Bitcoin Forum
May 07, 2024, 05:12:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yaz Aylarınd Riglerin Bulunduğu Ofisi Nasıl Serinletebilirim?  (Read 283 times)
sergen34 (OP)
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
May 31, 2018, 08:11:39 AM

Merhaba arkadaşlar,

Bir iş merkezinde (150 kadar ofisin bulunduğu) ofisimde rig çalıştırıyorum. Aktif olarak kullanmıyorum ofisi bu iş için ayırmış durumdayım. 15 metrekare büyüklüğünde tek odalı bir ofis. Rigi olabildiğince yerde tutuyorum, direk ışık alan bir ofis değil ayrıca stor perde ile de pencereleri kapattım.

Fakat içerisi çok sıcak oluyor, kış dahil olmak üzere. Birleşik olarak 3 adet yanyana cam var ve ortadaki açılabilen cam. Bunu üstten açıyorum ofise uğramadığım zaman. Fakat üstten açmış olmam pek bir yarar sağlamıyor. Riglerden çok iyi paralar kazanmıyorum, bir klima alıp takmak aklıma geldi ama hem satın alma maliyeti, hemde elektrik masrafı benim karımı oldukça aşağı çekecek.

Neler yapabilirim? Böyle bir ofis tarzında çalıştıran arkadaşlar nasıl soğutmayı ayarlıyor acaba? Ofis o kadar ısınıyor ki içeri girince insan saunaya girmiş gibi oluyor.
Once a transaction has 6 confirmations, it is extremely unlikely that an attacker without at least 50% of the network's computation power would be able to reverse it.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
May 31, 2018, 08:25:47 AM

Ofisin bir resmini çekte bizde bir görelim bakalım. Böyle akıl vermek pek sağlıklı olmaz çünkü. Bu arada iş merkezinde bulunan ofisi kiralık olarak mı tuttun yoksa satın mı aldın? Benimde böyle bir hayalim var çünkü.

sergen34 (OP)
Sr. Member

View Profile
May 31, 2018, 08:34:57 AM

Ofisin bir resmini çekte bizde bir görelim bakalım. Böyle akıl vermek pek sağlıklı olmaz çünkü. Bu arada iş merkezinde bulunan ofisi kiralık olarak mı tuttun yoksa satın mı aldın? Benimde böyle bir hayalim var çünkü.

Ortağımın hocam, basitçe ofisi şöyle çizdim: https://prnt.sc/jox8cw
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
May 31, 2018, 08:38:04 AM

Mesele mekanı serinletmek olmamalı asla. Yani hiç bir şekilde bu çözüm değil. Meselemiz sıcak havayı tahliye olmalı. Bunun üzerine yopunlaşın çünkü çözümü budur. Duvara takılan fanlardan alıp içerideki havayı tahliye edebilirsiniz. Bir fanlada duşardan hava basabilirsiniz. Yahut bir vantilatör ile. İnanın havayı soğutmakla havayı tahliye etmek arasındaki dağlar kadar farkı o zaman anlayabilirsin.

...
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
May 31, 2018, 08:53:44 AM

Mesele mekanı serinletmek olmamalı asla. Yani hiç bir şekilde bu çözüm değil. Meselemiz sıcak havayı tahliye olmalı. Bunun üzerine yopunlaşın çünkü çözümü budur. Duvara takılan fanlardan alıp içerideki havayı tahliye edebilirsiniz. Bir fanlada duşardan hava basabilirsiniz. Yahut bir vantilatör ile. İnanın havayı soğutmakla havayı tahliye etmek arasındaki dağlar kadar farkı o zaman anlayabilirsin.

Aynen dediğine katılıyorum. İçerideki sıcak havayı dışarıya atmak istiyorsan ya duvara takılan fanlardan alacaksın yada cama takılan fanlardan alacaksın. Eğer duvarı deldirmek istemiyorsan cama takılan fanlara yönelebilirsin.

Cemlik
Member
**

Merit: 32

View Profile
May 31, 2018, 09:16:15 AM

Valla hocam geçen aldım bende yeni dükkana takarım diye. Zaten komple cam. Koca camları delmek istemedim, üstte sac kısım vardı oraları kesmek daha mantıklı geldi Smiley oraları kestim spiral ile. Hatta birde açık delik bıraktım kendi kendine rüzgar yapsın diye Smiley

...
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
May 31, 2018, 02:14:27 PM

kanal tipi fan alıp fanı akordiyon boru ile riglerin olduğu yere uzatabilirsiniz. fanı cama montelemek sureti ile riglerin olduğu kısımda hatrı sayılır bir hava tahliyesi oluşturur.

ofisler yanyana ise veya fanı takacağınız camın bulunduğu kısım ortak bir alana bakıyorsa sesle ilgili ısı ile ilgili şikayetler alabilirsiniz
sergen34 (OP)
Sr. Member

View Profile
May 31, 2018, 04:31:58 PM

kanal tipi fan alıp fanı akordiyon boru ile riglerin olduğu yere uzatabilirsiniz. fanı cama montelemek sureti ile riglerin olduğu kısımda hatrı sayılır bir hava tahliyesi oluşturur.

ofisler yanyana ise veya fanı takacağınız camın bulunduğu kısım ortak bir alana bakıyorsa sesle ilgili ısı ile ilgili şikayetler alabilirsiniz

Öncelikle yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Herkesi alıntılayamadığım için son arkadaşı alıntıladım.

Daha önce böyle birşey yapmadığım için olabildiğince, hiç anlamayan birisine anlatır gibi anlatılırsa bana yararı daha fazla olur diye düşünüyorum. Fakat ofis olduğundan dolayı, duvarı deldirmek biraz sakıncalı. Cam daha kolay olacağını düşünüyorum, Cemlik'in dediği gibi içerideki havayı soğutma değil de dışarıya atmayı hedeflemek daha mantıklı geliyor.

Ancak bu camdan-duvardan delip pervane ile dışarı atmayı düşündüm. İlk mesajımda belki belirtmeliydim ama ben daha farklı bir çözüm arıyorum. En son ihtimal olarak o delme işlemlerini yapmak istiyorum. Ofise zarar vermeden, açılabilir cam üzerinden neler yapabilirim onu da düşünmek istiyorum.

@Xexen4, anlattığınız sistemi örneklendirebilir veya biraz daha açabilir misiniz hocam?
nesso
Sr. Member

Activity: 629

View Profile
May 31, 2018, 04:44:40 PM

Genelde doğru bilgiler paylasılmış  2 tip fan'a ihtiyacın var biri sıcak havayı dısarı atan odanın üst kısmına  yerlestirilmiş bir carbon filtre ile ısınan havayı dısarı atabilirsin. Daha sonrasında ayak bileği hizasında souk ve temiz havayı odanın (cadırın, BOX vb.) alt kısmından vermelisin bu sadece cok cabuk istenilen hava dereceseni saglıyabilirsin. yada iklim kontrol cihazı kullanarak.. FAN ve diger  çalışan butun parcalarını bu cihazdan kontrol edebilirisin... Saglıgına dikkat et cok fazla aynı ortamda bulunmamaya calıs dostum. kolay gelsin
Taratoor
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 251

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
June 01, 2018, 07:19:06 AM

benim riglerimin bulunduğu yer sunucular için kullanılan bir alan bu yüzden akordiyon boru ve klimalar ile ortamın sıcalığını düşürüyoruz

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄       ▄█▄         
                                  █████     █████         
                         ▄██▄      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▄█▄     ▀██▀                             
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
          ▄      ▀█▀                         ▄█▄         
         ▀█▀                       ▄█▄      █████         
                         ▄██▄     █████      ▀█▀         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀                   
                 ▀█▀                                     
           ▄                       ▄█▄       ▄█▄         
          ▀█▀            ▄██▄     █████     █████         
    ██           ▄█▄     ▀██▀      ▀█▀       ▀█▀         
                 ▀█▀                                     
            ▄                       ▄█▄      ▄█▄         
           ▀█▀             ▄██▄    █████    █████         
     ██             ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀         
              ▄     ▀█▀                                   
             ▀█▀                          ▄█▄             
        ██               ▄█▄    ▄██▄     █████           
                   ▄     ▀█▀    ▀██▀      ▀█▀             
                  ▀█▀                                     
             ██                    ▄██▄                   
                     ▄      ▄█▄    ▀██▀                   
                    ▀█▀     ▀█▀                           

▄█    ▄█  ▄█         ▄█████▄    ▀█▄      ▄█▀
██    ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██     ▀█▄  ▄█▀
██    ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀       ████   
██    ██  ██    ██  ██▄    ▄█     ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀    ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
Accompany
Member
**

Activity: 207
Merit: 10

View Profile
June 01, 2018, 12:06:46 PM

Ofisin bulundugu alanın resmini tam detaylı olarak çekersen yardım edebilecegimi düşünüyorum dostum.Dukkan konumu olarak da guzel bır yer sectım.Ben sanayi tipi fanlar ile serınletıyorum yazın hıc bır sorun cekmıyorum.
sergen34 (OP)
Sr. Member

View Profile
June 01, 2018, 03:08:08 PM

Cevap veren arkadaşlara teşekkürler. Havalandırma ile alakalı iş yapan yerlere gidip direk sormak daha iyi olacak gibi. Dediğim gibi öncelikle delmeden bir çözüme ulaşmak istiyorum fakat en azından içerideki havayı dışarıya atacak bir pervane şart.
cryptotamer01
Member
**

Activity: 653
Merit: 11

View Profile
June 02, 2018, 07:59:44 AM

Sergen hocam rigle ofis masasının yerini degiştirebilirisin, gpuların sıcak hava attıgı yerin baş tarafına yani pencerenin karşısı duvarın önüne ayaklı sanayi tipi dundar marka olabilir.Camada tercihen kademeli ve büyük bir aspiratör, sıcak havayı  dışarı atması için sadece biraz gürültülü olur. Neticede fanlar nekadar büyük olursa seside o kadar az olur.Dündar ayaklı sanayi tipilerin 3 kademesi var ama kademeli aspiratör var mı ona bakmak lazım. Yani durum şu şekilde;
Camda gömme mümkün olduğu kadar büyük bir aspiratör tercihen kademeli eğer üretliyorsa.
Ortada rigler gpu sıcak havayı ortaya atıyor.
Camın karşısı öteki başta duvarın önü dündar ayaklı aspiratör.Hava koridoru oluşmuş oluyor.Koridorun başı duvar dibi dündar ortası riglerin gpularının sıcak hava verdiği bölüm bitişide cama gömülü olan aspiratör.
Temiz hava alabime ihtimalin zor olduğu için bu sistem işini fazlasıyla görür. Dündar ayaklı ortadaki sıcak havayı camdaki asiratöre doğru basar aspiratörde dışarı atar içeride hiç sıcak hava kalmaz.
Bu sayede hem daha fazla rig ekleyebilirsin mevcut rigin tam karşısına karşı karşıya biribirnie bakan rigler aynı sistemde bütün sıcak havayı dışarıya atarsın.
Gpularıda power limit yuzde 70-80 arası sorunsuz çalıstırırsın.
Bu arada ofiste kimse oturmasın  Grin
tekno
Sr. Member

Merit: 255

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
June 02, 2018, 08:11:04 AM

havalandırmadan anlayan birini getirdik açıkçası ama ben burayı soğutamam dedi gitti başka yer arayışlarındayım cihazlar için şuan bile katlanılacak gibi değil ortam sıcaklığı.

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
YoBit AirDrop $|
Get 700 YoDollars for Free!
🏆
sergen34 (OP)
Sr. Member

View Profile
June 02, 2018, 10:46:51 AM

Sergen hocam rigle ofis masasının yerini degiştirebilirisin, gpuların sıcak hava attıgı yerin baş tarafına yani pencerenin karşısı duvarın önüne ayaklı sanayi tipi dundar marka olabilir.Camada tercihen kademeli ve büyük bir aspiratör, sıcak havayı  dışarı atması için sadece biraz gürültülü olur. Neticede fanlar nekadar büyük olursa seside o kadar az olur.Dündar ayaklı sanayi tipilerin 3 kademesi var ama kademeli aspiratör var mı ona bakmak lazım. Yani durum şu şekilde;
Camda gömme mümkün olduğu kadar büyük bir aspiratör tercihen kademeli eğer üretliyorsa.
Ortada rigler gpu sıcak havayı ortaya atıyor.
Camın karşısı öteki başta duvarın önü dündar ayaklı aspiratör.Hava koridoru oluşmuş oluyor.Koridorun başı duvar dibi dündar ortası riglerin gpularının sıcak hava verdiği bölüm bitişide cama gömülü olan aspiratör.
Temiz hava alabime ihtimalin zor olduğu için bu sistem işini fazlasıyla görür. Dündar ayaklı ortadaki sıcak havayı camdaki asiratöre doğru basar aspiratörde dışarı atar içeride hiç sıcak hava kalmaz.
Bu sayede hem daha fazla rig ekleyebilirsin mevcut rigin tam karşısına karşı karşıya biribirnie bakan rigler aynı sistemde bütün sıcak havayı dışarıya atarsın.
Gpularıda power limit yuzde 70-80 arası sorunsuz çalıstırırsın.
Bu arada ofiste kimse oturmasın  Grin

Hocam teşekkür ederim. Hava koridoru oluşturmam için güzel bilgi vermişsiniz, fakat benim en büyük sıkıntım aspiratörü nasıl yerleştirebileceğim. Derdim şu; üstten açılabilen cama sahip olduğum için, cama-duvara zarar vermeden hemde görselliği bozulmadan, bu üstten açılan boşluğa yerleştirebileceğim bir aspiratör var mı onu bulmak aslında.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
June 06, 2018, 11:06:01 AM

kanal tipi fan dediğim fanlar şu şekilde
https://www.hepsiburada.com/bahcivan-borax-200-2k-aksiyel-kanal-tipi-fan-p-HBV000005JKYM?magaza=Badem10&wt_gl=cpc.elk.beyazesya-ema-ozel-mutfak-aletleri-sda.pla&gclid=Cj0KCQjwjN7YBRCOARIsAFCb9370YIWRP-HtvWia1Lv5KyNHDsqCeng98is8x1KbZuMLl-uZyu7JfRYaAo1FEALw_wcB

senin havalandırma camının kasasının yüksekliğini hesaplayıp o alanda hangi genişlikte fan kullanılabilir ona bakıp bu fanlardan kullanabilirsin. fanın diğer tarafına akordiyon tipi boru ile riglere kadar uzatabilirsin.
kahvehanelerdeki çay ocaklarının üzerine kadar uzatılan tavana asılmış davlumbazları görmüşsündür mutlaka. o şekilde bir yapı kullanılabilir.
nartanesi
Jr. Member
*

Activity: 111
Merit: 1

View Profile
June 12, 2018, 08:26:40 AM

asla kendine klimayı bir seçenek olarak düşünme bu arkadaşın dediği gibi fanlardan olabilir çözümdür ısınan hava yükselir mantık bu yukarı bir yere tak devam et.
ellerinden
Newbie
*

Activity: 32
Merit: 0

View Profile
June 12, 2018, 07:03:48 PM

hayvancılıkda kullanılan dev fanlardan birtane koysan fırtına çıkarır içerde Cheesy
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
June 12, 2018, 07:42:18 PM

İçerideki sıcak hava tahliye olmadan klimada taksanız fayda etmez. Kutu gibi odada esmeyen uçmayan tek cam açılan yerden bahsediyorsunuz. Akşam serinliğinden nasibini alamaz mesela. İmkanınız varsa pervane koyun rige baksın kafası ve ekstra fan ekleyin rige.

ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
June 13, 2018, 01:12:24 PM

Bu sorun hepimiz de var. Ben şöyle ufak bir çözüm buldum. 35'lik bir tane sanayi tipi Fan taktım. Bunla içeride olan havayı dışarıya atıyorum. Daha sonra içerinin ısısına göre Sanayi tip bir vantilatör ile içeriye hava veriyorum. Klima tek başına yetmiyor. Klimayı ek serinlenme diye kullanabilirsiniz ancak, tek başına kullandığınız da sorun veriyor. Ve yetmiyor.

https://www.elektrikmarket.com.tr/Bahcivan-BST-500-AC-Aksiyel-Sanayi-Tipi-Aspirator-400V,PR-52277.html?gclid=CjwKCAjwgYPZBRBoEiwA2XeupXidAbdEbXyLfVAhlEPN9-WsY8P70qfVbmSTS-dLO5-5SKJ5INPBwhoCYTQQAvD_BwE

Kullandığım fan buna benzer.

https://www.hepsiburada.com/kaskar-sanayi-tipi-vantilator-ayakli-250w-p-HRITCFS650

Vantilatör ise bu tip. Eğer yeriniz müsait ise 350 Watt olan ve daha fazla hava sağlayanlar da var. Koç taş da görmüştüm.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: