Bitcoin Forum
April 26, 2024, 07:01:40 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2  All
  Print  
Author Topic: Binance // Hesaptan Coinler çalındı  (Read 597 times)
BtcAnkara (OP)
Member
**

Activity: 309
Merit: 15

View Profile
June 19, 2018, 08:55:22 AM
Last edit: June 19, 2018, 09:22:06 AM by BtcAnkara

Arkadaşlar merhaba,

Çok yakın bi arkadaşımın başına gelen olayı yazmak istedim, herkese ders olsun diye.
Arkadaşım bayram tatili için il dışına çıkıyor, bilgisayarını yanına almıyor. Birşey lazım olursa diye de bilgisayarı açık bırakıp, tablet ile uzaktan bağlanırım diyor. Bu, tatildeyken bilgisayarı Letonya IP'si tarafından kontrol ediliyor, mail hesabı ve tüm borsalardaki şifreleri de kayıtlı bilgisayarda. AMa 2FA hepsinde aktif. Yerli borsalar olsun yabancı borsalar olsun.
Adamlar giriş şifresi kayıtlı olan mailin ayarlarından bu borsaların maillerini filtreliyorlar. Desteğe yazsığı mailler farkedilmesin cevaplar gelmesin diye. Sonrasında borsaların destek mailleri üzerinden 2FA kapatmaya çalışıyorlar. Yerli bir borsada 2FA iptali için yetkilileri ikna edemiyorlar, maildeki Turkçe google translate Türkçe'si olması sebebiyle. Ancak Binance'ın bilgisayarında ve mailinde daha önce bulunan fotolardan (pasaport vs selfie) montaj ile 2FA kapatmasını sağlıyorlar. Olay çok hızlı gerçekleşiyor, 2FA kapanır kapanmaz adamlar 5 BTC değerinde altcoinlik hesabın içinde buluyorlar kendilerini ve anında bu coinleri çekiyorlar. Bitfinex'e de aynısını yapıyorlar ama 2FA kapandıktan sonra 24 ya da 48 saat çekme izni vermiyor Bitfinex. Ama Binance'dan tereyağından kıl çeker gibi çekiyorlar coinleri.

Buradan sizi uyarmak istiyorum. Şifrelerinizi kesinlikle kaydetmeyin. 2FA'yı mutlaka kurun ama çok da güvenmeyin, koskoca Binance ve Bitfinex  çat diye kaldırabiliyor.

Buradan borsalara da sesleniyorum. 2FA kodunun anahtar kodunu kaydetmeyen, telefonu bozulunca yada çalınınca koştur koştur size kaldırın şu 2FA'yı diye çemkirenleri lütfen uğraştırınız. Eğer bir 2FA kaldırma talebi varsa yeterli de kanıt varsa önce deaktif edin hesabı(çalınma ise mağduriyet olmasın) sonrasında en az 8-10 soruluk teste tutunuz ki bu gibi sorunlar olmasın. Hesap sahibi ise bir şekilde açtırır o 2FA'yı.

(Yazdıklarım olay sonrası tahmini kurgudur, bazı kısımlar farklı olarak da gerçekleşmiş olabilir, siz yine de emniyetli olun)
1714158100
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714158100
Reply with quote  #2

1714158100
Report to moderator
1714158100
Hero Member
*

Ignore
1714158100
Reply with quote  #2

1714158100
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714158100
Hero Member
*

Ignore
1714158100
Reply with quote  #2

1714158100
Report to moderator
coinexpert.tr
Jr. Member
*

Activity: 54
Merit: 2

Trade Better Trade Crypto

View Profile
June 19, 2018, 09:03:48 AM

Paylaşım için teşekkürler. Yani bu derece profesyonel olan adamlar da var işte. Ne olursa olsun 2FA da olsa insan tamamen kendi güvenliğini öncelikle kendisi sağlaması gerek. Kayıtlı şifreleme, PC uzak bağlantıya açık bırakmak bu tamamen kişisel hatalar aslında. Arkadaşınıza çok geçmiş olsun. Böyle bir dönemde dediğiniz gibi güvenliğimizi sağlamak çok önemli hele ki böyle büyük borsaların böyle bir olaya kayıtsız kalması herşeyi gözler önüne seriyor...

.:: Best Trader ::.  - - -   .:: Best Analyzer::.
Sirtho
Member
**

Activity: 244
Merit: 10

View Profile
June 19, 2018, 10:31:11 AM

Arkadaşınıza çok geçmiş olsun. Dediğiniz gibi 2fa çok önemli ama yinede tam güvenlik sağlamıyor. Çok dikkatli olmak gerekiyor.

jullerkone
Newbie
*

Activity: 182
Merit: 0

View Profile WWW
June 20, 2018, 06:48:02 AM

2fa tam koruma sağlamıyor. o bilgilerin ele geçirilmesi hacker takımları tarafından hesabın boşaltılmasına yol açıyor. pc yi açık bırakıp gitmesi yanlış olmuş. tabletten veya diz üstü varsa sırf ondan takip etseymiş keşke.
Okuzgozu
Sr. Member

Activity: 710
Merit: 255

View Profile
June 20, 2018, 06:53:57 AM

bana windows üzerinden bu tarz borsalara girmek cok sakat geliyor. belirli periodlarla sifre kesin değiştirilmeli. bence acık bilgisayar olayı değil ama maili hackletmiş gibi geldi.
buycoinsell
Newbie
*

Activity: 20
Merit: 0

View Profile
June 20, 2018, 01:48:50 PM

bana windows üzerinden bu tarz borsalara girmek cok sakat geliyor. belirli periodlarla sifre kesin değiştirilmeli. bence acık bilgisayar olayı değil ama maili hackletmiş gibi geldi.

Bence tamamen bilgisayara erişim var, kayıtlı şifreler sayesinde ne mail bırakmışlar ne de borsa... 2 FA gerçekten önemli ama dediğin gibi şifreleri sık sık değiştirmek gerek
koinnman
Jr. Member
*

Activity: 32
Merit: 1

View Profile
June 20, 2018, 01:55:06 PM

Windows dan borsalara gireceğime kafama silah dayarım daha iyi.
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
June 20, 2018, 05:38:41 PM

arkadaşınıza gerçekten çok geçmiş olsun. zaten insanları sürekli uyarıyoruz borsaları vadesiz hesap cüzdanı gibi kullanmayın diye. fakat borsada tutmak kolaylarına geliyor.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
June 20, 2018, 06:06:05 PM

Kullanılmayan paraların borsalarda tutulmaması gerekiyor ama örneğin Btctürk gibi bir türk borsasında bulunan birikiminiz, telefonunuza erişimi olmayan bir hacker tarafından boşaltılamaz, hackerin 2FA demelerini görüp şifre değiştirme veya farklı önlemler almanıza olanak tanımaz 2FA ama bu durum SMS de değişir, hacker sisteme girmeye çalıştığında telefonunuza gelecek SMS sizi uyarabilir. SMS'te tek tehlike dolandırıcının sim kartınızı kopyalaması olabilir ki bunu da yabancı uyruklu hackerlar biraz zor yaparlar.
BuyBitcoinTR
Member
**

Activity: 196
Merit: 29

W12 – Smart contract technology for business for b

View Profile
June 20, 2018, 06:26:30 PM

Binance sitesi ile ilgili bugun bir sorun yaşandı mı yada internet bağlantısına bağlı sorunlar mı bunlar?
Ekran görüntüsü alamadım ama site içinde kullanılan bazı değişkenler görünüyordu.

Carolinawiestput28
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile
June 20, 2018, 09:14:25 PM

Birseyi anlamadım kimlik bilgilerinizi bulup nasıl değiştiriyorlar onaylıysa benim kimlik onaylı binance ama kimlik bilgisi indirme yeri yok yani bir baskası onu göremiyor ?
BtcAnkara (OP)
Member
**

View Profile
June 20, 2018, 09:19:09 PM

Birseyi anlamadım kimlik bilgilerinizi bulup nasıl değiştiriyorlar onaylıysa benim kimlik onaylı binance ama kimlik bilgisi indirme yeri yok yani bir baskası onu göremiyor ?

Binancedaki dosyalari indirmis anlaminda yazmadim, mail ve bilgisayarina eristikleri icin daha once Binance ya da diger borsalara gonderdigi selfieleri kullanmislar.
BuyBitcoinTR
Member
**

Merit: 29

W12 – Smart contract technology for business for b

View Profile
June 20, 2018, 09:46:31 PM

Binancedaki dosyalari indirmis anlaminda yazmadim, mail ve bilgisayarina eristikleri icin daha once Binance ya da diger borsalara gonderdigi selfieleri kullanmislar.

Ben binance resim vs göndermedim, göndermesem de mailimi çalmadıktan sonra nasıl alacaklar diğer bilgileri yada 2fa yı?

teramit
Legendary
*

Activity: 1868
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
June 21, 2018, 01:03:29 AM

Borsalara eriştiği bilgisayarı açıp bırakıp tatile gitmek hmm  Shocked , arkadaş kaşınmış yani, yurtdışına gerek yok eve giren hırsız bile çalabilsin diye ortam oluşturmuş resmen. gökdelenlerin tepesinde atlayıp zıplayan gençler gibi heyecanı seviyormuş. Ne diyelim geçmiş olsun bir daha yapmaz herhalde.
xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1482

View Profile
June 21, 2018, 07:27:15 AM

Bilgisayarı açık bırakıp tatile gitmek nasıl bir kafadır Cheesy
Geçmiş olsun fakat neye, kime, nasıl bu kadar güvenip de hareket edebilmiş aklım almıyor. Borsalar açıkken bakkala gidip gelsem aklım kalır, insanlar baya rahat hissediyorlar kendilerini Smiley
Tecrübe olmuş, daha büyük kayıplardan korur umarım diyelim.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
BtcAnkara (OP)
Member
**

View Profile
June 21, 2018, 08:11:16 AM

Bilgisayarı açık bırakıp tatile gitmek nasıl bir kafadır Cheesy
Geçmiş olsun fakat neye, kime, nasıl bu kadar güvenip de hareket edebilmiş aklım almıyor. Borsalar açıkken bakkala gidip gelsem aklım kalır, insanlar baya rahat hissediyorlar kendilerini Smiley
Tecrübe olmuş, daha büyük kayıplardan korur umarım diyelim.

Sevgili Hero Member,

Okuyabildiğinizi umuyorum. Arkadaşlar burada kulaktan kulağa mı oynuyoruz? Her yazan bi öncekinin yazdığını geliştirerek asılsız şey yazıyor. İlk postu okuyabilirsiniz direkt. Orada herşey olduğu gibi yazıyor.

Borsalar açıkken demişsin, nerede yazıyor öyle birşey. Borsalar açıkken değil. Adamın password'u google chrome'da kayıtlı imiş. Maili yazınca password şak diye yapıştırmış.Ayrıca Google 2FA etkin tüm borsalarında, kimsiinde SMS approval. Şimdi buna gelip borsalar açıkken diye örnekleme verirsen okuduğundan şüphe ederim.
Leteravian
Full Member

Activity: 322
Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
June 21, 2018, 10:00:53 AM

Arkadaşım bayram tatili için il dışına çıkıyor, bilgisayarını yanına almıyor. Birşey lazım olursa diye de bilgisayarı açık bırakıp, tablet ile uzaktan bağlanırım diyor. Bu, tatildeyken bilgisayarı Letonya IP'si tarafından kontrol ediliyor, mail hesabı ve tüm borsalardaki şifreleri de kayıtlı bilgisayarda. AMa 2FA hepsinde aktif.

(Yazdıklarım olay sonrası tahmini kurgudur, bazı kısımlar farklı olarak da gerçekleşmiş olabilir, siz yine de emniyetli olun)

Uzaktan bağlantıyı aktif hale getirmek nasıl bir işgüzarlık resmen hak etmiş hocam senin bu arkadaşın. Tezat ise şurada İnternetin var, Tabletin var ama hala daha pc ye ihtiyaç duyuyorsun... Adam resmen hacklerlara arka kapıyı açmış uzaktan bağlantı izni vererek...

Siz siz olun BtcAnkara nın dediği gibi emniyetli olun...

Kurgulanmış detaylar önemli değil yani ana tema uzaktan bağlantının açık bırakılması...

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
arhan2015
Jr. Member
*

View Profile WWW
June 21, 2018, 03:07:27 PM

Hırsızların nokta atışı yapması ilginç. Yani heryerde maillerimizle takip ediliyoruz demektir bu. Herkesin bu konularda azami dikkat etmesi gerekiyor.

kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
June 21, 2018, 04:05:18 PM

Bu tür olaylar sadece sahte Windows kullanmanızdan kaynaklanıyor.. Orijinal windows ve düzgün bir lisanslı antivirüs programı ile bu tür olayların olma ihtimali minimuma indiriliyor kaldı ki böyle bir hata nasıl yapılır bilmiyorum ama ben tuvalete giderken bile bilgisayarı şifre sorsun diye uyku moduna alıyorum.
mstkmstk
Full Member

Activity: 333
Merit: 101

View Profile
June 21, 2018, 05:02:46 PM

borsa ile uğraşıyorsan bütün güvenlik önlemlerini almakla mükellefsin.bu işi bilen biri sanırım arkadaşın nasıl böyle bir hatayı düşüp bilgisayarını açık bırakıp il dışına çıkabiliyor.teknoloji her geçen gün gelişiyor hackerlar binlerce yöntem geliştiriyorlar bile bile lades yapılmış geçmiş olsun.
Pages: [1] 2  All
  Print  

Jump to: