Bitcoin Forum
June 14, 2024, 10:41:30 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Türk Bitcoin borsasının sahibinin çalınan yüzlerce BTC’si iade edildi.  (Read 138 times)
the10ur (OP)
Copper Member
Newbie
*

Activity: 149
Merit: 0

View Profile
May 29, 2018, 01:37:44 PM

Türkiye'nin en büyük Bitcoin borsalarından birinin sahibi Y.O.'nun geçtiğimiz Mart ayında çalınan yüzlerce BTC'sinin iade edildiği öğrenildi.

Gazete Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberine göre, Türkiye’nin en büyük Bitcoin borsalarından birinin sahibi Y.O., 15 Mart 2018’de uzaktan bağlantı yoluyla 400 BTC’sini çaldırdı. Bir süre sonra hırsızlığı fark eden Y.O., 25 Mart’ta savıcılığa suç duyurusunda bulundu.

Soruşturmanın başlamasıyla birlikte bir kez daha sisteme giren hırsızlar, bu kez 112.3 BTC çaldı. Toplamda bugünkü değeriyle yaklaşık 17 milyon TL eden 513.3 BTC, yurt dışında bulunan kripto para borsalarından birinin cüzdanına aktarıldı.

İddiaya göre hırsızlar, çaldıkları BTC’lerden 2-3 tanesini hizmet aldığı kişilere ya da rastgele hesaplara aktararak izlerini kaybettirdi. Saldırganların izini süren bilişim polisi, kimliklerini açığa çıkardı ve gözaltına aldı. Yapılan sorgulamanın ardından A.K., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çalınan BTC’lerin kendisine iade edilmesinin ardından Y.O. şikayetinden vazgeçti. Yaklaşık 1 ay tutuklu kalan A.K. ise tahliye edildi. Öte yandan polislerin, olayın sigortadan para almak adına dolandırıcılık olabileceği ihtimali üzerinde de durduğu ve bu yönde araştırma yaptığı bildirildi.

Geçtiğimiz Aralık ayında ise yine bir Türk Bitcoin borsasında hırsızlık vakası yaşanmış, SIM kartın kopyalanması yoluyla bir müşterinin hesabına girilerek 6 Bitcoin çalınmıştı. Şubat ayında ise Türkiye’nin en büyük 4 kripto para borsasından birinin çalışanı tarafından 1 milyon 500 bin TL dolandırıldığı ortaya çıkmıştı.
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
June 01, 2018, 10:19:42 AM

acaba hangi borsaymış bu? hayır bilelimde işlem yapmayalım böyle basitçe uzaktan hacklenip birde üstüne birdaha hacklenmeyi başaran işletmeden hayır gelmez. ben zaten borsada kripto tutmuyorumda anlık işlem için bile girilmez böylesine.
criptoturk
Member
**

Activity: 350
Merit: 10

View Profile WWW
June 01, 2018, 01:09:48 PM

çok da büyük paraymış ama anlamadığım bir sey. ikisi kaçtıysa biri yakalandıysa btc lerin hepsinin iadesi nasıl oldu. adam yurt dışına çıktıysa ve btc leri de transfer ettiyse geri gelmez tahminimce. bence sigorta olayını da dusunmek lazım. şikayetini niye alsın ki. hırsızlık yuz kızartıcı br suç sonuçta. bugün ona yarın bize...

H A R A                [  WHITEPAPER   │   LITEPAPER  ]                H A R A  
Empowering billions through data one byte at a time
TWITTER     GITHUB          REDDIT     FACEBOOK     BITCOINTALKLINKEDIN
Hot Coin
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
June 01, 2018, 03:21:14 PM

acaba hangi borsaymış bu? hayır bilelimde işlem yapmayalım böyle basitçe uzaktan hacklenip birde üstüne birdaha hacklenmeyi başaran işletmeden hayır gelmez. ben zaten borsada kripto tutmuyorumda anlık işlem için bile girilmez böylesine.

Türkiyede hacmi en yüksek borsa olması lazım. Kimse çaldığı btcyi iade etmez. Bu haber ile ilgili çok fazla dedikodu dönüyor. 
arhan2015
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
June 02, 2018, 12:24:44 AM

Ben iade haberinin borsaya zarar verilmemesi için çıkarıldığını düşünüyorum. Büyük ihtimalle bitcoinler paylaşıldı belki hapite olan kişi kendi payını iade etti diğerleri hala aranıyor

kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
bitcoincitr
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 251

View Profile
June 02, 2018, 03:17:56 AM

Bu haber bir kaç gün önce forumda konu olduğunda Bitcoinleri çalınan kişinin borsa sahibi olduğu belirtilmemişti. Bir borsa sahibi Bitcoinleri geri aldı diye hackerı neden bağışlar, anlam veremedim. Bu olay gerçekten bir Türk borsasında yaşandıysa ortada ihmaller zinciri var gibi görünüyor. Açıkçası ben bu kadar kolay yakalanmalarını dahi tuhaf buldum. Olayı gerçekleştirenler hacker olmayabilir diye düşünüyorum. Olayın tamamı tutarsız geldi bana.
chn2z
Full Member

Activity: 350
Merit: 105

View Profile
June 03, 2018, 10:28:41 AM

Çalan kişi neden iade etsin anlamış değilim olay çok değişik bence de. Adam çaldıktan sonra imana mı geldi ne oldu ? Bence planlı programlı yapıldı çalıp kaçıp vurgun yapacaklardı erken yakalandılar geri iade ettiler hayır çalan kişiden de şikayetci olmadılar diye biliyorum. Ekip işi bence ama hangi borsa en azından bilsek de ona göre ayak uydursa millet.
the10ur (OP)
Copper Member
Newbie
*

Activity: 149

View Profile
June 03, 2018, 03:51:15 PM

gerçekten şahibeli bir durum
tuanvie
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
June 03, 2018, 10:31:36 PM

Ortada bir hırsızlık var ise geri iade olsa dahi suçlu cezalandırılacaktır herhalde, polise yansımış bir konu neticede arada uzlaşılacak boyutta bir konu değil bu.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
pikiditor
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
June 04, 2018, 07:37:19 AM

simkart kompaylanması, 2fa kodunun içeriden sızdırılması, çalışanların arka planda bitcoinleri iç etmesi yani daha neler göreceğiz. yabancı borsalar da en az türkiyedekiler kadar güvensiz. yalnızda bizdeki gibi haberleri çok nadir görüyoruz. onların da bir gün başına gelebilir.
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
June 04, 2018, 07:56:41 AM

Kolluk kuvvetlerinin ülkemizde kripto paralarla ilgili yaşanan bu gibi sorunları es geçmemesi sevindirici.
Mağduriyetin farkında olan devlet her zaman bu dolandırıcılıklara cezai yaptırımı uygulamalıdır.
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
June 04, 2018, 08:04:12 AM

Paribu mu?
Paribu ise sıkıntı giderek artıyor.
Geçende çalışanlarından biri btcleri çaldıydı sonra lüks arabayla yakalanmıştı
internaldr
Full Member

Activity: 378
Merit: 100

View Profile
June 04, 2018, 08:04:35 AM

çok enteresan olmuş açıkçası, bur durum borsa sitelerinin güvenliğinin çok zayıf olabileceğini bir kez daha gösteriyor. siz siz olun bitcoinlerinizi borsalarda tutmayın.
qazwsx1212
Newbie
*

Activity: 229

View Profile
June 04, 2018, 08:05:47 AM

çok enteresan olmuş açıkçası, bur durum borsa sitelerinin güvenliğinin çok zayıf olabileceğini bir kez daha gösteriyor. siz siz olun bitcoinlerinizi borsalarda tutmayın.

peki hocam sizce binancede tutmak sorun olurmu ?
Leteravian
Full Member

Activity: 322
Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
June 05, 2018, 07:27:45 AM

Uzaktan bağlantı nasıl kurulmuş anlamadım tam konuyu ayrıca 1-2 tane ayrı hesaba göndererek izini kaybettirdi diyor bu mixer olmasa gerek çünkü mixer kullandıysa değil bizim ülkede ki bilişim suçları satosi nakamoto gelse bulamaz izini garip bir olay....

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Pages: [1]
  Print  

Jump to: