Bitcoin Forum
May 28, 2024, 04:29:10 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Arızi Kazançlar ve Vergilendirilme Hakkında  (Read 403 times)
Leteravian (OP)
Full Member

Activity: 322
Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
June 08, 2018, 06:52:33 PM
Last edit: July 26, 2018, 10:54:44 AM by Leteravian
Merited by Peno2 (1)

(07.01.2003 tarih ve 4783 sayılı Kanunun 7 nci maddesiyle başlığı ile birlikte değişen ve 01.01.2003 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe giren şekli.) Vergiye tâbi arızi kazançlar şunlardır:

1.Arızi olarak ticari muamelelerin icrasından veya bu nitelikteki muamelelere tavassuttan elde edilen kazançlar.
2.Ticari veya zirai bir işletmenin faaliyeti ile serbest meslek faaliyetinin durdurulması veya terk edilmesi, henüz başlamamış olan böyle bir faaliyete hiç girişilmemesi, ihale, artırma ve eksiltmelere iştirak edilmemesi karşılığında elde edilen hasılat.
3.Gayrimenkullerin tahliyesi veya kiracılık hakkının devri karşılığında alınan tazminatlar ile peştemallıklar (kiracıya ait tesisat ve malların tahliye ve devri sırasında kiralayan veya yeni kiracıya devrinde doğan kazançlar dahil).
4.Arızi olarak yapılan serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla tahsil edilen hasılat.
5.Gerçek usulde vergiye tâbi mükelleflerin terk ettikleri işleri ile ilgili olarak sonradan elde ettikleri kazançlar (zarar yazılan değersiz alacaklarla, karşılık ayrılan şüpheli alacakların tahsili dahil).
Dar mükellefiyete tâbi olanların 45 inci maddede yazılı işleri arızi olarak yapmalarından elde ettikleri kazançlar.

Bir takvim yılında (1), (2), (3) ve (4) numaralı bentlerde yazılı olan kazançlar (henüz başlamamış olan ticari, zirai veya mesleki bir faaliyete hiç girişilmemesi ile ihale, artırma ve eksiltmelere iştirak edilmemesi karşılığında elde edilen kazançlar hariç) toplamının on milyar (2004: 12.000.000.000.- 10.12.2003 - 2003/6578 BKK. ile. Yürürlük: 01.01.2004 - 2005: 13.000 YTL. - 2006: 14.000 YTL - 2007: 15.000 YTL - 2008: 16.000 YTL - 2009: 17.900 TL - 2010: 18.000 TL - 2011: 19.000 TL-2012:20.000  2013:21.000 TL 2014:21.000 2015:23.000 TL 2016 : 24.000 TL, 2017: 24.000 TL, 2018 27.000 TL) liralık kısmı gelir vergisinden muaftır.

Bizleri ilgilendiren bölüm 4. Maddedir ve vergi mevzuatına göre bir işverene bağlı olmadan yapılan mesleki faaliyetlere serbest meslek denilmektedir. Bizlerde bu sektörde bir iş verene bağlı olmadığımıza göre bu statüye gireriz. Çoğumuz kripto borsadan gelen paramı banka hesabıma çeksem sıkıntı çıkar mı diye düşünüyor olabilir kanunda belirtildiği gibi 2018 yılına ait 27.000 TL ye kadar zaten arızi kazanç olarak gösterebiliyorsunuz. Bunun üzerindeki miktarları ise tıpkı borsa kazançları gibi vergiyle mükellef tutabilirler.

Örnek vermek gerekirse ;

Kişi eğer bir kez Bitcoin alıp satmış ve buradan bir gelir elde etmişse bu kazanç ya değer artışı kazancı veya arizi kazanç olarak vergilenecek. 2018'de 27 bin liradan fazla arızi kazanç elde ediyorsanız bunu beyan edip vergisini ödemek zorundasınız. Eğer sürekli Bitcoin alıp satıyorsanız ve buradan gelir elde etmişseniz bu durumda gelir vergisi beyannamesi verip kazancınızdan Gelir Vergisi ödemek zorundasınız. Bu verginin oranı yüzde 15'ten başlayıp 35'e kadar gidiyor. Hemen hatırlatalım, yüzde 18 KDV de ödenmek zorunda.

Bir başka değişle ;

Ticari organizasyon varsa(emek ve sermaye olduğu için mining, aracı kurum kişilik olduğu içinde borsa sitesi sahibi olmak) ticari kazanç ve vergiye tabi. Belli bir KDV oranı belirlenmezse oran %18 uygulanır.

Ticari organizasyon yoksa, arızi kazanç oluşur. 2018 için 27 bin TL’yi aşan gelir %18 KDV vergisine tabi olur.

Geçmişe dönük vergilendirme konusuna dair çok farklı görüş mevcut Emtia (yüksek risk-getiri yatırım ürünleri sınıfı) olup olmadığı muhabbetleri giriyor işin içine o yüzden net bir şey yazamayacağım... Sadece şunu söyleyebilirim duyuru ile düzenleme yapılırsa, bu zaten emtiaydı sonucu ile son 5 yıl için cezaları ile birlikte vergiler alınabilir o yüzden sizler 27 bini geçmeyecek şekilde paralarınızı tek banka hesabı üzerinden çekmek yerine aile bireylerinizin banka hesapları arasında pay ederek yani bir nevi azar azar pay ederek çekerseniz daha az riske girmiş olursunuz...

Not : Konuyu birden çok mali müşavirlik sitesinde ki bilgileri baz alarak düzenledim ve yorumlarımı ekledim isterseniz benzer bir araştırmayı kısa süre içerisinde en yakın mali müşavirliğe giderek veya internet üzerinde bir kaç makale okuyarak edinebilirsiniz sayılarımla...

Peno2 Merit için teşekkür ederim

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
June 09, 2018, 05:37:39 AM

Geçiniz........................

Şu ana kadar 100 binler çeken kimseden vergi aldıklarını duymadım...

Geriye dönük çıkartırlar mı ? Belkide ...

Çok mu dert ediyorsun vergiyi ? Çok mu büyük paran var bitcoinde . çok fazla para kazandın çekmek istiosun ama vergisinden mi korkuosun ?

Şu an varlık barışı var çek paranı git vergi dairesine 5 kurus vergi ödeme ...

11. Aya kadar bildirim yapanlarda % 2 idi sanırım...

Muhasebeci değilim ama benim anladıgım son durum bu
bmgs
Member
**

Activity: 518
Merit: 15

View Profile
June 09, 2018, 09:43:29 AM

Vergi gelecekse de muhtemelen geçmişte yapılan çekimleri etkilemez. Vergi netleşmeden önce nakite geçip, vergi sonrası tekrar kriptoya dönülebilir.
akirafes
Full Member

Activity: 231
Merit: 101

View Profile
June 09, 2018, 10:02:01 AM

vergi zaten var. kazancının vergisini ödeyeceksin.  Nasıl kazanırsan kazan. Ve son beş seneyi etkiler.  ister ev hanımı ol ister serbest çalış para kazanıyorsan vergini vereceksin.
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1518

View Profile
June 09, 2018, 02:32:49 PM

4. maddenin kripto paralarla bir bağını göremedim. Siz o şekilde yorumladıysanız arızi kazancınızı beyan edebilirsiniz. Kripto paralar serbest meslek faaliyeti olarak yorumlanmadığı için bu şekilde beyan eden kimseyi tanımıyorum.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
kardil
Newbie
*

Activity: 126
Merit: 0

View Profile WWW
June 09, 2018, 03:11:30 PM

Ne kazanıldığı nasıl anlaşılacak. Bazı arkadaşların vergi dairesine gittiklerini ama bişey yapamadan geri döndüklerini okudum. Biz ne kazandığımızı nasıl belgelendireceğiz
Leteravian (OP)
Full Member

View Profile WWW
June 10, 2018, 09:15:39 AM
Last edit: June 10, 2018, 09:52:13 AM by Leteravian

4. maddenin kripto paralarla bir bağını göremedim. Siz o şekilde yorumladıysanız arızi kazancınızı beyan edebilirsiniz. Kripto paralar serbest meslek faaliyeti olarak yorumlanmadığı için bu şekilde beyan eden kimseyi tanımıyorum.

Hocam kripto paralar hakkında evet tam bir düzenleme yok fakat borsa faaliyetlerinden para kazanan kişiler serbest meslek erbabı olarak görüldüğünü mali müşavirlik danışmanları söylüyor ve zaten 27 bin TL'ye kadar olan gelirlerin vergiye takılma ihtimali yok bunu belirtmek istedim sadece yani olur da maliye karşınıza herhangi bir pürüz çıkartılırsa gelirinizin arızi olarak nitelendirilmesini talep edebilirsiniz. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem kusuruma bakmayın...

●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
June 10, 2018, 09:41:23 AM

Benim şimdiye kadar anladığım kim beyan ettiyse vergisini ödemiş, kim etmediyse hiç birşey ödemeden yoluna devam ediyor. Önemli olan geriye dönük işletebilirler mi vergi olayını?
tanatoid
Jr. Member
*

Activity: 157
Merit: 3

View Profile WWW
June 10, 2018, 06:33:25 PM

Benim şimdiye kadar anladığım kim beyan ettiyse vergisini ödemiş, kim etmediyse hiç birşey ödemeden yoluna devam ediyor. Önemli olan geriye dönük işletebilirler mi vergi olayını?

Şu an bir düzenleme olmadığı için ileride bir yasa çıksa bile geçmişe dönük işlemlere yaptırım uygulanmaz uygulanamaz. Açıkçası bir düzenleme gelecek olursada kripto borsası Türkiye için biter.

korona ♛ CROWN YOUR LIFE! ♛ Be always in control with the Korona Coin.
skaynar
Newbie
*

Activity: 126

View Profile WWW
June 10, 2018, 06:58:04 PM

Vergi konusu hala çok karışık, bir sabah ansızın bi bakmışız maliyeciler kapımızda. Yıllarca önce kazandıp çektiğimiz paraların hesabını souyorlar.
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
June 10, 2018, 07:35:19 PM

Bana çok mantıklı gelmedi. Bence yüksek kazanç elde edilse bile dokunulmayıp bu konuda düzenlemeleri daha az sıkıntılı olan ülkelerden birinde paranı çekip türkiye'ye getirmek daha mantıklı geliyor bana. Öteki türlü kendini kurbanlık gibi adamların önüne atmanın çokta mantıklı olmadığını düşünüyorum.
Sikkoin
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
June 10, 2018, 08:54:02 PM

Böyle bir vergi sistemi mümkün değil. Ha çıkmaz demiyorum caanım memleketimde her an herşey çıkabilir ama tahsil edilemeyeceği belirtmek istiyorum.
CAH
Newbie
*

Activity: 103

View Profile WWW
June 10, 2018, 08:59:14 PM

Arkadaşım beyan etmeye çalıştı doğrudan vergi dairesine (ozamana kadar ki geliri 40bin lira kadardı) şu anda kriptoparalarla alakalı bir düzenleme yok. O yüzden bu konuda nasıl beyan edeceğinize dair bir bilgimiz yok dediler ve gönderdiler. Bu durumlar netleşinceye kadar bir şey çıkmayacaktır. 
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1518

View Profile
June 10, 2018, 10:11:30 PM

Hocam kripto paralar hakkında evet tam bir düzenleme yok

Tam da bu yüzden düzenleme olmadığı için vergi oluşmaz. Siz vergi yılı içinde zenginleştiyseniz gelir vergisi ödeyebilirsiniz tabi ama kripto paralardan kazanılan paraların hesaplanması çok zor olduğu için bir düzenleme gelene kadar yapılacak bir şey yok. Birkaç borsa kullanan biri bile hesapların ne kadar hızlı şekilde karıştığını, işi çok sıkı tutmazsa kendi kâr zarar tablosunu bile yapamadığını görebilir. Bunu bir başkasının yüz binlerce borsa kullanıcısı yerine yapmasını beklememek gerekir. Böyle bir iş yükünün maliyeti kazanılacak vergiden onlarca kat daha yüksek olacaktır.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Peno2
Member
**

Activity: 263
Merit: 11

Para Basan Adam

View Profile WWW
June 13, 2018, 10:01:38 PM

Arkadaşlar uzun lafın kısa sı yıllık kazanç 27.000 TL’nin üzerine çıkıyorsa o parayı kendi hesabınıza göndermek yerine eşinizin anne babanızın çocuğunuzun kuzeninizin adına çekin.  yani parayı bölüştürün böylece vergi ödemekten kurtulmuş olursunuz, bence çok değerli bilgiler paylaşmış arkadaş, Merit ini verdim

tattata16
Newbie
*

Activity: 42

View Profile WWW
June 14, 2018, 06:35:03 AM

Şuan ki mevcut vergi sistemimizde bununla ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyur ne geçmiş kazançlar nede şuan ki kazançlarızla ilgili.kRİPTO paralardan elde edilen kazançı bildirek   şahsı ilgilendiren bir durum ama bu bildirimn arizi kazanç ile bir bağı yok ve kimsede cebinden para çıkartıp fazladan vergi ödemek istemez
Leteravian (OP)
Full Member

View Profile WWW
June 20, 2018, 03:35:27 PM

Şuan ki mevcut vergi sistemimizde bununla ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyur ne geçmiş kazançlar nede şuan ki kazançlarızla ilgili.kRİPTO paralardan elde edilen kazançı bildirek   şahsı ilgilendiren bir durum ama bu bildirimn arizi kazanç ile bir bağı yok ve kimsede cebinden para çıkartıp fazladan vergi ödemek istemez

Arkadaşım ya yazdığımı okumadan yorum atıyorsun yada sırf activity kasmak için... Ben kimseye demiyorum ki ''kardeşim git bildir şu kadar para kazandım bana vergi kesin vs.'' diye. Tam aksine diyorum ki olur da bir gün maliye banka hesaplarına yatan kripto para borsası sitelerinden gelen paraları inceleme altına alırsa sıkıntı yaşamamak için 27 bin TL ye kadar olan kısmını arızi kazanç olarak belirtebilirsiniz yırtabilirsiniz işin içinden diyorum.

Ama sen boşver olurda böyle bir durum yaşarsan aynen burada yazdığın gibi cevap verirsin maliyecilere...

seymen
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
June 20, 2018, 10:03:42 PM

Günümüzde bitcoin veya kripto paraların çok popüler olduğundan devletler hemen bunu nasıl kazança çevirsem diye vergilendirme yöntemine gidiyor ancak şuan kripto paralar hakkında yasal bir düzenleme yok şuan sadece dedikodu olarak çevrede dönüyor ama yakın zamanda yasal düzenleme olabilir
Leteravian (OP)
Full Member

View Profile WWW
July 05, 2018, 05:18:00 PM

Böyle bir vergi sistemi mümkün değil. Ha çıkmaz demiyorum caanım memleketimde her an herşey çıkabilir ama tahsil edilemeyeceği belirtmek istiyorum.

Günümüzde bitcoin veya kripto paraların çok popüler olduğundan devletler hemen bunu nasıl kazança çevirsem diye vergilendirme yöntemine gidiyor ancak şuan kripto paralar hakkında yasal bir düzenleme yok şuan sadece dedikodu olarak çevrede dönüyor ama yakın zamanda yasal düzenleme olabilir

Ekonomideki açığı vergilerle kapatmaya çalışıyorlar görüyorsunuz her geçen gün başka bir şeye zam geliyor yakında bizim sektöre de el atabilirler. Para gelsin de nereden geldiği önemli değil onlar için şuan vergi affı var evet ama yinede herkesin aklının bir köşesinde bulunsun sonuçta zararlı bir bilgi değil.

benzinkokusu
Member
**

Activity: 280
Merit: 10

View Profile
July 06, 2018, 10:10:50 PM

Bu vergi işi uzun süredir konuşuluyor, bana kalırsa çok fazla bu işi kurcalamayacaklar gibi, arizi kazanç olarak değerlendirebilirler ama yapmıyorlar
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: