Bitcoin Forum
June 14, 2024, 09:01:16 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Nedir Bu Soft Cap, Hard Cap ve ICO Yatırımcısı İçin Anlaşılması Neden Önemlidir?  (Read 276 times)
felixesteban (OP)
Member
**

Activity: 294
Merit: 10

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
June 03, 2018, 11:20:16 PM
Merited by teramit (2), trhomeagent (1)

Öncelikle ICO’lar hakkında başarılı bir şekilde değerlendirme yapabilmek için ICO’nun Capped veya Uncapped metotlarından hangisini uyguladığına bakmamız gerekiyor.

Capped ICO’lar Soft Cap ve Hard Cap adı verilen iki aşamadan oluşur. Coin projesinin yoluna devam edebilmesi için firma minimum ve maksimum olmak üzere iki farklı yatırım miktarı belirler. Soft Cap’ler genellikle ulaşılması kolay hedeflerdir ve bu para toplandığında başarılı olarak addedilir. Esasında çoğu proje bu hedefe kısa süre içinde ulaşır. Ama tabii bu her proje için geçerli değildir, eğer yatırım yaptığınız ICO bu hedefi tutturamazsa kabus dolu günler yatırımcısını bekleyecek demektir. Proje büyük ihtimalle tamamen kapatılır ve toplanan tüm paralar yatırımcılarına geri iade edilir. Bu şekilde işlerse süreç,  yatırımcı açısından hayal kırıklığı dışında fazla bir kayıp yaşanmadan süreç tamamlanmış olur.

Ama bazı projelerde gidişat farklı şekilde işleyebilir. Firma projeyi iptal etmez, durdurmaz ve life support mode denilen yaşam destek modunda gerekli yatırım toplanana kadar yoluna devam etmeyi seçer. Artık bu aşamada firmanın şeffaf bir şekilde tüm gelişmeleri yatırımcısı ile paylaşması önemlidir. Yani firmanın güven veren bir tutum izlemesi ve geleceğe dair planları hakkında açık bir biçimde bilgilendirme yapması önem kazanıyor.

Gelelim Hard Cap’e. Demiştik ya firma kendisine ulaşılması gerken yatırım miktarlarını ICO safhasından önce belirler diye. Soft Cap minimum tutarı, Hard Cap ise maximum miktarı tarif etmiş oluyor.

Şuan halihazırda devam eden Hashrantal ICO sundan örnek verelim mesela. Firma Softa Cap için 5000 Ethereum, Hard Cap içinse 49.600 Ethereum miktarlarını belirlemiş. Hard Cap genellikle bayağı yüksek tutulur ve ulaşılması da kolay olmayan bir hedef olur. Ama bazı projeler oldukça sağlam olduğu ve iyi bir ekibe sahip olduğu için çok kısa bir sürede büyük bir HYPE yaratarak Hard Cap miktarını  satışlar başladıktan hemen sonraki ilk birkaç saat içinde, hatta dakikalar içinde yakalamayı başarabilirler.
Hedef tutturulduktan hemen sonra firmalar artık satış yapmayı durdurur ve fazladan yapılmış olan bağışlar ve yatırım tutarlarını geri iade ederler. Bu önemlidir çünkü eğer firma paraları geri iade etmezse red flag durumu oluşur o proje hakkında. Yani bir nevi dolandırıcı şüphesi oluşmuş olur kendisi hakkında. Sanki toplayabildiği kadar parayı toplayıp tüymeyi düşünmektedir.

Soft ve Hard Cap yapılma ve yapılmama durumlarında avantaj ve dezavantajlar var tabii. Örneğin yapılmama durumunda bir yatırımcı istediği miktarda coin, token alabilir. Eğer balina tabir ettiğimiz kişiler aldığı bu tokenları hemen satma yolunu seçerse malın fiyatını dramatik ölçüde düşürebilir ve diğer küçük yatırımcıların zarar etmesine yol açabilir. Hard Cap yapıldığında ise yatırımcı istediği miktarda satın alma yapamaz, bir limit belirlenmiştir ve bunu aşamaz, bu da tabii büyük balinaların oluşmasını engellemiş olur ve fiyatta ciddi gerilemeler yaşanmamış olur.

Arkadaşlar umarım bu yazı, konu hakkında hiç bilgi sahibi olmayan kişilere ufak da olsa bir bilgi kaynağı olur ve de fayda sağlar. ICO’lar eğer üzerinde çok detaylı araştırmalar yapıldıktan sonra alınırsa gerçekten de çok inanılmaz oranlarda yatırımcısına kazandırabilir. Her zaman kendi değerlendirmenizi kendiniz yapın, bir değil çok çok farklı kaynaklardan yararlanın ve acele etmeden son kararınızı verin.
Herkese yatırımlarında başarılar diliyorum.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
ozanipek
Newbie
*

Activity: 70
Merit: 0

View Profile
June 05, 2018, 08:17:13 PM

Sağol kardeşim.Hep merak ettiğim bilgilerdi sayende öğrendim teşekkürler.
stratosfer
Newbie
*

Activity: 23

View Profile
June 05, 2018, 10:51:18 PM

elinize sağlık hocam, faydalı bir çalışma olmuş, teşekkürler
felixesteban (OP)
Member
**

Activity: 294

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
June 05, 2018, 11:35:53 PM

elinize sağlık hocam, faydalı bir çalışma olmuş, teşekkürler
Sağol kardeşim.Hep merak ettiğim bilgilerdi sayende öğrendim teşekkürler.

Beğenileriniz için teşekkürler arkadaşlar.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
jamesawyer
Member
**

Activity: 140
Merit: 15

View Profile WWW
June 06, 2018, 06:37:29 AM

güzel bilgiler vermişsin. eline koluna sağlık . İnsanlar buna göre artık icoları değerlendirir

Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
June 06, 2018, 07:20:08 AM

Bazen girdiğin ico'nun soft cap yapmasını bile istemezsin ya... İşte asurada onu yaşıyoruz sanırım  Grin Neyse Nep5 tokenlar hiç bir zaman bizi yüzüstü bırakmadı. Bir şeyler olacak ve borsada katlayacağız inşallah

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
rainmanstern
Newbie
*

Activity: 99

View Profile
June 06, 2018, 07:25:02 AM

eline, klavyene sağlık
grkmbykl01
Newbie
*

Activity: 154

View Profile WWW
June 06, 2018, 07:25:23 AM

Güzel anlatmışsın. Benimde hazır ICO ile alakalı bir başlık bulmuşken söyleyeceğim bu iş bir yatırım işi ve risk her zaman var lütfen iyi araştırın ve başkalarının sözüyle iş yapmayın.
hmsr
Full Member

Activity: 798
Merit: 106

👉bit.ly/3QXp3oh | 🔥 Ultimate Launc

View Profile
June 06, 2018, 07:30:21 AM

Topladıkları paralar bazen pek bir anlam ifade etmiyor. Bakın docademice 1 milyon dolar mı ne toplamış. Ama borsalara girdikten sonra eth bazında 10 kat artış yaşadı

vmww
Member
**

Activity: 154

View Profile
June 06, 2018, 07:43:51 AM

ICO işleyişi hakkında güzel bir başlık olmuş dostum teşekkürler.Arada bir saglam projeler denk geliyor ve cidden güzel katlıyor.Ben genellıkle neo alt yapısında cıkan projelerı takıp edıyorum.
hiziridiyunusidi
Jr. Member
*

Activity: 308
Merit: 1

View Profile WWW
June 06, 2018, 03:38:38 PM

Çoğu yalan dolan bu softcap vs işlerinin sitelerindeki miktar görüntüleri yatırımcılar vs. bi anlamı yok. Anladığım kadarıyla bu işin öncüleri sürekli yeni projeler çıkarıyo elindeki parayı oraya aktarıp güya yatırım almış oluyo ve sattığı coinlerden ve borsadan vurup yoluna yeni bi coine devam ediyo. Kendi imkanlarıyla toplamaya çalışanlar çoğu ya toplayamıyo ya iade ediyo vs.

JAVVY   │  An All-in-one Crypto Exchange
Gocu
Member
**

Activity: 302
Merit: 12

View Profile
June 06, 2018, 03:47:15 PM

Artık ico almamaya karar verdim.Soft cap yapan ico da dipten borsaya giriyor.Hardcap yapan da dipten giriyor.3 ay önce aldığım ico hardcap yaptı.Borsaya girdi.Aldığım fiyatın 10 da 1'i.Ne gerek var ico'da almaya o zaman.
adempostaci
Member
**

Activity: 518

View Profile WWW
June 06, 2018, 04:05:32 PM

Gayet açıklayıcı anlatmışsınız. Kripto ile ilgilenen yeni kişiler için faydalı olmuştur. Bilmeyen biri için bunlar zor geliyor.
luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
June 06, 2018, 04:21:29 PM

Zaten bence bu dev rakam toplayan ICO'lar yakında sona erecek onun yerine, az toplayıp borsada çok pahalanan coinleri görmeye başlayacağız. Böylece kim kaliteli kim scam belli olacak.
hiziridiyunusidi
Jr. Member
*

Activity: 308
Merit: 1

View Profile WWW
June 06, 2018, 08:06:52 PM

Bi de bu hardcapler o paralar neye göre belirleniyo adam 30 milyon dolar istiyo proje için dalga geçer gibi, uzay mekiği mi inşa edecen o nasıl bi para, bugün en kral proje 50 kişi ekip olsun en güzel yeri tut 5 yıl komple 1 milyon dolara çıkar gerisiyle vurgun yapıyolar resmen 10 milyon toplayıp, sonuçta bi ürünü bi bile yok çoğunun.

JAVVY   │  An All-in-one Crypto Exchange
cyrptoturkey
Full Member

Activity: 350
Merit: 106

View Profile
June 06, 2018, 10:54:52 PM

dediklerine katılıyorum çoğu çıkan proje belki 300-500 bin dolarla çok çok rahat işini görecekken iki tane tanınmış advisor koyuyor ekibe birazda hype yaratarak milyon dolarları topluyor.hepimiz kazanmak içinde yolluyoruz parayı zaten ve kazanıyoruz da çok şükür ama bu adamların vurgun yaptığı gerçeğini maalesef değiştirmiyor.yani alan razı veren razı gibi bir durum var ortada ama yinede tasvip etmiyorum
SuperBird75
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
June 06, 2018, 10:56:45 PM

Güzel bir paylaşım, ICO lara yeni katılacak arkadaşlara faydalı olacaktır.
snykutlug
Member
**

Activity: 448
Merit: 17

View Profile
June 06, 2018, 11:24:46 PM

Güzel anlatmışsın hocam bende kısa bi özet geçmek istedim soft cap minimum şu kadar para toplarsak işi yaparız anlamında görüyorum hardcap ta bu bizim toplamak istediğimiz en yüksek miktar fazlasına ihtiyacımız yok.
Bazı coinlerde hardcap olayı olmuyor ucu açık oluyor mesela tezosun hardcapı yoktu istediğiniz kadar girebilirsiniz denmişti.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
June 07, 2018, 12:05:00 AM

Anlatım on numara beş yıldız. Tam meritlik bir anlatım fakat çoğunlukta olmadığı için merit yollayaninaz olur. Bu başlığın linkini bence merit dagitanlarin bulunduğu yere yapıştır. Daha önce bu tarz bir anlatım yapmıştım. Ve size söylediğim yolu takip ettim. 2 merit aldım. Onun dışında bu paylaşım bile merit bulamaz. Merit mantığı umarım değişir. Bazı hesapları takip ediyorum. Al gülüm ver gülüm ile merit yolluyorlar. Büyük ihtimalle Multi hesaplar kendi arasında çeviriyor. Yoksa bu tarz paylaşımlar odullendirilmeli bence. Bereketli kazançlar dilerim
enginp
Newbie
*

Activity: 210

View Profile
June 07, 2018, 01:12:48 AM

Çoğu projede bu miktarlar için yüzdelik belirtiyordu ama tam olarak ne işe yaradığını çözemiyordum. Emeğine sağlık, oldukça yararlı bilgi olmuş yeni başlayanlar için.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: