Bitcoin Forum
June 24, 2024, 07:23:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yeni araştırma: Bitfinex ile Tether Bitcoin fiyatlarını manipüle etti  (Read 78 times)
pancupan1903 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 5

View Profile WWW
June 14, 2018, 05:46:54 PM

New York Times’ın haberine göre, 2017 yılı için Bitcoin fiyat manipülasyonu konusunda yapılan yeni bir çalışmanın ardından Tether (USDT) bir kez daha eleştiri kaynağı oldu.

13 Haziran’da Texas Üniversitesi’nden John M. Griffin ve Amin Shams tarafından yayınlanan bir makalede, işlem şablonlarının Tether’in fiyat desteği sağlamak ve kripto para fiyatlarını manipüle etmek için kullanıldığını gösterdiği öne sürülüyor.

Araştırmacılar, 20 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Aralık 2017’de Bitcoin‘in fiyat artışının yarısının bariz bir biçimde Tether ve Tether’i çıkaran Bitfinex‘ten kaynaklandığını iddia ediyor.

Makalenin özet bölümünde, “Blockchain verilerini analiz etmek için algoritmalar kullanarak, Tether ile yapılan satın alımların piyasadaki düşüşleri takiben zamanlandığını ve Bitcoin fiyatlarında büyük artışlarla sonuçlandığını görüyoruz.” denildi. Devamında ise yoğun Tether işlemlerinin Bitcoin’in meteorik artışının yüzde 50’si, diğer kripto paraların yükselişinin ise yüzde 64’ü ile ilişkili olduğu ifade edildi.

Griffin ile Shams’in hipotezleri, ayrıca Bitcoin’e vurmak için fırsat kollayan ana akım medya için bir yem oldu.

New York Times, araştırmanın geçtiğimiz sene Bitcoin’in devasa yükselişinin yatırımcıların gerçek talebinden değil, birkaç büyük oyuncunun gizli eylemlerinden kaynaklandığı konusunda bir tartışma çıkarmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Haber linki : https://uzmancoin.com/bitcoin-bitfinex-tether-manipule/

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
June 14, 2018, 06:32:46 PM

Yani bu sözlerden olmayan bir para ile bitcoin alınıp değeri yükseltildikten sonra gerçek fiyatlara millete itelendiği sonucunu mu çıkarmamız gerekiyor ben pek anlamadım?
jabujax
Newbie
*

Activity: 31
Merit: 0

View Profile
June 14, 2018, 06:55:58 PM

Yani bu sözlerden olmayan bir para ile bitcoin alınıp değeri yükseltildikten sonra gerçek fiyatlara millete itelendiği sonucunu mu çıkarmamız gerekiyor ben pek anlamadım?
Aynen öyle çok uzun zamandan beri tartışılıyor bu.
Mobi Coin
Newbie
*

Activity: 182

View Profile WWW
June 14, 2018, 07:46:06 PM

Bunun incelemesi birkaç gün önce başlamıştı birşey çıkacağını sanmıyorum. Karşılıksız tether basıldığı konusuna inanmıyorum. Böyle birşey olsa Amerika 50 kez müdahale ederdi, onlarda böyle birşey olmadığını biliyor, spekülasyon yaratıyorlar.
karakan77
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 2

View Profile WWW
June 14, 2018, 08:38:46 PM

Haber doğru ise vay halimize, hepimize geçmiş olsun. Çok uzun süre yükseliş, boğa falan beklemeyelim fakat spekülatif bir haber ise umarım ki öyledir boğa yakın demektir.

▀▀    PUBLISHprotocol    [  WHITELIST  ]    ▀▀
The most viable blockchain based media platform
Sikkoin
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
June 14, 2018, 11:26:39 PM

Baktığımızda doğru bir yaklaşım. Çünkü insanlar belli bir miktar kar yapıp sonrasında tethere çeviriyor bakiyelerini. Bu da piyasayı altüst ediyor.
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
June 14, 2018, 11:30:53 PM

Bunu onceden de biliyorduk ama birisi sadece resmi olarak aciklamis oldu. Tether hic olmamaliydi aslinda.
felixesteban
Member
**

Activity: 294
Merit: 10

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
June 15, 2018, 12:52:57 AM

Tether ilk çıktığından beri üzerinde hep kuşku bulutları vardı ve pek çok kişi ilerde çok can yakacağını söyleyip duruyordu. Öyle gözüküyor ki bu söylemlerde bir doğruluk payı var, bu arada vadeli işlemlerin başlamasını da hiç hayra alamet görmedim ilk baştan beri. Ne zaman başladı bu işlemler piyasa da tuhaf şeyler olur oldu ve bugünlere kadar geldik. Belki de çoğu insanın iddia ettiği gibi bitcoin fiyatında bir daha yeni ATH ler hiç göremiyeceğiz. Yine de enseyi karartmamak lazım tabi. İlerde herşey bir anda farklılaşabilir.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
Crypto Koala
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile WWW
June 15, 2018, 06:00:48 AM

Bu işin sonu şu olacak usdt (tether) kötüdür, hadi usdc (circle) a geçelim. Başka açıklaması yok. Kaç senedir yapılan manipülasyonların tek amacı Amerika kontrolünde bir dijital dolar. (circle)

adrenal09
Member
**

Activity: 126
Merit: 10

View Profile WWW
June 15, 2018, 07:17:39 AM

Bitcoin, bu makalenin yayınlanmasından beri  %20 değer kaybetti. manşetlerde 'bitcoin çöküşü' olarak verilmesi de can sıkıcı

geeba  |  A NEW ERA OF DELIVERY SERVICE THROUGH
ROBOTS, BLOCKCHAIN AND THE COMMUNITY
Pages: [1]
  Print  

Jump to: