Bitcoin Forum
May 23, 2024, 11:47:34 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 »  All
  Print  
Author Topic: Elhamdülillah ekonomimiz 2018 ilk 3 ayında %7.4 büyüdü  (Read 781 times)
O.capan
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 5

View Profile
June 12, 2018, 03:14:55 PM

Asil sorun buyuyememek degil zaten ekonomimiz diger ulkelere gore cok az gelisiyor ve otomatikmen geride kaliyoruz.
gileri (OP)
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
June 12, 2018, 03:36:25 PM

Sadece ekonominin büyümesi; cari açığın kapanması hatta ihracatın ithalattan fazla olmasıyla, katma değeri yüksek teknoloji ihracatıyla desteklenmediği sürece hiç bir anlamı yok.

ben devletin ekonomisinin bir ailenin ekonomisi gibi düşünürüm. Bu ailenin bireyleri arasında dönen para her yıl artıyor bu iyi bir şey olarak görülebilir fakat sıkıntı bu ailenin her ay borcu daha fazla artıyor. her ay bankalardan diğer ailelerden borç almak zorunda kalıyor. Bu gerçek manada bir büyüme sağlamaz bizde. İşin kötü tarafı bu daha büyük zarar oluşturur aslında.
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
June 12, 2018, 03:55:16 PM

ekenomi büyümüş. yüzde bilmem kaç olmuş yok bilmem ne raporları açıklanmış gidişat iyiymiş vs. vs... bunların benim için önemi yok. ben bir ay önce pazardan 0,75 kuruş ile 1.25 TL arasında değişen fiyatla kuru soğan alıyordum. şu an 2 ile 2,5 TL arasına fiyat marketlerde 3ü buluyor. ben buna bakarım. rakam şimdi küçük gelebilir gözünüze ama oran yaptığınızda %100 lğk bşr artışa tekabül ediyor.
o da şu demek oluyor; 60- 70 TL ye gördüğün asgari pazar alışverişin sebzen meyven yemekliğin şu an 2 katı demek oluyor. bunu haftalığa vurduğunda 200- 250 TL bazında bir artış demek.
çalışanlara 250 Tl zam mı yapıldı? milletin alım gücü düştü.
diceğim o ki o grafikler yüzdeler oranlar büyüme falan hepsi traş özetle.
bluemylife1907
Member
**

Activity: 350
Merit: 11

View Profile
June 12, 2018, 04:16:33 PM

Burda gözden kaçan çok eksik var .Ekonomi 7,4 büyümüş olabilir ,lakin kimin ekonomisi büyüdü ? he ülke ekonomisinden bahsediyorsan bu büyümede halka yansıyan bir şeyin olması için fakir nüfusun azalması lazım , maalesef bizde tam tersi zenginin malı artıyor .

MyCryptoBank  ――  Legal and Reliable Crypto Bank
Whitepaper  ――  CRYPTOBANK FOR CRYPTOCOMMUNITY  ――  Announce
―― Medium ―― YouTube ―― LinkedIn ―― Telegram ―― Facebook ―― Twitter ――
hannapulu
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 2

PLATIO - Smart Banking Ecosystem

View Profile
June 12, 2018, 07:18:37 PM

Rakamlarla oyananıp gerçekleri gözden gelmemezlik olmaz, kim ne kadar büyümüş bunları bırakalım reelde halkımız ne kadar büyüdü, alım gücü arttı mı, işsizlik enflasyon, cari açık azaldı mı bunlara bakalım

▄▀▀▀▀▀▀▄ PLATIO ▄▀▀▀▀▀▀▄
█   Smart Banking Ecosystem   █
▀▄▄▄▀[https://platio.io]▀▄▄▄▀
canpare
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 3

View Profile WWW
June 12, 2018, 07:24:46 PM

Çöken bir ekonomi icin bunu soyleyebiliyor olmak sasirtici. buyuk bir buyume yok ortada bu yuzden bununla ovunmek sacma.
teramit
Legendary
*

Activity: 1873
Merit: 1391

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
June 13, 2018, 01:28:42 AM

2018 ilk 5 ayında yabancı para birimleri karşısında TL %20 eridi. Elhamdülillah değil El-fatiha demek lazım.
2017 de 197 milyar ithal edip 157 ihraç etmişiz, 40 milyar dolarcık açık vermişiz bir El-fatiha da buraya gelsin.
Tüik in verileri yabancı ülkeler tarafından güvenilir bulunmuyor ve şöyle bakınca enflasyon sepetine müdahele milli gelir hesabına müdahele falan kim bilir büyümeye neleri kattılar, behey doğru olsun bu tarz ekonomik verileri iyisiyle kötüsüyle vermek lazım. Muhalifi yalnızca kötü verileri iktidarcısı da yalnız iyi verileri söylediğinde bu işin pek bir tadı kalmıyor.
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
June 13, 2018, 07:45:34 AM

%7.4 büyümüş olabilir de nasıl büyüdü ne ile büyüdü bu büyüme sürdürülebilir mi? Yoksa büyürsün sorun yok. Rakamlardan ziyade içeriği dikkate alınmalı bence.
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
June 13, 2018, 02:55:15 PM

TCMB'nin hazırladığı gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kaybını gösteren grafiğe baktım bugün. Emin Çapa'da olmasa bilemeyeceğiz. En fazla değer kaybeden biziz. bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de değer kaybediyor ama onlar hep paralel, yan yan gidiyor bizimki aya uçtu aya. ekonomimiz şu kadar büyüdü bunlar benim için önemsiz. faiz, enflasyon, dolar kuru beni bunlar ilgilendiriyor.
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
June 13, 2018, 03:26:49 PM

İnşaata dayalı büyümeleri hiç tasvip etmiyorum. Bence gerçek büyüme  imalat sektörü ve ihracaatla olmalı. Bunu ikisiyle olmayan büyüme, ilerleyen dönemlerde mutlaka sıkıntı getirecektir.
sefurr25
Newbie
*

Activity: 28
Merit: 0

View Profile
June 13, 2018, 03:36:21 PM

İnşaata dayalı büyümeleri hiç tasvip etmiyorum. Bence gerçek büyüme  imalat sektörü ve ihracaatla olmalı. Bunu ikisiyle olmayan büyüme, ilerleyen dönemlerde mutlaka sıkıntı getirecektir.
aynen para betona akıp gidiyor böyle olmazki üretim nerde az miktar
Rasta.modeli
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
June 13, 2018, 03:49:26 PM

Bu buyume oldu da hala neden paramiz deger kaybediyor. Dolari sadece faiz arttirmaya durdurabiliyoruz. Bunlar ekonomimizi daha da kotuye sokacaktir.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
June 13, 2018, 06:57:40 PM

ekonomi büyürken benim cebimdeki tl niye küçülüyor benim param kalmadı ekonomi küçülsün o zaman Smiley napayım para gidiyor böyle
brkttlv
Jr. Member
*

Activity: 896
Merit: 9

View Profile WWW
June 13, 2018, 07:14:34 PM

Kafalar zehir maşallah  Smiley Acaba ne tarafa doğru büyüdü biz de gidip baksak. Rakamlarla olmaz büyüme çık sokağa bir bak, patatesin kilosu 4 liranın üstünde, patates. Hep büyüsen ne olacak, refah düzeyimiz hep geri giderken.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
June 13, 2018, 09:43:58 PM

Ben rakamlarin oynandigini dusunuyorum. Ayrica buyümenin uretime donuk olmadigi gercek. Siz ortaliga bir suru betonu dikin sonra soyle büyüdük boyle büyüdük rakamlariyla caka satin.. Fabrika kurmadan bu büyüme rakamlari asla halka yansimayacaktir..
fragilesun
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
June 13, 2018, 09:48:45 PM

Mehmet Şimşek geçen gün çok güzel bir açıklamada bulundu, ekonomimizdeki büyümenin tüketime bağlı olduğunu dile getirdi. Dünyada hiç bir ülke yoktur ki sürdürülebilir büyümeyi tüketimle sürdürsün, bunu sadece üretile yapabilirsin.

✦ ETHA ✦
First Decentralized Remittance Solution Platform
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
June 13, 2018, 10:00:54 PM

bizdeki buyume gobek buyumesi gibi. evet irilesiyor olabiliriz ama o bacaklar artik tasiyamiyor. halk vergi yuku altinda ezildikce o buyumus gobek de yerinden kipirdayamayacak duruma geliyor.
konteskarlo
Newbie
*

Activity: 196

View Profile
June 13, 2018, 10:16:19 PM

büyüme diye bir şey yok.sadece dış çeperi genişletiyoruz ama içimiz bom boş.. ekonomi yerlerde..çok kötü çok..yazık böyle açıklamalara gerçekten..
klarnetcijamie
Newbie
*

Activity: 148

View Profile
June 13, 2018, 10:39:15 PM

büyüyen ekonomide dolar euro neden yükselir?demek ki bu büyüme sağlıklı bir büyüme değil.yani bir nevi balon ve inşallah patlamadan bir şeyler yapılır.
murtezza
Full Member

Activity: 226
Merit: 100

View Profile
June 13, 2018, 11:50:10 PM

Türk devletine ve ona bagli hic bir yapilanmanin yok büyüdük yok uctuk demesine inanmayin
adamlar batiyoruz amk diyecek hali yok , en cok merak ilgimi ciken sey .. piyasa ortada bunu görmemek icin beyinsiz olmak lazim , bu büyüme rakamlari nasil ve nerden geliyor , kimler bunu götünden uyduruyor
bu rakamlari bagimsiz ve uluslararasi sirketler yapsa daga saglikli olur sonucda erdogan korkusundan adam batiyoruz dese adami önce vatan haini ilan ediyorlar , sonra iceri aliyorlar , eee bu yüzden adam göt korkusundan  ülke batsa bile , ülke ucuyor diye yalan söylüyor
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 »  All
  Print  

Jump to: