Bitcoin Forum
May 05, 2024, 08:57:37 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: KYC (Know Your Customer/Müşterini Tanı) Taleplerinde dikkat edilmesi gerekenler  (Read 557 times)
bulson
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

https://owloper.com

View Profile WWW
June 07, 2018, 08:14:38 PM

Örnek ve açıklamalar gerçekten güzel olmuş, kyc konusunda insanın içine bin türlü kurt düşüyor hadi atıyorum x sitesine verdim x sitesi sağlam art niyeti yok ama ya içerde bir çürük elma varsa ve birşekilde bilgileri kötü niyet için çıkarırsa yada bir şekilde x sitesinin sunucuları hacklenir ve bilgilere erişilirse. İnsanın aklına bin türlü şey geliyor ama resimdeki gibi örnekle belki bir nebze korunma sağlanabilir .
1714942657
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714942657
Reply with quote  #2

1714942657
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714942657
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714942657
Reply with quote  #2

1714942657
Report to moderator
the_others
Newbie
*

Activity: 78
Merit: 0

View Profile
June 07, 2018, 08:18:36 PM

bu forumdaki çoğu kişi gibi bende kyc için kimlik bilgilerini verdim. Kimliğini üzerine şeffaf olarak yazı yazılması önerilmiş.

şöyle örnek vereyim, öneriyi atonomi ico su için uygulayarak gönderdiğim kimliğin üzerine FOR ATONOMI yazdım. Ancak KYC kabul edilmedi, projeye rağbet çok olduğu için de KYC bilgileri düzeltme fırsatı bile verilmedi. Yani anlayacağınız sırf kimliğin üzerine yazı yazdığım için Atonomi de whitelist olamadım. Umarım borsaya ico fiyatının çok üzerinde girmez de ben de yaptığıma pişman olmam.
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
June 07, 2018, 08:36:28 PM

Yakın zamanda kimlik sistemleri değişiyor. biyometrik veriler damar izi yüz tanıma kimlik kartı pin şifresi gibi önlemler geliyor. 2020 yılına kadar herkesin kimliği çipli olacak.

Teknolojinin bu kadar ileri olduğu bir dönemde şu kyc işlemleri çok ilkel geliyor bana, bir an önce güvenli hale getirilmesi gerekir.
adamin1i
Member
**

Activity: 539
Merit: 20

View Profile
June 07, 2018, 08:40:31 PM

Bugüne kadar KYC yapmadım yapmaya da niyetim yok. Hem kriptonun mantığına ters hem de çok riskli.  Hele airdroplar için istenen KYC ler tam bir saçmalık.
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
June 07, 2018, 08:53:30 PM

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler. Son zamanlarda gördüğüm en yararlı konulardan biri

bence de şeffaflaştırılarak yazı yazılabilir örnektir gibisinden.
hxres
Member
**

Activity: 429
Merit: 11

View Profile
June 07, 2018, 09:22:28 PM

Aslında TC numaralarımız ortalıkta da dolaşıyor bir ara bir yerin veritabanı piyasaya düşmüş binlerce tc ortalıkta dolanıyordu. KYC belli durumlarda yapıyoruz biz istemesekte mecbur kılınıyoruz bu durum da bitcointalk güvenilir bir sistem ile bunun önüne  geçebilir ve kendini referans gösterebilirse bu duru ortadan belki kalkabilir ama diğer türlü ico süreci, imza veya airdrop için kyc istendiği zaman başka alternatif yok ise olan olacak gibi ama inşaAllah bu tür durumlarla karşılaşmayız.
Leteravian (OP)
Full Member

Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
June 07, 2018, 10:16:18 PM

bu forumdaki çoğu kişi gibi bende kyc için kimlik bilgilerini verdim. Kimliğini üzerine şeffaf olarak yazı yazılması önerilmiş.

şöyle örnek vereyim, öneriyi atonomi ico su için uygulayarak gönderdiğim kimliğin üzerine FOR ATONOMI yazdım. Ancak KYC kabul edilmedi, projeye rağbet çok olduğu için de KYC bilgileri düzeltme fırsatı bile verilmedi. Yani anlayacağınız sırf kimliğin üzerine yazı yazdığım için Atonomi de whitelist olamadım. Umarım borsaya ico fiyatının çok üzerinde girmez de ben de yaptığıma pişman olmam.

Dostum yaşadığın probleme üzüldüm ama burada yazdıklarım global olarak olabilecek ihtimaller ve hukukla uğraşan kişilerin yorumları üzerine bir bilgilendirme yazısı. KYC lerin üzerine yazı yazma ise şu ana kadar kaç tane KYC gönderdiysem bu şekilde gönderdim ve bir problem yaşamadım bu sebepten kaynaklı bir tavsiyedir.
ICO'suna katıldığın firma sana böyle bir zorluk çıkartıyorsa vardır altında bir sebep...
Amaçları ve dertleri sadece senin multi hesap açmaya çalışan birisi olmadığını doğrulamak yani tamam bu gerçek bir kişi spam yada bot değil demek veya ;
Faaliyette bulunduğu devlette yaptığı işten dolayı vergi ödemek gerçek şahıslara fatura kesmek olsaydı herhangi bir problem çıkartmazlardı...

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
alicaan
Full Member

Activity: 366
Merit: 101

View Profile
June 07, 2018, 10:25:53 PM

KYC toplanmasının bir amacıda bu büyük ihtimal, Nucleus projenin ponzi olmadığına dair bi sözleşme onaylatmıştı kyc aşamasında. İleri aşamada uluslararası yargıda nucleus böyle böyle yaptı bu ponzi, dolandırıcı vb diye başvurduğumuzda belgelerle kendilerini sağlama almak asıl amaç. Fakat dediğiniz gibi kötü amaçla da kullanılabilir, 2012 yılında 60m insanın bilgileri zaten internete düştü, bu saatten sonra düşse ne olur bizimkiler diyorum ben Tongue
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
June 08, 2018, 05:18:11 AM

Şimdiye kadar hiçbir ico ya katılmadim. Katilsaydim bile kyc vermezdim. Ama borsalar kimlik isteyince mecburen vermek zorunda kalıyoruz. Geçenlerde aitheon airdrop yaptı 100 aitheon vereceğini belirtmişti. Sylon bountysini yönettiği aitheon. Her şeyi yaptım ama o da tuttu en sonunda kimlik bilhilerimi istedi. O şekilde kaldı. Kalkıp ta 50-100 dolar yapacak bir şey için kimlik verilmez borsalara mecburen verebiliyoruz. Kimliği bu tarz yerlere yüklemek bence de sıkıntılı olma durumu var. Ne olur ne olmaz. Dünyanın binbir türlü halı var
triedra
Member
**

Activity: 560

View Profile WWW
June 08, 2018, 06:04:33 AM

sırf multileri önlemek için doğrulama yapmanız için kimlik, pasaport, güncel fatura bilgisi falan göndermeniz gerekiyor. arka planda pis işler dönüyor bence ama şu kadar icoya katılan kişinin kimlik bilgileri sızdırıldı, satışı yapıldı gibi haberler duyana kadar bu curcuna daha kopmayacak bence.

hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
June 08, 2018, 06:21:21 AM

Kimlik bilgilerimiz her yerde açıkcası ico ve borsalara vermek zorundayız, son zamanlarda bounty fursayıda kyc istiyor. Hatta artık kyc yapılmayanı bulmak zor gibi
asd1224
Newbie
*

Activity: 112
Merit: 0

View Profile
June 08, 2018, 06:22:46 AM

İnsanın tedirgin ediyor zaten kyc olayları vs. Bizim ülkede daha çok oluyor. Kimlik fotokopilerine dikkat etmek lazım
Midesiz
Member
**

Activity: 378
Merit: 20

View Profile
June 08, 2018, 06:27:26 AM

Şu koşullar altında ne dersek diyelim birçok ico da bounty de kimlik bilgilerinin gönderilmesini kesinlikle istiyor. Aksi durumda kazanç sağlamak mümkün değil. Sadece başımıza kötü bir şey gelmemesi için dua etmek lazım

sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
June 08, 2018, 06:33:19 AM

11 bin tane borsa var kyc istemeyeni bulmak biraz uğraştırır ama yine bulursunuz da o istediğiniz coin orada var mı önemli olan bu. binance kyc olmadan limitli işlem yapmaya izin veriyor diye hatırlıyorum. ya düşünün. 100 milyon insan mı kriptolarla iç içe 20-30 milyonu kyc mi yaptırıyor bu kimlik bilgileri patlama yapacak bomba gibi valla.  Cheesy

trc22@gmail.com
Member
**

Activity: 378

View Profile
June 08, 2018, 06:38:03 AM

Hocam açıkcası çekiniyordum bu kyc olayına kimlik vermekten ama şimdi sizin yazdıklarınız tüylerimi ürpertti. Şimdi biz kyc olayını yurtdışı ile alakalı icolarda borsalarda ve bountylerde yapıyoruz benım tc kımlıgımle yurtdışında bu yazdıklarınızın yapılma ihtimali nedir acaba. Adamlar Türkiyeye gelip herhalde bu yazılanları yapmazlar
Leteravian (OP)
Full Member

Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
June 08, 2018, 06:44:35 AM

Hocam açıkcası çekiniyordum bu kyc olayına kimlik vermekten ama şimdi sizin yazdıklarınız tüylerimi ürpertti. Şimdi biz kyc olayını yurtdışı ile alakalı icolarda borsalarda ve bountylerde yapıyoruz benım tc kımlıgımle yurtdışında bu yazdıklarınızın yapılma ihtimali nedir acaba. Adamlar Türkiyeye gelip herhalde bu yazılanları yapmazlar

Hocam yazıda da belirttiğim gibi bankalarda devlet dairelerinde yani kısacası içeride adamları olmadığı sürece avukatların ön gördüğü gibi hiç bir işlem yapamazlar gönderdiğiniz KYC ler ile ama neler dönüyor dünyada sadece biraz daha tedbirli olmak lazım

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
June 08, 2018, 08:01:30 AM

zorunlu değilseniz kyc yapmayın. önünüzde harika ico mu var borsaya gelince alın veya kyc yapan güvenilir bir arkadaşınız ile ortak girişimde bulunun. bountyden sonradan kyc mi ister oldular kafanızı kurcalıyor ise yapmayın olsun bitsin.
_gavaraci_
Full Member

Activity: 462
Merit: 100

View Profile
June 08, 2018, 03:46:59 PM

Kyc yapmak zorundayız gibi laflar ediliyor da kimse zorunda değil isterseniz projelerin bounty sine de kyc isteyen borsalara da katılmasınız olur biter evet riskli bir iş ben de güvendiğim bir kaç yere verdim ama sırf bu konu yüzünden katılmaktan vazgeçtiğim bir çok ico da oldu bazı borsalara bile sırf bu yüzden kayıt bile yaptırmadım.
suram
Full Member

Activity: 560
Merit: 113

View Profile
June 08, 2018, 06:07:56 PM

Ne kyc sı ya projelerin çoğunluğu para kaldırmak için yapılıyor birçoğu da zorlama token modeli oluşturuyor para toplamak için adamların kendisi sakat ben niye kyc ile uğraşacam?

ADVERTISEMENT SPACE FOR RENT, PM
turkmachiavelli
Full Member

Activity: 434
Merit: 100

View Profile
June 08, 2018, 06:17:59 PM

Her önüne gelen siteye kyc kesinlikle vermemek gerek sonuçta artık kimlik numarası ile dahil neler yapılabiliyor biliyoruz. Bazende insan mecbur kalıyor malesef bounty'e katılıyorsun ödül alımı için site istiyor mecbur veriyorsun.

Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  

Jump to: