Bitcoin Forum
May 24, 2024, 11:01:37 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: private keyler yeterince güvenli mi?  (Read 622 times)
Firadi
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 1

View Profile WWW
May 31, 2018, 03:11:35 AM

Deneyerek bir cüzdana ulaşmak tabi ki de mümkün ama olasılığı çok küçük rakamlara denk geliyor sallıyorum belki trilyonda 1 civarında bir ihtimal var , yine de şanssızsanız gelir sizi bulurlar  Smiley
mumtazemin
Newbie
*

Activity: 59
Merit: 0

View Profile
June 01, 2018, 04:46:12 PM

en sakıncalısı da adres paylaşırken gidip de key paylaşmak olmalıdır.....
SCSY_dev
Member
**

Activity: 392
Merit: 10

View Profile WWW
June 01, 2018, 07:27:31 PM

kul yapımı olan herşeyin güvenliği kesin olmaz sonuçta bir insan sistemi kuruyor yarın başka bir insan gelir o sistemi ezen başka bir sistem yapar vs bu böyle gider malesefki gerçkeler bu

MuratKaym
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
June 01, 2018, 10:35:29 PM

Private key hakkında söyledikleriniz gerçekten sisteme çok fazla uzak olduğunuzun göstergesi. Şu da bir gerçek soğuk cüzdanlar ve paper cüzdanlar şuanda piyasada bulunan en güvenilir cüzdanlar olarak geçiyor. Tabi ayrı güvenlik önlemleri almak her zaman fayda getirir diye düşünüyorum.
mustafacemil
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
June 02, 2018, 07:32:28 AM

Kripto dünya hala ayaktaysa bunun sebebi güvenliğidir. Cüzdanlar şimdiki teknolojiyle çözülmesi imkansıza yakın olarak görülüyor. Kuantum bilgisayarlar hayata geçtiğinde belki hem güvenlikte hem miningte zorluklar yaşayacağız ama ozaman da daha büyük keylerle belki bu iş çözülebilir
qazwsx1212
Newbie
*

Activity: 229

View Profile
June 02, 2018, 07:36:09 AM

guvenlik en önemli husustur.
Bu cuzdanlarin keylerini cozebilecek varmi , tartışılir.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
June 02, 2018, 07:42:09 AM

Benim bu konuda ki endişem bugün için geçerli değil. Yani mevcut fiyat düzeylerinde private key kontrolü yaparak parayı çekmeye uğraşmak çok makul değil. Çok büyük yatırım ve sürekli tarama gerektirecektir. Şu anda bu yolla parayı çalmaya çalışmaktansa, aynı yatırımla madencilik yapmak daha mantıklı. Ayrıca private key çalındığı anlaşıldığı anda o kişiler bile satamadan fiyatı bugün olduğunun çok çok altına düşer. Ama gelecekte Bitcoin fiyatı fiyatı bahsedildiği gibi 100K üzerine giderse ve madencilik zorluğu aynı hızla artarsa işler biraz farklı gelişmeye başlayabilir.
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
June 02, 2018, 09:26:36 AM

private key 64 tane karakterden oluşuyor. yine private keylere baktım da 1-9 arası rakamlardan ve harflerden oluşuyor. işi basitleştirmek için şu anda benim karşılaştığım private keylerin çoğunluğu a-f arasında ki harflerden oluşuyor. bu şekilde bizim kombinasyonumuz 20^64 gibi bir şey yapıyor.
2*10^83 gibi bir kombinasyon. bu en az oluşacak kombinasyon

imkansız değil imkanı var. ama bu cüzdanların çok küçük bir kısmında ciddi bir yatırım var. Kendi adıma konuşuyorum bu zamana kadar öğrenebilmek için belkide 100 tane cüzdan açtım bir iki tanesinde bir şeyler var.

yukarıda belirttiğim kombinasyonda ki işe yarar cüzdan kaç tane acaba? 10 bin? 20 bin? 100 bin? tahmin yürütemeyeceğim bu konuda.

ama şu var elindeki süper bilgisayar saniyede 1 trilyon key denese bu keylerin hepsini denemesi için bilgisayarın ömrü bile yetmeyecektir.
vatalay
Newbie
*

Activity: 238

View Profile
June 02, 2018, 10:04:10 AM

Bir çok kişi yanlışlıkla veya bir anlık dalgınlık ile elinde ki Privite keyden olabiliyor. Keşke buna bir önlem alınabilese dediğiniz gibi 2FA veya ekstra bir şifreleme yönetimi ile daha güvenli hale getirilebilir.
clonely
Member
**

Activity: 490

SEND AND RECEIVE MONEY INSTANTLY

View Profile
June 02, 2018, 12:50:41 PM

private key 64 tane karakterden oluşuyor. yine private keylere baktım da 1-9 arası rakamlardan ve harflerden oluşuyor. işi basitleştirmek için şu anda benim karşılaştığım private keylerin çoğunluğu a-f arasında ki harflerden oluşuyor. bu şekilde bizim kombinasyonumuz 20^64 gibi bir şey yapıyor.
2*10^83 gibi bir kombinasyon. bu en az oluşacak kombinasyon

imkansız değil imkanı var. ama bu cüzdanların çok küçük bir kısmında ciddi bir yatırım var. Kendi adıma konuşuyorum bu zamana kadar öğrenebilmek için belkide 100 tane cüzdan açtım bir iki tanesinde bir şeyler var.

yukarıda belirttiğim kombinasyonda ki işe yarar cüzdan kaç tane acaba? 10 bin? 20 bin? 100 bin? tahmin yürütemeyeceğim bu konuda.

ama şu var elindeki süper bilgisayar saniyede 1 trilyon key denese bu keylerin hepsini denemesi için bilgisayarın ömrü bile yetmeyecektir.

Evet bence de böyle kombinasyon işi ile cüzdan avı biraz zor. Bir de private key ile cüzdana girdi bunları tek tek kendine ait bir hesaba çekmesi gerekir. O zor bir süreç. En azından bugünün teknolojisi ile zor.

karakan77
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 2

View Profile WWW
June 02, 2018, 01:10:26 PM

Teknoloji ve teknolojik cihazların her geçen gün yıldırım hızıyla geliştiği bir ortamda şimdi olmasa bile birkaç yıla kadar süper bilgisayarlar için private keylerin kırılmasının çokta zor olmayacağını düşünüyorum ek önlemler şart.

▀▀    PUBLISHprotocol    [  WHITELIST  ]    ▀▀
The most viable blockchain based media platform
proof_seeker
Member
**

Activity: 336
Merit: 11

View Profile
June 02, 2018, 05:46:25 PM

Teknoloji ve teknolojik cihazların her geçen gün yıldırım hızıyla geliştiği bir ortamda şimdi olmasa bile birkaç yıla kadar süper bilgisayarlar için private keylerin kırılmasının çokta zor olmayacağını düşünüyorum ek önlemler şart.

My ether wallet veya cüzdan basit bir captcha ile süper bilgisayarlar ile devamlı private key denenmesini rahatlıkla engelleyebilir veya JSON'daki şifre gibi bir şifre ile de çözebilir bu durumu. private keyin çok uzun olmasından dolayı üstüne küçük bir önlem daha eklenince sorun tamamen çözülür.
Hiç olmadı 2fa getirler kimsenin başı ağrımaz.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
June 02, 2018, 08:15:07 PM

kul yapımı olan herşeyin güvenliği kesin olmaz sonuçta bir insan sistemi kuruyor yarın başka bir insan gelir o sistemi ezen başka bir sistem yapar vs bu böyle gider malesefki gerçkeler bu

Tam anlayamadım ben bu dediğinizi. İlahi bir sistem mi gerekiyor demek istediniz tam güvenlik için?
İlahi güçlerin bizim private keylere vakit ayıracağını pek düşünmüyorum.
sanjimor
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
June 03, 2018, 01:47:55 AM

Pri key giderse cüzdani unutun mumkün olduğunca kısa sürede boşaltın. Dikkatli davranmak gerekiyor yoksa kayıplar üzebilir.
klavyemaus52
Full Member

Activity: 571
Merit: 113

View Profile
June 03, 2018, 10:15:03 AM

Private keylerin güvenli olduğunu düşünmüyorum senin dediğin gibi hiç görmesemde yanlışlıkla paylaşıp herşeyini kaybeden o kadar insan var ki şu airdroptur bounty dir onlara katılayım diye adam herşeyinden oluyor
clonely
Member
**

Activity: 490

SEND AND RECEIVE MONEY INSTANTLY

View Profile
June 03, 2018, 10:20:03 AM

Private keylerin güvenli olduğunu düşünmüyorum senin dediğin gibi hiç görmesemde yanlışlıkla paylaşıp herşeyini kaybeden o kadar insan var ki şu airdroptur bounty dir onlara katılayım diye adam herşeyinden oluyor

Güvenli olduğunu düşünmeyen birinin Bitcoin almaması lazım. Bence bugün için en güvenilir yöntemlerden birisi. Sadece içeride para çok olduğu için saldırıda çok oluyor. Yoksa banka hesabınız ne kadar güvenli ki? Bir spam maile bakar.

a.hasat
Member
**

Activity: 252

View Profile
June 04, 2018, 04:21:15 PM

bilgisayarına walletı yükleyerek o riski minimuma indirebilirsiniz. ayrıca private keyi kullanmak tamamen risktir zaten. kullanırsan çalınması için bir imkan doğar
Leteravian
Full Member

Activity: 322
Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
June 05, 2018, 08:01:46 PM
Last edit: June 05, 2018, 08:33:15 PM by Leteravian

Blockchain cüzdanlarının hacklenme ihtimali imkansıza yakın deniyor.
Fakat bence yeterince güvenli değil.

Herkesin uzun bir p.keyi var, yani bir nevi şifresi var. Cüzdanlara bakarsanız  harf ve sayılardan oluşuyor. Harflerin bir çoğuda alfabenin ilk harfleri.
yani seçenek fazla değil.
bir bot program kafadan private key uydurup, cüzdan denemesi yapsa elbet bir cüzdanın içine girer. bu cüzdanların çoğu boş olacaktır ama yinede bir cüzdana girilme ihtimali fazla.

ayrıca her gün daha fazla cüzdan yaratılıyor. böylece yapılan denemelerin bir cüzdanla eşleşme ihtimali artar.

bence mew gibi sistemlerin private key haricinde farklı önlemlerde alması gerekir.

bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Kesinlikle katılıyorum. 2FA veya başka bir güvenli önlemi sağlansa çok güzel olurdu. Ben tokenlerin başına bir şey gelecek diye cüzdana giriş yapamıyorum. 2FA getirilmesi çok da zor değil sanki ama şunu da değerlendirmek lazım. Çok fazla kullanıcısı olan bir ağ MEW ve bu nedenle bir zorluk olabilir sadece.

Ben buna katılmıyorum anonimlik gün geçtikçe kayboluyor zaten bir sürü üyelikte KYC falan ister oldular her şeye... Birde üzerine cüzdan adresi için hiç telefon numarası verip de iyice anonimlikten çıkamam...

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
June 06, 2018, 08:15:47 PM

Tam güvenliğin oluşabileceği bir sistemin olması gelişen teknolojinin karşısında mümkün değildir. Sen bir güvenlik önlemi ürettiğin zaman mutlaka karşı tarafta buna karşı bir önlem geliştirmeye çalışacağını unutmamak gerek. Şu an için private keyler güvenlidir. Ama süper bilgisayarların işlevselliği sağlandığında yeni önlemler geliştirmek zorunda kalacağımızda kesin.
ozerasan
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
June 06, 2018, 08:50:14 PM

Private key bence güvenli sonuçta bugüne kadar hacklenen duyduk mu? Duymadık veya şöyle bir haber duyduk mu?... "100 bin private key ele geçirildi, bilmem kaç milyon dolar vurgun yapıldı" vs. Ama tabi bu demek değil ki hacklenmez veya çok güvenilir.. Bekleyip göreceğiz.
Pages: « 1 [2] 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: