Bitcoin Forum
June 20, 2024, 01:05:14 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Kimlik Bilgisi Hırsızlığı hk.  (Read 526 times)
enginp (OP)
Newbie
*

Activity: 210
Merit: 0

View Profile
May 30, 2018, 06:08:23 PM

Selamlar,
Bir süredir Bounty ve Airdroplara katılıyorum. Bir kısmı ödülün teslimi için KYC yani kimlik bilgisi teslimi zorunluluğu getiriyor. Eğer kimlik bilgilerimi yabancı bir firmaya verirsem başıma neler gelebilir?
Sonuçta kara paranın da aklandığı bir sektördeyiz. Yarın birgün bilgimi teslim ettiğim firma, kuruluş veya şahıs benim adıma borsada kayıt yapıp kara para aklayamaz mı ?
Veya benim adıma ne tür bir başvuruda bulunabilir ev adresime kadar veriyorum.
Yani kısaca başıma neler gelebilir sonuçta %100 tanımıyorum, yabancı bir ülkede yasaklı listesine girer miyim ?
KriptoKamil
Newbie
*

Activity: 66

View Profile
May 30, 2018, 07:56:53 PM

Belli başlı borsaları seçersen bir sorun olacağını zannetmiyorum.  Ama gelgelelim hackerlara borsa nın elindeki coinleri bile çalıyorlar borsadan kimlik bilgileri çalınabilirde bu açıdan da bakmak lazım.
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
May 30, 2018, 09:33:06 PM

Her projeye göndermek gerçekten can sıkıcı. Bende bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Ama bir kaç proje var devrede sanırım bir süre sonra bu konular tarih olacak. Velix.ID ve bir kaç proje daha bu tarz sıkıntıları önleyebilir belki.
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
May 30, 2018, 10:19:59 PM

Kimlik isteyen airdrop ve bountylerden uzak duruyorum. Hiç katılmıyorum. Belki ilerleyen dönemde çok pişman olabilirim, lakin şugün için ne olacağı projelere kimlik bilgisi göndermek çok riskli. Benim tercihim uzak durmak. Tabiki yinede tercih sizin
Sikkoin
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
May 30, 2018, 10:36:35 PM

Kimlik bilgilerimizin nette olduğunu varsayarsak çok fazla sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Ama sorarsanız herhangi bir bounty için kyc yaptın mı diye. Cevap hayır.
aquaris19
Newbie
*

Activity: 16

View Profile
May 30, 2018, 11:18:09 PM

Bir çok bounty KYC için kimlik istemeye başladı. Ben guvendiklerime yolluyorum. Ilerde kimliğimi yeni kimliklere değiştireceğim her ihtimale karşı. Kimlik bilgilerimizle maalesef adımıza hat çıkartıp özellikle Türk borsalarında 2fa aşamasını aşıp hesabı hacklenen çok kişi duydum. Çok güvenilir olmasa da maalesef paylaşıyoruz.
Suleiman the Magnificent
Full Member

Activity: 504
Merit: 120

View Profile WWW
May 30, 2018, 11:34:29 PM

İnternetin her yerinde yığınla kimlik satılıyor. Icolar için, borsalar için bunları alıp kullananlar var. Bizim bountylere vs. verdiğimiz belgelerin de bunlar tarafından satılıp satılmadığını bilmek mümkün değil ama göndereceğiniz belgelerin üzerine nereye gönderiyorsanız sadece burası için kullanılabilir gibi ibareler ekleyebilirsiniz.
kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
May 31, 2018, 12:13:36 AM

Bu konuda büyük belirsizlik ve endişe var. Ben de kesinlikle paylaşmıyorum çünkü bunlarla yapabileceklerinin sınırı yok, en basit ihtimalle gönderdiğiniz şirket kötü niyetli değildir ama bu bilgileri çaldırabilir.

sagul
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
May 31, 2018, 12:28:35 AM

Airdrop ve Bountylere kimlik bilgilerimi hiçbir zaman göndermedim çok şükür. İnsan bir anlık gaflete kapılıp ya tutarsa diyor ama ya tutmazsayı da düşünmek lazım.

BankDex.io  / Decentralized Exchange
Crytocoin
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 281

View Profile
May 31, 2018, 01:28:10 AM

Sağlam ICO ise sorun tesgil etmez fakat bounty ler için gerçekten çok saçma .
Firadi
Jr. Member
*

Activity: 126

View Profile WWW
May 31, 2018, 04:02:16 AM

Şimdiye kadar hiç böyle bir haber görmedim ama ileride olmayacağı anlamına gelmiyor. Ben sadece çok güvendiğim yerlere gönderiyorum ama onların kullanmayacağını nereden bileceğiz?
mrmanyaks
Jr. Member
*

Activity: 168

View Profile
May 31, 2018, 05:09:14 AM

Valla herhangi bişey olacağını sanmıyorum, yıllardır veriyoruz kimlik bilgilerini, hadi oldu diyelim imza yok bişey yok bı şekilde işin içinden çıkarız olacağını sanmıyorum yine de
desciglio2
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
May 31, 2018, 07:39:18 AM

Ben bi amatörlükle ilk zamanlarımda sürekli KYC veriyordum ama artık daha seçici olacağım.
Ne olacağı dediğin gibi belli olmaz çünkü bu piyasada güvenlik en önemli şey.

xzone
Legendary
*

Activity: 2618
Merit: 1494

View Profile
May 31, 2018, 08:19:24 AM

ICO için KYC belki yapılabilir, Bounty'de gelecek miktara göre değerlendirilebilir fakat Airdrop için kimlik vermek çok saçma. Kimlik bilgilerimiz belki çoktan başkalarının eline geçti, bunu bilemeyiz fakat göz göre göre 20-30 dolarlık kazançlar için bilgilerinizi vermek doğru değil.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
May 31, 2018, 08:53:10 AM

ben 2 bounty için verdim. birisinden 0.5 eth kazandığımı sandım ama token borsaya girince çöp oldu. bedavaya selfili bilgi verdim.
sonrasında kafama takıntı oldu, bir şey olur mu gibisinden. bunun için avukata bile gittim. avukatta takıntı yaptığımı olayı abarttığımı söyledi.

proje kurucusu ile sohbet ettim. adam ingilterede bir şirketin ceosu.
bilgileri offline sunucuda şifreli olarak ab yasalarına göre tutuyoruz dedi. çok detaylı araştırma yaptım, proje çöp olsada kurucunun niyeti kötü değil gibi görünüyor.

birde btcturkte üyeliğim var. kimlik göndermeden hiç bir borsada işlem yapılmıyor zaten.  üyeleliğinizi kapatacağınız zaman bilgileri sildirme hakkına sahipsiniz. kripto işinden elimi ayağımı çekeceğim dediğiniz zaman mail ile talep edip bilgileri sildirebilrsiniz yada noter onaylı bir dilekçeyi adreslerine göndererek.

---

2020 yılı itibari ile Türkiye'de çipli kimlikler kullanılacak, biyometrik veriler ile destekli kimlikler ile banka hesabı, telefon hatta hatta kargo gönderisi alımı dahil, tüm kurumsal firmalarda yaygınlık kazanacak. Devlet 50 milyon kişinin bilgisini çaldırdı ve internette her yerde bilgilerimiz var. Biyometrik verileriniz ile bizzat bir yerde bulunmadan yada kimliğin pin şifresi ile onay vermediğiniz taktirde işlem yapmak kolay değil.
İkinci olarak hukuki açıdan kişisel bilgilerin bir bağlayıcılığı yoktur. Yani kimliğin üzerinde yazanlar bir sır değil. Elektronik imza yada ıslak imza olmayan belgeler geçersizdir.
Ben bu bilgilerle Türkiye içinde herhangi bir suç işlenme ihtimalini sıfıra yakın görüyorum.

Suç işlenme ihtimalinin olduğu tek yer ise borsalar. bu ihtimalde o kadar yüksek bir ihtimal değil. coinbase'de livecam teknolojisi var şuan, selfileri canlı kameradan çekmeniz isteniyor. Yine selfilerde tarih yazmak zorunlu. tarih yazmayan selfie ile hiç bir borsa üyelik kabul etmez.

Ayrıca rockefeller ve microsftun id2020 ve identy.funtation isimli projeleri var. 2020 yılında blok zincir tabanlı kimlikler çıkıyor, 2030'da ise her insanın bu kimliklere sahip olacağını öngörüyorlar. online işlemlerde bu yeni digital kimliklerle yapılacak. muhtemelen bu digital kimliklere ilk kriptocular geçecektir.
Kripto dünyasında kimlik probleminin 3-4 yıl içerisinde çözüleceğini düşünüyorum.

simgesimge
Newbie
*

Activity: 101

View Profile WWW
May 31, 2018, 10:57:13 AM

coinforumgentr çok iyi anlatmış. Umarım 3-4 yıla kadar herhangi bir sorun yaşamayız ve o süreden sonra zaten sorun yaşanacak bir durum kalmaz. Benim tek korkum başta da söylendiği gibi sizin adınıza borsada hesaplar açılması idi ama bazılarında o da mümkün değilmiş
fikifink
Jr. Member
*

Activity: 84

View Profile
June 01, 2018, 06:52:15 AM

Hergün gelen onlarca mail ve sms lerde "Kişisel bilgilerinizin gizliliğinize önem veriyoruz." diyorlar. Ama yine de bütün bilgilerimiz internette mevcut. Herkes gizliliğe önem veriyorsa kim paylaşıyor abi bizim bilgilerimizi? Hepsi.
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
June 01, 2018, 09:25:21 AM

Açıkçası ilk başlarda ben de karşıydım KYC olayına ama bazı bountylerden gelen rakam iyise yapıyorum mecburen. ICO'lar için zaten yapmak gerekiyor. Airdroplara kesinlikle vermem kimlik bilgilerimi.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
June 01, 2018, 02:28:54 PM

Kimlik bilgilerimizin nette olduğunu varsayarsak çok fazla sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Ama sorarsanız herhangi bir bounty için kyc yaptın mı diye. Cevap hayır.

Herkesin kimlik bilgisi yokmuş ben yeni araştırmıştım belli bir yaşı doldurmadıysan kimlik bilgilerin alınmamış. İstersen sen de araştır belli bir dönemde çalındığı için nüfus kütük bilgileri bu yıldan sonrasını kapsamıyordu hangi yıl olduğunu hatırlamıyorum  galiba 92-93 senesi olabilir. Üstelik kimlikte seri no gibi fazladan bilgiler var kimlik bilgisi başka kimlik göndermek başka.
bulson
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

https://owloper.com

View Profile WWW
June 02, 2018, 08:33:36 PM

Sanırım hepimizin aklında bu soru var, bazen elimiz titreye titreye bir çok bilgimizi yüklüyoruz veriyoruz. Özellikle de kimlik bilgileri benide bazen çok tırsıtıyor. Bilgisi olan biri hukuki açıdan bu konuyu aydınlatır umarım.
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: