bu? girilemeyen sitede takas nasıl yapılıyor?
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2083

Crypto Swap Exchange

View Profile
January 26, 2014, 08:50:02 PM

Girebilen yapıyordur. On binlerce insan aynı anda girmeye çalıştığı için çok yavaş. Ben bugün 8 saattir takas işlemine gelemedim. Zar zor login olduktan sonra emir vermek için takası açarken yine kapanıyor.
CoinedUp'ın acilen takaslardan komisyon alması ve sitenin altyapısını güçlendirmesi lazım. (Ya da belli miktar bağış yapanlara VIP paket tarzı bir şey sunsalar talep yoğun olur. Sınırsız ve sinirsiz işlem yapmak için ben alırım.)

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
hunterwolf
Legendary
*

Activity: 1108
Merit: 1002

View Profile
January 26, 2014, 08:55:41 PM

nasıl oluyor bu? girilemeyen sitede takas nasıl yapılıyor?

valla insanı kanser eder coinedup. sayfa yüklenmesi 30-40 saniyeyi geçiyor. Buraya da yazdım, http://www.reddit.com/r/CoinedUp/comments/1w7o6g/please_fix_your_load_problem/

ya düzeltin ya komisyon alın diye:)

bu mesajdan iibaren konusu geçti. https://bitcointalk.org/index.php?topic=408486.msg4737134#msg4737134 trips crytpsy'ye girecek diye sanırım millet yüklendi. Ama işin tuhafı fiyat önce arttı sonra yarıya düştü.
Biz de 130 lardan aldık, şu an 85 de:)

cryptsy linkini de kaldırmışlar siteden nedense, sayfa açılmıyor artık. Umarım bi aksilik olmaz yoksa bayağı zarar etmiş olacağız. Hayırlısı bakalım.

meow ise hiç aklım kesmiyor ama belli olmuyor bu piyasada hiç bişey.

ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
January 29, 2014, 11:44:13 PM

MEOW/BTC   0.00056 mBTC   810,617,803.51 MEOW   422.23 BTC   422.23 BTC

Shocked Shocked Shocked
350 k$ lık alış satış olmuş doğru düzgün teması olmayan sitede
sonra vay efendim site niye yavaş
rojuwah
Member
**

Activity: 98
Merit: 10

View Profile
February 04, 2014, 12:49:46 AM
Last edit: February 04, 2014, 02:42:38 AM by rojuwah

merhaba arkadaşlar.

hocam seçimleriniz bana doğru göründü, LTC'den alt-sınıf-coin'lere kayma aşmasındasınız, zira genel olarak ben de benzer düşünüyorum, biraz açayim.

- öncelikle LTC çok muhtemelen bu sene BTC'den fazla getirecek. Güvenli liman coini olarak BTC yerine LTC'yi tercih etmek uzun vadede daha akıllıca ve kazançlı olacaktır.

- altcoinlerin risklerini hepimiz biliyoruz, özellikle yeni çıkan coinler çok kaotik davranıyor. İyi coin'e benziyor diyip alıyorsunuz çakılıyor, bir cacığa benzemeyen copycoinler coşuyor vs. İyi inceleyip sizin de bahsettiğiniz gibi mutlaka sepeti en az 7-8 coin'e dağıtmak riski dağıtmak demektir ve çok çok anlamlı bir hareket olacaltır. Bir de coin değerlendirirken logo vs ile olası popülerlik faktörünü de değerlendirmek lazım belki. Doge'nin böyle coşacağını kim bilebilirdi?

- NMC,MST,PPC,PTS gibi coinleri alıp 1 sene unutabileceğimize inanıyorum. Çok muhtemelen BTC'den fazla getireceklerdir çünkü 1 sene sonra BTC yine çok muhtemelen şu anki yerinden çok daha yüksek biryerlerde olacağını hepimiz tahmin ediyoruz. Bu durumda bu altcoinler de daha yukarlarda olacaklardır, hem de BTC'ye nazaran. Şöyle: bu orta-sınıf coinler BTC'nin iniş/çıkış'larının abartılmış hallerini sergiliyorlar, bu nedenle bunları oynamak forexdeki kaldıraç gibi düşünülebilir. BTC'nin riskinin kaldırılmış hali. Aslında bunları da 1 sene unutmak yerine şöyle bir aktif oyun da yapılabilir. BTC düştüğünde elinizdeki BTC ile bu altcoinleri almak. Çünkü elinizdeki BTC ile düşüşten önce alabileceğinizden daha fazla altcoin alabiliyor olursunuz. BTC yükseldiğinde ise altcoinler ile geri BTC almak, çünkü bu defa da altcoin'in BTC'ye oranı çok yükselmiş oluyor. NVC'den uzak durun derim, yerine MST (mastercoin) veya PTS (protoshares) olabilir. (PTS'in yeni farkli bir sistem olduğunu ve sağlam incelemeye kafa yormaya tabi tutulması gerektiğini belirtmek isterim.)

- en alt-sınıf yeni altcoinlere gelince özellikle yeni bir sistem getiren veya abartılı premined coinleri, almadan 3 kez incelemek lazım nitekim bitcoin'e orjinallik katayım derken berbat edebiliyorlar. Çakılanların birçoğu yeni bir sistem getirmeye çalışanlar. Bir sistemin yeni ve ilginç olması çoğu zaman kullanışlı olduğu anlamına gelmiyor. (örnek: bence nxt)

- diğer arkadaşların da dediği gibi özellikle en alt-sınıf coinleri mutlaka sürekli takip edip tavan yapmalarını beklemek ve yaptığında da elden çıkarmak lazım. Bunu yaparken de alacağınız 10 coin'den muhtemelen sadece 1-2'sinin böylesi hayvani bir zıplamayı yapabileceğini unutmamak lazım (ha bu da yeter o başka). Bir gereksinim de düşüşleri umursamama sabrına sahip olmanız. Yirmi kat zıplayan coinlere baktığınızda neredeyse hepsinin öncesinde uzun bir süre boyunca yavaş yavaş düştüğünü görüyorsunuz. Adeta silkeliyor yatırımcıları patlama (pump/pompa) yapmadan önce. Bu da enteresan bişey. Bir tercih metodu olarak yeni çıkan coinler yerine bir zamanlar tavan yapmış ve şu an yerlerde sürünen coinler tercih edilebilir. Bu coinler bile, yapacaksa eğer, patlama yapmadan önce, siz aldıktan sonra muhtemeldir aylarca tatlı tatlı düşmeye devam edecek. Ne zaman patlayacağını bilemeyeceğimiz için elden çıkarmamak adına çelik gibi sinirlere sahip olmak lazım. En bitik (ama işleyen) coinleri tercih etmenin insani hislerimize aykırı olduğu gibi bir o kadar da doğru bir strateji olduğuna inanıyorum. Riski dağıtma şartıyla beraber.

- son bir nokta da birikiminizi sadece vircurex'de tutmak yerine alternatif sitelere dağıtmanız, vircurex kapanırsa/hacklenirse zararınızı minimumda tutabilmek adına. Misal eğer 10 siteye dağıtırsanız 1 site kapansa bile sene sonunda bu zararı umursamayacak kadar karda olursunuz. Zira altcoinleri çoğumuzun bilgisayarında tutacağını zannetmiyorum. Clientları problemli oluyor, düzgün çalışmıyor, bilgisayarınızda da çalınma riski, offine walletlarla on tane altcoin için kim uğraşıcak vs vs. (örnek: Bir ara doge networkü forklandı, yani iki koldan devam etti, sonrasında değeri 1/10'una kadar düştü, sorun düzeltilince geri eski değerine döndü. Ancak o sıra client'ı yanlış kolda olanların aldığı gönderdiği doge'ciklere ne oldu meçhul)

Özetle birikiminizi 1 güvenli liman coini: BTC/LTC, 3-4 orta sınıf coini: NMC,MST,PPC,PTS, 7-8 de alt sinif coini'ne dağıtabilirsiniz. Mesela 1/3 güvenli liman, 1/3 orta-sınıf, 1/3 alt-sınıf-coin gibi. Risk alma keyfinize göre bu oranları kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Aktif oynamayı dilerseniz bu oranları sağlam piyasa düşüşlerinden sonra orta ve alt-sınıf-coinler lehine kaydırmak, sağlam yükselişlerden sonra ise güvenli liman lehine kaydırmak gibi eylemlerde bulunabilirsiniz.

Bir de BTC'de insanların haberdar olmadığı bir risk de 51% attack ihtimali. Olmasını hiç istemeyiz, belki ufak da bir ihtimal, ama tedbirli olmakta fayda var. Toplam hash rate'in 40%'ı tek poolda. Sadece 2 pool operatörü anlaşsalar 50%'yi geçiyor. Double spend attack yapabilirler. Piyasayı düşürüp BTC almak için bile yapabilirler. Yapmak isterlerse önlerinde hiçbir ama hiçbir engel yok. Evet böyle birşey olursa altcoin piyasası da nasibini alır ancak olan en çok bitcoine olur. Bunu hiçbirimiz önceden kestiremeyiz, olursa bu da muhtemelen iniş/çıkışlardan bir iniş olur (sağlamından olur), piyasaya ders olur, insanlar hash rate'in merkezileşmesine daha duyarlı olur. Muhtemelen de geçici bir süre için BTC deli gibi düşer ve sonra yine tırmanır, bizler için ise zamanlardan bir alım zamanı olur, o olur.

Şahsi görüşlerimdir. Yatırım danışmanlığı olarak alınamaz, ha çok istenirse alınabilir.   bahşiş-box: 12gdVbH2GBwSMc5Hg1mUJT5jNphc3sCyWr (BTC)
Pages: [1]
  Print  

Jump to: