Bitcoin Forum
May 28, 2024, 01:45:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Cum incasam legal in Bitcoin?  (Read 1239 times)
executivul (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
January 27, 2014, 11:10:05 AM
 #1

Vad ca se tot pune problema legaltitatii, asa ca am si eu o intrebare:
Cum justificam legal o incasare in Bitcoin?

PS. Nici contabilul nici avocatul meu nu stiau ce-i aia Bitcoin…

LE. Am tot citit despre diverse firme/restaurante/magazine ca ar accepta plata in Bitcoin, poate vre-unul din ei ne lumineaza.

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
January 27, 2014, 11:24:43 AM
 #2

esti de la fisc?
kinderjoy
Member
**
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 10


View Profile
January 27, 2014, 12:09:40 PM
 #3

X face o cumparatura, tu automat incasezi in contul de la o bursa de schimb cu autotrading si inregistrezi in conta tranzactiile aferente?
Daca ai astepta si pretul ar scade, teoretic ai vinde sub pretul de achizitie, ceea ce este ilegal. Desi ai putea sa faci corectia de curs valutar...
Cel mai bine te poate lamuri un contabil. Smiley
executivul (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
January 27, 2014, 01:02:01 PM
 #4

esti de la fisc?

As vrea eu…

@kinderjoy:
Din ce am vorbit eu cu contabilul, am incercat sa-i explic ce e cu Bitcoinul, l-am asemanat cu o valuta mai putin vehiculata gen "Coroana Suedeza" si omul a zis ca cel mai simplu, stiind ca lista de preturi este in RON, ar fi sa-i tai chitanta in RON, iar toata treaba cu incasarea in BTC si conversia sa o fac "off the record" la propriu, adica sa nu-mi apara in actele firmei nimic altceva in afara de RONi.
De asta am intrat aici sa intreb, poate mai sunteti si altii care au afisat ca incaseaza in BTC si cum procedeaza ei.

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
kinderjoy
Member
**
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 10


View Profile
January 27, 2014, 01:11:11 PM
 #5

In orice ai face factura, tva-ul se calculeaza in RON. Deci iti trebuie un curs de schimb. Poti folosi cursul de schimb de unde doresti tu cata rezulta o moneda convertibila din el (eur/usd... chf.. etc).
Tot ce este de facut dpdv contabil este inregistrarea in plus unei conversii de la btc la usd si apoi de la usd la ron. Cum ar fi coroanta ta suedeza, nevand curs oficial in romania, se converteste dupa cursul visa/mastercard/banca in eur/usd si apoi in lei dpdv contabil.
Vad ca exista site-ul asta : http://acceptbitcoin.ro/ Poate afli mai multe de acolo.

De fapt - https://bitpay.com/faq Smiley procesator de bitcoin.
fredi173
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 0


View Profile
January 27, 2014, 01:22:54 PM
 #6

PS. Nici contabilul nici avocatul meu nu stiau ce-i aia Bitcoin…

Daca ai incasa in Paypal ar stii sa-ti raspunda?
fredi173
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 0


View Profile
January 27, 2014, 01:26:34 PM
 #7

https://bitpay.com/faq

How do I get paid?
Merchants in some countries can choose to receive a direct deposit into their bank account.

https://bitpay.com/bitcoin-direct-deposit
executivul (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
January 27, 2014, 01:37:20 PM
 #8

Bitpay e mai mult pentru afaceri online, nu pentru locatii fizice.
Pentru mine e mai simplu ca omul scaneaza codul QR si-mi trimite banii direct in portofel.
Acum ramane problema cum ii aduc din portofel in ron. Am varianta cu btcxchange.
Voi ce variante mai aveti de a aduce banii in tara? ma intereseaza sa fie cat mai rapid (logic) si fara costuri imense (6% btc-e -> paypal) sau nush' ce card fantoma de 250$...

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
gamebak
Member
**
Offline Offline

Activity: 103
Merit: 10


View Profile
January 27, 2014, 02:16:17 PM
 #9

Am gasit eu solutia cum sa incasezi "legal", bitcoinul. Il poti declara in tranzactii forex, doar ca legea nu e prea bine orientata acolo cand e vorba sa ii declari ai nevoie si de dovada tranzactiilor (si ca in orice forex.. nu ai doar 10 tranzactii... au cu zecile de mii)
gigica viteazu`
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 458
Merit: 250

beast at work


View Profile
January 27, 2014, 04:41:02 PM
 #10

Bitpay e mai mult pentru afaceri online, nu pentru locatii fizice.
Pentru mine e mai simplu ca omul scaneaza codul QR si-mi trimite banii direct in portofel.

fix asta face BitPay...
-1) tu (ca vanzator) lansezi un request de conversie (cu suma care trebuie achitata in fiat)
-2) BitPay iti returneaza un QRCode cu o adresa si suma in btc (la pret spot valabil 15 min) care trebuie achitata de catre client
-3) clientul scaneza QRCodul si plateste
-4) BitPay iti livreaza fiatul in cont
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!