Bitcoin Forum
May 13, 2024, 08:28:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4]  All
  Print  
Author Topic: KYC (Know Your Customer/Müşterini Tanı) Taleplerinde dikkat edilmesi gerekenler  (Read 557 times)
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
June 10, 2018, 09:20:07 PM

Türkiye'de sanırım borsalar biraz riskli, onlar ne kadar güvenlik sağlıyorlar bilmiyorum ama o sahte kimliği kullanarak bir şeyler yapabilirler. Özellikle sahte gms ve bankadan hesap açma gibi.

Yurtdışındakiler ise aynı bilgileri kullanarak, yasadışı sitelere üye olabilirler.

Burada belki blockchain mantığına ters de olsa, merkezi bir kyc sistemi getirilse güzel olur. Yani tüm bilgiler tek yerde tutulsun biz oradaki bilgilerimizi kullanarak başka yerlere başvurabilelim. Yanlış hatırlamıyorsam, traceto diye token bu işlemi yapmak için kolları sıvamıştı.
1715632107
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715632107
Reply with quote  #2

1715632107
Report to moderator
1715632107
Hero Member
*

Ignore
1715632107
Reply with quote  #2

1715632107
Report to moderator
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715632107
Hero Member
*

Ignore
1715632107
Reply with quote  #2

1715632107
Report to moderator
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
June 10, 2018, 10:32:13 PM

Türkiye'de sanırım borsalar biraz riskli, onlar ne kadar güvenlik sağlıyorlar bilmiyorum ama o sahte kimliği kullanarak bir şeyler yapabilirler. Özellikle sahte gms ve bankadan hesap açma gibi.

Yurtdışındakiler ise aynı bilgileri kullanarak, yasadışı sitelere üye olabilirler.

Burada belki blockchain mantığına ters de olsa, merkezi bir kyc sistemi getirilse güzel olur. Yani tüm bilgiler tek yerde tutulsun biz oradaki bilgilerimizi kullanarak başka yerlere başvurabilelim. Yanlış hatırlamıyorsam, traceto diye token bu işlemi yapmak için kolları sıvamıştı.

bunu tokenler sağlayamaz. uluslararası bir kimlik sistemi gerekir. id2020 isminde birleşmiş milletlerin projeleri var. bill gates ve rockefeller vakfı tarafından destekleniyor. kimlik doğrulama sistemlerinin 2020'den sonra değişeceğini düşünüyorum.

Dünya globalleşiyor ve pek çok işlem online ortama kayıyor. Tüm dünyada geçerli bir global kimlik sistemine ihtiyac vardır. Bunuda özel bir şirketin sağlayamaz. Birleşmiş milletlerin kabul ettiği ve yasal olarak tanıyacağı bir sistem gereklidir. fotoğrafla yapılan doğrulamalarda bu sistemden sonra iptal olur diye düşünüyorum. Digital kod ile onay vermeden başvuru yapılamaz. İş dünyası işlemleri için yine kimlik doğrulama ve evrak doğrulama sistemleri global olarak gelecektir ve bu yöntemlerde birleşmiş milletler tarafından kabul edilecek ve kullanılan yöntemin yasal bir dayanağı olacaktır.

Türkiye içinse zaten 2020'den sonra herkeste çipli kimlik olacak. Banka işlemlerinden tutun sağlık işlemlerine kadar biyometrik veriler kullanılacak. Şuan istanbul hava limanında yüz tanıma sistemi var. Pasaportunuzu göstermeden yürüyerek geçip gidebiliyorsunuz. sistem otomatik yüzünüzü tanıyor ve geçiyorsunuz.

Bu arada Mayıs 2018 Avrupa birliğinin yürürlüğe soktuğu GDPR (General Data Protection Regulation)  kanunları var. kişisel veriler hakkında kanunlar çok katı bir hale geldi. Bu kanunlar gereği kişi istediği zaman üyeliğini sonlandırdığı taktirde bilgilerini sildirebilir. Borsalarla işiniz bittiği zaman bilgilerinizin silinmesi için talep gönderebilirsiniz.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
June 10, 2018, 11:30:06 PM

Bir kaç harf ve rakam değişikliğiyle ben bu sorunu aştım hocam, çok fazla rahatsız ediyordu beni. Şimdi düşünmeden yolluyorum istedikleri yerde kullansınlar.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
June 11, 2018, 06:11:32 AM

bunu tokenler sağlayamaz. uluslararası bir kimlik sistemi gerekir. id2020 isminde birleşmiş milletlerin projeleri var. bill gates ve rockefeller vakfı tarafından destekleniyor. kimlik doğrulama sistemlerinin 2020'den sonra değişeceğini düşünüyorum.

Dünya globalleşiyor ve pek çok işlem online ortama kayıyor. Tüm dünyada geçerli bir global kimlik sistemine ihtiyac vardır. Bunuda özel bir şirketin sağlayamaz. Birleşmiş milletlerin kabul ettiği ve yasal olarak tanıyacağı bir sistem gereklidir. fotoğrafla yapılan doğrulamalarda bu sistemden sonra iptal olur diye düşünüyorum. Digital kod ile onay vermeden başvuru yapılamaz. İş dünyası işlemleri için yine kimlik doğrulama ve evrak doğrulama sistemleri global olarak gelecektir ve bu yöntemlerde birleşmiş milletler tarafından kabul edilecek ve kullanılan yöntemin yasal bir dayanağı olacaktır.

Türkiye içinse zaten 2020'den sonra herkeste çipli kimlik olacak. Banka işlemlerinden tutun sağlık işlemlerine kadar biyometrik veriler kullanılacak. Şuan istanbul hava limanında yüz tanıma sistemi var. Pasaportunuzu göstermeden yürüyerek geçip gidebiliyorsunuz. sistem otomatik yüzünüzü tanıyor ve geçiyorsunuz.

Bu arada Mayıs 2018 Avrupa birliğinin yürürlüğe soktuğu GDPR (General Data Protection Regulation)  kanunları var. kişisel veriler hakkında kanunlar çok katı bir hale geldi. Bu kanunlar gereği kişi istediği zaman üyeliğini sonlandırdığı taktirde bilgilerini sildirebilir. Borsalarla işiniz bittiği zaman bilgilerinizin silinmesi için talep gönderebilirsiniz.

Bu söyledikleriniz teoride doğru, pratikte ise maalesef yanlış.

3 farklı banka ile çalışmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bddk ile birlikte neredeyse en fazla denetlenen kurumlar bankalar. Peki kişisel verilerin korunması kapsamında, bilgilerimi silin dediğinizde bankalar siliyor mu? Hayır. Sizin bilgilerimi silin demeniz, o bilginin tablolarda pasif hale getirilmesinden başka bir şey değil. Bankaların bile bunu yapmadığı bir ortamda, hiçbir denetleme dahil olmayan borsaların o bilgileri koşulsuz şartsız sileceğine inanıyor musunuz? Durum ben söyleyeyim, hayır.

Burada yapılması gereken devlet tarafından çok ağır tazminatlar uygulanmasıdır. İnsanlar dava açtıkça, işin rengi değişebilir. Yoksa Türkiye'de verdiğiniz her bilgi maalesef silinmemek üzere kaydediliyor.
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
June 11, 2018, 08:03:08 AM

Böyle birşeyle ilk defa karşılaştım. Baksanıza Tezos bile Kyc istiyor. El mahkum göndereceğiz artık kimlik bilgilerimizi. Yazı için teşekkürler. Eve geçince daha detaylı olarak okuyacağım.

WeAreSoSory
Member
**

Activity: 238
Merit: 14

View Profile
June 11, 2018, 08:29:50 AM

KYC isetmeyen ico kalmadı diyebiliriz. Hatta bunlara bountyleride ilave ediyorlar ve kampanyaya katılan herkes emeği için göndermek zorunda kalıyor. Bu belirttiğiniz yazıyı yazmamızı bir çok firma kabul etmeyecektir diye düşünüyorum. Deneyen olursa bilgi bekleriz.
Pages: « 1 2 3 [4]  All
  Print  

Jump to: