Bitcoin Forum
May 02, 2024, 07:10:16 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Baikal A2000 Giant + Alınacaktır...  (Read 216 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2044
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
June 23, 2018, 06:27:06 PM
Last edit: July 15, 2018, 02:02:23 PM by igotek

15.07.2018 Güncelleme:
Getiriler düştü. Artık elektrik parasını dahi çıkarmıyor. Bu sebeple artık 500 TL ödeme yaparak satın alıyorum.

************************************************************************************************************************

Baikal A2000 Giant + madenci cihazlarının getirisi şuanda sadece elektiriği çıkartıyor.

Bu modelin elektrik tüketiminin 450W oluşu, şuanki alt-coin fiyatlarının aşırı derece düşmesi ve BTC fiyatının da aşırı derece düşmesi bunda en büyük etken.

Elinizde bu makineden varsa ve fişini çekip artık çalıştırmıyorsanız cihazınızı nakite çevirebilirim.

Kargo ücreti dahil 1000 TL ödeme yapacağım. Dilerseniz BTC olarak da ödeme yapabilirim.

Verdiğim nakit ile alt-coin al/sat yaparak paranızı değerlendirebilirsiniz.
Hem mining zorluğu ile uğraşmak zorunda kalmazsınız, hem de elektrik parası ödemezsiniz.

0536 428 74 31'den ulaşabilirsiniz.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
samet_9511
Jr. Member
*

Activity: 81
Merit: 7

View Profile
June 24, 2018, 02:33:55 PM

Code:
Per 	Pool Fee 	Est. Rewards 	Rev. BTC 	Rev. $ 	        Cost 	        Profit
Hour 0.000000 0.108082 0.000013 $0.07         $0.05         $0.02
Day 0.000000 2.593975 0.000301 $1.78         $1.19           $0.59
Week 0.000000 18.157827 0.002106 $12.45          $8.32         $4.14
Month 0.000000 77.819259 0.009027 $53.37         $35.64         $17.73
Year 0.000000 946.800986 0.109829 $649.31 $433.62 $215.69

Günde 1.78 dolar kazancı var ama bunun 1.19 doları elektriğe gidiyor. Yani yarısından fazlasını elektriğe veriyorsun.
Geriye kalıyor 0.59 dolar. Bunu koyacağın yerin kirası var, havalandırması var, soğutması var, interneti var.
Ha bir de havuzun komisyonu var ? Onu hiç dahil etmedik. Onu da düşünmek lazım.
Elektrik gider ayrı dert, internet gider ayrı dert. 7/24 zaten çalıştırmak mümkün değil.
Bunları da hesaplarsan bu makineyi şuan çalıştırmak tamamen zarar. Alıp ne yapacaksın ?

Güncel getirisine bakmak isterseniz:
https://whattomine.com/coins/216-onion-x13?utf8=%E2%9C%93&hr=1600&p=450&fee=0.0&cost=0.11&hcost=0.0&commit=Calculate
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
June 25, 2018, 03:53:52 PM
Last edit: June 25, 2018, 05:03:48 PM by igotek

Masrafları düşünce gelir elde edilmeyip üstüne zarar ediliyor, doğru.
Baikal'ın eski cihazlarını fiyatı uygun olmak koşulu ile satın alıyorum.
Satan kişiler aldıkları nakiti alt-coin al/sat yaparak gelir elde edebilirler.
Zaten bu model artık masrafları dahi çıkartmıyorken elde tutup çalıştırmak mantıksız olur.

X11, Quark ve Qubit algoritmaları için getiriyi görmek isteyenler buraya tıklayabilir.
X13 için üretim değerini zaten vermişsiniz. X14 ve X15 için ise kazanç sağlayacak bir coin şuanda yoktur.

Alttaki resimde de görüleceği üzere elektriği düşünce en yüksek 0.28 USD kazanç kalıyor.
Sadece elektrik gideri olduğunu ve başka hiçbir masraf olmadığını düşünerek, makinenin 7/24 elektrik/internet kesintisi olmadan çalıştığını varsaysak dahi 365 günde 475 TL kazanç sağlanıyor. (Qubit)
X13 üretilirse 1000 TL civarı oluyor ki bu en yüksek kazanç. Kazancın günden güne düştüğünü de yaklaşık 6 aydır sürekli gözlemliyoruz.
Ben bu modeli 1000 TL nakit ödeyerek alıyorum şuanda.

RTE
Full Member

Activity: 294
Merit: 103

View Profile
June 25, 2018, 07:27:09 PM

Neden aldığınızı sakıncası yoksa öğrenebilirmiyiz merak ettik ? sonuçta bu cihaz kar getirmiyor şuan kimsenin bulmadığı bir şeymi buldunuz Smiley

haymatlos
Newbie
*

Activity: 48
Merit: 0

View Profile
June 26, 2018, 08:42:40 AM
Last edit: June 26, 2018, 08:58:17 AM by haymatlos

Anahtar sözcük fpga galiba Grin
Windows/linux altında madeni başardın herhalde tebrikler bol kazançlar
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
June 26, 2018, 01:06:24 PM

Bu cihazlardan Orange Pi Zro ' yu söküyorum.
Miner'ı yazılım yükleme moduna alıyorum. (Miner üzerinde bulunan jumper değiştirerek yapılıyor.)
USB Riser 3.0 USB kablosu kullanarak bilgisayarın PCI girişine bağlıyorum. (Zaten miner'ın üzerinde USB çıkışı mevcut. Bunu kullanıyorum.)
Bizim hazırladığımız driver ile tanıtıyorum ve yazılımını güncelliyorum. Baikal'ın kullandığı yazılımdan çıkıp Windows ile çalışacak şekle gelmiş oluyor.
Ardından sistemi kapatıp miner'ı normal moda geri alıyorum.
Daha sonra tekrar driver tanıtmam gerekiyor. (Yazılım yükleme modu ve normal mod driver'ları farklı.)

Aylardır uğraştığım bir projeydi. Sonunda başarıya ulaştım.
Driver ve yazılım da tabi ki biraz masraflı oldu ve doğal olarak kimseyle paylaşmak istemiyorum.
Mevcut madenci yazılımları NVIDIA ve AMD ekran kartı driver'ı aradığı için miner'ı görmüyor.

Test aşamasında olan FPGA miner yazılımına ait bitstream'ler ile oynama yaparak farklı algoritmaları bu cihazda çalıştırmayı başardım.
Bunun için de her bir bilgisayarda bir adet Baikal Cube miner kullanmam gerekti. Cube modeli aynı zamanda FPGA olduğunu bildiğim için bu mantıkla hareket ettim.
Cube miner'ı Orange Pi Zero olmadan USB kablo ile bilgisayara bağlayıp üzerindeki işlemciye FPGA bitstreamlerini yükledim.
Madenci yazılımı usb den bağlı Baikal Cube miner aracılığı ile çalışarak PCI'daki bağlı miner'lara bağlanıyor ve mining yapılıyor.

Bir adet Baikal A2000 Giant+ miner için iki tane PCI girişi kullanmak gerekiyor.
Birbirine bağlayan kablo ile köprü yapıldığında ikinci bordu görmüyor sistem. Normalde 4 adet miner sorunsuz birbirine bağlanırken Windows ortamında aynı mantık hiçbir işe yaramıyor.
12 ekran kartı destekli anakart üzerinde 6 adet Baikal A2000 Giant+ ve bir adet USB den bağlı Baikal Cube miner bulunuyor.
Bu arada A2000'ler de FPGA. Yani cube olmasaydı A2000 ile de aynı mantığa dayalı sistem kurulabilirdi ama hash gücü yüksek bir bordu feda etmek anlamsız olurdu.
Test etmedim ama yapılabileceğini düşünüyorum.

A2000 miner'larda server platinum bulunuyor.
Anakartı ve Cube'yi çalıştırmak için de 300W ATX PSU kullandım.
OC yapılamıyor, çünkü bunu yapacak yazılım yoktur.

Her bir bord ortalama 250W çekiyor. Kullandığım PSU %94 verimliliğe sahip.
Eğer daha düşük özellikli PSU kullanılırsa çekeceği elektrik artacaktır.
Bir sistem prizden toplamda 2860W elektrik çekiyor.
Sistem içeriği: Anakart + İşlemci + RAM + 12xRiser ucu ve kablosu (ekran kartı takılan yer kullanılmıyor) + Baikal Cube Miner (bitstream) + 6xBaikal A2000 Giant+ Miner (hashbord)
Bu şekilde 2 sistem kurulu. Üçüncüsünde ise 6 değil 3 adet Baikal A2000 Giant+ Miner var.

Baikal Cube Miner'lar ile de aynı sistemi kurdum. Aynı mantıkla çalışıyor. Tabi ki üretim gücü daha düşük oluyor.
Sistem içeriği: Anakart + İşlemci + RAM + 12xRiser ucu ve kablosu (ekran kartı takılan yer kullanılmıyor) + Baikal Cube Miner (bitstream) + 10xBaikal Cube Miner (hashbord)
Bu şekilde de iki sistem var.Her bir sisteme ikişer adet Cube daha ekleme imkanım var ancak elimde başka miner yoktur.

Baikal mini miner da aynı mantık ile çalışıyor olmalı. Ancak elimde sadece bir tane olduğu için o cihazla uğraşmadım.
Şuan bu sistemi hiçkimse bilmediği için avantajlı durumdayım ve bu cihazlara yatırım yapmak mantıklı geliyor.
Bu sistemin çözülebileceğini de pek düşünmüyorum açıkcası. Çok zor oldu bu seviyeye getirmek.
Farklı algoritmalar çalışır mı bunu bilmiyorum henüz. Ama cihaz için tanımlı olan algoritma dışında iki algoritmayı çalıştırınca bunun mümkün olabileceğine inanmaya başladım.
Yazılım mühendisiyim ancak tüm bunları tek başıma yapmadım. Farklı farklı kişiler projede yer aldı ve sadece belirli kısımları biliyorlar. Birbirlerini tanımıyorlar.
Herkes ücreti karşılığı çalıştı ve birşeyler sundu. Tüm projeyi biraraya ben getirdim. Zaten nasıl bir çalışma yapılaceğı ile ilgili de taslak projeyi ben oluşturmuştum.
Yani fikir tamamen bana ait. Şuanki durumda elektrik giderini düştüğümde eğer 1000 TL'den alırsam ortalama 8 ayda ROI oluyor.
Tabi bendeki tüm cihazların parasını çıkardığım için sadece anakart + RAM + İşlemci + 300W PSU maliyetim var. Diğer PSU ların ve miner cihazlarının maliyetini çıkardım.

Sisteme ait verileri ücretli veya ücretsiz paylaşmayacağım. Öyle sanıldığı gibi çok yüksek getirisi zaten yoktur.
Elinde bir-iki cihaz olan kişiler cihazı satarsa daha kazançlı olacaktır. Elimdeki cihaz adedini yükseltirsem ve farklı bitstreamler bulursam kodlamayı deneyerek farklı algoritmaları da deneyeceğim.
Elimde bir adet Baikal X10 var ancak onunla henüz bir ilerleme kaydedemedim. Açıkcası tek bir cihaz için de uğraşmak istemiyorum ve getirisi daha da dip seviyelere ulaşırda fiyatı ucuzlarsa bir miktar satın alıp o şekidle testlere tekrar başlayabilirim.

Şuan cryptonight algoritmasında üretim yapabiliyorum. Tabi ki orjinal olanı üretiyor. v7, heavy vb. forkları üretmiyor.
Elektrik tüketimini nedense düşüremedim. Cryptonight algoritmasının çok enerjiye ihtiyacı olmamasına rağmen aşırı derecede yüksek elektrik tüketimi mevcut.
Bunu da yazılımını yenilediğimiz işlemci ve çiplere dayandırıyorum. Bu kısımı yaptırdığım kişi sadece farklı algoritmanın çalışabilmesi adına kilidi açtığını ve pek çok şeyi değiştiremediğini söyledi.
Farklı algoritmanın çalışabilmesi için de madenci yazılımı gerekmekte ve tabi ki hazır FPGA miner yazılımı bulamadığımdan dolayı test aşamasında olan FPGA kodlarını kullandık.
Isı ve ses durumuna gelirsek, fan hızlarını %100'de çalıştırıyorum ve bunu düşürmeyi henüz bilmiyorum. %20 oranında düşürebilirsem bence yeterli olacağını düşünüyorum.
Isı yayılımı sanki X15 algoritmasında çalışıyormuş gibi az biraz fazla diyebilirim.
Ses durumu ise her ne kadar bir S9 kadar olmasa da tüm cihazlar aynı anda çalıştığında ona yakın bir ses çıkıyor.
Baikal = düşük ses olayı malesef şuan bu yeni sistemde yoktur.

Bir güzel şey var. Her bordu ayrı coin için çalıştırmak mümkün.
Bunu yapınca Windows işlemci kullanımında artış oluyor ve sanırım daha kaliteli bir işlemci takılması gerekiyor.
Ben de her iki kartı bir coin için kullanarak tek sistemde 6 farklı coin kazımı yaptırıyorum.
Tüm borlarla tek bir havuza bağlanınca neden bilmiyorum madenci yazılımı en fazla iki dakikla sonra donuyor ve bilgisayara restart yapmadan tekrar çalışmıyor.

Madenci yazılımında hashgücü gözükmüyor ve havuzdaki değerlere mecbur kalıyorum ki havuzlarda gerçek hashgücünü görmek imkansız.
Ama son 24 saatlik getireye bakarak ekran kartları ile kıyaslama yaparak tahmini değerlere ulaşmak mümkün.
Zaten son 24 saatlik getiriye göre ROI hesabı yapıyorum.

Şuan getirisi pek olmayan bir sistem gibi görünebilir ama orjinal sistemin getirisinden daha yüksek.
Ayrıca ilerisi için farklı algoritmaları destekleyebileceği düşüncesi de olması benim için artı bir avantaj.
Her bir algoirtma için extra masraf yapacağım gerçeği ise bir dezavantaj. Çünkü hangi algoritmada ne üretim olacağını önceden bilemediğim için önce masrafı yapıp sistemi oluşturmak gerekiyor.
Boşa masraf da olabilir, güzel kazanç da olabilir.

Şuanda ellerinde Baikal A2000 Giant+ olan bazı kişilere ulaştım ama 1000 TL'ye satmayı düşünmüyorlar.
Bu makineden 3 ay önce 8000 TL verip iki adet almıştım. O zaman 8000 TL'ye vermeyenler olmuştu Smiley 3 ayda eminim ki 7000 TL kazanmamışlardır.
Kazancın her geçen gün düştüğü bir ortamda yakın bir gelecekte bu makinelerin fiyatı daha da düşecek.
Teklif ettiğim fiyat güncel piyasa koşullarına göre çok iyi diye düşünüyorum.
Yakın bir gelecekte cryptonight algoritmasında coin kalmama ve hepsinin fork yapma ihtimali de var.
Yeni bir algoritmayı uygulayamazsam benim de işime yaramayacaktır.
Şuan için 8 aylık ROI uzun gibi gözükse de kodlarla uğraşmayı sevdiğim için bu riski göze alıyorum.

samet_9511
Jr. Member
*

Activity: 81
Merit: 7

View Profile
June 26, 2018, 02:40:00 PM

Şimdi anlaşıldı neden aldığın. Yoksa kimse para etmeyecek birşeyi almaz. Bence bulduğun sisteme ait bilgileri paylaşmalısın. Ya da satmayı düşünmelisin.
ay-x
Newbie
*

Activity: 153
Merit: 0

View Profile
June 27, 2018, 05:18:09 AM

bulmuş olduğunuz sistem hayırlı olsun öncelikle.
Ücretli olarak sistemi belirli bir kota içerisinde satmak ister misiniz peki ?
Böyle bir şey düşünürseniz ilk müşterilerinizden biri olabilirim.
Bol kazançlar dilerim. Umarım diğer algoritmalara aktarma işlemini sıkıntı çekmeden çözebilirsiniz.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
June 27, 2018, 12:37:33 PM

bulmuş olduğunuz sistem hayırlı olsun öncelikle.
Ücretli olarak sistemi belirli bir kota içerisinde satmak ister misiniz peki ?
Böyle bir şey düşünürseniz ilk müşterilerinizden biri olabilirim.
Bol kazançlar dilerim. Umarım diğer algoritmalara aktarma işlemini sıkıntı çekmeden çözebilirsiniz.

Satmayı düşünmüyorum. Bunun en büyük nedenlerinden birisi sistem stabil çalışmıyor.
Var olan algoritmadaki tüm coinler fork yoluna gitmeyi tercih ediyor.
Kurulumu baya uğraştırıyor. Uzaktan yeterli teknik desteği veremeyecek olmam.
Getirisini düşününce o kadar uğraşılmasına değmiyor.
Ve var olan diğer cihazların sisteme dahil olmasını istemiyorum.
İleriye dönük hazır sistem olarak belki cihazın kurulu halde satışı olabilir.
Ona da pek yanaşmak istemiyorum. Kurulumu olduğu yer şuan çok karışık bir durumda zaten.
Tam olarak düzenli bir sistem olmaması bir dezavantaj.
Herşeyden önemlisi satış yapıp ödeme alsam ve bu algoritmada coin kalmazsa karşıdaki kişiyi kandırmış gibi görüleceğim.
Elinizdeki cihazları satmak isterseniz satın alabilirim.

igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
July 15, 2018, 01:51:53 PM

Getiriler düştü. Artık elektrik parasını dahi çıkarmıyor. Bu sebeple artık 500 TL ödeme yaparak satın alıyorum. İlerleyen günlerde bu makine hiç para etmeyecek duruma gelecek.
Makinelerinizi kapatıp bir köşeye atmak yerine satabilirsiniz.

X11 - Güncel Getiri
Quark - Güncel Getiri
Qubit - Güncel Getiri
X13 - Güncel Getiri

Pages: [1]
  Print  

Jump to: